İletişim

  120 thoughts on “İletişim

  1. Baki selam 🙂 kulptan oktay ben 🙂 nette dolaşırken bloguna rastladım tebrikler başarılarını devamını dilerim. İstanbuldasın heralde birgün görüşmek isterim.

   Saygılarımla

  2. Sayın Hocam;
   Aşağıda yazılı kou VBS uzantılı dosya içerisinde çalıştırıyorum. Sorunsuz çalışıyor.
   Asp olarak deniyorum. Bu kodu nasıl çalıştırabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

   Saygılarımla.

   Bu hatayı veriyor.
   ==============================
   Hata Tipi:
   Microsoft VBScript runtime (0x800A0046)
   Permission denied: ‘CreateObject’
   /A.ASP, line 3

   kodlar
   ==============================

  3. MErhabalar size bikaç sorum olucak yardımcı olursanız çok sevinirim bizim 2 tane ofisimiz var merkez ofiste bir domainimiz active directory miz bulunmakta diğer ofisimizi domaine dahil etmek istiyoruz elimizde zyxel vpn destekli bir modemimiz var sadece bu baglamak için yeterlimi yoksa diğer ofise software bişeyler yükletyip mi yapıcaz site kurdugumuzda vpn ile kullanıcılar dıger servera ulaşırmı teşekkürler

   1. VPN yapınlandırmanizdan sonra iki network birbiriyle sağlıklı bir şekilde haberleşiyorsa tabiki merkezdeki domain ofisinizdeki makinaları dahil etmek mümkün DNS olarak merkezdeki DC gösterirseniz sorun olmayacaktir. Ancak kullanıcılar her oturum açmaya çalıştıklarinda merkeze gidip DC bağlanaya çalışacaklardir.Eğer internet hızının iyi olmadığı bir bölgeyse oturum açarken sorun yaşayabilirler.Bu sorunuda ofisiniz üzerine ADC kurarak aşabilirsiniz aslinda tabiki yapınızı çok iyi bilmediğim için bunlar sadece benim önerilerim. Kurulum sırasında da size elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım.

  4. baki bey teşekkür ederim şimdi merkez ofisimizde 2 adet adsl hattımız var vpn destekli modem birisi default gateway 192.168.1.1 vpn desteği olan modemin diğerinin ise 192.168.1.111 şimdi vpn destekli olandan vpn ayarlarını kurup diğer ofisle ADC kurmak istiyorum bu vpn destekli olan modemle nasıl baglantı kurucam server 2003 uzerınde domainimmiz diger taraf server 2008 domaın kurmadım daha ama merkez ofisi göremiyorum child domain kurarken göremiyorum

   1. Erdogan Bey Merhaba
    İki taraftada VPN destekli modem olmasi gerekiyor daha sonra modemlerin VPN yapılandırılmalarını yapmanız gerekmekte. Örneğin Merkez ofisinin iç networku 192.168.1.1 ise ofisinizin 192.168.2.1 şeklinde farkli bir network olması gerekıyor.Zaten VPN yapılandırılmasında bu iki farklı networkun haberlesmesını saglayabılıyorsunuz.VPN yapılandırmanızı yapmadıysanız yada VPN tunnel oturmadıysa iki network haberlesmedigi icin ADC yada chıld domaın kurulumunu gerceklestıremezsınız.

  5. Baki bey merhaba;
   Ben Dokuz Eylül üniversit.esi buca eğitim fakültesinden öğr. gör. Temel Tüzemen. Bilge adam başarı öyküleri sayfasındaki bloğunuz aracılığı ile size ulaştım. Bilge adam kurumuna ait eğitsel dökümanlar kurum tarafından daha önce internet ortamında satılmaktaydı ancak şu an bu uygulamaya son verdiklerini öğrendim ve tüm çabama rağmen eğitim fakültesinde vermekte olduğum ders içeriklerini zenginleştirmek amacı ile edinmek istediğim bu dökümanlara erişemedim. Sizden ricam elinizde mevcut olan ders notları ve kitaplarını paylaşmanız. Tüm yardımlarınız için teşekkür ederim

  6. Merhabalar,

   Mustafa hocam ben erdoğan bi sorum olucaktı. Bizim mevcut domainimize vpn kurarak basit team viewer vpn ile bağlantı kurdum.

