Windows Server 2019 ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması

Merhaba

Bu yazımızda Windows Server 2012 ile birlikte gelen bir servis olan Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) servisinin Windows Server 2019 üzerinde kurulum ve yapılandırması anlatıyor olacağız.

Peki Nedir Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) : Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) servisini daha çok ortamınız da kullanmış olduğunuz Network Attached Storage ( NAS ) cihazlari üzerinde yapılandırarak kullanımışsınızdır. Network yapımız içindeki Veri Depolama aygıtlarını TCP/IP protokolü üzerinden birbirleri arasında bağlama yöntemidir. Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) genellikle Yerel Ağ (LAN ) ve Geniş Alan Ağı ( WAN ) diye bildiğimiz bağlantılar üzerinde kullanılmaktadır. Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) servisi, genellikle TCP/IP bağlantı noktaları olarak 860 ve 3260 portlarını kullanmaktadır.

Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) ile ilgili bazi kavramlardan bahsetmek gerekirse:

  • ISCSI Initiator
  • Software İnitiator
  • Hardware İnitiator
  • ISCSI Target
  • Software Target

ISCSI Initiator

Ortamınızda bulunan sunucularınızın ve ya Client makinalarınızın Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) servisine TCP/IP protokolü üzerinden bağlanmasını sağlayan kavramdır.

Software Initiator

Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) servisi için Network kartınız üzerinden Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) servisi bağlanmasını sağlar.

Hardware Initiator

Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) özel donanımlar yardımıyla Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) servisine bağlanmasını sağlar. Hardware Initiator üzerinden Internet Small Computer System Interface ( ISCSI ) servisine bağlantı sağlandığında Network kartınıza oranla daha performanslı çalışmaktadır.

ISCSI Target

ISCSI Target, Donanım ya da Yazılım üzerinde bulunan bir Veri Depolama kaynağı anlamına gelmektedir. Ortamızda yapılandırılmış olan bir Veri Depolama Donanım ya da Yazılım sunucusuna erişim gerçekleştirilirek, sunucu üzerindeki Veri Depolama kaynakların kullanılması sağlamış oluruz.

Software Target

Sunucu işletim sistemleri olarak, Windows Server,Linux ve Solaris gibi işletim sistemlerini desteklenmektedir. Genel İnternet Dosya Sistemi ( CIFS ), Small Business Server ( SBS ) ve Network File Sysem ( NFS ) gibi dosya protokollerinini kullanarak özel depolama aygıtlarını ve uygulama sunucularının birbirleri arasında bağlantı kurmasını sağlayan bir özelliktir.

Birinci sunucum W19DC isminde Ip Adresi 192.168.1.200/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Active Directory Domain Services ve DNS Server rolleri kurularak bakicubuk.local isminde bir Active Directory Domain ortamı yapılandırılmıştır.

İkinci sunucum W19ISCSI isminde Ip Adres 192.168.1.208/24 olarak yapılandırılmiş ve Active Directory Domain ortamına dahil edilmiş durumdadir. Bu sunucumuz üzerinde File and Storage Service rolü içinde bulunan ISCSI Target servisinin kurulumunu ve yapılandırmasını yaparak ortamımız sanki bir Storage varmış gibi Microsoft Failover Cluster yapısı için gerekli olan Cluster Volume ve Quroum alanlarını bu sunucu üzerinde yapılandıracağız.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekranın da Add roles and Features tıklıyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

Add Roles and Features Wizard bilgi ekranı geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Installation Type ekranın da

Role-based or feature-based insallation : Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) kurulum ve yapılandırdığımız seçenektir. Windows Server 2019 üzerinde bulunan ve ihtiyacımız olan  Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) bu seçenek ile kurulum ve yapılandırmasını yapabilirsiniz.

