IBM DS 3524 Host Oluşturma

Merhaba

Daha önceki yazılarimizda IBM System Storage DS Storage Manager 10.86.0305.0043 yazilimin kurulumu ve IBM DS 3524 Storage Configuration Array ve LUN Oluşturma adimlarini sizlerle paylaşmiştim. Bu yazımızda da IBM System Storage DS3524 storagemiz üzerinde bulunan Host oluşturma adimlarini anlatiyor olacağım.

IBM System Storage DS Storage Manager 10 ( Subsystem Management ) ekraninda Host ve ya Host Gruplar oluşturacağımız için Host Mappings bölümünü geliyoruz.

Karşımıza gelen Mapping Start-Up Helps ekrani geliyor Host ve ya Host Grup yapılandırmasi ile ilgili bilgileri görmekteyiz. Close diyerek kapatiyoruz.

1

Host Mappings bölümünde Default Group üzerinde sağ tuş Define seçeneği altinda bulunan Host Group… ve Host yapılandırma seçeneklerini görüyoruz.

Ben mevcut Default Group üzerinde Host yapılandırmasi yapacağım için Host seçeneğini seçiyorum.

2

Specify Host Name ( Define Host ) ekrani geliyor karşımıza Host Name bölümüne bir isim veriyoruz ve NEXT diyerek devam ediyoruz.

3

Specify Host Port Identifiers ( Define Host ) ekrani geliyor karşımıza.

4

Specify Host Port Identifiers ( Define Host ) ekraninda Choose a host interface type bölümünde IBM System x3650 M4 sunucum ile IBM System DS3424 Storage arasindaki bağlanti türünü yapılandırmamiz gerekiyor.

Sunucular ile Storage arasinda Serial Attached SCSI ( SAS ) ya da FC ( Fiber ) bağlanti seçeneklerinden hangisi yaptıysaniz burada belirtmeniz gerekmektedir.

5

IBM System x3650 M4 sunucum ile IBM System DS3424 Storage arasinda FC ( Fiber ) bağlantisi yaptığım için FC ( Fiber ) seçiyorum.

6

Add by selecting a know unassociated host port identifier bölümünden IBM System x3650 M4 sunucum ile IBM System DS3424 Storage arasindaki  Fiber Host Bus portlarinin seçeceğimiz bölümdür.

7

Add by selecting a know unassociated host port identifier bölümünü açtığımızda IBM System x3650 M4 sunucularimiz üzerinde takili olan Fiber Host Bust Adaptörlerimizin port IDlerini görmekteyiz. Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster ortami yapılandıracağımız için ortamdaki 2 Adet IBM System x3650 M4 sunucum bulunmaktadir ve bunlar üzerinde 2 Adet Fiber Host Bus adaptör bulunmaktadir. Ortamdaki her bir sunucu IBM System DS3424 Controller A ve Controller B üzerine bu Fiber Host Bus adaptörler ile bağladir.

Yapımızda sahip olduğumuz Storagemiz IBM System Storage DS3424 Dual Controller ( 2 Controller sahip yani Çift Raid Denetleyicili ) bir storagedir.

Sonu AE ile biten Fiber Host Bust Adaptör Storagemizin A controllerinin NOD1 isimli sunucumuzun FC girişine bağlantı yapılmıştır.

Sonu AD ile biten Fiber Host Bust Adaptör Storagemizin B controllerinin NOD1 isimli sunucumuzun FC girişine bağlantı yapılmıştır.

Sonu D2 ile biten Fiber Host Bust Adaptör Storagemizin A controllerinin NOD2 isimli sunucumuzun FC girişine bağlantı yapılmıştır.

Sonu CB ile biten Fiber Host Bust Adaptör Storagemizin B controllerinin NOD2 isimli sunucumuzun FC girişine bağlantı yapılmıştır.

8

Sonu AE ile biten Fiber Host Bust Adaptörünü seçiyoruz.

9

Alias bölümüne isim vererek Add diyerek ekliyoruz.

10

Gerekli yapılandırma tamamlandiktan sonra NEXT diyerek devam ediyoruz.

11

Host type (operating system) bölümünde yapılandıracağımız Host hangi sistemde kullanacağımızı seçiyoruz.

12

Host type (operating system) bölümünde Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster yapısını için bir yapılandırma yaptığım için Windows Server 2003/Server 2008 Non-Clustered (supports DMP) olarak seçiyoruz ve NEXT diyerek devam ediyoruz.

13

Host Group Question ( Define Host ) ekraninda oluşturmuş olduğunuz A1 ismindeki hostu default gruba atamak istiyorsak Yes dememiz gerekiyor ancak ben atama işlemini sonra yapacağım için No seçiyorum ve NEXT diyerek devam ediyorum.

15

Preview ( Define Host ) ekraninda yapılandırmış olduğumuz Host ile ilgili yapılandırma bilgisi görmüyoruz.

16

Diğer Fiber Host Bus adaptörler içinde ayni işlemi yaparak default host gruba eklemiş oluruz.

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

Bir yanıt yazın

Back To Top