Symantec Backup Exec R2 2010 SMTP Email Notification

Kullandığınız Symantec Backup Exec R2 2010 üzerinde oluşturduğunuz Jobların durumu görmek için E-Posta bildirimini ayarlayarak Joblarınız durumundan haberdar olabilirsiniz.Oluşturduğumuz Joblarin tamamlanip tamamlanmadiğini backuplarımizi aldığımız media durumunu mail yoluyla bize günlük olarak mail olarak gönderek backuplarımızın sağlıklı bir şekilde alınıp alınmadığını bu sayede sağlıklı bir şekilde takip edebiliriz.

Peki bunun için neye ihtiyacınız var;
1. Symantec Backup Exec R2 2010 Server’inizin İnternet erişimi ayarlamanız gerekiyor.
2. Bir E-posta hesabı ve SMTP sunucusun bilgileri gerekmektedir..

Örneğin:
E-posta adresi: [email protected]
SMTP sunucu adı: mail.bakicubuk.com

Symantec Backup Exec R2 2010 çalışırın. “Tools” menüsü altındaki “E-Mail and Pager Notification” tıklayin.

Karşımıza öncelikle uyarıların gönderileceği bir mail adresi tanımlamamiz gerekmektedir. “SMTP mail server” kısmına SMTP sunucununuz yazıyoruz. “SMTP Port” sekmesine Türkiye standartlari 587 desteklediği için 587 olarak tanımlıyoruz.“Sender Name” kismina gönderilen mailde görülecek adi yaziyoruz. “Sender email address” kısmina mail adresimizi tanimliyoruz. “SMTP server login” kismina login ismimizi yazıyoruz.Mailimizin parolasinida yazarak “APPLY” diyerek ayarları kaydediyoruz.

Mail ayarlarimizi yapılandırdıktan sonra hangi uyarılarda mail alacağımızı ayarlıyoruz. Bunun için menüsü altındaki “Alert Categories” sekmesine tıklıyoruz.

Burda hangi durumlarda mail almak istiyorsak onu ayarlıyoruz.Ben job tamamlanamadığında mail almak istiyorum.İsterseniz birden fazla Alert için tanımlama yapabilirsiniz. “Job Failed” seçiyoruz sağdaki bölümde “Send notifications to selected receipients” işaretleyerek “Receipients” sekmesi tıklıyoruz.

Çıkan menüde “New” diyerek gönderilecek mail adresini ayarlıyoruz.

Mail olarak almak istediğim için “Person” diyorum.İstersen hatalari Printere göndererek çıktı alabilirim ya da bir group’a gönderebilirim ben uyarıları sadece kendime mail olarak almak istediğim için “Person” seçiyorum.

Name kısmına bir isim veriyoruz ve gönderilecek mail adresini yazıyoruz.İsterseniz “Test” tıklayarak bir test maili alabilirsiniz.Ayarlamamiz bittikten sonra “OK” diyerek çıkıyoruz.

Kullandığımız Symantec Backup Exec R2 Serverimiz Joblarla ilgili uyarılari mail olarak bize göndericektir.

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bir yanıt yazın

Back To Top