Remote Desktop Services installation : Eski adıyla Terminal Service ( TS ) olarak bilinen ve Windows Server 2008 ile birlikte Remote Desktop Services ( RDS ) Uzak Masaüstü kurulumu ve yapılandırmasını hızlı ve standart olarak bu seçenek ile yapabilirsiniz.

Select Installation Type ekranın da biz Hyper-V rolü ve Failover Clustering özelliğinin kurulumu yaparak yapılandıracağımız için Role-based or features-based Installation seçeneği ile Next diyerek devam ediyoruz.

Select destination server ekranın da kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Biz W19ISCSI üzerinde File And Storage Services rolü altında bulunan File Server ve ISCSI Target Server servislerinin kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için bu sunucumuzu seçiyoruz ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

Select server roles ekranın da File And Storage Services rolü altinda bulunan File Server ve ISCSI Target Server servislerini işaretlememiz gerekiyor.

Select server roles ekranın da File And Storage Services rolü altında bulunan ISCSI Target Server servislerini işaretliyoruz. ISCSI Target Server servisini işaretlediğinizde File Server servisine direkt olarak kurulum için gelecektir karşınıza.

Select server roles ekranın da File And Storage Services rolü altında bulunan ISCSI Target Server servislerini işaretlediğimizde File And Storage Services rolü altında bulunan File Server servisininde kurulması için Add Features diyoruz.

Select server roles ekranın da File And Storage Services rolü altında bulunan File Server ve ISCSI Target Server servisleri kurulum ve yapılandırmasına Next diyerek devam ediyoruz.

Select features ekranın da File And Storage Services rolü altında bulunan File Server ve ISCSI Target Server servisleri ile birlikte kurulacak olan featureslerı görüyoruz. Herhangi bir features kurulum ve yapılandırmasınıa ihtiyaç olmadığı için Next diyerek devam ediyoruz.

Confirm installation selections ekranın da Install diyerek File And Storage Services rolü altında bulunan File Server ve ISCSI Target Server servislerini kuruluma başlayabiliriz. Servislerin kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuzun otomatik olarak restart etmek istersek eğer Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

Biz File And Storage Services rolü altında bulunan File Server ve ISCSI Target Server servislerinin kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuzun otomatik olarak restart etmek için Restart the destination server automatically if required işeretliyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra sunucumuzun otomatik olarak restart olacağı bilgisi veriyor. Yes diyerek kabul ediyoruz. Genellikler Active Directory Domain Services ve Hyper-V gibi Roles ( Rol)lerin kurulumdan sonra sunucumuz restart olması gerekmektedir. File Server ve ISCSI Target Server servislerinin kurulumu tamamalandıktan sonra sunucumu restart etmiyor ancak biz yinede işaretliyoruz.

Install diyerek File And Storage Services rolü altında bulunan File Server ve ISCSI Target Server servislerinin kurulumlarını başlatıyoruz.

Installation progress ekranın da File And Storage Services rolü altında bulunan File Server ve ISCSI Target Server servislerini kurulumuna başladığını görüyoruz.

Installation progress ekranın da File And Storage Services rolü altında bulunan File Server ve ISCSI Target Server servislerinin başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz. Close diyerek Add Roles and Features Wizard ekranini kapatıyoruz.

File And Storage Services rolü altında bulunan File Server ve ISCSI Target Server servislerimiz kurulduktan Server Manager konsolumuz üzerinde File And Storage Services rolünün geldiğini görüyoruz.

File And Storage Services rolü altında bulunan File Server ve ISCSI Target Server servislerimiz kurulduktan Server Manager konsolumuz üzerinde File And Storage Services rolü altına File Server ve ISCSI Target Server servislerinin geldiğini görüyoruz. ISCSI Target Server servisimiz kurulduktan sonra şimdi ISCSI Targer Server üzerinde Virtual Harddisk ( Sanal Disk)lerimizi oluşturmak için to create an ISCSI virtual disk, start the New ISCSI Virual Disk Wizard tıklayarak ISCSI Target Server üzerinde yapılandırmaya başlatıyoruz.

