Veeam Backup & Replication 12 Scale-Out Backup Repository

Merhaba

Veeam, Las Vegas’taki son VeeamON 2022’de yeni geliştirmeler ve bazı yeni özellikler sunan yeni Veeam Backup & Replication v12’yi duyurdu.

Hala Beta sürümünde olan yeni Veeam Backup & Replication v12, yedekleme yönetimini kolaylaştırmak için birçok iyileştirme ve geliştirme içeriyor.

Daha önceki yazımız da

ve

Veeam Backup & Replication 12 Beta kurulumunu sizlere paylaşmıştık.

Bu yazımızda da Veeam Backup & Replication 12 Beta üzerinde Scale-Out Backup Repository yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

 

Veeam Backup & Replication 12 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 konsolu geliyor karşımıza.

Veeam Backup & Replication 12 konsolu üzerinde Backup Infrastructure menüsü altında bulunan Scale-out Repositories sekmesinden Scale-out Repository yapılandırmasını başlatabilirsiniz.

Veeam Backup & Replication 12 konsolu üzerinde Backup Infrastructure menüsü altında bulunan Scale-out Repositories üstünde sağ tuş Add scale-out backup repository ya da Manage Scale-out Repository menüsünden Add Scale-out Repository tıklayarak Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Scale-out Repository yapılandırması başlatabilirsiniz.

Name ekranın da Veeam Backup & Replication 12 üzerinde yapılandıracağımız Scale-out Backup Repository için bir Name ( İsim ) belirliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Performance Tier ekranın da Scale-out Backup Repository yapılandırması için Veeam Backup & Replication 12 sunucumuz üzerinde yapılandırmış olduğumuz Backup Repository hangilerini yapılandıracağımızı seçmemiz gerekmektedir.

Performance Tier ekranın da Add diyerek Backup Repository seçiyoruz.

Extents ekranın da Backup repositories altına Scale-out Backup Repository olarak yapılandırabileceğimiz Backup Repository görüyoruz.

Daha önceki yazımız da Veeam Backup & Replication 12 Beta Backup Repository yazısını sizlerle paylaşmıştık.

BAKICUBUK_Backup Repository1, BAKICUBUK_Backup Repository2, BAKICUBUK_Backup Repository3 ve BAKICUBUK_Backup Repository4 isimli Backup Repository yapılandırmasını bu şekilde yapmıştık.

Extents ekranın da Backup repositories altına Scale-out Backup Repository olarak yapılandıracağımız BAKICUBUK_Backup Repository2, BAKICUBUK_Backup Repository3 ve BAKICUBUK_Backup Repository4 isimli Backup Repository‘leri seçiyoruz ve OK diyoruz.

Performance Tier ekranın da Extents altına Scale-out Backup Repository olarak yapılandıracağımız Backup Repository geldiğini görüyoruz.

Performance Tier ekranın da Extents altına Scale-out Backup Repository olarak yapılandıracağımız Backup Repository birini seçtikten Advanced diyoruz.

Performance Tier ekranın da Advanded Settings seçeneği altında Use pe-VM backup files (recommended ) ve Perform full backup when required extent is off line seçenekleri bulunmaktadır.

