Microsoft ‘un Mega Ölçekli ,Yüksek Performanslı Veri Merkezleri

Merhaba

Azure Platformu Microsoft tarafından yönetilen veri merkezleri büyük bir ağ tarafından desteklenmektedir. Microsoft, 25 yıldır veri merkezi yönetimine sahiptir. Microsoft, Bing,Office 365, Xbox Live, Skype, Onedrive ve outlook.com gibi çalışan hizmetler de servis vermektedir. Azure,küresel veri merkezi altyapı 1.5B$ gibi yatırım ile desteklenmektedir. Çin ‘de dahil olmak üzere 140 ülkede mevcuttur. 10 Dil ve 24 Para birimini desteklemektedir. Azure sürekli yüksek güvenilirlik,operasyonel mükemmellik,maliyet ve çevresel sürdürülebilirlik ve dünya çapındaki müşteriler için güvenilir bir online deneyim sunmaktadır.

Microsoft veri merkezleri son duyurulan açıklamalar ile 28 Bölgede 22 Online veri merkezi olarak destek vermektedir.Canada, Almanya ve İngiltere’de yapımı devam eden veri merkezleri ile toplam 28 adet veri merkezi olacaktır.

Türkiye’de en çok konuşulan konulardan biri olan Microsoft’un Türkiye’de bir veri merkezi yatırım yapıp yapmayacağı konusudur. Tabii bu konuda Microsoft Türkiye olarak da müşterilerimizden gelen bildirimleri iletiyoruz. Türkiye’de şu an için bir veri merkezi yatırımı gündemi bulunmamakla birlikte özellikle Orta Doğu ve Avrupa bölgesinde veri merkezi yapısının güçleneceğini söylebiliriz.

Microsoft veri merkezi büyüklüğü olarakta diğer rakiplerinin çok önündedir. Amazon AWS-2.5X , Google DC -7X daha büyük bir yapıya sahiptir.

Azure Veri Merkezleri Haritası

013116_1718_MicrosoftMe1

 

Microsoft Veri Merkezleri ile ilgili bir kaç önemli link;

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

Back To Top