Select ISCSI virtual disk location ekranın da, Server Name kısmında ISCSI Targer Server kurulumunu yaptığımız sunucunun ismini ve online olarak görüyoruz. Select by volume seçeneğinde ise diskimiz üzerindeki volume bilgilerini görüyoruz. Yapılandırmış olduğumuz ISCSI disk default olarak \ISCSIVirtualDisk dizini içerisine oluşturulacak. Eğer dilerseniz oluşturacağınız disk ya da disklerin bu dizin dışında başka bir dizinde altında oluşturmak için Type a custom path bölümünden bir dizin belirtebiliriz. Biz default gelen yapılandırmada herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Specify ISCSI virual disk name ekranın da oluşturacağımız Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) için Name kısmında bir isim belirtmemiz gerekiyor. Biz ilk olarak Failover Cluster yapımız içinde Virtual Machine ( Sanal Makine ) tutulacağı Cluster Volume alanını oluşturacağımız için Name bölümüne Cluster Volume ismini veriyoruz. Patch kısmın da oluşturulacak olan ClusterVolume.vhdx uzantılı Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) hangi dizin altinda oluşturulacağını görüyoruz. Next diyerek devam ediyoruz.

Specify ISCSI Virtual Disk Size ekranın da yapılandıracağımız Virtual Harddik ( Sanal Disk ) Size bölümünden boyutunu Fixed size, Dynamically expanding ve Diffecencing seçeneklerini belirlememiz gerekiyor.

Specify ISCSI Virtual Disk Size ekranın da Free Space bölümünde ISCSI Target Server olarak yapılandırdığımız sunucumuz üzerinde kullanabileceğimiz boş disk alanını görüyoruz. Size bölümün de disk boyutunu, Megabyte ( MB ),Gigabyte ( GB ), ve Terabyte ( TB ) olarak yapılandırabilirsiniz.

Specify ISCSI Virtual Disk Size ekranın da Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) türleri için aşağıdak seçenekler bulunmaktadır.

  • Fixed size ( Sabit Boyutlu )
  • Dynamically expanding ( Dinamik Olarak Genişleyen )
  • Differencing ( Fark Tutan )

Fixed size ( Sabit Boyutlu) :

Fixed Size yani Sabit Boyutlu türde oluşturulan Virtual Harddisk ( Sanal Disk ), henüz içlerinde herhangi bir veri olmasa dahi belirtilen kapasiteyi en başta Physical Disk ( Fiziksel Disk ) üzerinden rezerve ederler. Bu türdeki Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) içerisine yazılacak verilerin Physical Disk ( Fiziksel Disk ) üzerindeki hangi sektör aralığında yer alacağı en başından bellidir; bu sayede diğer türlere göre daha performanslı bir depolama erişimi sunarlar.

Dynamically expanding ( Dinamik Olarak Genişleyen ) :

Dynamically Expanding yani Dinamik Olarak Genişleyen Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) türü, oluşturulma anında belirtilen kapasiteyi rezerve etmez ancak zamanla içerisine veri yazıldıkça ulaşabileceği maksimum boyuta kadar genişleyebilir. Genellikle yazma işlemi rastgele zamanlarda gerçekleşeceği için verilerin Physical Disk ( Fiziksel Disk ) üzerinde yer alacağı alanlar belirsiz ve dağınıktır.

Differencing ( Fark Tutan ) :

Differencing yani Fark Tutan Sanal Diskler, çeşitli senaryolarda sadece fark tutuma amacıyla kullanılan bir Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) türüdür. Parent-Child ilişkisiyle çalışırlar yani bu Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) türü çalışabilmek için mutlaka bir ana sanal diske ( Parent vhdx ) ihtiyaç duyar. Physical Disk ( Fiziksel Disk ) yazılma karakteristiği hemen hemen Dynamically Expanding Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) ile aynıdır.

