Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster Kurulumu 6


Merhaba

Daha önceki yazılarımız da Windows Server 2016 Üzerinde Microsoft SQL Server 2016 Failover Cluster Kurulumu ve Windows Server 2016 Üzerinde Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster Kurulumu sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımız da Microsoft’un yeni sunucu işletim sistemi olan Windows Server 2019 üzerinde Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster yapısının kurulum ve yapılandırılmasını anlatacağız.

Peki Nedir Failover Cluster :

Yapımız içerisinde bulunan Failover Cluster üyesi sunucuların ve bu sunucular üzerinde çalışan rol ve servislerin kapalı olduklarında Donanımsal ve Yazılımsal sorun nedeniyle Down duruma geldiklerinde Failover Cluster üyesi olan  bir sunucudan diğer sunucuya aktarılmasıdır. Bu tanımlamayı şu örnekle daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Yapımız içerisinde 2 Adet sunucumuz olsun bu sunucular üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine) var.  Sunucularımızın herhangi birinde Donanımsal ya da Yazılımsal bir sorun nedeniyle Down duruma geldiğinde yani kapandığında üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine) bununla birlikte Down duruma gelerek ulaşılamayacaktır. İşte böyle bir sorunda Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Down durumda olan sunucumuz üzerindeki Virtual Machine ( Sanal Makine) otomatik olarak diğer fiziksel sunucumuz üzerinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19DC isminde IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortamı kurulmuştur. Ayrıca bu sunucumuz üzerinde File and Storage Service üzerinde ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması yapılandırarak Failover Cluster ortamı için gerekli olan Quroum alanı ve Cluster Volume yapılandırmasını bu sunucumuz üzerinde yapılandırılmış durumdadır.

İkinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19SQL17NOD1 isminde Birinci Network Kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.202/24 İkinci Cluster Network kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.2.202/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırmasını yaptıktan sonra Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster kurulum ve yapılandırmasını anlatacağız.

Üçüncü sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19SQL17NOD2 isminde Birinci Network Kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.204/24 İkinci Cluster Network kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.2.204/24 olarak yapılandırılmış ve Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırmasını yaptıktan sonra Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster kurulum ve yapılandırmasını anlatacağız.

Kurulum ve yapılandırmaya başlamadan önce Sunucularımız üzerinde aşağıdaki yapılandırmalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Sunucularımımızın Region ( Bölge ) ayarlarının English ( United States ) olarak yapılandırılmış olması gerekmektedir.
 • Sunucular üzerinde Windows Firewall devre dışı duruma getirilmelidir.
 • Sunucularımımızın üzerinde User Account Control kapatılmalıdır.
 • Sunucularımımızın üzerinde Anti-Virus yazılımının kurulmaması ve kurulu olan Anti-Virüs programların devre dışı bırakılması gerekmektedir.
 • Sunucularımımızın üzerindeki bütün Driver, Bios, Firmware güncelleştirmelerinin yapılması ve aynı seviyede olması gerekmektedir.
 • Sunucularımımızın üzerindeki Windows Update’lerin yapılması ve aynı seviyede olması gerekmektedir.
 • Virtual Machine ( Sanal Makine ) Ağ protokolleri ile kendi aralarında ve ya dış dünya ile haberleşmesi için en az 1 adet daha Network Kartı olması gerekmektedir.
 • Sunucularımımızın üzerindeki Computer Name ( Sunucu İsmi ) düzenliyoruz.
 • Sunucularımımızın üzerindeki Network Adapter ( Network Kartı ) üzerinde IP Address ( IP Adresi ) düzenliyoruz.

Bu bilgileri aktardiktan sonra Sunucularımız üzerinde Failover Cluster özelliğinin kurulumu ve yapılandırmasına geçebiliriz.

W19SQL17NOD1 isimli sunucumuzun Computer Name ( Sunucu İsmi ) düzenleyerek, Network Kartları üzerinde IP Adress ( IP Adresi ) yapılandırarak Active Directory yapısına dahil ettik.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekranın da Add roles and Features tıklıyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

Add Roles and Features Wizard bilgi ekranı geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Installation Type ekranın da

Role-based or feature-based insallation : Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) kurulum ve yapılandırdığımız seçenektir. Windows Server 2019 üzerinde bulunan ve ihtiyacımız olan  Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) bu seçenek ile kurulum ve yapılandırmasını yapabilirsiniz.

