Vinchin Backup & Recovery 7 Kurulumu

Merhaba

Bu yazımızda Vinchin Backup & Recovery 7 kurulumunu anlatıyor olacağız.

Vinchin Backup & Recovery ile Hyper-V korumanızı eksiksiz tamamlayın. Çeşitli kullanıcı dostu yedekleme ve kurtarma işlevleri sunan güvenilir yedekleme çözümü Vinchin, Hyper-V sanallaştırma ortamında çalışan kritik işiniz için veri güvenliğini tam olarak garanti etmek için kapsamlı koruma planı oluşturmanıza yardımcı olur.

Otomatik VM Yedekleme : Esnek yedekleme zamanlama seçenekleriyle otomatik VM yedekleme

Aracısız Yedekleme : kolay kurulum, minimum kaynak tüketimi ve bakım maliyeti.

Granular Restore : Dosya düzeyinde bir Hyper-V VM’deki verileri kurtarın.

Güçlü RCT Alternatifi : Hızlı artımlı Hyper-V yedeklemeleri.

BitDetector : Daha etkili yedek alan tasarrufu için gelişmiş veri özütleme

Tek Panelden Yönetim : Basitleştirilmiş VM yedekleme ve kurtarma yönetimi

Vinchin Backup & Recovery’yi Seçmek için En Önemli Nedenler

İmaj Tabanlı, Artımlı Yedekleme : Vinchin Backup & Recovery, görüntü tabanlı, artımlı ve çökmeyle tutarlı VM yedeklemesi gerçekleştirir. Akıllı Hyper-V yedekleme işlemini gerçekleştirerek yedekleme işlerini günlük, haftalık ve aylık olarak otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, Hyper-V ortamlarında hem veritabanı olmayan hem de veritabanı dosyalarının güvenliğini sağlamak için uygulama farkındalı MS SQL Server ve Oracle DB yedeklemelerini VM düzeyinde korumayla birleştirebilirsiniz.

Yedek Depolama Tasarrufu : Vinchin Backup & Recovery, optimize edilmiş yedek depolama kullanımı için yedekleme verilerinizin boyutunu etkin bir şekilde azaltmak için birden çok veri azaltma teknolojisi kullanır. Veri tekilleştirme özellikleri, yalnızca benzersiz veri bloklarının kaydedilmesini sağlamaya yardımcı olur ve sıkıştırma özelliği, orijinal artımlı yedekleme veri boyutunuzun en az %50 tasarruf sağlar. Ayrıca, yedekleme depolama genişletme maliyetini en aza indirmek için daha derin veri çıkarma için Vinchin BitDetector özelliği de sunuyoruz.

Genişletilebilir Yedekleme Altyapısı : Vinchin Backup & Recovery, büyük boyutlu bir Hyper-V kümesinin korunması gerekiyorsa, ekstra Vinchin yedekleme düğümlerini yapılandırarak yedekleme depolama alanını kolayca genişletmenize olanak tanır. Eklenen yedekleme düğümleri, varsayılan yönetim konsolu aracılığıyla kusursuz bir şekilde yönetilebilir. Bu, ek bakım iş yükleri gerektirmeden gelecekteki büyümeler için yedekleme altyapısına tam ölçeklenebilirlik sağlar.

Offsite DR Merkezi : Yerinde programlanmış yedeklemenin yanı sıra Vinchin Backup & Recovery, güvenilir bir olağanüstü durum kurtarma planının önemli bir parçası olarak offsite yedekleme kopyaları oluşturmanıza da olanak tanır. Vinchin offsite Yedekleme Kopyası, ilk yerel VM/veritabanı yedeği olduğu sürece herhangi bir zamanda kullanılabilir. Birincil veri merkezinize bir felaket gelmesi durumunda, her zaman yardıma hazır, yüksek düzeyde kurtarılabilir bir yedek kopya vardır. Hyper-V VM yedek kopyasını doğrudan uzak üretim ortamına kurtarabilir veya şirket içi kurtarma için yedek kopyayı birincil Vinchin yedekleme sunucusuna geri aktarabilirsiniz.