   Merkezde server2003 r2 64 bit var diğer ofiste server2008 r2 var.domain 2003 üzerinde diğer tarafta child domain kurarken orman hazırlama hatası aldım. Adprep /forestprep çalıştırın diyor ama olmuyor functional levelle alakalı birşeyler mi var acaba

   1. Bununla ilgili bir yazim yok ama anladiğim kadariyla yeni server’iniz üzerine rolleri taşımanız gerekiyor. Bunun için http://www.bakicubuk.com/?p=933 yazimdaki rollerin taşınam işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor.Taşıma işlemini gerçekleştirmeden önce ADC üzerinde DNS server kurulumunu yaparak kayıtlarin yeni server üzerine düşmesini sağlamanız gerekicektir. Tatilde olduğum için geç ama işlemleri gerçekleştirirken yardımcı olmamı istersen en kısa sürede cevap yazarak yardımcı olmaya çalışacağımı bilmenizi isterim.

  7. selam baki hocam network yapımızda iki adet firma var aynı IP yapısını kullanmaktalar birinde domain+mail server mevcut diğeri ise workgroup olarak çalışmakta şimdi workgroup da çalışan firmayıda domain sistemine çevirmek istiyoruz sormak istediğim aynı network içinde iki farkı domaini ve iki farklı mail sunucuyu iki farklı server üzerinden mi yönetmemiz gerekiyor yoksa aynı server üzerinden kullanmak için yapmamız gereken adımlar kısaca nedir yardımcı olursanız seviniriz kolay gelsin..

   1. Öncelikle geç cevap zorunda kaldığım için sizden özür diliyorum.
    Workgroup olan firmayi diğer firmanın domain forestti içinde farkli bir domain yapılandırarak tek bir sunucu üzerinden yönetilmesi mümkündür.
    Workgroup ortaminda çalışan server üzerine o firmanin domain kurarak diğer makinalarıda profwiz yardimiyla domain ortamina taşıyarak kısa sürede domain geçisini sağlayabilirsiniz.

  8. Baki bey ; Merhaba vermiş olduğunuz linkteki işlemleri yapmaya çalışırken restore yaparken hata alıyorum aldığım yedek dosyayı göstermeye çalıştığımda dosyanın olmadıgını söylüyor.Acaba system state alırken ilk makinayı Active Directory Restore Mode modundamı açmam gerekli..Ve iki sisteminde özelliklerinin aynı olmasımı gerekiyor.. http://www.bakicubuk.com/?p=243

  9. merhabalar sizin adınızı bilgeadammezunları.comdan aldım bilge adam da eğitim aldınız sanırım .. vaktiniz varsa bir kaç soru sorabilirmiyim. bende bilgeadamdan kurs amayı düşünüyorum ama kararsızım.. yardımcı olursanız çok sevinirim…..

  10. Merhaba Baki bey,
   size bilgeadam mezun sitesinden ulaştım, bilge adamın sistem uzmanlığı kursuna gitmeyi düşünüyorum. tavsiye edermisiniz. Kadıköy veya Beşiktaş şubelerinden birini düşünüyorum. Değerli tavsiyelerinizi bekliyorum. İyi bayramlar..

   1. Ahmet Bey
    Eğitim içeriği ve gerek yazilimsal gerekse donanımsal olarak gerçekten çok kaliteli bir eğitim veriliyor. Bugün benim öğrendiklerim ve geldiğim noktada Bilge Adamin katkısı gerçekten çok fazla oldu.
    Beşiktaş şubeyi daha iyi bildiğimden ben orayı öneriyorum ama Kadıköy şubede bence gerçekten iyidir. Tabiki eğitim kadar sizinde geçmişteki bilginiz ve tecrubeleriniz önemli.
    İyi Bayramlar…

  11. Merhaba, bilgisayarıma Brontok A.10 diye bir virüs bulaşmış.Dediğiniz programları indirip scan ettim ama bilgisayarı açtığımda tekrar virüs yazısı çıkıyor. Ne yapabilirim?

