Site icon Baki CUBUK

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server Instant Recovery Auto

Merhaba

Bulut Veri Yönetimi sağlayan yedekleme çözümlerinin lider şirketi Veeam Software, bulut, sanal veya fiziksel tüm kurumsal iş yükleri için en gelişmiş veri koruma çözümü olan V11’ı versiyonunu piyasaya sundu. Kapsamlı veri yönetimi için tek çözüm olan yeni V11,  AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud Platform için çoklu bulut ortamının tüm karmaşıklığını yönetirken veriyi yaşam döngüsünün her aşamasında koruyor.

Veeam CTO’su ve Ürün Stratejisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Danny Allan, piyasaya sunulan Yeni V11 ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Bundan yalnızca 12 ay önce 150’den fazla yeni geliştirmeyle piyasaya sürülen V10, şu ana kadar 700 binden fazla indirme sayısına ulaştı. Şimdi ise toplam 200 yeni yedekleme, bulut, felaket kurtarma, güvenlik ve otomasyon geliştirmeleriyle yeni sürümü piyasa sunduk. Bu kadar kısa sürede böylesi güçlü ve esnek bir ürünü piyasaya sunabilmemiz Veeam’in inovasyon hızını ve müşterilerin veri güvenliği ihtiyaç ve talepleri konusundaki taahhütlerine bağlılığını ortaya koyuyor.”

451 Research Raporu, işletmelerin yüzde 69’u iş gücünün en az yüzde 75’inin artık etkili bir şekilde uzaktan çalışabildiğini gösteriyor. Uzaktan çalışma modelinin giderek artması ve buna bağlı olarak çoklu bulut ekosistemlerinde iş yüklerinin hızlanması, veri yönetimini ve kontrolünü her zamankinden daha da zorlaştırıyor. Müşterilerin 2020 yılının başından bu yana karşılaştıkları yeni veri koruma zorluklarına yanıt olarak yılın merakla beklenen çözümü V11, artan ve artmaya devam edecek siber riskleri bertaraf ederek her büyüklükteki şirket için güvenilir güvenlik ve fidye yazılım koruması sağlıyor. V11 böylece şirketlere muntazam bir esneklik ve dayanıklılık sağlıyor.

Yeni Veeam v11, işletmelere eksiksiz veri koruması için aşağıdaki özellikleri sunuyor:

180’den fazla ülkede önde gelen bulut ve hizmet sağlayıcıları aracılığıyla pazara Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) ve Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) sunan Veeam, servis sağlayıcılarına V11’e sorunsuz bir şekilde entegrasyonunu, veri koruma operasyonlarının merkezi yönetimini, takibini ve müşteri self servis erişimini sağlayan web tabanlı bir platform olan Veeam Service Provider Console v5 platformunu sunuyor. Versiyon 5 artık Linux ve Mac için genişletilmiş yedekleme yönetimi, buluta özgü AWS ve Azure yedeklemelerinin izlenmesi ve raporlanması, çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) ile gelişmiş güvenlik ve güçlü koruma hizmetleri sunuyor.

Yeni Veeam Availability Suite v11, Veeam Backup & Replication v11’in kapsamlı yedekleme ve kurtarma özelliklerini Veeam ONE v11’in izleme, raporlama ve analitik yetenekleriyle birleştirerek, işletmelere eksiksiz veri koruması ve görünürlük sunuyor. Böylece müşterilerin benzersiz veri kullanılabilirliği, görünürlük ve çoklu bulut ortamlarında yönetişim sağlamasına olanak sunuyor. Ayrıca, Veeam Disaster Recovery Orchestrator (eski adıyla Veeam Availability Orchestrator) Veeam DR Pack’in yeni veya önceki bir satın alma işlemine Veeam Availability Suite veya Veeam Backup & Replication eklenmesi, işin devamlılığını sağlamak için kurtarma otomasyonu ve DR testi de sağlıyor.

Kullanıma sunulan Yeni Veeam Backup & Replication v11’in tüm indirmelerinde şirket içi ve buluttaki tüm iş yükleri için taşınabilir, esnek, buluta hazır lisans olan Veeam Evrensel Lisansına (VUL) dahil ediliyor. Lisanslar ek maliyet olmaksızın iş yükleri arasında aktarılabildiğinden, evrensel lisanslama çoklu bulut ortamlarında farklı iş yüklerinin korunmasını kolaylaştırıyor.

