Dünya’nın 121 megapiksellik fotoğrafları

Merhaba

Uzun bir süredir NASA tarafından uzaydan çekilmiş Dünya fotoğraflarını görüyor ve inceliyoruz. Ancak Rusya’nınElektro-L No.1 hava durumu uydusu sayesinde farklı bir bakış açısı elde etme şansımız doğuyor. NASA’nın pek çok fotoğrafı uç uca ekleyerek oluşturduğu Dünya fotoğraflarının aksine Rus uydusu 121 megapiksellik tek bir fotoğraf çekiyor. Bu fotoğraflar Dünya’nın şimdiye dek çekilmiş en yüksek çözünürlüklü fotoğrafları.

original-960x715

Görseller şimdiye dek görmeye alışkın olduğumuz fotoğraflardan daha farklı. Uydunun üzerinde bulunan sensörün üç görünür ve bir kızılötesi dalga boyuna sahip ışığın verisini birleştirerek oluşturduğu görsellerde bitkilerin rengi, fotoğrafın genelinde görülebilen pas rengine dönüşüyor.

Dünya’nın bir günü

James Drake adlı bir eğitimci Rus Dünya Operatif Gözlem Araştırma Merkezi’nden aldığı 350 adet tam çözünürlüklü görseli Dünya üzerinde bir günün nasıl geçtiğini gösteren videolar hazırlamak için kullandı. Uydu Hint Okyanusu’nun yaklaşık 35 bin kilometre üzerindeki sabit pozisyonundan her 30 dakikada bir Dünya’nın fotoğrafını çekiyor. Aşağıdaki video, bu fotoğraflar kullanılarak oluşturuldu. Uydu alışık olduğumuz bakış açısının tam tersi yönünde durduğu için videodaki görseller size ters gelebilir. Görsellerde Güney Kutbu yukarıda, Kuzey Kutbu aşağıda bulunuyor.

Görsellerde bulunan her bir piksel bir kilometreye denk geliyor . Haber için kullandığımız fotoğraf 14 Mayıs 2011’de çekildi. Buradan o görselin zoom yapılabilen bir versiyonunu görüntüleyerek aslında Dünya’nın büyükliği karşısında ne kadar küçük kaldığımızı hatırlayabilirsiniz.

 

Kaynak : Dünya Halleri

Back To Top