  12. s.a IBM server aldık yenilemek amacı ile diger serverda lisansız işletim sistem vardı . bu makinaya lisansız işletim sistemi yükleyemiyoruz. lisanslama yapamıyoruz harddiskvolume1 hatası veriyo ne yaparsak yapalım . ilgilenirseniz sevinirim

  13. Merhabalar;

   windows server 2008 de dc ve editional dc kurdum düzgün olarak çalışıyorlar fakat merak ettiğim bir şey var diyelim dc server down oldu editional dc den nasıl devam ettiririz otomatik olarak 2 farklı dc kurum birbirlerine cluster lamakmı gerek bu işlemleri nasıl yapabiliriz acaba

   1. Ortamdaki Primary Domain Controller üzerine ikinci DNS olarak Additional Domain Controller IP adresini yazman gerekiyor. Additional Domain Controller içinde ayni şey geçerli tabiki.Ortamda bulunan diğer Serverlarinin DNS adresine iki domain controllerin ıp adreslerini yazman gerekli. Ortamdaki Clientlerininde Primary Domain Controller down olduğunda sorun yaşaması içinde Additional Domain Controller IP adresinin ikinci DNS olarak yazmalısın yada DCHP Server’inda bu iki Domain Controller ıp adresini dağıttırmalısın böylelikle down olduğunda Additional Domain üzerinden devam edebilirler…

    1. baki bey kısa zamanda cevapladığınız için çok teşekkür ederim bu anlattıklarınızı resimli ve detaylı olarak alabileceğim bir kaynak varmıdır. böyle bir akale yayınlarsanız bizler için çok faydalı bir kaynak olacağını düşünüyorum. tekrardan çok teşekkür ederim.

      1. baki bey gerçekten çok sevinirim yanlız kurdugum dc ve editional dc wm üzerinde öğrenmeye çalıştığım sanal sunucular

  14. Merhaba..
   Ben yakın bir zamanda Bilge Adam eğitim kurslarına başlayacağım. Komple Kariyer Eğitim Programı kurslarının hepsini alacağım. Sizce gelecek adına artılarım eksilerim ne olabilir, yoksa maddi kaybıma değmez mi? Rica etsem beni aydılatırmısınız?

  15. Baki Bey, Windows Server 2012 Enterprise işletim sistemi hakkında bilgi rica etmekteyim. Değerli fikirlerinize ve desteğinize ihtiyacım var. İlgi ve alakanıza şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar diler ve Nevşehirdeki günlerimizi özlemle yad ederim. Selamlar…
   Not: Yasemin Hanım sizi arıyor mu?

  16. Sistemde PDC çökmüş durumda ADC Stand alone çalışıyor. Tekrar PDC kurmak için 2000 server kurduk (mecburiyetten . çünkü sistem NT veya 2000 server harici çalışmıyor) makinaya ama PC adı dublicate oluyor. ADC de halen PDC gozukuyor (eski çökmüş PDC ) Bir türlü eski pdc yi unutturamadık. Bu yuzden duplicate sorununu çözemedim. Çözüm olarak ADC çökertmeden ne yapmam gerekir. Birde Yeni makinada eski Policyler / userlar olmadığından adc de oluşturulmuş policy /users/groups’ u ADC den PDC ye aktarabilirmiyiz?

   Teşekkür ederim. Cevabınızı bekliyorum.

  17. Baki bey merhaba, iki watchguard arasında site to site vpn yapıyorum, makalenizi bire bir harfiyen uygulamama rağmen bağlantı sağlayamıyoruz, zyxel modem ile watchguard arasında vpn makalenizi uyguladığımda oluyor ancak watchguard ile watchguard arasında bir türlü olmadı. Hiç eksiksiz olarak uyguluyorum makalenizi ancak olmuyor bir öneriniz varmıdır?

  18. Baki bey size bir sorum olacak biz bir ana bilgisayardan ağ bağlantılarını açtığımızda tüm bilgisayarlar görecek ve bazı klasörleri herkes görebilecek bazıları izin verilenlere görünecek ve ikinci sorumda biz tek harddiske dosyayı kopyaladığımızda diğer harddiskede aynı dosyayı kopyalamayı istiyorum böle bir program falan var mı bildiğiniz şimdiden teşekkürler .