Veeam kullanıcıları, V11’e yükseltme yaparken AWS ve Azure’da yerel yedekleme ve kurtarma için kullanılmak üzere hiçbir ek ücret ödemeden altı ay boyunca ek 25 VUL lisansı almayı seçebiliyor.

Veri koruma çözümünüzden daha fazlasını bekleyin
Verileriniz işinizi sürdürmeniz için kritik öneme sahiptir. Veri kaybını önlemek ve maliyetleri kontrol altında tutmak ilk öncelikleriniz olsa da bu hedefler arasında bir denge sağlamak sizi çok zorlayabilir. Hem iş yüklerinin çoklu bulut ekosistemlerine geçişinin hızlanması hem de çalışanların daha sık uzaktan çalışması nedeniyle veri yönetimi ve kontrolü artık çok daha zor. Bu nedenle kapsamlı veri yönetimi için tek başına güçlü bir çözüme ihtiyaç duyarsınız. Bu çözümün hem gittikçe artan verilerinizi kullanım ömürleri boyunca koruyacak kadar güçlü ve esnek hem de sizi bugün ve ileride siber tehditlere karşı koruyacak kadar güvenli olması gerekir

Veeam Backup & Replication
Veeam Backup & Replication 11 kapsamlı, kurumsal düzeyde veri koruma özellikleriyle bu yeni nesil operasyonel zorluklarla başa çıkmaya hazır. Güçlü, güvenilir ve kullanımı kolay bu Veeam çözümü, işinize uygun esneklikle sizi yarı yolda bırakmayacak pazar lideri güvenilirlik sağlayarak operasyonel ek yükleri azaltır. Veeam Backup & Replication basit, esnek ve güvenilir bir çözümle tüm bulut, sanal ve fiziksel iş yükleriniz için güvenilir kesintisiz erişilebilirlik sağlar. Verilerinizi güçlü yedekleme ve anında kurtarma seçenekleriyle konumdan veya iş yükü türünden bağımsız olarak koruyun.

Güçlü ve modern veri koruma
Veeam Backup & Replication 11 depolama snapshot’ları, yedeklemeler, replikalar ve sürekli veri koruma için tek bir üründe 4’ü 1 arada yedekleme ve kurtarma çözümü sunar. Veeam bulut, sanal ve fiziksel iş yükü ihtiyaçlarınız için güvenli ve güvenilir koruma sağlayan sektör lideridir. 150’yi aşkın yeni özellik ve geliştirme ile YENİ v11, her ölçekten işletmeler için benzersiz dayanıklılık sunar.

Üstelik Veeam ve iş ortaklarımızla bir araya gelerek v11 sürümünden en iyi şekilde yararlanmak için ihtiyaç duyduğunuz hizmet, çözüm ve uzmanlığa ulaşabilirsiniz: Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) ve Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) sağlayıcıları: Şirket verilerinizi ev ofislerde, bulutta ve ötesinde koruyun.

Uzman ekosistemiyle birlikte basit, esnek ve güvenilir yeteneklerden yararlanın. Böylece en zorlayıcı veri koruma zorluklarına karşı bile dayanıklı kalabilirsiniz.

Veeam Evrensel Lisans
Veeam, Veeam Evrensel Lisans ya da diğer adıyla VUL ile fiziksel, sanal ve bulut iş yükleri için gerçek lisans taşınabilirliği sunar. Bu tam özellikli lisans, müşterilerin tüm iş yüklerini tek bir lisans türüyle lisanslamasını sağlar.

Ekosistem genişletme
Veeam yazılım tabanlıdır ve donanımdan bağımsızdır. Müşterilerin özel çözümler uygulamasına gerek kalmadan amaçlarına ulaşmasına yardımcı olmak üzere özel iş ortaklarından oluşan geniş bir ekosistem ile birlikte çalışır. Veeam müşterilerin altyapılarını ve depolarını seçmesine olanak tanıyarak mevcut ve gelecekteki altyapı satın alımlarında en iyi ROI’yi elde etmelerini sağlar. Ayrıca Veeam veri madenciliği, yeniden veri kullanımı ve gelişmiş özellikler dahil olmak üzere zengin üçüncü taraf entegrasyonlarıyla API’lerini genişletmeye devam etmektedir.

