Dell EMC Data Domain Virtual Edition Kurulumu

Merhaba

Bugüne kadar fiziksel bir donanım olarak sağlanabilen ve kullanılabilen DELL EMC Data Domain yapısı artık çok basit ve hızlı biçimde kurulabilen Virtual Machine ( Sanal Makine ) olarakta sunulmaya başlandı. DDVE kısatlmasıyla anılan DELL EMC Data Domain Virtual Edition çözümü VMware ESXİ sanallaştırma platformunda kullanılabilecek OVA formatında hazır bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) şablonunda geliyor.

Bu yazımızda DELL EMC Data Domain Virtual Edition çözümünün VMware ESXİ sanallaştırma platformunda OVA dosyası ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) kurulumunu anlatıyor olacağız.

VMware ESXİ konsolu üzerinde Virtual Machines sekmesinden Create/Register VM diyerek Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) oluşturma işlemini başlıtıyoruz.

Select Creation type ekranın da karşımıza 3 seçenek geliyor.

  • Create a new virtual machine : Seçeneğin de yeni Virtual Machine ( Sanal Makine ) oluşturmak istiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz.
  • Deploy a virtual machine from an OVF or OVA file: Eğer OVF ve ya OVA uzantılı Virtual Machine ( Sanal Makine ) kurulum dosyalarını sahip ise ve bunları da kullanarak yeni bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) oluşturmak istiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz.
  • Register an existing virtual machine: Mevcutta bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) var ama bu Inventory içerisinde gözükmüyor ise Virtual Machine ( Sanal Makine ) tekrar Inventory’e Register etmek için bu seçeneği seçebilirsiniz.

Select Creation type ekranın da Dell EMC Data Domain Virtual Edition OVA dosyası ile yeni bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) yapılandıracağımız için Deploy a virtual machine from an OVF or OVA file seçeneği seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Select OVA and VMDK files ekranın da

Enter a name the virtual machine bölümün de yapılandıracağımız Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) için bir Name ( İsim ) belirlememiz gerekiyor.

Click to select files or drag/drop bölümün de Dell EMC Data Domain Virtual Edition OVA dosyası seçmemiz gerekiyor.

Select OVA and VMDK files ekranın da Enter a name the virtual machine bölümün de yapılandıracağımız Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) için bir Name ( İsim ) belirliyoruz ve Click to select files or drag/drop bölümünü seçiyoruz.

Open ekranın da Dell EMC Data Domain Virtual Edition OVA dosyasını seçiyoruz ve Open diyoruz.

Select OVA and VMDK files ekranın da Dell EMC Data Domain Virtual Edition için gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Select storage ekranın da Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) kuracağımız Datastore‘u seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Deployment options ekranın da oluşturacağımız Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) donanım yapılandırmasını yapabilirsiniz.

Network mappings seçeneğinde kullanılacak VM Network görüyoruz. Eğer VMware ESXi üzerinde farklı VM Network kullandıysanız onu seçebilirsiniz.

Deployment type seçeneğin de Dell EMC Data Domain Virtual Edition kullanılacak olan kapasite yapılandırmasını, CPU ve Memory seçebilirsiniz.

Disk Provisioning seçeneği altında bulunan

  • Thin : Disk içerisine veri yazıldıkça boyutunu Datastore üzerinde yükseltir.
  • Thick : Disk için belirlediğiniz alanın hepsini Datastore üzerinde ayırır.

Power on automatically seçeneği ile yapılandırma sonunda Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) otomatik olarak açılmasını sağlarsınız.

Deployment options ekranın da Deployment type seçeneğin de Dell EMC Data Domain Virtual Edition kullanılacak olan kapasite yapılandırmasını, CPU ve Memory seçebilirsiniz.

Deployment options ekranın da gerekli yapılandırmayı aşağıdaki şekilde tamamlıyoruz.

Network mappings seçeneğin VM Network olarak seçiyoruz.

Deployment type seçeneğin de Dell EMC Data Domain Virtual Edition kullanılacak 8TB Configuration – 2 CPUs, 8 GB Memory olarak seçiyoruz.

Disk Provisioning seçeneği altında bulunan Thin olarak seçiyoruz. Disk içerisine veri yazıldıkça boyutunu Datastore üzerinde yükseltir.

Power on automatically seçeneğinin kaldırıyoruz. Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) yapılandırması tamamlandıktan sonra Harddisk ekleme işlemini yapacağımız için.

Deployment options ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz

Ready to complete ekranın da oluşturacağımız Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) için yaptığımız ayarların bulunduğu bir özet ekranı yer almaktadır.

Ready to complete ekranın da Finish butonuna basarak Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) yapılandırmasını tamamlıyoruz.

DELLDDVE isimli yapılandırmış olduğumuz Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) VMware ESXİ konsolun da Virtual Machines sekmesine geldiğini görüyoruz.

Recent taks menüsü altında Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) oluşturma işlemlerinin başladığını görüyoruz.

DELLDDVE isimli yapılandırmış olduğumuz Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) VMware ESXİ konsolun da Virtual Machines sekmesine geldiğini görüyoruz.

Recent taks menüsü altında Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) oluşturma işlemlerinin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

DELLDDVE isimli yapılandırmış olduğumuz Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) seçiyoruz ve Actions menüsüne tıklıyoruz. Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde Harddisk ekleyeceğimiz için.

Actions menüsü altında Edit settings seçeneğine tıklıyoruz.

Edit settings ekranın da Add hard disk diyerek tıklıyoruz.

Edit settings ekranın da Add hard disk diyerek tıkladığınız da

New standard hard disk seçeneği ile Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerine Datastore üzerinde yeni bir Harddisk ekleyebilirsiniz.

Existing hard disk seçeneği ile Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerine Datastore üzerinde daha önce yapılandırmış olduğunuz bir Harddisk ekleyebilirsiniz.

New standard hard disk seçeneği seçiyoruz.

Edit settings ekranın da New Hard disk eklendiğini görüyoruz.

Edit settings ekranın da New Hard disk kapasitesini belirliyoruz.

Edit settings ekranın da 200 GB 2 Disk ekleyerek yapılandırdıktan sonra Save diyoruz.

VMware ESXİ konsolu üzerinde Virtual Machines sekmesin de DELLDDVE isimli yapılandırmış olduğumuz Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) Power on seçeneğine tıklayarak açıyoruz.

DELLDDVE isimli yapılandırmış olduğumuz Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) açıldığını görüyoruz.

DELLDDVE isimli yapılandırmış olduğumuz Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) açıldığını ve gerekli yazılım kontrollerinin yapıldığını görüyoruz.

DELLDDVE isimli yapılandırmış olduğumuz Dell EMC Data Domain Virtual Edition Virtual Machine ( Sanal Makine ) açıldığını ve Login ekranının geldiğini görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top