Veeam Backup & Replication 12.1 Hardened Repository Ubuntu Server Kurulumu

Merhaba

Veeam Backup & Replication hem şirket içindeki hem de buluttaki tüm iş yükleriniz için tek bir yedekleme, kurtarma ve veri güvenliği çözümüdür. Veeam Platform’un temelini oluşturan Veeam Backup & Replication basit, esnek, güvenilir ve güçlü veri koruma sunar. Anında kurtarmayla kesinti sürelerini ortadan kaldırın, yerel sabitlik ve test edilen yedeklemeler sayesinde siber tehditler karşısında güvende olun ve bunların tümünü yazılım tanımlı, donanımdan bağımsız tek bir çözümle elde edin.

 • Fidye yazılıma karşı eksiksiz koruma sağlayın.
 • Hibrit buluta geçişinizi hızlandırın.
 • Maliyeti düşürün, karmaşıklığı azaltın. Sağlayıcıya bağımlı kalmayın

Önemli Yetenekler

Veri yedekleme: Tüm verileriniz için hızlı, güvenli yedekleme

 • Bulut, sanal, fiziksel ve NAS’taki iş yüklerine yönelik yedekleme ve bulmayı otomatik hale getirin.
 • VM, donanım ve İS snapshot’ları için hızlı ve imaj tabanlı yedeklemelerden yararlanın.
 • %100 yazılım tanımlı ve donanımdan bağımsız çözümlerle
  en üst düzeyde esneklik elde edin.

Veri kurtarma: TÜM senaryolar için çok hızlı ve kanıtlanmış kurtarma

 • Anında kurtarmanın öncüsü tarafından sunulan güvenilir geri yüklemeler ile hizmet düzeyi sözleşmelerinizi (SLA’lar) karşılayın.
 • İS’ler, uygulamalar, veritabanları, VM’ler, dosyalar, klasörler, nesneler ve paylaşımlar için tam veya öğe seviyesinde kurtarma.
 • Taşınabilir veri biçimiyle birden fazla bulut ve platform arasında kurtarma yapın.

Buluta hazır: Buluta geçişi hızlandırırken maliyetleri azaltın

 • AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud’a özgü yedekleme ve kurtarmayı tek bir yerden yönetin.
 • Nesne depolama sınıflarındaki verileri yedeklemek ve arşivlemek için ilke tabanlı katmanlandırma.
 • AWS Key Management Service (AWS KMS), Azure Key Vault, sabitlik ve çok daha fazlası ile fidye yazılımların sisteminize girmesini önleyin.

Veri güvenliği: Fidye yazılımlara ve siber tehditlere karşı koruma sağlayın

 • Yedek verileriniz için veri merkezinden buluta kadar uçtan uca sabitlik.
 • Kötü amaçlı yazılımları güvenilir şekilde tespit etme özelliğine sahip otomatik taramalar sayesinde kötü amaçlı yazılım içermeyen yedekler oluşturun.
 • Fidye ödemeye ve verilerinizin şifresini çözmeye kıyasla daha hızlı kurtarma yapın.

Veeam Backup & Replication 12.1 Hardened Repository (Immutability) ile Linux’tan yararlanan değiştirilemez yedeklemelere sahip olma olanağı sağlıyor.

Veeam Backup & Replication 10’da yedekleri Object Lock etkinken Object Storage S3’te depolamak için kullanıma sunulan Immutability özelliği, yedeklemelerinizi üzerine yazmaya, yanlışlıkla silmeye, fidye yazılımı saldırılarına ve dahili davetsiz misafirlere karşı koruma sağlamaktadır.

İşletmeyi etkileyebilecek olası veri kaybını önlemek için başarılı bir veri koruma stratejisinin anahtarı iyi bir yedekleme tasarımıdır. Veriler iyi korunmuyorsa, bir fidye yazılımı saldırısı yöneticiler için bir kabus olabilir.

Hardened Repository (Immutability) yapılandırması için özelliği aktif edebilmeniz için bazı gereksinimlere ihtiyacınız bulunmaktadır.