Microsoft SQL Server için Veeam Explorer veritabanlarınızı Backup ( Yedek ) üzerinden Restore ( Geri Yükleme ) için kullanımı kolay ve sihirbaza dayalı bir arayüz sunarak kullanımı son derece kolaydır!

Dosya düzeyindeki kurtarma oturumunda veritabanının ve log dosyalarının konumunu aramaya veya geri yüklenen dosyaları Microsoft SQL Server’a eklemek için zaman harcamaya gerek yoktur, işlemin tamamı otomatik olarak gerçekleştirilir. SQL Server yedeklemesini seçin ve şunlara tıklayın:

  • Veritabanlarını zamanda belirli bir noktaya geri yükleyin
  • Aynı ya da farklı Microsoft SQL Server’a geri yükle
  • Tek tıkla özgün konuma geri yükleyin
  • Belirlenmiş bir konuma aktarın ve daha sonra bir Microsoft SQL Server’a ekleyin

Enterprise Manager web arayüzü, tüm mevcut SQL veritabanlarınızın eksiksiz görünümünü de sağlayarak silinmiş ya da kaybolmuş veritabanlarının kurtarılmasını kolaylaştırır.

Microsoft SQL Server için Veeam Explorer’da bir veritabanını yalnızca tek tıkla özgün konumuna aktarabilirsiniz. Veritabanları mevcut geri yükleme noktası olarak, belirli bir noktaya veya seçilen işlemden önceki duruma aktarılabilir. Üstelik, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak bir veritabanını özel konumlara aktarabilir ve Microsoft SQL Server’lara ekleyebilirsiniz.

Microsoft SQL Server yedekleme ve esnek kurtarma seçenekleri

Veeam birçok geri yükleme seçeneği sunarak Microsoft SQL Server kurtarmayı kolaylaştırır. Tek bir imaj seviyesinde SQL yedeğinden, veritabanlarını veya tabloları geri yükleyebilirsiniz. Üstelik uzman olmanız veya MDF, NDF ve LDF dosyalarının ne anlama geldiğini bilmeniz gerekmez. Kurtarma sürecinde bir sihirbaz size kılavuzluk ederek geri yükleyebileceğiniz tüm mevcut veritabanlarını ve örnekleri tespit eder. Hepsi bu kadar da değil:

  • Tek seferde çoklu veritabanlarının ya da bir sunucudaki veritabanlarının tamamını geri yükleyebilirsiniz
  • Bir veritabanı zamanında geri yüklenmeyecek kadar büyükse geri yüklenen ve diğer mevcut tablolar arasında bir bağımlılığın olmadığı senaryolarda tablo düzeyi kurtarma gerçekleştirmeyi düşünebilirsiniz
  • Zamanda belirli bir noktaya geri yükleme gerçekleştirmek için transaction log yeniden yürütme özelliğini çalıştırabilirsiniz

SQL yedekleme ihtiyaçlarınız ve uzun vadeli stratejiniz için esnek seçenekler

Veeam’in farklı avantajlar sunan Erişilebilirlik çözümleri ile bütçeniz ne kadar olursa olsun VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V sanallaştırılmış ortamları için güçlü yedekleme, geri yükleme ve replikasyon özellikleri elde edebilirsiniz. Veeam Backup & Replication Community Edition ve Standard Edition ile yerel, zamanda belirli bir noktaya SQL veritabanı geri yüklemeleri yapabilirsiniz. Enterprise ve Enterprise Plus sürümleri sayesinde ajansız, SQL işlem günlükleri yedeklemesi yapabilir ve bunları yeniden yürütebilir, veritabanlarını ve SQL nesnelerini orijinal veya yeni bir SQL Sunucusuna işlem düzeyinde kurtarabilirsiniz.

SQL işlem günlüklerini yedekleme ve yeniden yürütme

Bir SQL veritabanını geri yüklemek ve düşük RTO ve RPO’lar elde etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı! İşlem günlüğü yedekleme ve yeniden yürütme sayesinde, belirli bir işleme kadar (silme ya da ekleme sorgusuna geri alma gibi) zamanda belirli bir noktaya hızla geri yükleme gerçekleştirebilirsiniz.