Specify ISCSI Virtual Disk Size ekranın da gerekli yapılandırmayı yapıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Assign İSCSI Target ekranın da ISCSI Targer Server sunucumuz için hedef isim ataması gerçekleştiriyoruz. Burada belirleyeceğimiz hedef isim sunucularımızın ISCSI Initiator üzerinden sunucumuz üzerindeki Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) erişimini bu isim üzerinden gerçekleştirebilecektir. Existing ISCSI target seçeneğinde, eğer sunucumuz üzerinde daha önceden herhangi bir ISCSI Target yapılandırmış olsaydık o ISCSI Target’e ait bilgileri görebiliyoruz ve aynı zamanda yine bu target üzerinden işlem yapabilirdik. Assign İSCSI Target ekranın da yeni bir ISCSI Target oluşturmak istediğimiz için New ISCSI taget seçeneğini seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Specify target name ekranın da yapılandırılacak olan ISCSI target için bir isim belirlememiz gerekiyor. Specify target name ekranın da Name bölümüne yapılandıracağımız ClusterVolume alanı için aynı olmasi için ClusterVolume olarak belirliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Specify access servers ekranın da ISCSI Target Server sunucumuz üzerine erişim sağlayacak sunucu ya da sunucularımız için gerekli erişim iznini belirliyoruz. ISCSI Target Server sunucum üzerine erişim sağlayacak sunucumu belirlemek için Add tuşuna basıyoruz.

Select a method to identify the initiator ekranın da erişimi gerçekleştirecek olan sunucu ya da sunucularımızı belirlememiz gerekiyor. Query initiator computer for ID seçeneğinden erişim sağlayarak olan sunucu ya da sunucularımız Active Directory Domain ortamından ekleyebilirsiniz.

Select a method to identify the initiator ekranın da Enter a value for the select type seçeneğinde erişim sağlayarak olan sunucu ya da sunucularımız için IQN,DNS Name, IP Adress ve MAC Adress gibi seçenekleri yapılandırabilirsiniz.

Select a method to identify the initiator ekranın da Enter a value for the select type seçeneğini seçiyoruz ve ISCSI Target Server üzerine bağlantı sağlayacak olan sunucu ya da sunucularımızın IP Address ( IP Adresi ) yaziyoruz ve OK diyoruz.

Specify access servers ekranın da ISCSI Target Server sunucumuz üzerine erişim sağlayarak olan sunucumuzun Type bölümünde IPAddress ve Value bölümünde 192.168.2.202 olarak bilgilerinin geldiğini görüyoruz

Specify access servers ekranın da ISCSI Target Server sunucumuz üzerine erişim sağlayarak olan sunucularımızı Type bölümünde IPAddress ve Value bölümünde 192.168.2.202 ve 192.168.2.204 olarak geldiğini görüyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Enable Authentication ekranında isteğe bağlı olarak, Authentication methodlarını belirleyebiliyoruz. Biz herhangi bir yapılandırma yapmıyoruz Next diyerek devam ediyoruz.

Confirmation ekranın da ISCSI Target Server bilgisini oluşturulacak olan Virtual Harddisk ( Sanal Disk ), erişim sunucumuz ve ISCSI Target Server üzerine erişim sırasında kimlik doğrulama methodlarına ait bilgileri görüyoruz. Ve Create diyerek sanal ISCSI Target yapılandırmamız başlatıyoruz.

View results ekranın da yapılandırmanın başarılı bir şekilde tamamlandığı görüyoruz. Close diyerek New ISCSI Virtual Disk Wizard ekranını kapatıyoruz.

Server Manager konsolunda ISCSI ekranını kontrol ettiğimizde oluşturmuş olduğumuz ClusterVolume ismindeki Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) oluşturulduğunu görüyoruz.