  • Use pe-VM backup files (recommended ) : Backup ( Yedek ) alınacak her bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) için ayrı bir Backup ( Yedek ) dizini için bu seçeneği işaretlememiz gerekiyor. Default olarakta seçili gelecektir. Use pe-VM backup files seçeneği etkinleştirildiğinde, bir Backup Job işlemi sırasında Veeam Backup & Replication bir dizi Backup ( Yedek ) dosyası üretecektir. Her Virtual Machine ( Sanal Makine ) başına bir tane, ve aynı anda birden fazla işlemde Backup Repository üzerine bu dosyaları yazacaktır. Daha iyi depolama ve kaynak kullanımını hesaplamak için bu seçeneği etkinleştirmeniz önerilir. Özellikle ortamınızda birden çok yazma işlemini destekleyen Deduplicating Storage ( Dell EMC Data Domain, ExaGrid ve HPE StoreOnce ve Quantum DXi gibi  ) Backup Repository olarak kullanıyorsanız,
  • Perform full backup when required extent is off line : Scale-out Backup Repository üzerinde Backup ( Yedek ) işleminin tutarlığını korumak için Perform full backup when required extent is off line seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Backup ( Yedek ) işleminde önceki Restore Points ( Geri Yükleme Noktaları ) içeren bir Restore Point ( Geri Yükleme ) çevrimdışı olursa, Backup ( Yedek ) işlemi sorun yaratabiilir.Veeam Backup & Replication yeni bir Incremental Backup ( Artımlı Yedekleme ) dosyası ekleyemeyecektir. Perform full backup when required extent is off line seçeneğini etkinleştirildiğinizde, Veeam Backup & Replication Incremental Backup ( Artımlı Yedekleme ) dosyası yerine Full Backup ( Tam Yedek ) bir Backup ( Yedek ) dosyası oluşturur. Bu seçeneği etkinleştiriseniz, Full Backup ( Tam Yedek ) bir Backup ( Yedek ) dosyası barındırmak için yapılandıracağınız Scale-out Backup Repository üzerinde yeterli boş alana sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Performance Tier ekranın da Advanded Settings ekranında herhangi bir değişiklik yapmıyoruz ve OK diyerek devam ediyoruz.

Performance Tier ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Placement Policy ekranın da Data locality ve Performance seçenekleri bulunmaktadır.

Data locality : Aynı Backup ( Yedek ) işlemine ait olan Backup ( Yedek ) dosyalarını birlikte depolamak istiyorsanız Data locality seçeneği seçmeniz gerekmektedir. Bu durumda Full Backup ( Tam Yedek ) dosyası ve sonraki Incremental Backup ( Artımlı Yedekleme ) dosyaları, Scale-out Backup Repository deposunda aynı performans boyutunda depolanır. Yeni Backup ( Yedek ) işlemi aynı performans boyutunda ve ya başka bir performans boyutunda saklanabilir. ( Performans kapsamı olarak bir Deduplicating Storage ( Dell EMC Data Domain, ExaGrid, HPE StoreOnce ve Quantum DXi gibi  ) kullanmadığınız sürece).

Performance : Bu seçenekte kullanıldığında Full Backup ( Tam Yedek ) dosyaların hangi Incremental Backup ( Artımlı Yedekleme ) dosyaları hangi Backup Repository üzerinde tutulacağını belirlemek amacıyla kullanılır. Full Backup ( Tam Yedek ) ve Incremental Backup ( Artımlı Yedekleme ) dosyalarını Scale-out Backup Repository deposunun farklı Backup Repository üzerinde performans derecelerinde depolamak istiyorsanız. Performance seçeneği seçmeniz gerekmektedir. Performance seçeneği seçmeniz durumda Veeam Backup & Replication’ın Backup ( Yedek ) işleminin tüm Backup ( Yedek ) dosyalarına erişebilmesini sağlamak için Network bağlantısının hızlı ve güvenilir olduğundan emin olmalısınız.

Placement Policy ekranın da Performance seçeneğin de yapılandırdığınız Backup Repository üzerinde Full Backup ( Tam Yedek ) ya da Incremental Backup ( Artımlı Yedekleme ) dosyalarının tutulacağını yapılandırabilirsiniz.

Placement Policy ekranın da Customize diyoruz.

Backup Placement Settings ekranın da yapılandıracağınız Backup Repository üzerinde Full Backup ( Tam Yedek ) ya da Incremental Backup ( Artımlı Yedekleme ) dosyalarının tutalacağını yapılandırmak için Edit diyoruz.

BAKICUBUK_Backup Repository2 Extent Settings ekranın da bu Backup Repository üzerinde Full Backup ( Tam Yedek ) ya da Incremental Backup ( Artımlı Yedekleme ) dosyalarının tutacağını yapılandırabilirsiniz.