Veeam Backup & Replication 12.1

Virtual Machine ( Sanal Makine ) olarak yapılandırabilirseniz ancak güvenlik nedeniyle Physical ( Fiziksel ) bir sunucu üzerinde yapılandırmanız önemle önerilmektedir.

Hardened Repository yapılandırmak için x64 bir Linux işletim sistemi gerekmektedir.

 • CentOS 7.x
 • Debian 10.0 to 11.0
 • Oracle Linux 7 (UEK3) to 9 (UEK R7)
 • Oracle Linux 7 to 9 (RHCK)
 • RHEL 7.0 to 9.1
 • SLES 12 SP4 or later, 15 SP1 or later
 • Ubuntu: 18.04 LTS, 20.04 LTS ve ya 22.04 LTS üstü bir Linux işletim sistemi kullanabilirsiniz.

Veeam Backup & Replication yönetim aracısını dağıtmak için Bash Shell ve SSH servisi gereklidir ( Veeam bileşenlerini güncellemek için SSH bağlantısı gerekli değildir ve daha sonra devre dışı bırakılabilir. )

Linux sunucunuz xfs’yi desteklemelidir ( Veeam Fast Cloning teknolojisinin kullanımını etkinleştirileceğinden) önerilen dosya sistemidir.

Gelişmiş XFS entegrasyonu (hızlı klon) için yalnızca aşağıdaki 64 bit Linux dağıtımları desteklenir.

 • Debian 10.x, and 11
 • RHEL 8.2 to 9.1
 • SLES 15 SP2, SP3, SP4
 • Ubuntu 18.04 LTS, 20.04 LTS, 22.04 LTS

Linux sunucumuzu Veeam Backup & Replication 12.1 konsoluna yönetilen sunucu olarak eklemelisiniz.

Hardened Repository (Immutability) yapılandırması için, Veeam Backup & Replication bileşenleri Linux Repository yalnızca non-root kimlik bilgileriyle erişir ve Proxy ile Depo arasındaki iletişim için yalnızca TCP 6162 portunu kullanır. ( Gerektiğinde TCP 2500 – 3300 kullanılır ).

Immutability nedeniyle yedeklemeler değiştirilemediğinden, yalnızca periyodik sentetik veya etkin tam yedeklemelerle incremental desteklenir. Yedek kopyalama işleri, NAS yedekleme, Log gönderimi, Oracle yedeklemelerindeki RMAN / SAP HANA / SAP değişmezlik seçeneğinden yararlanamaz, ancak aynı depoda saklanabilir.

Yedekleme verilerini daha iyi korumak için, güvenliği zorlamak için bazı yönergelere uymalısınız:

 • Kalıcı kimlik bilgileri kullanılabilse de, kimlik bilgilerinin Veeam Backup & Replication’da saklanmasını önlemek için dağıtım sırasında Hardened Repository (Immutability) için Single-use credentials for hardened repository seçeneği kullanılması önerilir.

 • SSH servisi devre dışı bırakılmalıdır.
 • Depo sunucunuzda bulunan iDRAC, ILO ve ya XClarity Controller gibi uzaktan yönetim çözümleri devre dışı bırakılmalı ve ya güvenliği sağlanmalıdır.
 • Potansiyel bir saldırganın zaman değişikliklerini önlemek için zaman güvenilir bir NTP Sunucusuyla senkronize edilmelidir. Zaman değişiklikleri Değişmezlik korumasını değiştirebilir.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19DC isimli ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir Active Directory Domain yapısı kurulmuştur.

İkinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19VEEAM isimli ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.202/24 olarak yapılandırılmış ve Active Directory Domain yapısına dahil edilmiştir. Bu sunucumuz üzerine Veeam Backup & Replication 12.1 kurulumu anlatıyor olacağız.

Üçüncü sunucumuz Ubuntu Server 23.10 işletim sistemine sahip olacak VEEAMREPOSRV ismi ile yapılandıracağız ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.220/24 olarak yapılandırarak bu sunucumuz üzerinde Ubuntu Server 23.10 işletim sistemini kurulumunu yapacağız.

Yazı dizimizde Veeam Backup & Replication 12.1 üzerinde Hardened Repository (Immutability) yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Bu yazımızda Ubuntu Server 23.10 kurulumunu anlatıyor olacağız.

