IBM System X RAID 1 Advanced Mode Yapılandırılması

Merhabalar,

Daha önceki yazimizda IBM MegaRAID Storage Manager kurulumu yaparak IBM System X RAID 1 Simple Mode yapılandırmasını anlatmiştim. Bu yazımızda sizlere IBM System X serisi sunucular üzerinde takmiş olduğumuz 2 Adet 1 Terabyte ( TB ) SAS diskler üzerinde RAID 1 yapılandırmasini Advanced Mode üzerinden nasil yapılandırıldığını anlatiyor olacağım.

Aşağıdaki link üzerinden sunucunuzun Modeline ( Machine Type) göre uyumluluk listesini kontrol ederek indirebilirsiniz.

MegaRAID Storage Management (MSM) Application v13.11.01.07

Benim IBM System X 3650 M4 üzerinde IBM MegaRAID Storage Manager kurulumunu yaparak sunucum üzerinde eklemiş olduğum 2 Adet 1 Terabyte ( TB ) SAS diskler üzerinde RAID 1 yapılandırmasini yapacağım.

MegaRAID Storage Manager yazilimi çalıştırıyoruz. Host View ekraninda ilgili sunucu ile ilgili bilgilerini görüyoruz.

20

Enter User Name & Password ekraninda User Name ve Password bölümüne sunucumuz üzerindeki Local Administrator şifreni yazmamiz gerekiyor.

21

Enter User Name & Password ekraninda User Name ve Password bölümüne sunucumuz üzerindeki Local Administrator yaziyoruz ve Login diyoruz.

22

IBM MegaRAID Storage Manager yazilimina giriş yaptıktan sonraki aşağıdaki gibi Dashboard ekranı geliyor karşımıza. Dashboard ekraninda sunucumuz üzerindeki RAID yapısındaki bir çok bilgiye ulaşılabilmekteyiz.

23

Physical bölümüne geliyoruz ve sağ tuş Create Virtual Drive diyerek RAID yapılandırılması başlatiyoruz.

1

Create Virtual Drive – Choose mode ekraninda Advanced seçeneğini seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

6

Create Virtual Drive – Drive group and Virtual drive settings ekranini geliyor karşımıza.

7

Create Virtual Drive – Drive Group Settings ekranininda RAID level bölümünde yapılandırabileceğimiz RAID yapısını seçebiliriz. Benim sunucum üzerinde 2 Adet 1 Terabyte ( TB ) SAS diskler üzerinde RAID 1 olarak yapılandıracağım için RAID 1 seçiyorum.

8

Select unconfigured drives bölümünde RAID 1 yapısı için kullanabileceğimiz Unconfigured Good olarak sunucum üzerinde buluna SAS disklerimizi görüyoruz.

9

Select unconfigured drives bölümünde Slot 2 üzerinde takili olan SAS diskimizi seçiyoruz Add diyerek Drive groups altinda bulunan Drive Group1 altina atiyoruz.

10

Slot 2 üzerinde takili olan SAS diskimiz Drive groups altinda bulunan Drive Group1 altina geldiğini görüyoruz.

11

Select unconfigured drives bölümünde Slot 3 üzerinde takili olan SAS diskimizi seçiyoruz Add diyerek Drive groups altinda bulunan Drive Group1 altina atiyoruz.

12

Slot 3 üzerinde takili olan SAS diskimiz Drive groups altinda bulunan Drive Group1 altina geldiğini görüyoruz.

13

Create Virtual Drive – Drive Group Settings ekranininda Select unconfigured drives bölümünde bulunan SAS disklerimizi Add diyerek Drive groups altinda bulunan Drive Group1 altina çektikten sonra Create Drive Group diyoruz.

14

Drive groups altinda bulunan Drive Group1 yapısını RAID1 olarak ve Total ( Toplam ) alanin ne kadar olacağını görüyoruz yapılandırmaya Next diyerek devam ediyoruz.

15

Create Virtual Drive – Virtual drive settings ekranininda Virtual drive name bölümünde yapılandıracağımız RAID 1 yapısı için bir isim belirliyruz. Advanced Mode üzerinde RAID yapılandırmasinin Simple Mode üzerindeki RAID yapılandırmasindan farkli olarak RAID yapısı üzerindeki Parameters ( Parametre ) değerlerini RAID yapısının hangi sistem için kullanılacak ise ona göre yapılandırabiliriz. Örneğin bu RAID 1 yapısı üzerinde SQL Server ya da Exchange Server Database tutulacak ise ona göre buradaki Parameters ( Parametre ) belirleyebiliriz. Create Virtual Drive diyerek RAID 1 üzerineki Virtual Drive yapılandırmasini yapıyoruz.

16

Create Virtual Drive – Virtual drive settings ekranininda RAID 1 üzerineki Virtual Drive yapılandırmasini devam etmek için Next diyoruz.

17

Create Virtual Drive – Summary ekranininda yapılandıracağımız RAID 1 yapısı ile ilgili bilgileri görmekteyiz. Finish diyerek RAID 1 yapılandırmasini başlatiyoruz.

18

Create Virtual Drive – complete ekranininda RAID 1 yapısı ile ilgili işlemlerin tamamlandiğini görmekteyiz.

19

Logical bölümünde sunucumuz üzerinde yapılandırılmış olan Virtul Drive 1 üzerine geldiğimizde Properties bölümünde RAID 1 yapımızla ilgili detayli bilgileri görüyoruz.

20

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

 

Back To Top