Remote Desktop Services installation : Eski adıyla Terminal Service ( TS ) olarak bilinen ve Windows Server 2008 ile birlikte Remote Desktop Services ( RDS ) Uzak Masaüstü kurulumu ve yapılandırmasını hızlı ve standart olarak bu seçenek ile yapabilirsiniz.

Select Installation Type ekranın da biz Microsoft SQL Server sunucumuz üzerinde Failover Clustering özelliğinin kurulumu yaparak yapılandıracağımız için Role-based or features-based Installation seçeneği ile Next diyerek devam ediyoruz.

Select destination server ekranın da kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Biz W19SQL17NOD1 isimli sunucumuz üzerinde Failover Clustering özelliğinin kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için bu sunucumuzu seçiyoruz ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

Select server roles ekranın da Microsoft SQL Server Cluster yapısı için herhangi bir Roles ( Rol ) kurulumu ve yapılandırması gerçekleştirmeyeceğiz. Microsoft SQL Server Cluster yapısı için sadece Features ( Özellik ) ekranın da Failover Cluster Features ( Özellik ) kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için Next diyerek devam ediyoruz.

Select features ekranın da Microsoft SQL Server üzerinde Failover Cluster kurulumunu ve yapılandırmasını yapacağımız için Features ( Özellik ) ekranın da Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerini kuracağız. Bu nedenle Failover Clustering ve Multipatch I/O kurulum için işaretliyoruz.

NOT : Bizim buradaki ortamımız Lab ortamı olduğu için kullanacağımız ortak disk alanını Windows Server 2019 üzerinde ISCI Target yapılandırması ile yapacağız. Şirket ortamlarında bu işleme gerek duyulmaz şirket ortamlarında genellikle HBA ile bağlı bir Storage’den disk alanı kullanarak yapılandırılır bu nedenlede kullanılan Storage Multipatch I/O ve ya işletim sistemi üzerindeki Multipatch I/O özelliğinin kurulması gerekmektedir.

Failover Clustering özelliğini seçtiğimiz de Add Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza Failover Clustering özelliği ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Failover Clustering Tools ve altında bulunan Failover Clustering Module for Windows PowerShell; Failover Clustering Management Tools  özelliklerinin kurulmasını gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek Remote Server Administration Tools altında bulunan bu özelliğinde kurulması sağlıyoruz.

Failover Clustering özelliği kurulum ve yapılandırmak için hazır.

Select features ekranın da Multipatch I/O seçiyoruz.

Select features ekranın da Failover Clustering ve Multipatch I/O kurulum ve yapılandırmak için hazır Next diyerek devam ediyoruz.

Confirm installation selections ekranın da Install diyerek Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumunu başlatabiliriz. Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuzun otomatik olarak restart etmek istersek eğer Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuzu otomatik olarak restart etmek için Restart the destination server automatically if required işeretliyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra sunucumuzun otomatik olarak restart olacağı bilgisi veriyor. Yes diyerek kabul ediyoruz.

Install diyerek Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumlarını başlatıyoruz.

Installation progress ekranın da Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulmaya başladığını görüyoruz.

Sunucumuz restart olduktan sonra Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz. Close diyerek Add Roles ve Features Wizard ekranını kapatıyoruz.

W19SQL17NOD1 isimli sunucumuz üzerinde Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumunu tamamladıktan sonra W19SQL17NOD2 isimli sunucumuz üzerinde Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumu yapıyoruz.

W19SQL17NOD2 isimli sunucumuzun Computer Name ( Sunucu İsmi ) düzenleyerek, Network Kartları üzerinde IP Adress ( IP Adresi ) yapılandırarak Active Directory yapısına dahil ettik.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekranın da Add roles and Features tıklıyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

Add Roles and Features Wizard bilgi ekranı geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Installation Type ekranın da

Role-based or feature-based insallation : Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) kurulum ve yapılandırdığımız seçenektir. Windows Server 2019 üzerinde bulunan ve ihtiyacımız olan  Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) bu seçenek ile kurulum ve yapılandırmasını yapabilirsiniz.