Ubuntu Server 23.10 iso dosyası indiriyoruz ve Ubuntu Server 23.10 kurulumunu başlatıyoruz.

 

Try or Install Ubuntu Server seçeneğine tıklıyoruz ve Ubuntu Server 22.10 kurulumunu başlatıyoruz.

Ubuntu Server 23.10 sunucumuzun kurulumunu yapacağımız dili English olarak seçiyoruz ve Enter tuşuna basarak devam ediyoruz.

Keyboard configuration ekranın da klavye seçeneğini yapılandırabilirsiniz.

Keyboard configuration ekranın da klavye seçeneğini Turkish olarak yapılandırıyoruz ve Done diyerek devam ediyoruz.

Choose type for the Installation ekranın da Ubuntu Server seçeneğini seçiyoruz ve Done diyerek Ubuntu Server 23.10 kurulumuna devam ediyoruz.

Network connections ekranın da ens33 ve ens34 isimli Network Adaptörü yapılandırmalarının DHCP Server üzerinden IP Adresi aldığını görüyoruz.

Physical ( Fiziksel ) ya da Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucunuz üzerinde iki ve ya daha fazla Network Adaptörü varsa, bant genişliğini artırmak için NIC Teaming yapılandırabilirsiniz.

Network connections ekranın da Create bond seçeneği ile ens33 ve ens34 isimli Network Adaptörleri üzerinde NIC Teaming yapılandırıyoruz.

Create bond ekranın da ens33 ve ens34 isimli Network Adaptörleri üzerinde NIC Teaming yapılandırıyoruz.

Create bond ekranın da Name bölümünde ens33 ve ens34 isimli Network Adaptörleri üzerinde NIC Teaming yapılandırması için bir isim verebilirsiniz.

Create bond ekranın da Bond mode bölümün de ens33 ve ens34 isimli Network Adaptörleri üzerinde NIC Teaming yapılandırıyoruz.

Bond mode bölümünde aşağıdaki seçenekler ile yapılandırabilirsiniz.

 • balance-rr : Round-robin çalışır. Yani ağ trafiğini çalışan arayüzlere sırası ile göndermektedir. Yük paylaşımı ve hata toleransı sağlar.
 • active-backup : Aktif yedekleme politikası: Bonddaki sadece bir slave aktiftir. Farklı bir slave, ancak aktif slave başarısız olursa aktif hale gelir. Switchin kafasının karışmasını önlemek için bondun MAC adresi harici olarak yalnızca bir bağlantı noktasında (ağ bağdaştırıcısı) görülebilir. Bu mod, hata toleransı sağlar. Birincil seçenek, bu modun davranışını etkiler.
 • balance-xor : XOR politikası: [(Kaynak MAC adresi XOR hedef MAC adresi) % arayüz sayısı] algoritmasına göre paketleri gönderir. Böylece her hedef için aynı arayüzü seçmiş olur. Yük paylaşımı ve hata toleransı sağlar.
 • broadcast : Yayın politikası: Broadcast çeşididir. Tüm paketleri tüm arayüzlerden gönderir. Hata toleransı sağlar.
 • 802.3ad : IEEE 802.3ad Dinamik bağlantı toplama. Aynı hız ve çift yönlü ayarları paylaşan toplama grupları oluşturur. Aktif toplayıcıdaki tüm slave’leri 802.3ad spesifikasyonuna göre kullanır. Önkoşullarda; her slave’in hızını ve dupleksini almak için sürücülerde Ethtool desteği ve IEEE 802.3ad Dinamik bağlantı toplamayı destekleyen bir switch gereklidir. Çoğu switch, 802.3ad modunu etkinleştirmek için bir tür yapılandırma gerektirecektir.
 • balance-tlb : Uyarlanabilir iletim yük dengeleme: Bu modda ise toplam yük her arayüzün kendi yüküne göre paylaşılır. Her arayüzün yükü hızına oranla ölçülür. Gelen trafik aktif ilk arayüz tarafından alınır. Eğer bu arayüz çalışmaz ise herhangi diğer bir arayüz aynı MAC adresi ile işlemi devralır. Çalışması için sürücülerinin ethtool desteğinin olması gerekir.
 • balance-alb : Uyarlanabilir yük dengeleme: Bu modda ise hem gidiş hemde geliş trafiği yük paylaşımı yapılır ve özel bir anahtarlama cihazı desteği gerektirmez. IPv4 üzerinden bu işlemi gerçekleştirir.

