Office 365 ile Kesintisiz İletişim Platformu

Dorak Turizm Gayrimenkul- İletişim Çözümü

Dorak Holding yurtiçi ve yurtdışındaki ofislerin ve tesislerin standart e-posta iletişimini POP3 hizmeti ile sağlıyordu. Ama alınan hizmetin süreki olarak kesintiye uğraması nedeniyle çok büyük sorunlar yaşıyordu. Maillerin tek bir panel üzerinden yönetilememesi, sürekli olarak yaşanan teknik kesintiler ve maillerin Outlook ve mobil cihazlar üzerinde çevrimiçi olmaması nedeniyle yönetim ve operasyon tarafinda sorunlar yaşanmaktaydı. Microsoft’un, küresel ölçekte bir teknoloji devi olmasının yanısıra özellikle son 10 yılda bulut tabanlı çözümlerdeki geliştirmeleri Dorak Holding BT Departmanın ilgisini çekti. Bütün bu ihtiyaçların yanı sıra 80 farklı alan adını tek bir panel üzerinde yönetmek, bütün cihazlarda aynı anda çalışmasını sağlamak ve herhangi bir sorunda tek bir konsol üzerinden bütün maillere müdahale etmek için Microsoft Office 365 üzerinde bir çok deneme yapıldı. Bu test aşaması, demoların da ötesinde başarılı şekilde tamamlandı.

Çözüm, ilk fazda Dorak Holding BT Departmanı tarafından hayata geçirilirken sonraki fazlarda Comparex Türkiye ile beraber çalışılmaya başlandı. Exchange Online ve Skype for Business Online ürünleri kullanılmasıyla aşağıdaki faydalar elde edildi:

• Office 365 üzerinden tek bir panel üzerinden bütün alan adlarının kontrolü sağlanıyor.
• Kullanıcıların mail takibinin yapılabiliyo ve işten ayrılan bir personelin şirkette olmasa bile mail iletişimin (Outlook ve Mobil Cihaz üzerinden) kesilebiliyor.
• Hizmette herhangi bir kesinti ve sorun yaşanmıyor. Kesintisiz hizmet kalitesi ile iş sürekliliği sağlanarak mail alt yapısında yaşanan bütün sorunlar sonra erdi.
• Bütün yazışmaların mail olarak yapılması ve Office 365 ile yurtiçi ve yurtdışı ofislerin arasındaki iletişimin kesintisiz bir şekilde çalışması operasyonun da kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağladı. Bu nedenle operasyon anlamda herhangi bir kayıp yaşanmamış olması nedeniyle operasyon tarafindaki bütün işlemlerde yönetim ve kullanıcılar tarafinda memnuniyet arttı.

Dorak Turizm Gayrimenkul ve Yatırımları Holding A.Ş.’nin temelleri, 1971 yılında Turizm alanında hizmet vermek için kurulan Dorak Tours ile atıldı. Bu yıl 46.yılını kutlayan Dorak Holding, bünyesinde turizm alanında seyahat acentarına, 9 ülkede, 12 şehirde bulunan yurt dışı satış ofisleri, Wyndham ve Hilton gibi uluslararası zincir otellerinden isimlerine sahip toplam 9 oteli ve Sur Balık markasını da bünyesinde bulunduran toplam 12 restoranı, taşımacılık alanında Türkiye’nin en geniş turistik otobüs filosu, madencilik alanında beyaz mermer ve traverten ocakları, havacılık alanında , Türkiye’nin en büyük sıcak hava balonu filosu, outdoor sporları, kuyum mağazaları, Kapadokya’nın en özel mağara çamur banyosu, özel tasarım ve seçkin el sanatları motifleri ile seramik mağazaları bulunmaktadır. Yurtdışından ülkemize turist getirmenin yanında, son yıllarda global turizme de başlayan Dorak Holding, dünya turizm pazarında ülkemizden çıkan ilk marka olma gururunu taşıyor.

