Hyper-V Failover Cluster Compatibility Configuration Nedir?

Merhaba

Daha önceki yazilarimizda Windows Server 2012 üzerinde Hyper-V Failover Cluster Kurulumu ve Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster Kurulumu sizlerle paylaşmiştim. Bu yazimizda Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster Live Migration yapabilmek için bazı gereksinimler bulunmaktadır. Best Practise olarak Fiziksel Host’ların Donanım ve Yazılım bazında aynı seviyede olması gerekmektedir. Donanım ve Yazılım seviyeleri farklı olduğu durumlarda Failover Cluster yapısı ve Hyper-V Failover Cluster Live Migration yapabilmek ile ilgili sorunlar çıkmasida muhtemeldir. Compatibility Configuration hangi amaçla kullanabiliriz şöyle açıklayabiliriz. Örneğin: Şirket ortamimizda 2 NOD’lu bir Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster Kurulumunu yapıyor olalim. Sunucularimizdan biri IBM System X3650 M3 Server olsun diğeride HP ProLiant DL380 G7 Server olsun. IBM System X3650 M3 Server sahip olduğu CPU ( İşlemci ) Intel Xeon V2 olsun diğer HP ProLiant DL380 G7 Server sahip olduğu CPU (İşlemci ) Intel Xeon v3 olduğunu düşünelim bu şekilde bir yapı Hyper-V Failover Cluster yapısı için önerilmeyen bir durum fakat bu şekilde bile Hyper-V Failover Cluster yapısını kurabilirsiniz. Best Practise ‘e uymadığımız için elbette karşımıza bir sorun çıkacaktır. Hyper-V Failover Cluster Live Migration yaparken Failover Cluster Fiziksel Hostlar üzerinden bulunan donanımları kontrol ettiği için CPU ( İşlemci ) versiyon farklılığını farkederek Live Migration yapamayacaktır. Microsoft bu tür senaryolarda Live Migration yapabilmemiz için CPU ( İşlemci ) Compatibility Confiuration seçeneği getirmiş. Compatibility Confiuration seçeneğindeki Migrate to a physical computer with a different processor version seçtiğimiz zamanda Fiziksel Hostunuzun CPU ( İşlemci ) versiyonuna bakmadan Live Migration işlemini yapabilmektedir.

Peki Nedir Failover Cluster : Yapımız içerisinde bulunan cluster üyesi sunucuların ve bu sunucular üzerinde çalışan rol ve servislerin kapalı olduklarında donanımsal ve yazilimsal sorun nedeniyle down duruma geldiklerinde cluster üyesi olan  bir sunucudan diğer sunucuya aktarılmasıdır. Bu tanımlamayı şu örnekle daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Yapımız içerisinde 2 adet sunucumuz olsun bu sunucular üzerinde çalışan sanal makinelerimiz var.  Sunucularimizin birinde donanımsal ya da yazilimsal sorun nedeniyle down duruma geldi yani kapandi üzerinde çalışan sanal makinelerde bununla birlikte down duruma gelerek ulaşılamayacaktir işte burada Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Down durumda olan sunucumuz üzerindeki sanal sunucularımız otomatik olarak diğer fiziksel sunucumuz üzerinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamimizla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum W12R2DC isminde Ip Adres 192.168.2.200/24 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortami kurulmuştur. Ayrica bu sunucum üzerinde File and Storage Service üzerinde İSCSI Targer servisini yapılandırarak Failover Cluster Quroum alani Cluster Volume yapılandırmasi bu sunucu üzerinde yapılandırmış durumdadır. ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması daha önceki yazimizda sizlerle paylaşmıştım.

İkinci sunucum W12R2NOD1 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.2.202/24  ikinci Cluster Network karti 192.168.3.202/24 Üçüncü Network Karti Ip Adresi 192.168.4.202/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V rolü ile Failover Cluster feautures ( Özelliği ) kurulumunu ve yapılandırmış durumdadır.

Üçüncü sunucum W12R2NOD2 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.2.204/24  ikinci Cluster Network karti 192.168.3.204/24 Üçüncü Network Karti Ip Adresi 192.168.4.204/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V rolü ile Failover Cluster feautures ( Özelliği ) kurulumunu ve yapılandırmış durumdadır.

W12R2NOD1 isimli sunucumuz üzernde  Settings > Processor > Compatibility üzerinden ilgili yapılandırmaya ulaşabilirsiniz

11-03-2015 20-49-01

Compatibility Configuration ekraninda Migrate to a physical computer with a different processor version seçtiğimiz zamanda Fiziksel Hostunuzun CPU ( İşlemci ) versiyonuna bakmadan Live Migration işlemini yapabilmektedir.

11-03-2015 20-49-28

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

 

 

 

Back To Top