Gelişmiş Veri Güvenliği

Yedek Veri Şifreleme : Vinchin Backup & Recovery, Hyper-V yedeklerinizi yedekleme havuzuna aktarıldıklarında eş zamanlı olarak şifreler, böylece bilgisayar korsanları veri aktarım işlemi sırasında yedek verileri çalsalar bile hiçbir dosyaya erişemezler. Veri şifreleme özelliği etkinleştirildiğinde, şifrelenmiş yedekleme verilerinden herhangi birini kurtarmanız gerektiğinde, verilerin doğru kullanıcı tarafından kullanılmasını sağlayan parola doğrulaması gerekecektir. Bu özellik, yerel yedeklemeleri, yedek kopyaları, yerinde/bulut arşivlerini ve ayrılmış depolardan yedekleme içe aktarmalarını yapılandırdığınızda kullanılabilir olacaktır.

Fidye Yazılımı Yedekleme Depo Koruması : Vinchin Backup & Recovery, fidye yazılımı ve diğer kötü amaçlı yazılımların IT altyapınıza getirebileceği tehditleri göz önünde bulundurarak, yedekleme deposu koruma tekniği ile yedekleme havuzundaki kritik yedeklemelerinizin olası kötü niyetli saldırılara karşı önlemini alır. Gerçek zamanlı I/O izlemeye dayalı olarak, yetkisiz uygulamalar tarafından yapılan herhangi bir veri değişikliği talebi doğrudan reddedilecektir, böylece tüm Hyper-V yedeklemelerinize Vinchin yedekleme sistemi tarafından ikili koruma sağlandığını bilmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Gelişmiş TCO

İnsan Gücü Tasarrufu : Vinchin Backup & Recovery, daha hafif bilgi işlem kaynaklarıyla VM yedeklemelerini işlemek için aracısız sanallaştırma yedekleme teknolojisini uyarlar. Geleneksel aracı tabanlı VM yedeklemesi, tatmin edici yedeklemeler elde etmek için genellikle daha fazla sistem kaynakları ve bakım iş yükleri gerektirir. Ancak Vinchin’in Hyper-V yedekleme çözümlerini kullanarak, bir VM yedekleme işini, aracı öncesi dağıtım ve bakım maliyetine gerek kalmadan çok daha kolay bir şekilde hemen başlatabilirsiniz.

Optimize IT Yönetimi : IT yöneticileri genellikle farklı projelerle meşgul olduğundan, Vinchin Backup & Recovery, çoğu zaman sistem durumunu yakalamanızı sağlamak için bir dizi kullanıcı dostu izleme ve bildirim işlevi sunar. İş uyarıları ve bildirimleri size e-posta yoluyla günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak gönderilebilir. Web yönetim konsolunda yerleşik veri görselleştirme arayüzü, geniş bir ekran aracılığıyla her bir bölümünün çalışma durumunu gerçek zamanlı olarak bilmenizi sağlar.

Sezgisel Yönetim : Hyper-V ortamları için tüm yedekleme ve geri yükleme işlerini tek bir pencereden kolayca kontrol edebilirsiniz. Vinchin Backup & Recovery’nin sunduğu birleşik web tabanlı yönetim konsolu ile, özelliklerin açıkça farklı bölümlere ayrıldığı kenar çubuğunda istediğiniz her türlü veri korumasını bulabilirsiniz. Otomatik bir yedekleme veya geri yükleme işi yapılandırması yapmak için birkaç basit tıklama yapmanız yeterli olacaktır. Hyper-V korumasına harcadığınız zamanı azaltmak için tasarlanan bu yazılımla, özel bir eğitim gerekmeden dakikalar içinde yazılımın işlemlerinde ustalaşabileceksiniz.

 

Install CentOS 7 seçeneğini seçiyoruz ve Enter tuşuna basarak devam ediyoruz.

INSTALLATION SUMMARY ekranın da Centos 7 kurulumdan önce bir kaç seçeneği yapılandırmamız gerekmektedir.

INSTALLATION SUMMARY ekranın da DATE & TIME seçeneği ile sistem saat dilimini yapılandırmak için seçiyoruz.

DATE & TIME ekranın da bulunduğunuz saat dilimini seçiyoruz ve Done diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

INSTALLATION SUMMARY ekranın da DATE & TIME seçeneği için gerekli yapılandırmayı tamamladık.

INSTALLATION SUMMARY ekranın da KEYBOARD seçeneği ile sistem klavyesini yapılandırmak için seçiyoruz.

KEYBOARD LAYOUT ekranın da sistem klavyesini English (US) olarak görüyoruz.

KEYBOARD LAYOUT ekranın da sistem klavyesini Turkish yapmak için tıklayarak English (US) sistem klavyesini siliyoruz.