   1. Merhaba
    Ortamda bir Active Directory yani Domain ortami mevcut kurulumu yaptığımız Remote Desktop Host Sunucusu bu Domain ortamina üye kullanıcılarıda Active Directory ortaminda oluşturup giriş yapicaksiniz. Tabiki oluşturmuş olduğunuz kullanıcının Remote Desktop User grubuna ekleneniz gerekmektedir.

  19. Merhaba, Benim size Watchguard il ilgili bir sorum olacak, XMT 5 serisi 2 adet cihazım var kendi aralarında cluster çalışıyorlar ben bunların üstünde belli bir ip bloğuna http proxy üzerinden web filter uyguladım, internet adresini doğrudan yazdığımızda siteyi blokluyor fakat google üzerinde yazdığımda bloklayamıyor keyword filtring gibi bir özelliği varmıdır acaba yada bu sorunu nasıl çözebilirim. İlginize teşekkür edeim…

  20. Merhaba , blogunuzdan çeşitli makalelerden her zaman faydalanmışımdır çok değerli bilgiler var.Server 2012 üzerine Exchange 2013 kurulumu için uzak bağlantı yolu ile kuruluma yardımcı olabilir misiniz? Mail adresimden bana ulaşır mısınız rica etsem?

  21. Baki Bey merhaba,
   Size ne kadar çok teşekkür etsem azdır. EBYN için önerilerinizi uyguladım. tam 3 saattir programla uğraşıyordum. çalıştırmak için yüklemediğim program kalmadı… Harikasınız.
   çok teşekkürler. Yasemin AYDIN

  22. merhabalar ben katılımsız xp cd si yapacam bigisayarım sag tıklayıp özellikler kısmını degiştirmek istiyorum biraz araştırdım ama (sysdm) bir dosya var bunu açtım baktım kayıt ismini felan degiştirecem işte ama degiştiremedim yardımcı olurmusunuz

  23. Baki bey Merhaba,

   VPN ile iki noktayı birleştirip chield domain kurmak istedim.,

   VPN ile baglantıda sorun yok. Yalnız chield domaini kurarken son adımda “updation schema configuration partition” da

   the dfs replication service failed to contact domain controller to access cocnfiguration information” hatası alıyorum.

   sizce sorun nedir.

   Teşekkürler.

  24. Her şekilde denedimi Lokasyonu ingilizce yaptım ama malesef olmadı. Sanırım Veeam harici bir seçeneğe yönlenicem, bana tavsiye edebiliceginiz İmage backup alan bir yazılım varmı, ben Acronis düşündüm ama sizin fikrinizde önemli

   Yapımızda 1 adet fiziksel sunucu var üzerinde Server 2008 R2 kurulu, içerisinde Oracle ve Facto2000 yazılımı kurulu, birde File Server var.

  25. İyi akşamlar Baki Bey. Ben yönetim bilişim sistemleri son sınıf öğrencisiyim. Size bir kaç sorum olacak öncelikle benimde okula girdiğimde ilk hedefim sistem ve ağ uzmanlığıydı ancak staj yaptığım kurum , hocalarım ve arkadaşlarım bir bayanın asla yapamayacağını ve çeşitli olumsuzlukları söyleyip bir bakıma bu fikrimi bir dalga konusu haline getirdiler.Bu nedenle sizin de bilge adam mevzunu olarak ve sektörden biri olarak fikrinizi almak istiyorum sizce sektör bir bayan için uygun mudur ve bilge adam mevzunu olmanın artıları çok mudur? Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Merhaba İrem Hanım
    Çok sevdiğim ve ortak iş yaptığım arkadaşım bir bayan ve kendisi şu anda İstanbulun en büyük otellerinden birinde Bilgi İşlem Müdürlüğü görevini yürütüyor. Bir bayan Stajerim vardi geldiğinde herkes ayni şeyi ona söyledi ancak ben kendisine hiçbir zaman vazgeçmemesini söyleyip durdum daha dün birçok kişi Hyper-V replikanin ne olduğunu bilmezken o yazisini yazip gönderdi bana Bilge Adamda çok sevdiğim Hocalarimdan biride Bayandi ve hala Bilge Adam Kurumsalda bence sen kimsenin ne söylediğine bakma eğer yapmak istiyorsan başarmak istiyorsan başarirsin yardima ihtiyac duyarsanda her zaman yardim ederim. Bilge Adama eğitim içereği olarak günümüz teknolojisinin en güzel ve en yeni teknolojilerinin eğitimini veriyor sektörde karşına çıkacak ürünlerle ilgili sana gerekli eğitimi veriyor ancak tabiki seninde eğitim süresince ve eğitimden sonra kendini daha çok geliştirmen ve araştırman gerekiyor.Kendine iyi bak