Remote Desktop Services installation : Eski adıyla Terminal Service ( TS ) olarak bilinen ve Windows Server 2008 ile birlikte Remote Desktop Services ( RDS ) Uzak Masaüstü kurulumu ve yapılandırmasını hızlı ve standart olarak bu seçenek ile yapabilirsiniz.

Select Installation Type ekranın da biz Microsoft SQL Server sunucumuz üzerinde Failover Clustering özelliğinin kurulumu yaparak yapılandıracağımız için Role-based or features-based Installation seçeneği ile Next diyerek devam ediyoruz.

Select destination server ekranın da kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Biz W19SQL17NOD2 isimli sunucumuz üzerinde Failover Clustering özelliğinin kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için bu sunucumuzu seçiyoruz ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

Select server roles ekranın da Microsoft SQL Server Cluster yapısı için herhangi bir Roles ( Rol ) kurulumu ve yapılandırması gerçekleştirmeyeceğiz. Microsoft SQL Server Cluster yapısı için sadece Features ( Özellik ) ekranın da Failover Cluster Features ( Özellik ) kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için Next diyerek devam ediyoruz.

Select features ekranın da Microsoft SQL Server üzerinde Failover Cluster kurulumunu ve yapılandırmasını yapacağımız için Features ( Özellik ) ekranın da Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerini kuracağız. Bu nedenle Failover Clustering ve Multipatch I/O kurulum için işaretliyoruz.

NOT : Bizim buradaki ortamımız Lab ortamı olduğu için kullanacağımız ortak disk alanını Windows Server 2019 üzerinde ISCI Target yapılandırması ile yapacağız. Şirket ortamlarında bu işleme gerek duyulmaz şirket ortamlarında genellikle HBA ile bağlı bir Storage’den disk alanı kullanarak yapılandırılır bu nedenlede kullanılan Storage Multipatch I/O ve ya işletim sistemi üzerindeki Multipatch I/O özelliğinin kurulması gerekmektedir.

Failover Clustering özelliğini seçtiğimiz de Add Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza Failover Clustering özelliği ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Failover Clustering Tools ve altında bulunan Failover Clustering Module for Windows PowerShell; Failover Clustering Management Tools  özelliklerinin kurulmasını gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek Remote Server Administration Tools altında bulunan bu özelliğinde kurulması sağlıyoruz.

Failover Clustering özelliği kurulum ve yapılandırmak için hazır.

Select features ekranın da Multipatch I/O seçiyoruz.

Select features ekranın da Failover Clustering ve Multipatch I/O kurulum ve yapılandırmak için hazır Next diyerek devam ediyoruz.

Confirm installation selections ekranın da Install diyerek Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumunu başlatabiliriz. Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuzun otomatik olarak restart etmek istersek eğer Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuzu otomatik olarak restart etmek için Restart the destination server automatically if required işeretliyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra sunucumuzun otomatik olarak restart olacağı bilgisi veriyor. Yes diyerek kabul ediyoruz.

Install diyerek Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumlarını başlatıyoruz.

Installation progress ekranın da Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulmaya başladığını görüyoruz.

Sunucumuz restart olduktan sonra Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz. Close diyerek Add Roles ve Features Wizard ekranını kapatıyoruz.

W19SQL17NOD2 isimli sunucumuz üzerinde Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumunu tamamladıktan sonra W19SQL17NOD1 ve W19SQL17NOD2 isimli sunucularımız üzerinde Failover Cluster yapısını yapılandırmaya başlıyoruz.

Failover Cluster Manager konsolu açıyoruz.

Failover Cluster Manager konsolu üzerinde  Failover Cluster Manager üzerinde sağ tuş Create Cluster ya da Actions menüsü altında Create Cluster tıklayarak Failover Cluster yapısını yapılandırmasını başlatabilirsiniz.