ISCSI Targer Server üzerinde ClusterVolume isimli Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) oluşturduktan sonra şimdi Failover Cluster yapımızın bilgisinin tutulacağımı Quorum isimli Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) oluşturmak için sağ tuş diyerek New ISCSI Virtual Disk tiklayarak ISCSI Target Server üzerinde Quorum diskimiz için yapılandırmaya başlatıyoruz.

Select ISCSI virtual disk location ekranın da, Server Name kısmında ISCSI Targer Server kurulumunu yaptığımız sunucunun ismini ve online olarak görüyoruz. Select by volume seçeneğinde ise diskimiz üzerindeki volume bilgilerini görüyoruz. Yapılandırmış olduğumuz ISCSI disk default olarak \ISCSIVirtualDisk dizini içerisine oluşturulacak. Eğer dilerseniz oluşturacağınız disk ya da disklerin bu dizin dışında başka bir dizinde altında oluşturmak için Type a custom path bölümünden bir dizin belirtebiliriz. Biz default gelen yapılandırmada herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Specify ISCSI virual disk name ekranın da oluşturacağımız Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) için Name kısmında bir isim belirtmemiz gerekiyor. Biz ilk olarak Failover Cluster yapımızın bilgilerinin tutulacağı Quorum alanını oluşturacağımız için Name bölümüne Quorum ismini veriyoruz. Patch kısmın da oluşturulacak olan Quorum.vhdx uzantılı Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) hangi dizin altinda oluşturulacağını görüyoruz. Next diyerek devam ediyoruz.

Specify ISCSI Virtual Disk Size ekranın da yapılandıracağımız Virtual Harddik ( Sanal Disk ) Size bölümünden boyutunu Fixed size, Dynamically expanding ve Diffecencing seçeneklerini belirlememiz gerekiyor.

Specify ISCSI Virtual Disk Size ekranın da gerekli yapılandırmayı yapıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz. Quorum alanı için 1 GB alan yeterli olacaktır.

Assign İSCSI Target ekranın da ISCSI Targer Server sunucumuz için hedef isim ataması gerçekleştiriyoruz. Burada belirleyeceğimiz hedef isim sunucularımızın ISCSI Initiator üzerinden sunucumuz üzerindeki Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) erişimini bu isim üzerinden gerçekleştirebilecektir. Existing ISCSI target seçeneğinde, eğer sunucumuz üzerinde daha önceden herhangi bir ISCSI Target yapılandırmış olsaydık o ISCSI Target’e ait bilgileri görebiliyoruz ve aynı zamanda yine bu target üzerinden işlem yapabilirdik. Daha önce yapılandırmış olduğumuz ClusterVolume alanı ISCSI Target bilgisini görüyoruz.

Assign İSCSI Target ekranın da ISCSI Targer Server sunucumuz üzerinde Quorum alanı için yeni bir ISCSI Target oluşturmak istediğimiz için New ISCSI taget seçeneğini seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Specify target name ekranın da yapılandırılacak olan ISCSI target için bir isim belirlememiz gerekiyor. Specify target name ekranın da Name bölümüne yapılandıracağımız Quorum alanı için aynı olmasi için Quorum olarak belirliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Specify access servers ekranın da ISCSI Target Server sunucumuz üzerine erişim sağlayacak sunucu ya da sunucularımız için gerekli erişim iznini belirliyoruz. ISCSI Target Server sunucum üzerine erişim sağlayacak sunucumu belirlemek için Add tuşuna basıyoruz.

Select a method to identify the initiator ekranın da erişimi gerçekleştirecek olan sunucu ya da sunucularımızı belirlememiz gerekiyor. Query initiator computer for ID seçeneğinden erişim sağlayarak olan sunucu ya da sunucularımız Active Directory Domain ortamından ekleyebilirsiniz. Select a method to identify the initiator ekranın da Enter a value for the select type seçeneğinde erişim sağlayarak olan sunucu ya da sunucularımız için IQN,DNS Name, IP Adress ve MAC Adress gibi seçenekleri yapılandırabilirsiniz.