ADD A KEYBOARD LAYOUT ekranın da Turkish seçiyoruz ve Add diyerek ekliyoruz.

KEYBOARD LAYOUT ekranın da sistem klavyesini Turkish olarak yapılandırdıktan sonra Done diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

INSTALLATION SUMMARY ekranın da KEYBOARD seçeneği için gerekli yapılandırmayı tamamladık.

INSTALLATION SUMMARY ekranın da INSTALLATION DESTINATION seçeneği ile Centos 7 ve Vinchin Backup & Recovery 7 kurulumunun yapılacağı kurulum diskini yapılandırmak için seçiyoruz.

INSTALLATION DESTINATION ekranın da Centos 7 ve Vinchin Backup & Recovery 7 kurulumunun yapılacağı kurulum diskini Local Standard Disks bölümü altından seçiyoruz ve sistemin bölümlemesini otomatik olarak yapılandırması için Other Storage Options bölümü altında bulunan Automatically configure partitioning seçeneğini seçebilirsiniz.

Centos 7 ve Vinchin Backup & Recovery 7 kurulumunun yapılacağı kurulum diski üzerinde farklı bir yapılandırma yapmak isterseniz. Other Storage Options bölümü altında bulunan I will configure partitioning seçeneği ile yapılandırabilirsiniz.

INSTALLATION DESTINATION ekranın da Centos 7 ve Vinchin Backup & Recovery 7 kurulumunun yapılacağı kurulum diskini Local Standard Disks bölümü altından seçiyoruz ve sistemin bölümlemesini otomatik olarak yapılandırması için Other Storage Options bölümü altında bulunan Automatically configure partitioning seçiyoruz ve Done diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

INSTALLATION SUMMARY ekranın da INSTALLATION DESTINATION seçeneği ile Centos 7 ve Vinchin Backup & Recovery 7 kurulumunun yapılacağı kurulum diski için gerekli yapılandırmayı tamamlıyoruz.

INSTALLATION SUMMARY ekranın da NETWORK & HOST NAME seçeneği ile Network ( Ağ ) ve Host Name ( Sunucu Adı ) yapılandırması için seçiyoruz.

NETWORK & HOST NAME ekranın da Network ( Ağ ) yapılandırması için Configure… seçeneğine tıklıyoruz.

Editing ens33 ekranın da IPv4 Settings sekmesine tıklıyoruz.

Editing ens33 ekranın da IPv4 Settings sekmesi geliyor karşımıza.

Editing ens33 ekranın da IPv4 Settings sekmesin de Method seçeneğini Manual olarak yapılandırmamız gerekmektedir. Centos 7 ve Vinchin Backup & Recovery 7 sunucumuz için Statik IP Adresi yapılandırmanız gerekmektedir.

NOT : Centos 7 ve Vinchin Backup & Recovery 7 sunucumuz için yapılandıracağınız Statik IP Adresi’nin ortamınızda başka bir sunucuda kullanılmaması gerekmektedir.

Editing ens33 ekranın da IPv4 Settings sekmesin de Method seçeneğini Manual olarak seçtikten sonra Add diyerek Statik IP Adresini yapılandırıyoruz.

Editing ens33 ekranın da Addresses altında bulunan Address, Netmask ve Gateway seçeneklerini yapılandırıyoruz. Ayrıca DNS servers ve Search domains seçeneklerini ortamımızda bulunan Active Directory Domain sunucumuzun bilgileri olarak yapılandırmamız gerekmektedir.

Editing ens33 ekranın da Addresses altında bulunan Address, Netmask ve Gateway seçeneklerini ve DNS servers ve Search domains seçeneklerini ortamımızda bulunan Active Directory Domain sunucumuzun bilgileri yazarak yapılandırıyoruz ve Save diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

NETWORK & HOST NAME ekranın da Address, Netmask, Gateway, DNS servers ve Search domains seçeneklerini yapılanmasını tamamladık.

NETWORK & HOST NAME ekranın da Vinchin Backup & Recovery 7 sunucumuz için Host name alanı yapılandırıyoruz. Örneğin vinchin7.bakicubuk.local olarak yapılandırabiliriz.

NETWORK & HOST NAME ekranın da Vinchin Backup & Recovery 7 sunucumuz için Host name alanı yapılandırıyoruz ve Apply diyerek yapılandırmayı kaydediyoruz. Biz vinchin7.bakicubuk.local olarak yapılandırdık.