Before You Begin bilgi ekranı geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Servers ekranın da Failover Cluster yapısına dahil edeceğiz sunucularımızı Enter server name bölümüne sunucularımızın ismini yazdıktan sonra Add diyerek ekleyebiliriz ya da sunucularımızı Browse diyerek Active Directory Domain yapısı üzerinden arayarak ekleyebiliriz. W19SQL17NOD1 sunucumuzu Enter server name bölümüne ismini yazarak ekleyeceğiz.

W19SQL17NOD1 isimli sunucumuzu Failover Cluster yapısına dahil ediyoruz.

Enter server name bölümüne W19SQL17NOD1 olarak ismini yazıyoruz ve Add diyoruz.

W19SQL17NOD1 isimli sunucumuzu Failover Cluster yapısına dahil ettikten sonra şimdi de W19SQL17NOD2 isimli sunucumuzu Failover Cluster yapısına dahil ediyoruz.

Enter server name bölümüne W19SQL17NOD2 olarak ismini yazıyoruz ve Add diyoruz.

Select Servers ekranın da W19SQL17NOD1 ve W19SQL17NOD2 sunucularımızı Failover Cluster yapılandırması için ekledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Validation Warning ekranın da Failover Cluster yapısını kurulum ve yapılandırmasına geçmeden önce sunucularımız üzerindeki Failover Cluster yapılandırması için gerekli olan Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik )lerin kurulumunu sunucularımız üzerinde Donanım ve Yazılım versiyonlarını kontrol edilmesi gerektiği uyarısını alıyoruz. Failover Cluster yapısı kurulmadan önce bu testi yapmanızı önemle tavsiye ediyoruz. Yes ile başlayan seçeneği seçip Next diyerek Failover Cluster ortamının yapılandırması için gerekli olan kontrol işlemini başlatıyoruz.

Before You Begin bilgi ekranı geliyor karşımıza yapılandırmaya devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Testing Options ekranın da Failover Cluster yapımız yapılandırması için Run all test (recommended) diyerek bütün kontrolleri mi yapacağız yoksa Run only tests I select diyerek sistem ile ilgili belirleyeceğiniz kontroller mi yapacağız onu belirlememiz gerekiyor. Testing Options ekranın da biz bütün testleri yaparak Failover Cluster yapılandırması sırasında sorunla karşılaşmamak için Run all test (recommended) seçeneğini seçiyoruz ve bütün kontrolleri başlatmak için Next diyerek devam ediyoruz.

Confirmation ekranın da Failover Cluster yapımız için sunucularımız üzerinde yapılacak olan bütün kontrollerin bir listesini görüyoruz. Bütün kontrolleri başlatmak için Next diyerek devam ediyoruz.

Validating ekranın da Failover Cluster yapımız için sunucular üzerinde kontrollerin başladığını görüyoruz.

Summary ekranın da Failover Cluster yapısı için yapılan kontrollerin raporunu görüyoruz. Eğer bütün kontrolleri Success olarak görüyorsanız Failover Cluster ortamının yapılandırması için hiçbir sorun yoktur. Eğer herhangi bir hata alırsanız ilgili hatayı detaylı olarak kontrol ederek düzettikten sonra testleri tekrar başlatabilirsiniz. View Report diyerek Failover Cluster Validata Report ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Finish diyereek Validate a Configuraion Wizard ekranını kapatıyoruz.

Access Point for Administering the Cluster ekranı geliyor karşımıza gerekli kontrolleri tamamladıktan sonra Failover Cluster yapımızı yapılandırmak için Failover Cluster Name ve IP Address ( IP Adresi ) yapılandırmamız gerekiyor.

Cluster Name bölümünde Failover Cluster yapımız için Cluster Name bölümüne bir isim belirliyoruz. Address bölümünde Failover Cluster yapımız için bir IP Address ( IP Adresi ) belirliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

NOT : Burada yapılandıracağınız Failover Cluster Name ve Failover Cluster IP Address ( IP Adresi ) ortamınız da herhangi bir sunucu üzerinde kullanılmıyor olmasına dikkat etmenizi önemle belirtmek isterim.