Transaction log yedeği, Microsoft SQL Server yedekleme görevi yapılandırması sırasında tetiklenebilen ayrı bir seçenektir. Ana görüntü seviyesi yedekleme görevinin tamamlayıcısıdır ve her 15 dakikada bir (ya da daha az sürede) veritabanının artımlı değişikliklerini alarak çalışır. Bu durum SQL veritabanları için parçalı, işlem düzeyinde kurtarmalara olanak tanır.

Kurtarma işlemi kolaydır; sadece kaydırıcı arayüzü kullanarak zamanda bir noktaya mı kurtarma yapmak istediğinizi, yoksa belirli bir zaman girerek daha parçalı bir geri yükleme mi yapmak istediğinizi seçin ve veritabanınızı tek tıkla kurtarın.

Desteklenen Ortamlar

Microsoft SQL Server’ın aşağıdaki sürümleri, veritabanı geri yüklemesi için kaynak/hedef sistemler olarak desteklenmektedir:

Microsoft SQL Server’ın tüm sürümleri desteklenmektedir.

Always-ON Availability Grupları, Microsoft SQL Server 2012 ve sonraki sürümleri için desteklenmektedir.

NOT : Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile ortamımızda bulunan Microsoft SQL Server 2017 ve Microsoft SQL Server 2019 şu anda bu özellikleri kapsamamaktadır. 

Daha önceki versiyonlarda Veeam Explorer for Microsoft SQL Server ile sadece SQL Database Restore ( Geri Yükleme ) edilebilmekteydi. Yani Microsoft SQL Server Database içindeki herhangi bir Table ( Tablo ) ya da Objects ( Nesne ) Restore işlemi gerçekleştiremiyorduk. Veeam Backup & Replication v9.0 ile birlikte birlikte bir veritabanı zamanında geri yüklenemeyecek kadar büyükse geri yüklenmiş ve diğer mevcut tablolar arasında bağımlılık bulunmayan senaryolarda tablo seviyesinde restore işlemi  gerçekleştirebiliyoruz.

Ortamımız da yönetiğiniz Microsoft SQL Server üzerinde Veeam Backup & Replication 11 kullanıyorsanız. Veeam Explorer for Microsoft SQL Server size çok yardımcı olacaktır.

Örnek olarak ortamınızdaki Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde bulunan AdventureWorks2016 isimli Microsoft SQL Server Database dosyasının silinmesi ya da Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucunuz yaşanacak Donanımsal ya da yazılımsal bir sorun yaşamanız durumun da Veeam Explorer for Microsoft SQL Server ile ortamınızdaki farklı bir Microsoft SQL Server sunucusu üzerine ya da aynı Backup ( Yedek ) aldığınız Microsoft SQL Server sunucusu üzerine anlık olarak Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda Veeam Explorer for Microsoft SQL Server ile AdventureWorks2016 isimli Microsoft SQL Server Database’ni sildikten sonra ortamınızda Backup ( Yedek ) aldığınız Microsoft SQL Server sunucusu üzerine Instant Recovery ( Anında Kurtarma ) işlemini anlatıyor olacağız. Instant Recovery ( Anında Kurtarma ) işlemini otomatik olarak yapacağız yani sistem AdventureWorks2016 isimli silinen Microsoft SQL Server Database’ni kalıcı olarak Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirecektir.

W16SQL isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde Microsoft SQL Server Management Studio konsolunu çalıştırdığımız da AdventureWorks2016 isimli Microsoft SQL Server Database’ni görüyoruz.

dventureWorks2016 isimli bir Microsoft SQL Server Database’ni Microsoft SQL Server Management Studio konsolu üzerinden sağ tuş Delete diyerek siliyoruz.

NOT : Bu işlemi LAB ortamında gerçekleştirmeme rağmen daha önce bir kaç kez Veeam Backup & Replication 11 üzerinde Backup ( Yedek ) aldığımı önemle belirtmek isterim.

Delete Object ekranın da OK diyerek AdventureWorks2016 isimli Microsoft SQL Server Database’ni siliyoruz.