BAKICUBUK_Backup Repository2 Extent Settings ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Backup Placement Settings ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Placement Policy ekranın da Data locality seçeneği seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Data locality : Aynı Backup ( Yedek ) işlemine ait olan Backup ( Yedek ) dosyalarını birlikte depolamak istiyorsanız Data locality seçeneği seçmeniz gerekmektedir. Bu durumda Full Backup ( Tam Yedek ) dosyası ve sonraki Incremental Backup ( Artımlı Yedekleme ) dosyaları, Scale-out Backup Repository deposunda aynı performans boyutunda depolanır. Yeni Backup ( Yedek ) işlemi aynı performans boyutunda ve ya başka bir performans boyutunda saklanabilir. ( Performans kapsamı olarak bir Deduplicating Storage ( Dell EMC Data Domain, ExaGrid, HPE StoreOnce ve Quantum DXi gibi  ) kullanmadığınız sürece).

Capacity Tier ekranın da kapasite kapsamı olarak eklemek istediğiniz Amazon Web Services (AWS) Cloud ( Bulut ) hizmetinde içinde bulunan S3 (Simple Storage Service) Compatible ve Amazon S3, Google Cloud Storage, IBM Cloud Object Storage ve Microsoft Azure Blob Storage gibi Cloud ( Bulut ) hizmetlerini bir Object Storage Repository seçerek ve verileri ne zaman taşıyıp ve ya ne zaman kopyalayabileceğinizi yapılandırabilirsiniz.

Daha önceki yazımızda Veeam Backup & Replication 12 Wasabi Object Storage yapılandırmasını sizlerle paylaşmıştık.

  • Scale-out backup repository üzerinde yalnızca bir Object Storage Repository ekleyebilirsiniz. Bir Object Storage Repository aynı anda iki veya daha fazla farklı Scale-out backup repository parçası olarak eklenemez. Seçili Object Storage Repository üzerinde daha önce alınmış olan Backup ( Yedek ) dosyaları içeriyorsa, bu Backup ( Yedek ) dosyaları performans derecelerinizle senkronize etmeniz isteyecektir. Backup ( Yedek ) dosyaları içe aktarılan Object Storage Repository seçilemez.

Capacity Tier ekranın da Extend scale-out backup repository capacity with object storage seçeneğini seçiyoruz ve Choose diyoruz.

Capacity Tier ekranın da Extend scale-out backup repository capacity with object storage seçeneğini seçiyoruz ve Veeam Backup & Replication 12 Wasabi Object Storage olarak yapılandırmış olduğumuz BAKICUBUK_WasabiObjectStorageRepository seçiyoruz.

Extend scale-out backup repository capacity with object storage seçeneğini altında bulunan başka bir Object Storage Repository seçebilirsiniz. Ancak bir Object Storage Repository aynı anda iki veya daha fazla farklı Scale-out backup repository parçası olarak eklenemeyeceğini unutmayin.

Extents ekranın da Object storages altında daha önce yapılandırmış olduğumuz BAKICUBUK_WasabiObjectStorageRepository isimli Object storage geldiğini görüyoruz.

Extents ekranın da Add derseniz.

Add Object Storage Repository ekranın da Object storage ekleyebilirsiniz.

Object Storage : Amazon Web Services (AWS) Cloud ( Bulut ) hizmetinde içinde bulunan S3 (Simple Storage Service) Compatible ve Amazon S3, Google Cloud Storage, IBM Cloud Object Storage, Microsoft Azure Blob Storage ve Wasabi Cloud Storage gibi Cloud ( Bulut ) hizmetleri üzerinde yapılandırmış olduğunuz Storage alanlarını Backup Repository yapılandırması için bu seçenek ile devam edebilirsiniz. Wasabi Cloud Storage seçeneğinin Veeam Backup & Replication 12 ile birlikte geldiğini görüyoruz.

Extents ekranın da Object storages altında daha önce yapılandırmış olduğumuz BAKICUBUK_WasabiObjectStorageRepository isimli Object storage seçiyoruz ve OK diyoruz.

Capacity Tier ekranın da Extend scale-out backup repository capacity with object storage seçeneği altına BAKICUBUK_WasabiObjectStorageRepository isimli Object storage geldiğini görüyoruz.

Capacity Tier ekranın da Window bölümün de Time Periods için gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

Time Periods ekranın da Object Storage Repository veri taşıma ve ya kopyalama işleminin ne zaman yapılacağını ne zaman yapılmayacağını yapılandırabilirsiniz.