Confirmation ekranın da Cluster bölümünde Failover Cluster yapımızın ismini ( SQLFOCLUSTER ), Node bölümünde Failover Cluster yapımıza dahil olacak olacak olan W19SQL17NOD1 ve W19SQL17NOD2 isimli sunucumularımızı, Cluster registration bölümünde DNS Server ve Active Directory Domain Services üzerinde gerekli yapılandırmanın yapılacağını görüyoruz. Confirmation ekranın da Next diyerek devam ediyoruz.

Creating New Cluster ekranın da Failover Cluster yapımızın yapılandırmaya başlandığını görüyoruz.

Summary ekranın da Failover Cluster yapımızın sorunsuz bir şekilde oluşturulduğu görüyoruz. Finish diyerek Failover Cluster Wizard ekranını kapatıyoruz.

Failover Cluster Manager konsoluna geri geldiğimizde Failover Cluster yapımızla ilgili Summary of Cluster SQLFOCLUSTER bölümünde yapımız ile ilgili bilgilerin geldiğini görüyoruz.

Failover Cluster Manager konsolunda Roles ( Rol ) menüsünde herhangi bir yapılandırma olmadığını görüyoruz.

Failover Cluster Manager konsolunda Storage ( Depolama ) menüsü altında bulunan Disks ( Diskler ) sekmesinde Cluster Disklerimizi görüyoruz. Daha önceki Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Üzerinde Cluster Shared Volumes Yapılandırmasını yapabilirsiniz. Data, Log, Temp ve Backup için farklı Cluster Diskler oluşturuyoruz.

Failover Cluster Manager konsolunda Networks ( Ağlar ) menüsü altında Cluster Networklerimizi görüyoruz.

Failover Cluster yapılandırmamızı tamamladıktan sonra Microsoft SQL Server 2017 kurulumuna geçebiliriz. Ancak kuruluma geçmeden önce bir kaç yapılandırmaya dikkat etmemiz gerekiyor.

 • Sunucularımızın üzerinde Region ( Bölge ) ayarlarının English ( United States ) olarak yapılandırılmış olması gerekmektedir. Microsoft SQL Server 2017 kurulumu için önemlidir eğer bütün ayarlarımız Turkish olarak kalırsa Microsoft SQL Server 2017 servislerinin çalışmasında sorun yaşayabilirsiniz.
 • Sunucularımızın üzerinde Windows Firewall devre dışı duruma getirilmelidir.

SQL Server Installation Center ekranı geliyor karşımıza.

SQL Server Installation Center ekranın da Installation seçeneği seçiyoruz. Installation seçeneği seçtikten sonra New SQL Server failover cluster installation seçeneğini seçerek Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster kurulumu ve yapılandırmasını başlatıyoruz.

Product Key yani Lisans ekranı geliyor karşımıza iso dosyanız ile birlikte gelen lisans numarası varsa bu bölüme lisans bilgilerimizi giriyoruz ya da benim gibi sizde Microsoft Open bir lisansa sahipseniz lisans bilginiz otomatik olarak gelicektir ve bu lisansımızı seçiyoruz. Eğer Microsoft SQL Server Lisans bilgisiniz yok ise deneme olarak  Enterprise Evaluation kurabilirsiniz ve ya ücretsiz Express, Express with Advanced Services sürümlerinden birisini seçmek için Specify a free edition bölümünden seçiminizi yapabilirsiniz. Biz Microsoft SQL Server Enterprise Lisans bilgimiz  otomatik geldiği için Next diyerek devam ediyoruz.

License Terms ekranın da I accept the license terms diyerek Lisans Sözleşmesini onaylayarak Next diyerek devam ediyoruz.

Global Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster yapımızın kurulumuna başlamadan sistemimizdeki Microsoft SQL Server 2017 kurulumu için herhangi bir eksik ya da hata olup olmadığını kontrolü gerçekleştiriyor. Herhangi bir eksik ya da hata yoksa kuruluma Next diyerek devam edebiliriz.

Microsoft Update ekranın da Microsoft Update güncelleştirme kontrole edebiliriz. Use Microsoft Update to for update (recommended) seçeneği ile güncelleştir olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Product Updates ekranın da Microsoft SQL Server 2017 için güncelleştirme olduğunu bilgisini kontrol edebilirsiniz. Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Install Setup Files ekranında Microsoft SQL Server 2017 gerekli dosyaların kopyalandığını görüyoruz.