Select a method to identify the initiator ekranın da Enter a value for the select type seçeneğini seçiyoruz ve ISCSI Target Server üzerine bağlantı sağlayacak olan sunucu ya da sunucularımızın IP Address ( IP Adresi ) yaziyoruz ve OK diyoruz.

Specify access servers ekranın da ISCSI Target Server sunucumuz üzerine erişim sağlayarak olan sunucumuzun Type bölümünde IPAddress ve Value bölümünde 192.168.2.202 olarak bilgilerinin geldiğini görüyoruz

Specify access servers ekranın da ISCSI Target Server sunucumuz üzerine erişim sağlayarak olan sunucularımızı Type bölümünde IPAddress ve Value bölümünde 192.168.2.202 ve 192.168.2.204 olarak geldiğini görüyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Enable Authentication ekranında isteğe bağlı olarak, Authentication methodlarını belirleyebiliyoruz. Biz herhangi bir yapılandırma yapmıyoruz Next diyerek devam ediyoruz.

Confirmation ekranın da ISCSI Target Server bilgisini oluşturulacak olan Virtual Harddisk ( Sanal Disk ), erişim sunucumuz ve ISCSI Target Server üzerine erişim sırasında kimlik doğrulama methodlarına ait bilgileri görüyoruz. Ve Create diyerek sanal ISCSI Target yapılandırmamız başlatıyoruz.

View results ekranın da yapılandırmanın başarılı bir şekilde tamamlandığı görüyoruz. Close diyerek New ISCSI Virtual Disk Wizard ekranını kapatıyoruz.

Server Manager konsolunda ISCSI ekranını kontrol ettiğimizde oluşturmuş olduğumuz Quorum ismindeki Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) oluşturulduğunu görüyoruz.

C:\ISCSIVirtualDisks dizini altında yapılandırmış olduğunuz ClusterVolume ve Quorum Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) görüyoruz.

ISCSI Target sunucumuz üzerinde gerekli kurulum ve yapılandırmaları tamamladıktan sonra oluşturmuş olduğumuz ISCSI Virtual Hardisk ( Sanal Disk ) sunucularımız üzerindeki gerekli bağlantı yapılandırma işlemleri geçiyoruz. W19NOD1 sunucumuz üzerinde işleme başlıyoruz ISCSI Targer Server bağlantısı için sunucumuz üzerindeki Microsoft ISCSI Servisini Yes diyerek aktif hale getiriyoruz.

ISCSI Initiator Properties ekranı geliyor karşımıza bu ekran da Target bölümüne ortamımızda bulunan ISCSI Target Server sunucumuzun IP Address ( IP Adres ) ya da Computer Name ( Bilgisayar İsmi ) yazıyoruz.

Target bölümüne ortamdaki ISCSI Target Server sunucumuzun IP Address ( IP Adres ) ya da Computer Name ( Bilgisayar İsmi ) yaziyoruz ve Quick Connect diyoruz.

Quick Connect ekranın da görüldüğü gibi ISCSI Target Server üzerinde yapılandırmış olduğumuz ClusterVolume ve Quorum Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) görüyoruz. Her bir Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) üzerinde sunucuma bağlantını sağlamak için Connect diyoruz.

ClusterVolume Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) bağlantını sağlamak için Connect diyerek ClusterVolume Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) bağlantısını gerçekleştırıyoruz.

ClusterVolume Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) bağlantısını sağladığımızda Connect olarak görüyoruz.

ClusterVolume Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) bağlantını sağladıktan sonra Quorum Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) bağlantısını sağlamak için Connect diyoruz.

Quorum Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) bağlantısını sağladığımızda Connect olarak görüyoruz.

