Site icon Baki CUBUK

Veeam Backup & Replication 11 Microsoft Azure Blob Storage

Merhaba

Bulut Veri Yönetimi sağlayan yedekleme çözümlerinin lider şirketi Veeam Software, bulut, sanal veya fiziksel tüm kurumsal iş yükleri için en gelişmiş veri koruma çözümü olan V11’ı versiyonunu piyasaya sundu. Kapsamlı veri yönetimi için tek çözüm olan yeni V11,  AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud Platform için çoklu bulut ortamının tüm karmaşıklığını yönetirken veriyi yaşam döngüsünün her aşamasında koruyor.

Veeam CTO’su ve Ürün Stratejisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Danny Allan, piyasaya sunulan Yeni V11 ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Bundan yalnızca 12 ay önce 150’den fazla yeni geliştirmeyle piyasaya sürülen V10, şu ana kadar 700 binden fazla indirme sayısına ulaştı. Şimdi ise toplam 200 yeni yedekleme, bulut, felaket kurtarma, güvenlik ve otomasyon geliştirmeleriyle yeni sürümü piyasa sunduk. Bu kadar kısa sürede böylesi güçlü ve esnek bir ürünü piyasaya sunabilmemiz Veeam’in inovasyon hızını ve müşterilerin veri güvenliği ihtiyaç ve talepleri konusundaki taahhütlerine bağlılığını ortaya koyuyor.”

451 Research Raporu, işletmelerin yüzde 69’u iş gücünün en az yüzde 75’inin artık etkili bir şekilde uzaktan çalışabildiğini gösteriyor. Uzaktan çalışma modelinin giderek artması ve buna bağlı olarak çoklu bulut ekosistemlerinde iş yüklerinin hızlanması, veri yönetimini ve kontrolünü her zamankinden daha da zorlaştırıyor. Müşterilerin 2020 yılının başından bu yana karşılaştıkları yeni veri koruma zorluklarına yanıt olarak yılın merakla beklenen çözümü V11, artan ve artmaya devam edecek siber riskleri bertaraf ederek her büyüklükteki şirket için güvenilir güvenlik ve fidye yazılım koruması sağlıyor. V11 böylece şirketlere muntazam bir esneklik ve dayanıklılık sağlıyor.

Yeni Veeam v11, işletmelere eksiksiz veri koruması için aşağıdaki özellikleri sunuyor:

180’den fazla ülkede önde gelen bulut ve hizmet sağlayıcıları aracılığıyla pazara Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) ve Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) sunan Veeam, servis sağlayıcılarına V11’e sorunsuz bir şekilde entegrasyonunu, veri koruma operasyonlarının merkezi yönetimini, takibini ve müşteri self servis erişimini sağlayan web tabanlı bir platform olan Veeam Service Provider Console v5 platformunu sunuyor. Versiyon 5 artık Linux ve Mac için genişletilmiş yedekleme yönetimi, buluta özgü AWS ve Azure yedeklemelerinin izlenmesi ve raporlanması, çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) ile gelişmiş güvenlik ve güçlü koruma hizmetleri sunuyor.

Yeni Veeam Availability Suite v11, Veeam Backup & Replication v11’in kapsamlı yedekleme ve kurtarma özelliklerini Veeam ONE v11’in izleme, raporlama ve analitik yetenekleriyle birleştirerek, işletmelere eksiksiz veri koruması ve görünürlük sunuyor. Böylece müşterilerin benzersiz veri kullanılabilirliği, görünürlük ve çoklu bulut ortamlarında yönetişim sağlamasına olanak sunuyor. Ayrıca, Veeam Disaster Recovery Orchestrator (eski adıyla Veeam Availability Orchestrator) Veeam DR Pack’in yeni veya önceki bir satın alma işlemine Veeam Availability Suite veya Veeam Backup & Replication eklenmesi, işin devamlılığını sağlamak için kurtarma otomasyonu ve DR testi de sağlıyor.

Kullanıma sunulan Yeni Veeam Backup & Replication v11’in tüm indirmelerinde şirket içi ve buluttaki tüm iş yükleri için taşınabilir, esnek, buluta hazır lisans olan Veeam Evrensel Lisansına (VUL) dahil ediliyor. Lisanslar ek maliyet olmaksızın iş yükleri arasında aktarılabildiğinden, evrensel lisanslama çoklu bulut ortamlarında farklı iş yüklerinin korunmasını kolaylaştırıyor.

Veeam kullanıcıları, V11’e yükseltme yaparken AWS ve Azure’da yerel yedekleme ve kurtarma için kullanılmak üzere hiçbir ek ücret ödemeden altı ay boyunca ek 25 VUL lisansı almayı seçebiliyor.