Install Failover Cluster Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster yapısının kurulumu için gerekli olan yapılandırmada herhangi bir eksik olup olmadığını kontrol ediliyor. Bütün adımları Passed olarak gördüğümüz için Next diyerek devam ediyoruz.

Microsoft Cluster (MSCS ) cluster verification warnings ve Microsoft .NET Application Security hatası alabilirsiniz. Microsoft Cluster (MSCS ) cluster verification warnings hatası W19SQL17NOD1 ve W19SQL17NOD2 isimli sunucularımız üzerindeki Update seviyelerindeki uyarı nedeniyle aldık. Microsoft .NET Application Security hatasının sebebi Microsoft SQL Server 2017 Failover Clusterler Nodelarımız arasında haberleşmeleri için Cluster Network tarafından interface yaratılıyor. Windows bunu mevcut bir interface sanıyor. Microsoft .NET Application Security hatasının sebebi ise internete çıkış olmadığından dolayı alabilirsiniz.

Install Failover Cluster Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster yapısının kurulumu için Next diyerek devam ediyoruz.

Feature Selection ekranın da Microsoft SQL Server 2017’in hangi servislerinin ve özelliklerinin kurulacağı seçeceğiz. Microsoft SQL Server 2017 kurulumu için secilmesi için zorunlu eklentiler Database Engine Services, Client Tools Connectivity, Client Tools Connectivity Backwards Compatibility, Client Tools SDK ve SQL ClientConnectivity SDK seçenekleridir. SQL Server Management Tools özelliği artık ayrıca indirilerek kurulmaktadır.

Feature Selection ekranın da Microsoft SQL Server 2017 kurulumu için Database Engine Services, Client Tools Connectivity, Client Tools Connectivity Backwards Compatibility, Client Tools SDK ve SQL ClientConnectivity SDK servislerini ve özellikleri seçiyoruz. Database Engine Services seçtiğimizde SQL Server Replication, Full-Text and Semantic Extractions for Search ve Data Quality Services özellikleri otomatik olarak seçilecektir.

Feature Selection ekranın da Microsoft SQL Server 2017 kurulumu için Database Engine Services, SQL Server Replication, Full-Text and Semantic Extractions for Search, Data Quality ServicesClient Tools Connectivity, Client Tools Connectivity Backwards Compatibility, Client Tools SDK ve SQL ClientConnectivity SDK servislerini ve özellikleri seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Feature Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster yapısının kurulumu için gerekli olan yapılandırmada herhangi bir eksik olup olmadığını kontrol ediliyor. Bütün adımları Passed olarak gördüğümüz için Next diyerek devam ediyoruz.

Instance Configuration ekranın da Default olarak Instance adı için MSSQLSERVER gelmektedir Biz bu ismi Default gelen şekliyle bırakıyoruz. Siz dilerseniz Name İnstance bölümünden bu ismi değiştirebilirsiz. Aynı zamanda Instance için atanan program dizininide Instance root directory kısmında değiştirebilirsiniz. Biz Default ayarları değiştirmiyoruz.

Instance ekranın da Microsoft SQL Server 2017 kurulumundan farklı olarak SQL Server Network Name bölümü bu bölüm aslında SQL Server Failover Cluster yapısının hangi isim ile kullanacağını belirliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Cluster Resource Group ekranın da SQL Server Cluster Resource Group ilgili bilgiyi görebilirsiniz. Ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Cluster Disk Selection ekranın da Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster yapımız için kullanılabilir disklerleri görüyoruz. Failover Cluster yapımız için Quorum için ayırdığımız disklerimiz dışında SQL Server 2017 Database, Log, Temp ve Backup tutulacağı dizinler için Cluster Diskler oluşturmuştuk. Cluster Disk 4 diskimizi Failover Cluster yapımız için Quorum alanı olarak kullanıldığı için zaten seçemiyoruz. Daha önceki Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Üzerinde Cluster Shared Volumes Yapılandırmasını yazımızdaki gibi Data, Log, Temp ve Backup için farklı Cluster Diskler oluşturmuştuk.