Create bond ekranın da

 • Name seçeneğin de yapılandırma için bir isim yapılandırıyoruz.
 • Device seçeneğin de ens33 ve ens34 isimli Network Adaptörleri seçiyoruz.
 • Bond mode seçeneğin de 802.3ad yapılandırmasını seçiyoruz.
 • XMIT hash policy seçeneğin de layer2 yapılandırmasını seçiyoruz.
 • LACP rate seçeneğin de slow yapılandırmasını seçiyoruz.

Create bond ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Done diyerek devam ediyoruz.

Network connections ekranın da bond0 ismi ile yapılandırmış olduğumuz NIC Teaming yapılandırmasının oluşturulduğunu görüyoruz.

Network connections ekranın da bond0 ismi ile yapılandırmış olduğumuz NIC Teaming yapılandırmasını disabled olarak görüyoruz.

Network connections ekranın da bond0 ismi ile yapılandırmış olduğumuz NIC Teaming yapılandırmasına tıklıyoruz ve Edit IPv4 seçeneğine seçiyoruz.

Edit bond0 IPv4 configuration ekranın da IPv4 Method seçeneğini disabled olarak görüyoruz.

Edit bond0 IPv4 configuration ekranın da IPv4 Method seçeneğinde Manual seçeneğini seçiyoruz.

Edit bond0 IPv4 configuration ekranın da IPv4 Method seçeneğinde Manual seçeneğini seçtikten sonra.

 • Subnet : 192.168.1.0/24 olarak yapılandırmamız gerekiyor.
 • Address : Statik IP Adresi olarak yapılandırmamız gerekiyor.
 • Name servers : Ortamımız da bulunan DNS Server olarak görev yapan sunucumuzun Statik IP Adresi olarak yapılandırmamız gerekiyor.
 • Search domains : Ortamımız da Active Directory Domain yapısının yapılandırmamız gerekiyor.

Edit bond0 IPv4 configuration ekranın da IPv4 Method seçeneğini Manual olarak seçtikten sonra.

 • Subnet : 192.168.1.0/24 olarak yapılandırıyoruz.
 • Address : 192.168.1.220 olarak Statik IP Adresi olarak yapılandırıyoruz.
 • Name servers : 192.168.1.200 olarak ortamımız da DNS Server olarak görev yapan sunucumuzun Statik IP Adresi olarak yapılandırıyoruz.
 • Search domains : bakicubuk.local olarak ortamımız da Active Directory Domain yapısını yapılandırıyoruz.

Edit bond0 IPv4 configuration ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Done diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Network connections ekranın da gerekli yapılandırmayı görüyoruz.

Network connections ekranın da gerekli yapılandırma tamamlandıktan sonra Done diyerek devam ediyoruz.

Configura proxy ekranın da ortamınızda bir Proxy Server kullanıyorsanız gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz. Ortamınızda herhangi bir Proxy Server kullanmadığımız için Done diyerek devam ediyoruz.

Configure Ubuntu archive mirror ekranın da gerekli kontrollerin yapıldığını görüyoruz.

Configure Ubuntu archive mirror ekranın da gerekli kontroller yapıldıktan sonra Done diyerek devam ediyoruz.

Guided storage configuration ekranın da Ubuntu Server 23.10 kurulumunu yapacağımız sunucu üzerinde disk yapısını yapılandırmamız gerekiyor.

Guided storage configuration ekranın da Ubuntu Server 23.10 kurulumunu yapacağımız sunucu üzerindeki disk yapısını yapılandırmak için Custom storage layout seçeneğini seçiyoruz ve Done diyerek devam ediyoruz.

Storage configuration ekranın da AVAILABLE DEVICES altında /dev/sda isimli 20.00G ( 20 Gigabyte ) kapasiteye sahip Hard Disk yapısını Ubuntu Server 23.10 kurulumu için yapılandıracağız.