Dorak Holding yurtiçi ve yurtdışındaki ofislerin ve tesislerin standart e-posta iletişimini POP3 hizmeti ile sağlıyordu. Ama alınan hizmetin süreki olarak kesintiye uğraması nedeniyle çok büyük sorunlar yaşıyordu. Maillerin tek bir panel üzerinden yönetilememesi, sürekli olarak yaşanan teknik kesintiler ve maillerin Outlook ve mobil cihazlar üzerinde çevrimiçi olmaması nedeniyle yönetim ve operasyon tarafinda sorunlar yaşanmaktaydı.

Özellikle iç iletişimin 7×24 kesintisiz olarak devam etmesi gerekirken dönemsel değişken iş kadroları sebebiyle toplam sahip olma maliyetlerinin de düşürülmesi hedefleniyordu. Ayrıca uzun zamandır tüm cihazlarda desteklenen, güncellemelerin ya da sürüm yükseltmelerinin otomatik gerçekleştiren bir çözüm aranıyordu.

Microsoft’un, küresel ölçekte bir teknoloji devi olmasının yanısıra özellikle son 10 yılda bulut tabanlı çözümlerdeki geliştirmeleri Dorak Holding BT Departmanın ilgisini çekti. Bütün bu ihtiyaçların yanı sıra 80 farklı alan adını tek bir panel üzerinde yönetmek, bütün cihazlarda aynı anda çalışmasını sağlamak ve herhangi bir sorunda tek bir konsol üzerinden bütün maillere müdahale etmek için Microsoft Office 365 üzerinde bir çok deneme yapıldı. Bu test aşaması, demoların da ötesinde başarılı şekilde tamamlandı. Rakiplerinin çok ötesinde geliştirdiği çözümler ve sağladığı destek karar sürecini hızlandırdı. Yıllardır kullanılmakta olan On-Prem çözüm ile bulut tabanlı çözümlerin entegrasyonu ise Dorak Holding BT Departmanın işlerini kolaylaştırdı. Microsoft Türkiye’nin sürecin başından sonuna kadar olan çözüm odaklı tutumu Dorak Holding BT departmanını hem de yönetim kurulunu karar aşamasında etkiledi.

Microsoft Office 365’e geçiş ile toplam sahip olma maliyetleri düşürken aynı zamanda kesintisiz iletişim sağlandı. Özellikle fayda/maliyet analizleri yapıldıktan sonra ortaya çıkan tablo Dorak Holding BT departmanı ve daha sonra da yönetim kurulunda mutluluk verici oldu.

Çözüm, ilk fazda Dorak Holding BT Departmanı tarafından hayata geçirilirken sonraki fazlarda Comparex Türkiye ile beraber çalışılmaya başlandı. Exchange Online ve Skype for Business Online ürünleri kullanılmasıyla aşağıdaki faydalar elde edildi:

* Office 365 üzerinden tek bir panel üzerinden bütün alan adlarının kontrolü sağlanıyor.
* Kullanıcıların mail takibinin yapılabiliyo ve işten ayrılan bir personelin şirkette olmasa bile mail iletişimin (Outlook ve Mobil Cihaz üzerinden) kesilebiliyor.
* Hizmette herhangi bir kesinti ve sorun yaşanmıyor. Kesintisiz hizmet kalitesi ile iş süreklili sağlanarak mail alt yapısında yaşanan bütün sorunlar sonra erdi.
* Bütün yazışmaların mail olarak yapılması ve Office 365 ile yurtiçi ve yurtdışı ofislerin arasındaki iletişimin kesintisiz bir şekilde çalışması operasyonun da kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağladı. Bu nedenle operasyon anlamda herhangi bir kayıp yaşanmamış olması nedeniyle operasyon tarafindaki bütün işlemlerde yönetim ve kullanıcılar tarafinda memnuniyet arttı.

 

Haber Kaynağı : Dorak Turizm Gayrimenkul- İletişim Çözümü

Dorak Holding ve Microsoft Office 365 ile Kesintisiz İletişim Platformu Başarı Öyküsü

Back To Top