NETWORK & HOST NAME ekranın da Current host name bölümünü yapılandırdığımız vinchin7.bakicubuk.local olarak geldiğini görüyoruz.

NETWORK & HOST NAME ekranın da Host name ve Ethernet (ens33) portunu Connected olarak yapılandırmamız gerekiyor.

NETWORK & HOST NAME ekranın da Ethernet (ens33) portu şu anda Disconnected olarak görüyoruz.

NETWORK & HOST NAME ekranın da Ethernet (ens33) portunu Connected olarak yapılandırmak için OFF durumdan ON durumuna getiriyoruz.

NETWORK & HOST NAME ekranın da Host name bölümünü yapılandırdık. Ethernet (ens33) portunu Connected olarak geldiğini ve ON durumda olduğunu görüyoruz.

NETWORK & HOST NAME ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Done diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

INSTALLATION SUMMARY ekranın da Centos 7 ve Vinchin Backup & Recovery 7 kurulumu için gerekli yapılandırmaları tamamladık.

INSTALLATION SUMMARY ekranın da Centos 7 ve Vinchin Backup & Recovery 7 kurulumu için gerekli yapılandırmaları tamamladık sonra Begin Installation diyerek kurulumu başlatıyoruz.

CONFIGURATION ekranın da Centos 7 ve Vinchin Backup & Recovery 7 kurulumun başladığını görüyoruz.

CONFIGURATION ekranın da ROOT PASSWORD otomatik olarak yapılandırılacaktır. USER CREATION diyerek farklı bir User ( Kullanıcı ) yapılandırabilirsiniz.

CONFIGURATION ekranın da Centos 7 ve Vinchin Backup & Recovery 7 kurulum işleminin tamamlanması birkaç dakika alacaktır.

CONFIGURATION ekranın da Centos 7 ve Vinchin Backup & Recovery 7 kurulumu tamamlandıktan sonra Vinchin Backup & Recovery 7 kurulum ISO dosyasını sunucunuz üzerinde çıkartıyoruz.

Reboot seçeneğine tıklıyoruz ve Centos 7 ve Vinchin Backup & Recovery 7 kurulumu tamamlanması için sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

Centos 7 ve Vinchin Backup & Recovery , kurulumu tamamlandı ve sunucumuz yeniden başladıktan sonra aşağıdaki ekran gelecektir.

Aşağıdaki kimlik bilgilerini kullanarak komut satırı üzerinde oturum açabilirsiniz.

Username : root
Password : Backup@3R

vinchin7 login bölümüne root yazıyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz.

Password bölümüne Backup@3R yazıyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz.

root@vinchin7 ekranının geldiğini görüyoruz.

Vinchin Backup & Recovery 7 web yönetim konsoluna sahiptir. Hem Vinchin Backup Node hem de Vinchin Backup Proxy’sinin web yönetim konsolu yoktur, bunlar Vinchin Backup & Recovery 7 web yönetim konsolu tarafından yönetilmektedir. Vinchin Backup & Recovery 7 kurulumu sırasın da yapılandırdığınız Statik IP Adresi’ni kullanarak Vinchin Backup & Recovery 7 web yönetim konsolunu açmak için web tarayıcınızı bu Statik IP Adresi yazıyoruz. (Google Chrome önerilir )

Vinchin Backup & Recovery 7 web yönetim konsolu açmak için Adres satırına 192.168.1.202 yazıyoruz ve Enter diyoruz.

Vinchin Backup & Recovery 7 web yönetim konsolu açmak için Advanced seçeneğine tıklıyoruz.

Vinchin Backup & Recovery 7 web yönetim konsolu açmak için Continue to 192.168.1.202 (unsafe) seçeneğine tıklıyoruz.

Vinchin Backup & Recovery 7 web yönetim konsolun da aşağıdaki default kimlik bilgilerini yazarak giriş sağlayabilirsiniz.

Default username : admin
Default password : 123456

Username ve Password bilgilerini yazdıktan sonra Login diyoruz.

Vinchin Backup & Recovery 7 web yönetim konsolu geliyor karşımıza.

Unlicensed hatası Vinchin Backup & Recovery 7 üzerinde lisans bilgisini girmediğimiz için gelmektedir.

Vinchin Backup & Recovery 7 yenilenmiş web yönetim konsolu geliyor karşımıza.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bir yanıt yazın

Back To Top