Bu yazımızda Veeam Backup & Replication 11 kurulumunu anlatıyor olacağız. Daha sonraki yazılarımızda Veeam Backup & Replication 11 yapılandırarak yeni gelen özellikleri birlikte görüyor olacağız.

Veri koruma çözümünüzden daha fazlasını bekleyin

Verileriniz işinizi sürdürmeniz için kritik öneme sahiptir. Veri kaybını önlemek ve maliyetleri kontrol altında tutmak ilk öncelikleriniz olsa da bu hedefler arasında bir denge sağlamak sizi çok zorlayabilir. Hem iş yüklerinin çoklu bulut ekosistemlerine geçişinin hızlanması hem de çalışanların daha sık uzaktan çalışması nedeniyle veri yönetimi ve kontrolü artık çok daha zor. Bu nedenle kapsamlı veri yönetimi için tek başına güçlü bir çözüme ihtiyaç duyarsınız. Bu çözümün hem gittikçe artan verilerinizi kullanım ömürleri boyunca koruyacak kadar güçlü ve esnek hem de sizi bugün ve ileride siber tehditlere karşı koruyacak kadar güvenli olması gerekir

Veeam® Backup & Replication

Veeam® Backup & Replication 11 kapsamlı, kurumsal düzeyde veri koruma özellikleriyle bu yeni nesil operasyonel zorluklarla başa çıkmaya hazır. Güçlü, güvenilir ve kullanımı kolay bu Veeam çözümü, işinize uygun esneklikle sizi yarı yolda bırakmayacak pazar lideri güvenilirlik sağlayarak operasyonel ek yükleri azaltır. Veeam Backup & Replication basit, esnek ve güvenilir bir çözümle tüm bulut, sanal ve fiziksel iş yükleriniz için güvenilir kesintisiz erişilebilirlik sağlar. Verilerinizi güçlü yedekleme ve anında kurtarma seçenekleriyle konumdan veya iş yükü türünden bağımsız olarak koruyun.

Güçlü ve modern veri koruma

Veeam® Backup & Replication 11 depolama snapshot’ları, yedeklemeler, replikalar ve sürekli veri koruma için tek bir üründe 4’ü 1 arada yedekleme ve kurtarma çözümü sunar. Veeam bulut, sanal ve fiziksel iş yükü ihtiyaçlarınız için güvenli ve güvenilir koruma sağlayan sektör lideridir. 150’yi aşkın yeni özellik ve geliştirme ile YENİ v11, her ölçekten işletmeler için benzersiz dayanıklılık sunar.

Üstelik Veeam ve iş ortaklarımızla bir araya gelerek v11 sürümünden en iyi şekilde yararlanmak için ihtiyaç duyduğunuz hizmet, çözüm ve uzmanlığa ulaşabilirsiniz: Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) ve Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) sağlayıcıları: Şirket verilerinizi ev ofislerde, bulutta ve ötesinde koruyun.

Uzman ekosistemiyle birlikte basit, esnek ve güvenilir yeteneklerden yararlanın. Böylece en zorlayıcı veri koruma zorluklarına karşı bile dayanıklı kalabilirsiniz.

Veeam Evrensel Lisans
Veeam, Veeam Evrensel Lisans ya da diğer adıyla VUL ile fiziksel, sanal ve bulut iş yükleri için gerçek lisans taşınabilirliği sunar. Bu tam özellikli lisans, müşterilerin tüm iş yüklerini tek bir lisans türüyle lisanslamasını sağlar.

Ekosistem genişletme
Veeam yazılım tabanlıdır ve donanımdan bağımsızdır. Müşterilerin özel çözümler uygulamasına gerek kalmadan amaçlarına ulaşmasına yardımcı olmak üzere özel iş ortaklarından oluşan geniş bir ekosistem ile birlikte çalışır. Veeam müşterilerin altyapılarını ve depolarını seçmesine olanak tanıyarak mevcut ve gelecekteki altyapı satın alımlarında en iyi ROI’yi elde etmelerini sağlar. Ayrıca , Veeam veri madenciliği, yeniden veri kullanımı ve gelişmiş özellikler dahil olmak üzere zengin üçüncü taraf entegrasyonlarıyla API’lerini genişletmeye devam etmektedir.

Bu yazımız da Veeam Backup & Replication 11 üzerinde Microsoft Azure Blob Storage Backup Repository ekleme ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Microsoft Azure Service’lerinden biri olan Azure Blob Storege hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse ;

Azure Blob depolama nedir?

