Veeam Explorer for Microsoft Active Directory Restore

Merhaba

Daha önceki yazilarimizda Veeam Availability Suite v9 Özellikler ve Yetenekler,Veeam Availability Suite v9 Sistem ÖzellikleriVeeam Availability Suite v9 KurulumuVeeam Availability Suite v9 Backup Repository EklemeVeeam Availability Suite v9 Host Ekleme,Veeam Availability Suite v9 Entire VM Restore 2Veeam Backup Enterprise Manager v9 Kurulumu ve son olarak Veeam Backup Enterprise Manager v9 Yapılandırması anlatmiştim.

Bu yazimizda da Veeam Explorer for Microsoft Active Directory ile silenen User ( Kullanıcı ) Restore ( Geri Yükleme ) işlemini anlatiyor olacağız. Active Directory üzerinde Active Directory Database yapılandırmasına ya da tüm Active Directory Users and Computers geri yüklemeye gerek yoktur. Sadece Active Directory Domain Services Server’ımızı seçip ve ilgilendiğiniz Active Directory Users ( Kullanıcı ) and Computers ( Bilgisayar ) bazlı Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapabilirsiniz.

Veeam Explorer for Microsoft Active Directory Nedir ?

Veeam Explorer for Microsoft Active Directory ile tüm backup dosyasını geri dönmeye veya tüm kullanıcı hesaplarını geri yüklemeye gerek yoktur. Sadece Active Directory içerisinden seçilen kullanıcı hesaplarını geri yükleyebilir ve Veeam Explorer ile backup dosyanızın içeriğine göz atabilir ve arama yapabiliriz.

Active Directory yapısı kullanıyorsanız ve bozulan ya da silinen User ( Kullanıcı ) hesaplarınız, Group ( Grup ) ile ilgili bir geri yükleme ihtiyacı doğduğunda Active Directory’nin backup tamamını dönme ihtimaliniz yok denecek azdır ve çok risklidir. Sadece bir User ( Kullanıcı ) ve ya Group ( Grup ) hesabını geri getirmek için tüm sistemi geri yüklemek doğru bir çözüm olmayacaktır. İşte böyle bir durumda backup yazılımı olarak Veeam Backup & Replication kullanıyorsanız, Veeam Explorer for Microsoft Active Directory tools size çok yardımcı olacak ve silinen User ( Kullanıcı ) ya da Group ( Grup ) çok kısa bir sürede kurtarabilecek ve olası stres yaşama derecenizi minimize etmiş olacaksınız.

Veeam Explorer for Microsoft Active Directory Hızlı, güvenlir Active Directory nesnesi  geri yükleme

Veeam Explorer for Microsoft Active Directory, aşağıdaki işlevleri sağlayarak Active Directory ortamlarında nesne düzeyinde kurtarmayı hiç olmadığı kadar kolaylaştırır:

 • Tek geçişli, görüntü seviyesinde yedeklemeden, farklı Active Directory nesnelerinin veya kuruluş birimlerinin (OU) tamamının ve özniteliklerinin anında kurtarılması
 • İş kesintilerini önlemek için kayıp kullanıcı ve bilgisayar hesaplarının şifreleriyle birlikte kurtarılması
 • Grup İlkesi Nesnelerini (GPO’lar)YENİ, Active Directory’ye Entegre Microsoft DNS kayıtlarınıYENİ ve Yapılandırma Bölüm nesneleriniYENİ geri yükleme
 • Yedek ve üretim Active Directory durumları arasında, hem nesne hem de nesne özniteliği seviyesinde tek tıkla zahmetsiz karşılaştırma yaparak farklılıkları kolayca belirleme ve eski değişiklikleri veya kaza sonucu silinen dosyaları üretim dizinine geri alma
 • Düz metin ve gelişmiş LDAP filtre tabanlı arama yetenekleriyle, depolama snapshot’larında yer alan sanal makine disklerindeki Active Directory veritabanlarında Active Directory nesnelerine ve özniteliklerine kolayca göz atma
 • Active Directory nesnelerini ve kullanıcı özniteliklerini yedekten LDIFDE formatına aktarma veya bir Active Directory nesne geri yüklemesini doğrudan üretim Active Directory veritabanına (.DIT) tamamlama

Active Directory için Desteklenen Sistemler :

 • Microsoft Windows Server 2012 R2
 • Microsoft Windows Server 2012
 • Microsoft Windows Server 2008 R2
 • Microsoft Windows Server 2008
 • Microsoft Windows Server 2003 SP2

NOT : Desteklenen minimum Domain Functional( Etki Alanı )  ve Forest Functional ( Orman İşlevi ) seviyesi Windows 2003’tür.