Microsoft SQL Server Management Studio konsolu üzerinde AdventureWorks2016 isimli Microsoft SQL Server Database silindiğini ve AdventureWorks2014 isimli Microsoft SQL Server Database kaldığını görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolu geliyor karşımıza.

Veeam Backup & Replication 11 konsolu üzerinde Home menüsü altında bulunan Backups bölümü altında Disk sekmesini açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolu üzerinde Home menüsü altında bulunan Backups bölümü altında Disk sekmesinde daha önce almış olduğumuz W16SQL isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) için aldığımız Backup ( Yedek ) dosyası üzerinde sağ tuş yapıyoruz.

Virtual Machine ( Sanal Makine ) Config dosyalarını uzantıları :

.nvram : Virtual Machine ( Sanal Makine )  BIOS bilgilerinin saklandığı dosyadır.

.vmdk : Virtual Machine ( Sanal Makine ) Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) burada saklıdır.

.vmsd : Virtual Machine ( Sanal Makine ) Snapshot ( Anlık Görüntü ) bilgileri burada saklıdır.

.vmx : Virtual Machine ( Sanal Makine ) uzantısıdır.

.vmxf :  Takım halinde bulunan Virtual Machine ( Sanal Makine ) yapılandırma dosyasıdır.

.vsmp : Virtual Machine ( Sanal Makine ) takas dosyasıdır. Virtual Machine ( Sanal Makine ) hafıza miktarı kadar büyüklüğe sahiptir.

.log : Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde yaptığımız tüm değişikler burada tutulur. Virtual Machine ( Sanal Makine ) herhangi  bir hata oluşması durumunda problemin kaynağına buradan bakılabilir.

Veeam Backup & Replication 11 konsolu üzerinde Home menüsü altında bulunan Backups bölümü altında Disk sekmesinde daha önce almış olduğumuz W16SQL isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) için aldığımız Backup ( Yedek ) dosyası üzerinde üst menüde bulunan Application Items sekmesine tıklıyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolu üzerinde üst menüde bulunan Application Items sekmesi altında bulunan Microsoft SQL Server tıklıyoruz.

Restore Point ekranın da önceki Veeam Explorer for Microsoft Exchange ve Veeam Explorer for Microsoft Active Directory farklı olarak Restore from the latest available backup ve Restore from this restore point seçeneklerinin olduğunu görüyoruz.

Restore from the latest available backup seçeneği ile mevcut olan en son Backup dosyasını Restore ( Geri Yükleme ) yapabilirsiniz.

Restore from this restore point seçeneği ile daha önce alınan Backup ( Yedek ) dosyalarından birini seçerek Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapabilirsiniz.

Restore from this restore point seçeneği ile en son aldığımız Backup ( Yedek ) seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Reason ekranın da neden Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirildiğiyle ilgili bilgiyi Restore reason bölümüne yazabilirsiniz.

Do not show me this page again seçeneğini seçerek bir daha ki Restore ( Geri Yükleme ) işlemin de Reason ekranının gelmemesini sağlayabilirsiniz.

Reason ekranın da herhangi bir açıklama yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Summary ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemi ile ilgili bilgileri görüyoruz.

Summary ekranın da Browse dedikten sonra Restore ( Restore ) işlemi için Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsolu açılacaktır.

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsulunun açıldığını görüyoruz.

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsulu geliyor karşımıza.

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsulunda Backup dosyasının Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) yüklendiğini görüyoruz.

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsulu üzerinde Default Instance altında AdventureWorks2016 ve AdventureWorks2014 isimli Microsoft SQL Server Database dosyalarını görüyoruz.

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsulu üzerinde Default Instance altında AdventureWorks2016 isimli sildiğimiz Microsoft SQL Server Database dosyasını görüyoruz.

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsulu üzerinde Database menüsü altında bulunan Instant Recovery sekmesinde Instant Recovery ve Instant Recovery to another server seçenekleri bulunmaktadır.

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsulu üzerinde Database menüsü altında bulunan Publish sekmesinde Publish Database seçeneğini bulunmaktadir.

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsulu üzerinde Database menüsü altında bulunan Restore sekmesinde Restore state of ve Restore to another server seçenekleri bulunmaktadır.

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsulu üzerinde Database menüsü altında bulunan Restore sekmesinde Restore Schema seçeneği bulunmaktadır.