Quick Connect ekranın da görüldüğü gibi ISCSI Target Server üzerinde yapılandırmış olduğumuz ClusterVolume ve Quorum Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) Connect olarak görüyoruz. Close diyerek yapılandırmayı kapatıyoruz.

W19NOD1 sunucumuz üzerinde ISCSI Target bağlantısını tamamlandıktan sonra disklerimiz yapılandırıyoruz bunun için W19NOD1 üzerinde Computer Management konsolu üzerinde bulunan Disk Management bölümünü açıyoruz. Bu sanal disklerimiz üzerinde sırasıyla Online, Initialize ve Format işlemlerini yapılandırıyor olacağız.

NOT : Eğer ortamınızda bir den fazla sunucu üzerine bağlantı gerçekleştirdiyseniz diskler üzerinde Online, Initialize ve Format işlemlerini yalnızca bir sunucu üzerinde yapılandırmamız gerekmektedir. Diğer sunucular üzerinde bu işlem yapmanıza gerek yoktur.

Disk Management ekranın da gördüğünüz gibi disklerimiz Offline ve Unknown olarak görülmektedir.

ClusterVolume alanını Online duruma getiriyoruz.

ClusterVolume alanını Online duruma geldi.

Quorum alanını Online duruma getiriyoruz.

Quorum alanını Online duruma geldi.

Initialize Disk diyerek disklerimiz üzerindeki yapılandırmayı yapıyoruz.

ClusterVolume ve Quorum iki diskimiz seçili iken OK diyoruz.

MBR ( Master Boot Record ) :

MBR, disk bölümlerini yönetmek için kullanılan, nispeten eski ancak günümüzde halen pek çok kullanıcı tarafından kullanılan sistemdir. Depolama  alanında organize edilen disk bölümlerine dair bilgiler de bu sistem tarafından tutulur. MBR ayrıca işletim sistemi için disk bölümlerini taramaya yarayan kodu barındırır. Bir MBR diski, en fazla dört adet birincil bölüme sahip olabilir. Daha fazla bölüm yaratmak için dördüncü bölüm genişletilebilir olarak ayarlanabilir. Bu sayede dördüncü bölüm bünyesinde daha fazla alt bölüm oluşturulabilir. MBR diskler, bölümler için 32-bitlik kayıt sistemi kullandığı için her bir disk bölümü için 2 Terabyte ( TB ) sınırı vardır.

GPT ( GUID Partition Table ) :

UEFI standardına sahip olan bu sistem, diskin bölümlerini düzenleyen en güncel sistemdir.  Yani UEFI tabanlı bir sisteminiz varsa MBR yerine GPT kullanılması gerekmektedir. MBR’nin aksine, GPT’de teorik olarak sınırsız bölüm oluşturulabilir. GPT, depolama alanı olarak da MBR’den bir adım öndedir. MBR’de bulunan her bir bölüm için 2 Terabyte ( TB ) sınırı, GPT’de 9.44 Zetabyte ( ZB ) gibi boyutlara ulaşabilmektedir. Elbette bu değer sadece teorik olarak mümkün. Zira Windows işletim sistemlerinde her bir bölümün maksimum kapasitesi 256 Terabyte ( TB ) olarak sabitlenmiştir.

Initialize Disk yapılandırmasıda tamamlandı.

Daha sonra ClusterVolume ve Quorum alanlarını New Simple Volume diyerek yapılandırıyoruz.

Computer dizini altında ClusterVolume ve Quorum alanlarının geldiğini görüyoruz.

Server Manager konsolu File And Storage Services rolü altında bulunan ISCSI ekranını kontrol ettiğimizde oluşturmuş olduğumuz ClusterVolume ve Quorum ismindeki ISCSI Virtual Harddisk ( Sanal Disk ) Target Status bölümünde Connected yani bir sunucu üzerinde bağlı olduğunu Initiator ID bölümünde hangi sunucu üzerinde bağlı olduğunu görüyoruz.

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…