Azure Blob depolama, Microsoft’un buluta yönelik nesne depolama çözümüdür. Blob depolama, çok miktarda yapılandırılmamış veriyi depolamak için iyileştirilmiştir. Yapılandırılmamış veriler, metin veya ikili veriler gibi belirli bir veri modeline veya tanımına bağlı olmayan bir veri.

Blob depolama hakkında

Blob depolama şunlar için tasarlanmıştır:

Kullanıcılar veya istemci uygulamaları, blob depolamadaki nesnelere, dünyanın herhangi bir yerinden HTTP/HTTPS aracılığıyla erişebilir. Blob depolamadaki nesnelere Azure storage REST APIAzure POWERSHELLAzure CLIveya bir Azure Storage istemci kitaplığı aracılığıyla erişilebilir. İstemci kitaplıkları aşağıdakiler de dahil olmak üzere farklı diller için kullanılabilir :

Microsoft Azure Portal hesabımıza Login oluyoruz.

Microsoft Azure Portal’ında yeni bir Resource groups oluşturabilirsiniz ya da mevcut Resource groups üzerinde Blob Storage yapılandıracaksanız mevcutta bulunan Resource groups seçiyoruz ve Add diyoruz.

Azure Marketplace menüsün de Storage account seçerek Blob Storage yapılandırmasını başlatıyoruz.

Basics ekranın da Project details altında bulunan Resource group seçeneğin de mevcut olan Resource groups seçebilirsiniz ya da Create new diyerek yeni bir Resource groups oluşturabilirsiniz.

Basics ekranın da Instance details altında bulunan Storage account name seçeneğin de oluşturacağımız Blob Storage için bir Name ( İsim ) belirliyoruz.

Region seçeneğini West Europe olarak seçiyoruz. ( Türkiye’ye en yakın Datacenter burası olduğu için )

Basics ekranın da Performance seçeneğin de Standart ve Premium seçenekleri bulunmaktadir.

Basics ekranın da Performance seçeneğin de Standart seçerseniz eğer Replication seçeneğin de Locally-redundant storage (LRS) ve Zone-redundant storage (ZRS), Geo-redundant storage (GRS) seçenekleri bulunmaktadır.

Premium seçeneğin de StorageV2, Storage, BlockBlobStorage ve FileStorage seçenekleri bulunmaktadır.

 

Basics ekranın da Performance seçeneğin de Premium seçerseniz eğer Replication seçeneğin de Locally-redundant storage (LRS) seçeneği bulunmaktadır.

Basics ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next : Advanced diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

Advanced menüsün de

Advanced sekmesin de gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next : Tags diyoruz.

Basics ekranın da bulunan Access tier seçeneğinde

Hot : Sık erişilen verileri depolamak için sık iyileştirilmiş .

Cool Storage : Seyrek erişimli ve en az 30 gün boyunca depolanan verileri depolamak için en iyi duruma getirilmiştir.

Networking ekranın da bulunan Public endpoint (all networks), Public endpoint (selected networks) ve Private endpoint seçeneklerin de yapılandırılacak olan Blob Storage için Network yapılandırabilirsiniz.

Networking ekranın da Public endpoint (all networks) seçeneğini seçiyoruz ve Next : Advanced yapılandırmaya devam ediyoruz.

 

 

Advanced sekmesin de gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next : Tags diyoruz.

Tags sekmesin de Name ve Value bölümlerin aşağıdaki seçenekleri seçebilirsiniz. Tags sekmesin de Value bölümlerin aşağıdaki seçenekleri seçebilirsiniz.

 Tags sekmesin de herhangi bir tanımlama yapmadan Next : Review + Create  diyoruz.

 

Review + Create sekmesin de Storage Account yapılandırma özetini görüyoruz. Create diyerek Storage Account yapılandırmasını başlatıyoruz.

Review + Create sekmesin de Storage Account yapılandırma özetini görüyoruz. Create diyerek Storage Account yapılandırmasını başlatıyoruz.

Storage Account yapılandırmasını oluşturulduğu uyarısını alıyoruz.

 

Storage Account yapılandırmasını tamamlandı. Go to resource diyerek yapılandırmayı kontrol ediyoruz.

Storage Account yapılandırması oluşturuldu. Oluşturmuş olduğumuz Storage Account’u hesabımıza tıkladığımızda aşağıdaki gibi Storage Account yapılandırması detaylarını görebilirsiniz. Access keys menüsüne tıklıyoruz.

 

Access keys menüsü altında Storage Account’u hesabımız için oluşturulan Key’leri görüyoruz. Buradaki bilgileri Veeam Backup & Replication 10 üzerinde Backup Repository olarak yapılandırırken ihtiyacımız olacaktır.