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsulu üzerinde Database menüsü altında bulunan Export sekmesi altında bulunan Export Backup seçeneği altında Export state of ve Export to a different location seçenekleri bulunmaktadır.

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsulu üzerinde Database menüsü altında bulunan Export sekmesi altında bulunan Export Files seçeneği altında Export state of ve Export to a different location seçenekleri bulunmaktadır.

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsulu üzerinde Database menüsü altında bulunan Export sekmesi altında bulunan Export Schema seçeneği altında Export database schema state of ve Export database schema and data seçenekleri bulunmaktadır.

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsulu üzerinde Database menüsü altında bulunan Instant Recovery sekmesinde Instant Recovery seçeneğine tıklıyoruz.

Specify database switchover scheduling options ekranın da

Specify switchover type bölümü altında 3 seçenek bulunmaktadır.

Specify database switchover scheduling options ekranın da Auto seçeneğini seçiyoruz ve Recover diyerek devam ediyoruz.

Enter your credentials ekranın da W16SQL isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuz üzerine bağlantı sağlaması için User name ve Password yazmamız gerekiyor.

Enter your credentials ekranın da W16SQL isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuz üzerine bağlantı sağlaması için User name ve Password yazıyoruz ve OK diyoruz.

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsulu üzerinde AdventureWorks2016 isimli sildiğimiz Microsoft SQL Server Database’i için Instant Recovery ( Anında Kurtarma ) işleminin başladığını görüyoruz.

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsulu üzerinde Instant Recovery (1) menüsü altında Instant Recovery ( Anında Kurtarma ) işleminden sonra AdventureWorks2016 isimli Backup ( Yedek ) dosyası içindeki Microsoft SQL Server Database’nin bilgilerini Database Info bölümü altında görüyoruz.

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsulu üzerinde Instant Recovery (1) menüsü altında Instant Recovery ( Anında Kurtarma ) işleminden sonra AdventureWorks2016 isimli Microsoft SQL Server Database’ni Instant Recovery Info bölümü altında bulunan Status bölümünü Online (published) olarak görüyoruz.

Database Files bölümü altında bulunan Status bölümünü Backgroud restore olarak görüyoruz. Sunumuz üzerine Backup ( Yedek ) dosyası içindeki Microsoft SQL Server Database’nin Restore ( Geri Yükleme ) işlemi gerçekleştiriyor.

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsulu üzerinde Instant Recovery (1) menüsü altında Instant Recovery ( Anında Kurtarma ) işleminden sonra AdventureWorks2016 isimli Microsoft SQL Server Database’ni Instant Recovery Info bölümü altında bulunan Status bölümünü Starting (restored)  olarak görüyoruz.

Database Files bölümü altında bulunan Status bölümünü Persistent olarak görüyoruz. Sunumuz üzerine Backup ( Yedek ) dosyası içindeki Microsoft SQL Server Database’nin Restore ( Geri Yükleme ) işlemi gerçekleştirildiğini ve kalıcı olarak ayarlandığını görüyoruz.

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsulu üzerinde Instant Recovery (1) menüsü altında Instant Recovery ( Anında Kurtarma ) işleminden sonra AdventureWorks2016 isimli Microsoft SQL Server Database’ni Instant Recovery Info bölümü altında bulunan Status bölümünü Starting (restored)  olarak görüyoruz.

Database Files bölümü altında bulunan Status bölümünü Persistent olarak görüyoruz. Sunumuz üzerine Backup ( Yedek ) dosyası içindeki Microsoft SQL Server Database’nin Restore ( Geri Yükleme ) işlemi gerçekleştirildiğini, kalıcı olarak ayarlandığını ve son işlemlerin yapıldığını görüyoruz.

Veeam Explorer for Microsoft SQL Server konsulu üzerinde Instant Recovery ( Anında Kurtarma ) işleminden sonra Instant Recovery (1) menüsünün olmadığını görüyoruz.

W16SQL isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuz üzerinde Microsoft SQL Server Management Studio konsolunu tekrar açtığımızda AdventureWorks2016 isimli Microsoft SQL Server Database’ni Instant Recovery ( Anında Kurtarma ) işleminden sonra kalıcı olarak geldiğini görüyoruz.

 

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Exit mobile version