Örnek olarak Active Directory yapısı içindeki Serkan Yücesan isimli kullanıcıyı siliyoruz ve Veeam Explorer for Microsoft Active Directory ile geri getirme işlemlerini yapıyoruz.

9-02-2016 22-45-40

9-02-2016 22-46-56

9-02-2016 22-47-21

9-02-2016 22-47-49

Veaam Backup & Replication konsolunda BACKUP & REPLICATON menüsü altinda bulunan Disk bölümünden daha önce almiş olduğumuz backupları görüyoruz. Application Items menüsü altinda bulunan Microsoft Active Directory açıyoruz.

9-02-2016 22-50-36

Restore Point ekraninda restore işlemi için seçtiğimiz VM Name ( W12R2ADC ) ve Restore Point ( Full ) görüyoruz. Restore Point ekraninda hangi Restore Points dönmek istiyorsaniz onu seçenerek Next diyerek devam ediyoruz.

9-02-2016 22-51-21

Reason ekranında Next diyerek devam ediyoruz.

9-02-2016 22-52-08

Summary ekraninda seçmiş olduğumuz VM Name ( W12R2ADC ) ve Restore Point ( Full ) görüyoruz. Finish diyerek Veeam Explorer for Microsoft Active Directory konsolunun açılmasini sağlıyoruz.

9-02-2016 22-52-23

Veeam Explorer for Microsoft Active Directory konsolunun açıldığını görüyoruz.

9-02-2016 22-53-00

Veeam Explorer for Microsoft Active Directory konsolunda restore işlemi için alınan backup dosyasının mount edildiğini görüyoruz.

9-02-2016 22-57-23

9-02-2016 22-58-26

Veeam Explorer for Microsoft Active Directory konsolunda restore işlemi için mount edilen backup dosyası içinde Active Directory üzerindeki User ( Kullanıcı ),Computers ( Bilgisayar ) ve Organizational Unit ( OU ) görüyoruz.

9-02-2016 22-55-25

Serkan Yücesan isimli kullanıcımızı Active Directory ortamına geri getireceğiz.

9-02-2016 22-58-55

Serkan Yücesan isimli kullanıcımızı Active Directory ortamına geri getirmek için sağ tuş yaptığımız karşımıza bazı seçenekler gelmektedir.

Bu seçenekler;

Export to Desktop : Bu seçenek ile dilerseniz Active Directory üzerinden silinen User ( Kullanıcı ) ldf dosyası olarak Desktop ( Masaüstü ) kaydedebilirsiniz.

Export to… : Bu seçenek ile dilerseniz Active Directory üzerinden silinen User ( Kullanıcı ) ldf dosyası olarak istediğiniz herhangi bir dizin altina kaydedebilirsiniz.

Restore to bakicubuk.local : Bu seçenek ile dilerseniz Active Directory üzerinden silinen User ( Kullanıcı ) silinen Organizational Unit ( OU ) üzerine restore edebilirsiniz.

Restore to : Bu seçenek ile dilerseniz Active Directory üzerinden silinen User ( Kullanıcı ) Active Directory Restore Wizard ile istediğiniz Organizational Unit ( OU ) üzerine restore edebilirsiniz. Bunu başka bir yazimizda anlatiyor olacağım.

9-02-2016 22-59-20

Ben Restore to bakicubuk.local seçeneği ile Active Directory üzerinden silinen User ( Kullanıcı ) silindiği Organizational Unit ( OU ) göndereceğiz.

9-02-2016 23-00-55

Active Directory üzerinden silinen User ( Kullanıcı ) silindiği Organizational Unit ( OU ) içine başarılı bir şekilde gönderildi.

9-02-2016 23-01-38

Active Directory üzerinden silinen Serkan Yücesan isimli User ( Kullanıcı ) silindiği Organizational Unit ( OU ) Restore ( Geri Yükleme ) yapıldı.

9-02-2016 23-02-32

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

Back To Top