Capacity Tier ekranın da

Copy backups to object storage as soon as they are created seçeneği ile yeni Backup ( Yedek ) oluşturuldukları anda sonra Object Storage Repository üzerine kopyalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu seçeneği seçtiğinizde, performans kapsamında herhangi bir Backup Repository üzerinde sahip olabileceğiniz tüm Backup ( Yedek ) dosyalarını mı yoksa yalnızca yakın zamanda oluşturulmuş olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyalarını mı kopyalayacağınızı soracaktır.

Move backups to object storage as they age out of the operational restores window seçeneği ile etkin olmayan Backup ( Yedek ) dosyalarını Object Storage Repository üzerine ne zaman taşınacağını belirleyebilirsiniz.

Move backups to object storage as they age out of the operational restores window seçeneği altında bulunan Days ( Günler ) alanından eski Backup ( Yedek ) dosyalarını Object Storage Repository üzerine taşınması için Day ( Gün ) belirleyebilirsiniz.

Capacity Tier ekranın da Move backups to object storage as they age out of the operational restores window seçeneğinde eski Backup ( Yedek ) dosyaların davranışını geçersiz kılmak için Override tıklıyoruz.

Owerride ekranın da Scale-out Backup Repository üzerinde belirtilen Capacity ( Kapasite ) ulaşmışsa Backup ( Yedek ) dosyalarının aktarımını yapılandırabilirsiniz.

Owerride ekranın da Scale-out Backup Repository üzerinde belirtilen Capacity ( Kapasite ) ulaşmışsa Backup ( Yedek ) dosyalarının aktarımını yapılandırabilirsiniz.

Owerride ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Capacity Tier ekranın da Encrypt data uploaded to object storage Object Storage Repository üzerine yüklenirken şifrelenmesini sağlayabilirsiniz. Password bölümünden mevcut bir Password seçebilir ya da Add diyerek oluşturabilirsiniz.

Password ekranın Password bölümünde bir Password ( Parola ) oluşturarak OK diyebilirsiniz. Biz herhangi bir Password ( Parola ) oluşturmayacağımız için Cancel diyoruz.

Capacity Tier ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Capacity Tier ekranın da gerekli yapılandırmanın kontrol edildiğini görüyoruz.

Summary ekranın da Scale-Out Backup Repository yapılandırmasının kontrol edildiğini görüyoruz.

Summary ekranın da Scale-Out Backup Repository yapılandırmasının kontrolünün tamamlandığını görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 Scale-Out Backup Repository yapılandırmasında Archine Tier ekranını geliyordu karşımıza ancak Veeam Backup & Replication 12 ile birlikte bu yapılandırma ekranının gelmediğini görüyoruz.

Archive GFS full backups to object to storage seçeneği ile alınan Full Backups ( Tam Yedekler ) dosyalarını arşivleyebilirsiniz. Archive GFS full backups older than seçeneği ile hangi günden sonra arşivleneceğini yapılandırabilirsiniz. Archine Tier seçeneği scale-out backup repository eklenebilecek ek bir depolama katmanıdır. scale-out backup repository kapasite ölçüsündeki veriler arşiv depolama için Archine Tier taşınabilir. Arşivlenmiş verilerin Archine Tier saklanması kapasite katmanından daha ucuzdur. Ancak, Archine Tier üzerindeki verileri geri yüklemek, kapasite katmanına kıyasla daha uzun ve daha pahalıdır. Veriler Archine Tier geri yüklenmek üzere hazırlanmalıdır.

Summary ekranın da Scale-Out Backup Repository yapılandırmasını Finish diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 konsolun da Backup Infrastructure menüsü altında bulunan Scale-out Repositories sekmesine yapılandırmış olduğumuz BAKICUBUK_Scale-outBackupRepository geldiğini görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 konsolun da Backup Infrastructure menüsü altında bulunan Scale-out Repositories sekmesine yapılandırmış olduğumuz BAKICUBUK_Scale-outBackupRepository içinde BAKICUBUK_Backup Repository2, BAKICUBUK_Backup Repository3, Backup Repository3 ve BAKICUBUK_WasabiObjectStorageRepository olduğunu görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top