Cluster Disk Selection ekranın da Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster yapımız için kullanılabilir disklerleri seçerek Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster yapısına dahil ediyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Cluster Network Configuration ekranın da Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster için yapılandıracağımız IP Address ( IP Adresi ) yapılandırmamız gerekiyor.

NOT : Burada belirleyeceğiniz IP Address ( IP Adresi ) başka cihazlar tarafından kullanılmıyor olmasına dikkat etmenizi önemle belirtmek isterim.

Cluster Network Configuration ekranın da Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster için yapılandıracağımız IP Address ( IP Adresi ) yapılandırıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Server Configuration ekranın da Microsoft SQL Server 2017 servislerinin hangi User ( Kullanıcı ) ve Automatic ( Otomatik ) ya da Manual ( Manuel ) şekilde çalışacağını yapılandırıyoruz.

Server Configuration ekranın da Microsoft SQL Server 2017 servislerinin çalışacağı kullanıcıları yapılandırdıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Database Engine Configuration ekranın da Authetication Mode seçimi yapılmaktadır. Eğer Mixed Mode olarak yapılandırıyorsanız tabiki burda Microsoft SQL Server 2017 kullanacağımız programımız ( Logo, Mikro, Eta, Nebim gibi ) için bir sa kullanıcısı bir şifresi atamalıyız. Specify SQL Server administrators bölümünde Microsoft SQL Server 2017 için eğer Windows authetication mode kullanılacaksa Active Directory Domain ortamınızda atamış olduğunuz kullanıcı atanır. Biz Windows authetication mode kullanacağımız için Add Current User tıklıyoruz.

Specify SQL Server administrators bölümüne Administrator kullanısımızın geldiğini görüyoruz.

Specify SQL Server administrators ekranın da Data Directories sekmesinde SQL Server 2017 Database, Log ve Backup dosyalarının tutalacağı dizinleri yapılandırmak için bu sekmeye geçiyoruz.

Data Directories sekmesinde Default olarak gelen dizinlerini Microsoft SQL Server 2017 üzerinde Failover Cluster yapısı kuracağımız için Database, Log ve Backup dizinlerini Cluster Disklerimiz üzerinde tutulması için yapılandırıyoruz.

Data Directories sekmesinde Microsoft SQL Server 2017 üzerinde Failover Cluster yapısı kuracağımız için Database, Log ve Backup dizinlerini Cluster Disklerimiz üzerinde tutulması için yapılandırdıktan sonra TempDB sekmesine geçiyoruz.

TempDB sekmesinde Default olarak gelen dizinler değiştirebiliriz. Microsoft SQL Server 2017 üzerinde Failover Cluster yapısı kuracağımız için TempDB ve TempLog dizinlerini Cluster Disklerimiz üzerinde tutulması için yapılandırıyoruz.

TempDB sekmesinde Microsoft SQL Server 2017 üzerinde Failover Cluster yapısı kuracağımız için TempDB ve TempLog dizinlerini Cluster Disklerimiz üzerinde tutulması için yapılandırdık.

Database Engine Configuration ekranın da Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster kurulumu için gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Feature Configuration Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster yapısı kurulumu için seçenekleri bir kez daha sistem tarafından kontrolden geçiriyor. Gerekli yapılandırma kontrol edildikten ve hepsini Passed olarak gördükten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Ready to Install ekranın da Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster kurulumu için yapılandırma ilgilisi görüyoruz. Ready to Install ekraninda Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster kurulumu için yapılandırma ilgilisi kontrol ettikten sonra Install diyerek kurulumu başlatıyoruz.

Installation Progress ekranın da Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster yapımızın kurulumun başladığını görüyoruz.

Complete ekranın da Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster yapımızın başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz. Close diyerek Install a SQL Server Failover Cluster Wizard ekranını kapatıyoruz.

Failover Cluster Manager konsolumuz üzerinde Roles menüsü altında yapılandırmış olduğumuz SQL Server 2017 Failover Cluster yapısını geldiğini görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 yorum “Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster Kurulumu