  26. Baki bey merhaba
   öncelikler emeğinize sağlık faydalı makaleleriniz için teşekkür etmek isterim.
   benim megaraid ile ilgili bir problemim var daha doğrusu sunucu diskleriyle alakalı yardımcı olabilirmisiniz acaba?

  27. merhaba
   termail serveer üzerinde deafult kurulu 1 yazıcı var var uzak masa ustu baglatıs ıle gelen yazıcılar var
   bazı kullanıcıların termınal server uzerıne kurulu olan deault yazıcının kullanmasını engelemek ıstıyorum .
   Bu işlemi active direcotry den nasıl yapabılırım .
   Yardımcı olabıulırmsınız

   1. Merhaba

    Default Domain Policy üzerinde aşağıdaki işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

    Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Remote Desktop Services > Remote Desktop Session Host > Printer Redirection > Do not set default client printer to be default printer in a session: Disabled

  28. Selamlar,

   Sayfanızda bir çok faydalı yazı var. Öncelikle elinize sağlık. Fakat görseller ile ilgili sorun mevcut. Görsellerin kaynak linkinin başında “i1.wp.com/” adresi ekli. Bu şekilde olunca görseller yüklenmiyor. Sanırım bir yerden otomatik alıp basıyor. Sayfa kaynağından “https://i1.wp.com/www.bakicubuk.com/wp-content/uploads/5-150.jpg?w=551&ssl=1” adresini alıp “https://www.bakicubuk.com/wp-content/uploads/5-150.jpg?w=551&ssl=1” şeklinde adres çubuğuna yazdığımda görsel açılıyor. Bu sorunla ilgilenirseniz iyi olur diye düşünüyorum.

   Saygılar.

  29. Hocam Merhaba Bir sorun paylaşmak istiyorum sizinle yardımcı olursanız sevinirim

   veeam ‘in ücretsiz versiyonunda fiziksel bir makinenin yedeğini synthetic full backup olarak alıyorum 1 full backup aldıktan sonra sürekli incremental yedek alıyor 6 restore point seçeneğimi seçmeme rağmen bir yanlışlık var galiba anlayamadım geçmişe dönük alınan incremental yedekleri de silmiyor sürekli artarak yedek alıyor konu hakkına yardımcı olabilir misiniz?

   Teşekkürler.

   1. Merhaba

    Ayni işletim sistemi üzerinde mi yapıyorsunuz yoksa farkli bir sunucu işletim sisteminde mi yapılandırıyorsunuz. Yapılandırma sonrasında nasil bir hata aliyorsunuz acaba.

    iyi Çalışmalar

  30. Merhabalar yayınladığınız makaleler süper , çok işime yarıyor. Size bir soru sormak istiyorum. Dell Unitty sistemlerde disk kapasite artırımı yapacağım. Lisanslarda kapasite lisansları varmıdır. Bundan nasıl emin olabilirim.

   Teşekkürler Ederim.

   1. Merhaba

    Öncelikle mesajınız ve güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Kullandığınız ürünün modeline göre değişiklik gösterebilir.
    O yüzden artırım yaparken bu konuyu alım yapacağınız yere iletirseniz Dell Türkiye tarafından daha net bilgiler verebilirler.
    Çünkü bazen Firmware güncellemesi ile bu artırımları aşabiliyorlar.

    İyi Çalışmalar

  31. slm internettte gördüm isminizi bir sorum olacaktı..hiper -v 2019 sanal server kurarken yukleme sırasında sanal için ethernet oluşturmadan .. kendi fiziksel etherneti seçersek, hem iç hemde dış networkle haberleşebilirmiyiz..birde sanal swich oluşturmadan fiziksel etherneti kullanmanın bir zararı olurmu..yada faydası ..iyi çalışmalar kolay gelsin

   1. Merhaba

    Virtual Network yapılandırmasında aslında https://www.bakicubuk.com/windows-server-2019-hyper-v-virtual-networking-yapilandirmasi/ yazısında External Internal ya da Private olarak yapılandırmasını açıklamıştım.
    Eğer External olarak yapılandırırsanız hem iç hem de dış network ile haberleşmesini sağlayabilirsiniz. Sanal Switch oluşturmamızın amacı sanal makinelerin hangi network karti üzerinde hangi şekilde haberleşeceğini yapılandırmak.
    Sadece tek bir network kartını tek bir sanal makine üzerine atama yaparakta kullanmasını sağlayabilirsiniz.

