Microsoft Azure DNS – Genel Bakış

Merhaba

Bugün Microsoft Azure Platformu üzerinde kullanabileceğimiz servislerden biri olan Domain Name System ( DNS ) hizmeti hakkında bilgilendirme yapacağım. Daha önce PowerShell arayüzünde yapabildiğimiz Zone oluşturma ve kayıt ekleme işlemlerinizi artık Microsoft Azure Portal üzerinden çok daha kolay bir şekilde yapabiliyoruz.

DNS

İnternet üzerindeki herhangi bir web sitesi veya hizmetin arkasında bir IP Address ( IP Adresi ) bulunmaktadır. İnternet dünyasında IP Address ( IP Adresi ) ile işlem yapmak daha zor olduğu için kolaylık olarak IP’lere isimler tanımlanmaktadır . Örneğin , www.microsoft.com web sitesine girdiğimizde 134.170.185.46 IP Address ( IP Adresi ) üzerinden hizmet verilmektedir. Domain Name System ( DNS ) hizmeti ile ismi IP’ye çözme işlemini yapabiliyoruz. Bu yüzden Domain Name System ( DNS ) internet dünyası için olmazsa olmazlardandır. Microsoft Azure Domain Name System ( DNS ) ise Microsoft alt yapısını kullanarak isim çözümlemesini sağlayan etki alanlarının Domain Name System ( DNS ) hizmetlerini barındırmaktadır. Microsoft Azure Domain Name System ( DNS ) servisi ile Domain Name System ( DNS ) kayıtlarınızı yönetebilirsiniz. Microsoft Azure Domain Name System ( DNS ) global bir ağda hizmet vermektedir .Global olması sebebi ile Domain Name System ( DNS ) sorgularında çok hızlı dönüşler alabilmektesiniz. Microsoft Azure Domain Name System ( DNS ) hizmeti Azure Resource Manager ( ARM ) alt yapısı ile çalışmaktadır. Microsoft Azure Domain Name System ( DNS ) üzerinden etki alanı register işlemi maalesef yapamıyorsunuz. Sadece etki alanlarınızın Domain Name System ( DNS ) yönetimini Microsoft Azure Domain Name System ( DNS ) servisi üzerinden yapabiliriz. Microsoft Azure Domain Name System ( DNS ) servisi ile ( A, AAAA, CNAME, MX, NS, SRV , TXT ) kayıtlarını oluşturabilirsiniz.

Microsoft Azure Domain Name System ( DNS ) servisi ile kazanımlarınız :

Güncellemeleriniz de beklemeyin: Lokal hosting firmalarından aldığımız hizmetlerde yaşadığımız sıkıntılardan birisi güncellemeler de yaşadığımız bekleme süreleridir. Microsoft Azure Domain Name System ( DNS ) üzerinde yeni bir kayıt eklediğiniz de sadece bir kaç dakika da güncellenmektedir. Böylece kritik zamanlarda güncellemeler için beklemek zorunda değilsiniz.

3-06-2016 22-43-46

Global bir DNS sunucu ağı kullanın :

Microsoft Domain Name System ( DNS ) sunucuları global bir Network üzerinde olduğu için yüksek kullanılabilirlik sağlamaktadır. Microsoft’un Azure Domain Name System ( DNS ) sunucuları 16 veri merkezi ile hizmet vermektedir . Bu sayede performans ve erişilebilirlik konusunda üst düzey bir hizmet sunabilmektedir.

3-06-2016 22-45-32

Yüksek hızlı DNS sorguları :

Microsoft Azure Domain Name System ( DNS ) servisi ile uygulamalarınız ve web siteleriniz için çok yüksek hızlı Domain Name System ( DNS ) sorguları yapabilirsiniz. Bu sayede hizmetleriniz son kullanıcılar tarafından çok daha hızlı bir şekilde kullanabilmektedir. Şirketlerde yaşadığımız sıkıntılardan biride yapmış olduğumuz sorgulara verilen gecikmeli cevaplardır . Bir Internet sitesi ya da uygulamaların açılması için Domain Name System ( DNS ) sorgularında gecikme yaşamak zorunda değilsiniz.

3-06-2016 22-45-39

DNS uygulamalarınızı Azure DNS ile yakın tutun :

Domain Name System ( DNS ) hizmeti ile çalışan bir web hizmeti olduğunu ve bu hizmeti Microsoft Azure üzerinde bir Virtaul Machine ( Sanal Makine ) tutabilir. Aynı zamanda Domain Name System ( DNS ) yönetimini de Microsoft Azure Domain Name System ( DNS ) servisi ile beraber yaptığınız da uygulamalarınız da çok yüksek hızlı erişim ve kullanılabilirlik sağlayabilirsiniz.

3-06-2016 22-45-48

 

Bir sonraki yazımda Microsoft Azure Portal üzerinden DNS Zone nasıl oluşturulur ve kayıtlar nasıl eklenir bunları göreceğiz.

 

Back To Top