Veeam Backup & Replication 12 Beta Move Backup

Merhaba

Veeam, Las Vegas’taki son VeeamON 2022’de yeni geliştirmeler ve bazı yeni özellikler sunan yeni Veeam Backup & Replication v12’yi duyurdu.

Hala Beta sürümünde olan yeni Veeam Backup & Replication v12, yedekleme yönetimini kolaylaştırmak için birçok iyileştirme ve geliştirme içeriyor.

Bunlardan biri de alınan Backup dosyalarının Veeam Backup & Replication v12 üzerinde yapılandırmış olduğunuz Backup Repository arasında Move Backup yani taşıma özelliğidir.

Move Backup özelliğinin konsol üzerinde bir seçenek olması sadece yeni değil, aynı zaman da Fast Clone bilgileri de taşınabilir olacaktır. Synthetic Fulls dosyalarının Target Repository üzerinde kullandığından daha fazla alana ihtiyaç duymayacağı anlamına gelir. Move Backup özelliği ile eski depo donanımını yenisiyle değiştirmek söz konusu olduğunda çok büyük kolaylık ve fayda sağlayacaktır.

Daha önceki yazımız da

Veeam V12 Yenilikleri

ve

Veeam Backup & Replication 12 Beta Kurulumu

 

Veeam Backup & Replication 12 Beta kurulumunu sizlere paylaşmıştık.

Bu yazımızda da Veeam Backup & Replication 12 Beta ile gelen Move Backup özelliğinden bahsediyor olacağız.

Move Backup özelliğini ve işlemine başlamadan önce Veeam Backup & Replication 12 Beta üzerinde yapılandırmış olduğumuz Backup Repository alanlarını kontrol ediyoruz.

W19SQL_BackupJob isimli Backup Job dosyalarımızı sunucumuz üzerinde Volume1 (E:) isimli diskimiz altında ve Veeam Backup & Replication 12 Beta üzerinde BAKICUBUK_BackupRepository1 isimli Backup Repository içinde Backup dosyalarımızın olduğunu görüntülüyoruz.

Sunucumuz üzerinde Volume3 (G:) isimli diskimiz altında ve Veeam Backup & Replication 12 Beta üzerinde BAKICUBUK_BackupRepository3 isimli Backup Repository içinde herhangi bir Backup dosyası olmadığını görüntülüyoruz.

 

 

Veeam Backup & Replication 12 Beta konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 Beta konsolu yeni özellikleri ile karşımıza geliyor.

Veeam Backup & Replication 12 Beta konsolu üzerinde Home menüsü altında bulunan Job bölümü altında bulunan Backup sekmesi altındaki W19SQL_BackupJob isimli yapılandırmış olduğumuz Backup Job dosyalarımızı Target bölümün de Veeam Backup & Replication 12 Beta sunucumuz üzerinde BAKICUBUK_BackupRepository1 isimli yapılandırmış olduğumuz Backup Repository üzerinde olduğunu görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 Beta konsolu üzerinde Home menüsü altında bulunan Backups bölümü altında Disk sekmesini açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 Beta konsolu üzerinde Home menüsü altında bulunan Backups bölümü altında Disk sekmesi altındaki W19SQL_BackupJob isimli yapılandırmış olduğumuz Backup Job dosyalarımızı Repository bölümün de Veeam Backup & Replication 12 Beta sunucumuz üzerinde BAKICUBUK_BackupRepository1 isimli yapılandırmış olduğumuz Backup Repository üzerinde olduğunu görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 Beta konsolu üzerinde Home menüsü altında bulunan Backups bölümü altında Disk sekmesinde W9SQL isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) için aldığımız W9SQL_BackupJob isimli Backup Job üzerinde sağ tuş Move backup tıklıyoruz.

Move Backup to Another Location ekranın da Destination repository altında Backup ( Yedek ) dosyalarını taşıyabileceğimiz Backup Repository görüntülecektir.

Move Backup to Another Location ekranın da Show backups tıkladığımız da hangi Backup ( Yedek ) taşınacağını ve Backup ( Yedek ) boyutunu görüntüleyebiliriz.

Move Backup to Another Location ekranın da Show backups tıkladığımız Backup sekmesin de hangi Backup ( Yedek ) taşınacağını , Size sekmesin de Backup ( Yedek ) dosyasının boyutunu görüntüleyebiliriz.

Move Backup to Another Location ekranın da Destination repository altında Backup ( Yedek ) dosyalarını taşıyabileceğimiz Backup Repository görüntülecektir.

Veeam Backup & Replication 12 Beta üzerinde BAKICUBUK_BackupRepository1, BAKICUBUK_BackupRepository2, BAKICUBUK_BackupRepository3 ve BAKICUBUK_BackupRepository4 isimli yapılandırmış olduğumuz Backup Repository görüyoruz.

Move Backup to Another Location ekranın da Destination repository altında BAKICUBUK_BackupRepository3 isimli yapılandırmış olduğumuz Backup Repository seçiyoruz ve OK diyoruz.

Move Backup ekranın da W19SQL_BackupJob isimli Backup ( Yedek ) dosyalarımızı BAKICUBUK_BackupRepository1 isimli Backup Repository üzerinden BAKICUBUK_BackupRepository3 isimli Backup Repository taşıma işleminin başladığını görüyoruz.

Move Backup ekranın da Message bölümünü Disabling Job W19SQL_BackupJob olarak görüyoruz.

Move Backup ekranın da Message bölümünü Stopping all activities for backup olarak görüyoruz.

Move Backup ekranın da Message bölümünü Job finished at olarak görüyoruz.

Move Backup ekranın da W19SQL_BackupJob isimli Backup ( Yedek ) dosyalarımızı BAKICUBUK_BackupRepository1 isimli Backup Repository üzerinden BAKICUBUK_BackupRepository3 isimli Backup Repository taşıma işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

Move Backup ekranını Close diyerek kapatıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 Beta konsolu üzerinde Home menüsü altında bulunan Backups bölümü altında Disk sekmesi altındaki W19SQL_BackupJob isimli yapılandırmış olduğumuz Backup Job dosyalarımızı Repository bölümün de Veeam Backup & Replication 12 Beta sunucumuz üzerinde BAKICUBUK_BackupRepository3 isimli yapılandırmış olduğumuz Backup Repository üzerine taşındığını görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 Beta konsolu üzerinde Home menüsü altında bulunan Job bölümü altında bulunan Backup sekmesi altındaki W19SQL_BackupJob isimli yapılandırmış olduğumuz Backup Job dosyalarımızı Target bölümün de Veeam Backup & Replication 12 Beta sunucumuz üzerinde BAKICUBUK_BackupRepository3 isimli yapılandırmış olduğumuz Backup Repository üzerine taşındığını görüyoruz.

W19SQL_BackupJob isimli Backup Job dosyalarımızı sunucumuz üzerinde Volume1 (E:) isimli diskimiz altında ve Veeam Backup & Replication 12 Beta üzerinde BAKICUBUK_BackupRepository1 isimli Backup Repository içinde Backup dosyalarımızı taşınma sonrasında olmadığını görüntülüyoruz.

Sunucumuz üzerinde Volume3 (G:) isimli diskimiz altında ve Veeam Backup & Replication 12 Beta üzerinde BAKICUBUK_BackupRepository3 isimli Backup Repository içinde herhangi bir Backup dosyalarının taşınma sonrasında geldiğini görüntülüyoruz.

 

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

Back To Top