    İyi Günler

   1. Merhaba

    Veeam Backup sunucunuz ile arasindaki bağlantiyi nasil sağladiğiniz önemli Fiber üzerinden ya da İSCI olarak ayarladiysaniz direkt olarka alanı gösterebilirisiniz.

    İyi Çalışmalar

   1. Merhaba

    Database gibi önemli bir konuda böyle bir işlemin yapılması büyük bir risk oluştrabilir.
    Ayrıca yapacağınız işlem böyle bir durum için Datalarınızın olacağı düşündüğünde bir tehlike.
    O yüzden Database boyutunuz 10 GB değilse ya da aşmayacaksa SQL Express sürümünü kullanmanız daha uygun olacaktır.

    iyi Çalışmalar

  32. Merhabalar,
   Baki Bey öncelikle çok ama çok teşekkürler, eski bir müşterim de exchange 2010 sertifika yenilemesi ile uğraşıyorum, tüm pazarımı aldı.Nihayet sertifikayı yükledim sadece; clientlarda “güvenlik sertifikası güvenilir olarak seçmediğiniz bir şirket tarafından verilmiş.Sertifika veren yetkiliye güvenip güvenmeyeceğinizi belirlemek için sertifikaya bakın.” yazıyor iki kez evet diyince de çalışıyor.
   Forumlarda bir kaç çözüm var ama yapamadım, ne yapmalıyım?
   Çok ama çok teşekkür ayrıca tekrar 🙂

   https://www.bakicubuk.com/exchange-server-2010-sertifika-olusturma/

   1. Merhaba Özgür Bey

    Sertifikayi ortaminizda DC üzerinde ya da herhangi bir sunucu üzerinde oluşturup sertifika işlemini yaptıysaniz. Sertifika sunucusu üzerindeki Root sertifikasini Clientler üzerine yükleyerek güvenliğini sağlayabilirsiniz.
    Normalde kendisi bu işlemi yapmasi gerekiyor ancak bir yerde bende bu şekilde gerekli düzeltmeyi sağlamiştim.

    İyi Çalışmalar

   1. Merhaba Erdi Bey

    Eğer .exe olarak çalışan bir uygulama ise örneğin Logo Tiger ya da Nebim gibi uygulamanin klasörünün bir kopyasini RDHS sunucu üzerine kopyalarak onun üzerinde sağlıklı bir şekilde çalıştığına emin olduktan sonra uygulamayı RemoteApp olarak ekleyebilirsiniz. Genellikle .exe olarak çalışan uygulamalar bu şekilde sorunsuz bir şekilde çalışmaktadir.

    İyi Çalışmalar

  33. Merhaba Hocam;
   “Windows Server 2016 Remote Desktop Licensing Services Yapılandırması” konulu yazın için rahatsız ettim. Şimdi ben şirketim de kullanılan netsis uygulamasını tek merkez sunucudan çalıştırmak için rds servislerini yapılandırdım. 120 günlük deneme süresi bittikten sonra lisanslama yapmayı düşünüyoruz. 15-20 kullanıcı olacak sistemde(win-server2016 Standart). hangi lisansı almamız gerekmektedir pek emin olamadım. lisans süreleri var mı, maliyet açısından hangisini önersiniz ? Vaktinizi ayırıp cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

   1. Merhaba Oğuzhan Bey

    Kullanıcı bazlı yani User CAL kullanım için uygun olacağı düşüncesindeyim. Ancak şöyle bir önerim olabilir. Windows Server 2019 RDHS User CAL lisansi alabilirsiniz.
    Çünkü yanlış hatırlamıyorsam bir üst versiyonu alarak bir alt versiyonları lisanslaya biliyorsunuz. Böylelik yarın bir gün Windows Server 2019 üzerinde RDHS hizmetini yapılandırdığınızda onuda lisanslayabilirsiniz.
    RDHS CAL User lisansinin herhangi bir süresi yok.İşletim sistemini Microsoft Support verdiği sürece kullanabilirsiniz.