Storage configuration ekranın da AVAILABLE DEVICES altında /dev/sda isimli 20.00G ( 20 Gigabyte ) kapasiteye sahip Hard Disk yapısını Ubuntu Server 23.10 kurulumu için yapılandırmamız gerekiyor.

Storage configuration ekranın da AVAILABLE DEVICES altında /dev/sda isimli 20.00G ( 20 Gigabyte ) kapasiteye sahip Hard Disk yapısını Ubuntu Server 22.10 kurulumu için yapılandırıyoruz.

Storage configuration ekranın da AVAILABLE DEVICES altında bulunan free space seçeneği altında bulunan 19.998G üzerinde Add GPT Partition seçeneğini seçiyoruz.

Adding GPT partition to /dev/sda ekranın da

 • Size seçeneğini 19.998G olarak yapılandırıyoruz. Maksimum 19.998G olarak yapılandırabilirsiniz..
 • Format seçeneğini ext4 olarak yapılandırıyoruz.
 • Mount seçeneğin de herhangi bir yapılandırma yapmıyoruz.

Adding GPT partition to /dev/sda ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Create diyerek Hard Disk yapısını oluşturuyoruz.

Storage configuration ekranın da FILE SYSTEM SUMMARY altında /dev/sda isimli 20.00G ( 20 Gigabyte ) kapasiteye sahip Hard Disk yapısını Ubuntu Server 23.10 kurulumu için yapılandırıldığını görüyoruz.

Storage configuration ekranın da USED DEVICES altında /dev/sda isimli 20.00G ( 20 Gigabyte ) kapasiteye sahip Hard Disk yapısını Ubuntu Server 23.10 kurulumu için yapılandırıldığını görüyoruz.

Storage configuration ekranın da AVAILABLE DEVICES altında /dev/sdb isimli 200.00G ( 200 Gigabyte ) kapasiteye sahip Hard Disk yapısını Hardened Repository (Immutability) yapısı için yapılandıracağız.

Storage configuration ekranın da AVAILABLE DEVICES altında /dev/sdb isimli 200.00G ( 200 Gigabyte ) kapasiteye sahip Hard Disk yapısını Hardened Repository (Immutability) yapısı için yapılandırıyoruz.

Storage configuration ekranın da AVAILABLE DEVICES altında bulunan free space seçeneği altında bulunan 199.998G üzerinde Add GPT Partition seçeneğini seçiyoruz.

Adding GPT partition to /dev/sdb ekranın da

 • Size seçeneğini 199.998G olarak yapılandırıyoruz. Maksimum 199.998G olarak yapılandırabiliriz.
 • Format seçeneğini xfs olarak yapılandırıyoruz. Veeam bu teknolojiyi Fast Clone olarak adlandırmaktadır.
 • Mount seçeneği Other olarak seçiyoruz ve altındaki bölüme /mnt/veeamrepo olarak yapılandırıyoruz.

Adding GPT partition to /dev/sdb ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Create diyerek Hard Disk yapısını oluşturuyoruz.

Storage configuration ekranın da FILE SYSTEM SUMMARY altında /dev/sdb isimli 200.00G ( 200 Gigabyte ) kapasiteye sahip Hard Disk yapısını Hardened Repository (Immutability) yapısı için yapılandırıldığını görüyoruz.

Storage configuration ekranın da USED DEVICES altında/dev/sdb isimli 200.00G ( 200 Gigabyte ) kapasiteye sahip Hard Disk yapısını Hardened Repository (Immutability) yapısı için yapılandırıldığını görüyoruz.

Storage configuration ekranın da Ubuntu Server 23.10 kurulumu ve Hardened Repository (Immutability) yapısı için gerekli Hard Disk yapısını yapılandırmasını tamamladıktan sonra Done diyerek devam ediyoruz.

Confirm destructive action ekranın da Continue seçeneğini seçiyoruz.

Ubuntu Server 23.10 kurulumu ve Hardened Repository (Immutability) yapısı için gerekli Hard Disk yapısının formatlanacağı bilgisini görüyoruz ve sonrasında Ubuntu Server 23.10 kurulumu başlayacağını görüyoruz.