Blob Service menüsü altında bulunan Container seçeneği ile Storage Account’u hesabımız içinde yeni bir Container oluşturuyoruz.

Container ekranın da Container tıklıyoruz.

New container ekranın da Name ( İsim ) bölümün de Container için bir isim belirliyoruz.

Public access level bölümün de Private (no anonymouns access), Blob (anonymouns read access for blobs only) ve Container (anonymouns read access for containers and blobs) seçenekleri bulunmaktadir.

New container ekranın da oluşturulacak olan Container için gerekli yapılandırmayı tamamlandıktan sonra Create diyoruz.

Blob Service menüsü altında bulunan Container bölümünde Storage Account’u hesabımız içinde yeni bir Container oluşturulduğunu görüyoruz.

 

Bu yazımız da Veeam Backup & Replication 11 üzerinde Microsoft Azure Blob Storage yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Veeam Backup & Replication 11 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsulu geliyor karşımıza.

Veeam Backup & Replication 11 konsolu üzerinde Backup Infrastructure menüsü altında bulunan Backup Repositories sekmesi altında default olarak gelen Default Backup Repository görebilirsiniz.

Veeam Backup & Replication 11 kurulumundan sonra Veeam Backup & Replication 11 sunucumuz üzerinde Default Backup Repository adında ve C:\backup dizini altında bir yapılandırma oluşturmaktadır. Eğer Veeam Backup & Replication 11 kurulumunu yeni yapmışsanız ve herhangi bir Backup Repository yapılandırmazsanız. Veeam Backup & Replication 11 üzerinde Backup Job oluştururken sadece Default Backup Repository görüntülenecektir.

Biz daha önceki Veeam Backup & Replication 11 Backup Repository Ekleme yazımız da BAKICUBUK_BackupRepository yapılandırmasını yapmıştık.

Veeam Backup & Replication 11 konsolun da Backup Repositories menüsü üzerinde sağ tuş Add backup repository… ya da Manage Repository menüsün de bulunan Add Repository tıklayarak Veeam Backup & Replication 11 üzerinde Backup Repository yapılandırma işlemini başlatabilirsiniz.

Add Backup Repository ekranın da ise yapılandıracağız Backup Repository için dört farklı yapılandırma seçeneği bulunmaktadır.

Direct attach storage : Direkt olarak Windows ve ya Linux sunucuları üzerindeki oluşturmuş olduğunuz bir dizin üzerine ve ya Veeam Backup & Replication 11 sunucunuz üzerine doğrudan bağlamış olduğunuz depolama alanları üzerinde Backup Repository yapılandırması için bu seçenek ile devam edebilirsiniz. Genel yedekleme yöntemi olarak bu seçenek yoğun olarak kullanılmaktadır. Örneğin NAS cihazları ISCSI üzerinden bağlantı sağladıktan sonra bu seçenek ile yapılandırabilirsiniz.

Network attached storage : Ortamınız da bulunan File Server ya da NAS sistemler üzerinde Share ( Paylaşım ) dizinleri üzerinde Backup Repository yapılandırması için bu seçenek ile devam edebilirsiniz. SMB (CIFS ) protokolünü kullanmaktadır. Veeam Backup & Replication 10 ile birlikte NFS Share seçeneğini de gelmişti.

Deduplicating storage appliance : Dell EMC Data Domain, ExaGrid, HPE StoreOnce ve Quantum DXi gibi ürünler üzerinde Backup Repository yapılandırması için bu seçenek ile devam edebilirsiniz.

Object Storage : Amazon Web Services (AWS) Cloud ( Bulut ) hizmetinde içinde bulunan S3 (Simple Storage Service) Compatible ve Amazon S3, Google Cloud Storage, IBM Cloud Object Storage ve Microsoft Azure Blob Storage gibi Cloud ( Bulut ) hizmetleri ürünler üzerinde yapılandırmış olduğunuz Storage alanlarını Backup Repository yapılandırması için bu seçenek ile devam edebilirsiniz.

Add Backup Repository ekranın da Object Storage seçeneği seçiyoruz.

Add Backup Repository ekranın da Object Storage seçeneği altında bulunan Microsoft Azure Blob Storage seçeneğini seçiyoruz.

Microsoft Azure Blob Storage ekranın da

Azure Blob Storage : Azure Blob depolama yöntemi Microsoft’un buluta yönelik nesne depolama çözümüdür. Blob depolama çok miktarda yapılandırılmamış veriyi depolamak için iyileştirilmiştir. Yapılandırılmamış veriler, metin veya ikili veriler gibi belirli bir veri modeline veya tanımına bağlı olmayan bir veri.