    İyi Çalışmalar

   2. Merhaba,
    Oğuz bey, RDS lisansınızın deneme sürümü bitmeden RDS lisanslarınızı almanızı öneririm. Aksi takdirde lisans bittikten sonra almayı düşünürseniz başınız ağrıyabilir.
    saygılarımla.

   1. Merhaba

    Remote Desktop Host sunucusu üzerinde bir sertifikayi bağlancak client üzerine yükleyerek ya da Remote Desktop Connection üzerindeki yapılandırmadan sertifika uyarisini kapatarak denediniz mi acaba.

    iyi Çalışmalar

  34. Merhaba. İhtiyaca göre şirkete 1 adet ExchgSvrStd 2019 satın aldık.Exchange Server’da satın alınacak CAL lisans sayısı neye göre belirleniyor? Ayrıca satın alınan CAL lisansları Exchange Server’da nasıl tanımlıyoruz? Bilgi verebilirseniz çok güzel olur. Teşekkürler.

   1. Merhaba

    Exchange Server üzerinde açılacak olan Mailbox adetine göre CAL Lisanslamasi yapılmaktadir. Aldığınız Exchange Server lisansiniz tanımlamaniz yeterli olacaktir.

    iyi Çalışmalar

  35. Hocam merhabalar,
   Veeam Backup ile ilgili yazılarınız çok bilgilendirici. Keşke Udemy üzerinden “Sıfırdan Uzmanlığa Veeam Backup” adında bir kurs yapsanız, eğitim olarak verseniz çok mutlu olurduk. Çünkü udemy üzerinde böyle bir eğitim şu an mevcut değil. Umarım düşünürsünüz. Saygılarımla.

   1. Merhaba

    Mesajın için çok teşekkür ederim. Biraz olsun bir faydam olduysa ne mutlu bana.
    Yazmak biraz alışkanlık oldu sanırım o yüzden daha çok yazmakla uğraşıyorum.
    Böyle bir düşüncem var ama tembellik yapıp başlayamadım bir türlü. En kısa sürede tamamlarım umarım.

  36. Merhaba Baki hocam
   Bir tane sorum olacak. Simdi Microsoft 365 ‘e kendi domain adresimizi ekledim ve ordan da mail adresi olusturdum kendime. Mesela domain adresim yildirim.com ve ben [email protected] mail adresini olusturdum. Fakat ben bu mail adresini yönlendirmek istiyorum ama gmail adresime yani domain adresime ait bir adrese degil. bunu nasil yapabilirim ? iyi gunler dilerim.

  37. Merhabalar,
   Windows 2019 sanal server kiraladık. Standart paket üzerinde 2 tane kullanıcı aynı anda girebiliyor. Biz bu kullanıcı sayısını artırmak istiyoruz. Bu konuda teknik destek sağlayabilir misiniz?

   1. Merhaba

    Yazılım versiyonu ile DS3524 içindeki donanım versiyonun birbirini destekliyor olmasi gerekiyor. Örneğin 11.2 versiyonu Storage içindeki 8.40 versiyonunu destekliyordur. Ama sizin Storage içindeki versiyon 7.20 olduğu için görmüyor olabilir.

    İyi Çalışmalar

  38. Baki Hocam Merhaba,
   Uzun zamandır sizi sıkı takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Yeni iş hayatınızda da bir önceki iş deneyiminizde olduğunuz gibi başarılı olacağınızdan hiç şüphem yok. Müsait olacağınız bir zaman yüzyüze de sizinle tanışıp konuşmak sohbet etmek isterim. Saygılar, sevgiler..

  39. Baki bey merhaba Web sitenizden IBM DSSM 10 programıyla RAID vs. işlemler yaptığınız yazıyı okudum bende de DS3400 var ama bilgisyardan RAID vs. yapabileceğim management programı yok IBM sitesinden de indiremiyorum bana yardımı olabilir misiniz ?

  Bir yanıt yazın

  Back To Top