Profile setup ekranın da

 • Your name : Ubuntu Server 23.10 üzerinde oluşturulacak kullanıcı için bir ismi yapılandırıyoruz.
 • Your server’s name : Ubuntu Server 23.10 sunucumuza bir sunucu ismi yapılandırmamız gerekiyor.
 • Pick a username : Ubuntu Server 23.10 üzerinde yetkili bir kullanıcı oluşturulmasını sağlıyoruz.
 • Choose a password : Ubuntu Server 23.10 üzerinde oluşturacağımız yetkili kullanıcı için bir Password ( Parola ) yapılandırıyoruz.
 • Confirm your password : Ubuntu Server 23.10 üzerinde oluşturacağımız yetkili kullanıcı için yapılandıracağımız Password ( Parola ) tekrar yazmamız gerekiyor.

Profile setup ekranın da

 • Your name : Ubuntu Server 23.10 kurulumu sırasında administrator isimli yetkili kullanıcı oluşturulması için yapılandırıyoruz.
 • Your server’s name : veeamreposrv olarak Ubuntu Server 23.10 sunucumuza bir sunucu ismi yapılandırıyoruz.
 • Pick a username : Ubuntu Server 23.10 kurulumu sırasında administrator isimli bir kullanıcı oluşturulması için yapılandırıyoruz.
 • Choose a password : Ubuntu Server 23.10 kurulumu sırasında oluşturulacak olan administrator isimli yetkili kullanıcı için bir Password ( Parola ) yapılandırıyoruz.
 • Confirm your password : Ubuntu Server 23.10 kurulumu sırasında oluşturulacak olan administrator isimli yetkili kullanıcı için bir Password ( Parola ) tekrar yazıyoruz.

Profile Setup ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Done diyerek devam ediyoruz.

SSH Setup ekranın da Ubuntu Server 23.10 sunucusu üzerindeki SSH servisini etkinleştirme için Install OpenSSH server seçeçeneğini seçebilirsiniz. Ubuntu Server 23.10 kurulumu sonrasında SSH servisini açabilirsiniz.

SSH Setup ekranı nda Ubuntu Server 22.10 sunucusu üzerindeki SSH servisini etkinleştirme için Install OpenSSH server seçeçeneğini seçiyoruz ve Done diyerek devam ediyoruz.

Featured Server Snaps ekranın da Ubuntu Server 23.10 sunucunuz üzerine kurabileceğiniz özellikleri görüyoruz.

Featured Server Snaps ekranın da herhangi bir özellik kurmayacağımız için Done diyerek devam ediyoruz.

Installing system ekranın da Ubuntu Server 23.10 kurulumun başladığını görüyoruz.

Installing complete ekranın da Ubuntu Server 23.10 kurulumunun başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz. Sunucu üzerinde takılı olan Ubuntu Server 23.10 iso dosyasını çıkartıyoruz.

Installing complete ekranın da Ubuntu Server 23.10 kurulumunun başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz. Sunucu üzerinde takılı olan Ubuntu Server 23.10 iso dosyasını çıkartıyoruz.

Installing complete ekranın da Reboot Now seçeneği ile sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

Ubuntu Server 23.10 sunucumuz yeniden başladıktan sonra veeamreposrv login ekranının geldiğini görüyoruz.

veeamreposrv login ekranın da Ubuntu Server 23.10 sunucumuzun kurulumu sırasında oluşturmuş olduğumuz administrator isimli yetkili kullanıcı ile login oluyoruz.

veeamreposrv login ekranın da Ubuntu Server 23.10 sunucumuzun kurulumu sırasında oluşturmuş olduğumuz administrator isimli yetkili kullanıcısının Password ( Parola ) yazıyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz.

Ubuntu Server 23.10 sunucumuza bağlantı sağlıyoruz.

Bu yazımızda Ubuntu Server 23.10 kurulumunu tamamladık sonraki yazımızda Ubuntu Server 23.10 sunucumuz üzerinde Hardened Repository (Immutability) yapılandırması için gerekli Ubuntu Disk yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bir yanıt yazın

Back To Top