Veeam Backup & Replication v7.0 Kurulumu

Merhaba

Daha önceki yazimizda Veeam Backup & Replication 7 hem Vmware, hem de Microsoft Hyper-V sanallaştirma platformları için geliştirilmiş backuplama yaziliminin özelliklerinden ve sistem gereksinimlerinden bahsetmiştik. Bu yazimizda da Veeam Backup & Replication 7 kurulumu anlatiyor olacağım.

Kurulumu gerçekleştirmek için Veeam Backup & Replication 7 linkinden site üzerinden üyelik işlemlerini tamamladiktan sonra giriş yaparak Veeam Backup & Replication 7 versiyonunu indirmelisiniz. İndirme işleminden sonra gerekli olan lisans dosyasını Veeam Backup & Replication 7 License adresinden edinebilirsiniz.

Karşıma Veeam Backup Management Suite ekrani geliyor ben Ben Veeam Backup & Replication kurulumu yapacağım için onu seçiyorum.

1

CPU ( İşlemci ) ile ilgili bir hata aliyoruz bunun nedeni Veeam Backup & Replication 7  sistem gereksinimlerinde en az 2 Core sahip bir işlemci ihtiyacinin olmasi bunun uyarisini aliyoruz kuruluma devam etmek için Yes diyerek devam ediyoruz.

2

Veeam Backup & Replication Wizard ekrani geliyor karşımıza Next diyerek devam ediyoruz.

3

Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz Next diyerek devam ediyoruz.

4

Provide License ekraninda ürün için satin almiş olduğunuz .lic uzantili lisans dosyanizi Browse diyerek gösterebilirsiniz ya da kurulumu tamamladiktan sonra Veeam Backup & Replication 7  konsolu üzerinden lisansi gösterebilirsiniz.

5

Ben Veeam Backup & Replication 6.5 License adresinden indirmiş olduğum Trial lisans dosyasini gösteriyorum.

6

Program features ekraninda Veeam Backup & Replication 7 versiyonunun kurulacak olan özellikleri seçmemiz gerekiyor. Veeam Backup & Replication ve Veeam Backup Catalog özellikleri zaten seçili olarak geliyor dilersek Veeam Backup & Replication Powershell SDK özelliğinide seçerek kurabiliriz.

Install to bölümünden dilersek Veeam Backup & Replication 7 kurulacağı dizinin yolunu değiştirebiliriz. Ben herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyorum.

7

System Configuration Check ekraninda Veeam Backup & Replication 7 kurulumu için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan Microsoft Visual C++ 2010 Service Pack 1  Redistributable Package,Microsoft SQL Server System CLR Types ve Microsoft SQL Server 2012 Management Objects yazilimlarin kurulmasi için Install diyoruz.

8

Veeam Backup & Replication 7 kurulumu için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan Microsoft Visual C++ 2010 Service Pack 1  Redistributable Package,Microsoft SQL Server System CLR Types ve Microsoft SQL Server 2012 Management Objects yazilimlarin kurulumuna başlaniyor.

9

Veeam Backup & Replication 7 kurulumu için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan Microsoft Visual C++ 2010 Service Pack 1  Redistributable Package,Microsoft SQL Server System CLR Types ve Microsoft SQL Server 2012 Management Objects yazilimlarin başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

10

Server Account Credentials ekraninda Veeam Backup & Replication 7 servislerini çalışabilmesi için bir kullanıcı hesabı yapılandırmamiz gerekiyor. Ben Active Directory ortaminda olduğumdan bakicubuk\administrator olarak User name bölümünün geldiğini görüyorum Password bölümüne administrator şifremi yaziyorum. Dilersem farkli bir kullanıcı ile çalışmasini sağlamak için Browse diyerek Active Directory ortamindan bu kullanıcıyı seçebilirim ancak bu kullanıcı hesabının Local Administrator yetkisi olması gerektiğini belirtmek isterim.

12

SQL Server Instance ekraninda Veeam Backup & Replication 7 programi SQL Server veritabanı kullandığı için veritabani ayarini yapılandırdığımız bölümdür. Install new instance of SQL Server seçeneğini seçersek Veeam Backup & Replication 7 kurulumu sirasinda SQL Server kurulumunu mevcut sunucu üzerine kurulumunu yaparak veritabanini bu sunucu üzerinde barindarakcaktir. Eğer ortamimizda mevcut bir SQL Server var ise bunun içinde Use existing instance of SQL Server seçeneğini seçerek ortamimizdaki SQL Server üzerine veritabanini barindirabilirsiniz.

Ben Veeam Backup & Replication 7 veritabanini bu sunucu üzerinde yapılandıracağım için aşağıdaki şekilde yapılandırmada bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyorum.

13

Port Configuration ekraninda  Veeam Backup service port ve Catalog service port servisleri için bir port belirtilmesi gerekiyor, ben bu alanda default gelen port numarasinda herhangi bir değişiklik yapmıyorum Next diyerek devam ediyoruz.

14

Directory Configuration ekraninda vPower NFS ve Guset file system catalog için gerekli olan dizinleri yapılandırdığımız ekrandir. Bu ekrandaki default gelen dizinlerde herhangi bir  değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

15

Ready to Install ekraninda Install diyerek kuruluma başlıyoruz. Bu ekranda Veeam Backup & Replication 7 için yapmiş olduğunuz seçimlerin bir listesini görüyorsunuz.

16

Veeam Backup & Replication 7 kurulumu başliyor. Öncelikle Installing Microsoft SQL Server 2008 R2 Express kurulumunu yaptığınız görmekteyiz.

17

18

19

Finish diyerek Veeam Backup & Replication 7 kurulumu tamamliyoruz.

20

Kurulum tamamlandiktan sonra Desktop üzerindeki Veeam Backup & Replication tiklayarak Veeam Backup & Replication 7 çalıştırıyoruz.

21

Veeam Backup & Replication konsolu karşımıza geliyor. Bir sonraki yazilarimizda Veeam Backup & Replication 7  yapılandırmasini devam ediyor olacağım.

22

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

Back To Top