Premium Storage ile Yüksek Performans ve Düşük Maliyet

Merhaba

Bu yazıda Premium Storage nedir? ve Premium Storage kullandığımız da ne gibi faydaları var kısaca bunlara değineceğim.

Premium Storage :  Performansa dayalı yoğun iş yükleri için düşük gecikmeli depolama alanı sunmaktadır.. Azure üzerinde iki adet depolama alanı kullanılabilmektedir. Standard Storage Sabit Disk Sürücülerinden, Premium Storage ise son teknoloji Solid State Disk ( SSD ) kullanılmaktadır. Bu yüzden Premium Storage Virtaul Machine ( Sanal Makine ) çalışma performansına çok fazla etkilemektedir.

  • Yüksek performanslı diskler ile beraber Azure Virtaul Machine ( Sanal Makine ) kullanabilirsiniz.
  • DS ve GS Serisi Virtaul Machine ( Sanal Makine ) Premium Storage desteklemektedir.
  • Premium Storage ile uygulamalar Virtaul Machine ( Sanal Makine ) başına  64 TB kapasite ve 80000 IOPS, VM başına okuma işlemleri 2000 Mb Seviyesindedir.
  • Toplam Maliyete bakıldığından belli senaryolar için düşük olabilir.

Aşağıda  A7 VM + Standard Storage ve DS3 VM + Premium Storage ayrı ayrı hesaplamaları bulunmaktadır. Virtaul Machine ( Sanal Makine ) üzerinde koşturacağınız uygulamalar Performans ve IO değerlerinin yüksek olması gerektiği durumlarda Premium Storage kullanılarak alınan IOPS değeri daha yüksek çıkmaktadır. Ayrıca 8 Core değil 4 Core vCPU ileVirtaul Machine ( Sanal Makine ) maliyetide düşmektedir. Premium Storage Exchange Server ,SQL Server ,SAP  vb veritabanı üzerinde çalışan uygulamalarda kullanılması önerilmektedir.

2015-09-30_235207

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

 

Back To Top