Azure Blob Storage Archive Tier : Azure Blob Storage Archive Tier, adından da anlaşılacağı gibi, nadiren erişilebilecek arşiv verileri için düşük maliyetli bir depolama alanıdır. Bu katman, en az 180 gün boyunca arşiv depolama alanında kalacak veriler içindir. Uzun süreli yedekleme verileri, tıbbi geçmiş, denetim ve uyumluluk için ticari işlem günlükleri, çağrı merkezi kayıtları, Azure arşiv depolama alanındaki uzun saklama süresinden yararlanabilecek bazı kullanım durumlarıdır.

Azure Data Box : Hizmet, büyük veri kümeleri veya ağ kısıtlamaları, verilerin gerçekçi olmayan şekilde karşıya yüklenmesini sağlamak için şirket Içi verileri blob depolamaya aktarmak için kullanılabilir. Veri boyutunuza bağlı olarak, Microsoft ‘tan Azure Data Box diskAzure Data Box veya Azure Data Box Heavy cihazları isteyebilirsiniz. Daha sonra verilerinizi bu cihazlara kopyalayabilir ve bunları blob depolamaya yüklemek üzere Microsoft ‘a gönderebilirsiniz.

Microsoft Azure Blob Storage ekranın da Azure Blob Storage seçiyoruz.

Name ekranın da yapılandıracağımız Microsoft Azure Blob Storage Backup Repository için bir Name ( İsim ) belirliyoruz. Limit concurrent task to seçeneğinde eş zamanlı olarak kaç adet Backup çalışağını yapılandırabilirsiniz.

Name ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Account ekranın da Credentials bölümünde Add diyoruz.

Credentials ekranın da Microsoft Azure Portal üzerinde yapılandırmış olduğumuz Storage Account hesap bilgilerimiz yazıyoruz. Oluşturmuş olduğumuz Storage Account üzerinde Access keys menüsü altında Storage Account’u hesabımız için oluşturulan Access Key’leri kullanmanız gerekmektedir.

Account ve Share key bölümlerine gerekli bilgileri yapıştırıyoruz ve OK diyoruz.

Account ekranın da Credentials bölümüne gerekli yapılandırmanın geldiğini görüyoruz.

Account ekranın da Region bölümünde genellikle Azure Global ( Standard ) seçeneği seçilmektedir.

Account ekranın da Use the following gateway server ortamınız da bulunan hangi sunucuyu Gateway Server olarak kullanacaksanız onu seçebilirsiniz.

Account ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Account ekranın da Microsoft Azure Blob Storage Account için gerekli yapılandırmanın kontrol edildiğini görüyoruz.

Container ekranın da Container bölümünde Microsoft Azure Portal da yapılandırmış olduğumuz Microsoft Azure Blob Storage içindeki Container geldiğini görüyoruz. Folder bölümün de Container içinde bir Folder ( Klasör ) varsa seçmek ya da oluşturmak için Browse diyoruz.

Select File ekranın da Microsoft Azure Portal da yapılandırmış olduğumuz Microsoft Azure Blob Storage içindeki Container altında bir Folder ( Klasör ) oluşturmak için New Folder ( Yeni Klasör ) diyoruz ve BAKICUBUKAZUREBLOB isimli Folder ( Klasör ) oluşturuyoruz.

Select File ekranın da Microsoft Azure Portal da yapılandırmış olduğumuz Microsoft Azure Blob Storage içindeki Container altında oluşturduğumuz BAKICUBUKAZUREBLOB isimli Folder ( Klasör ) seçiyoruz ve OK diyoruz.

Container ekranın da Select File ekranın da Microsoft Azure Portal da yapılandırmış olduğumuz Microsoft Azure Blob Storage içindeki Container altında oluşturduğumuz BAKICUBUKAZUREBLOB isimli Folder ( Klasör ) Folder bölümüne geldiğini görüyoruz.

Container ekranın da Limit object storage consumption to seçeneği ile Container üzerinde Terabyte ( TB ) ve Petabyte ( PB ) olarak bir limit yapılandırabilirsiniz.

Container ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Summary ekranın da gerekli yapılandırmanın başladığını görüyoruz.

Summary ekranın da Microsoft Azure üzerinde oluşturduğumuz Microsoft Azure Blob Storage Backup Repository yapılandırmasının özetini görüyoruz.

Summary ekranın da yapılandırmanın tamamlanması için Finish diyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolunda bulunan Backup Infrastructure menüsü altında bulunan Backup Repositories bölümünde oluşturmuş olduğumuz Microsoft Azure Blob Storage’in başarılı bir şekilde eklendiğini görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle….

Exit mobile version