Windows Server 2012 R2 Hyper-V Generation Özelliği

Merhaba

Daha önceki yazilarimizda Windows Server 2012 üzerinde Hyper-V Failover Cluster Kurulumu,Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster Kurulumu ve Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster Virtual Machine Kurulumu sizlerle paylaşmiştim. Bu yazimizda Windows Server 2012 R2 Hyper-­V üzerinde sanal sunucu oluştururken Specify Generation ekraninda Generation 1 ve Generation 2 seçeneklerinden bahsediyor olacağım.Windows Server 2008 R2 Hyper-V üzerinde sanal sunucu oluştururken böyle bir seçenek mevcut değildi. Windows Server 2012 ile birlikte Specify Generation ( Nesli Belirtin ) ekrani gelmektedir. Windows Server 2012 ile birlikte Specify Generation ( Nesli Belirtin ) ekraninda bizden oluşturacağımız sanal sunucumuzun Generation 1 ve Generation 2 olacağını belirmemiz gerekiyor. Generation özelliği oluşturulacak olan sanal sunucunun tamamıyla donanımsal destek olarak getirilmiş bir özelliktir.

Specify Generation ( Nesli Belirtin ) ekraninda gelen Generation seçenekleri :

 • Generation 1 : Windows Server 2012 öncesindeki Hyper-V sürümleriyle aynı donanımı özelliklerini sağlamaktadır.
 • Generation 2 : Standart ağ bağdaştırıcısını kullanarak güvenli ön yükleme SCSI ön yükleme ve PXE ön yükleme gibi özelliklere destek sağlamaktadır. Generation 2 seçeneğinde işletim sisteminin en azından Windows Server 2012 ve ya Windows 8’in 64 bit sürümlerini desteklemektedir.

Yukarıda ki açıklamaları özetleyecek olursak artık Generation 2 sanal makinelerde IDE sürücüleri için destek ve legacy network  adaptörlerin desteği kaldırılmıştır. BIOS tabanlı yazılım yerine UEFI firmware desteklemektedirler.

Örneğin : Install an operating system from a bootable CD/DVD-ROM bölümünde Physical CD/DVD-ROM drive seçeneği Generation 1 sanal sunucularimizda görünmektedir. Ancak Generation 2 sanal sunucularda görünmemektedir. Bunun nedeni Generation 2 sanal sunucular üzerine Fiziksel CD/DVD ekleyemezsiniz. Generation 2 sanal sunucular sadece iso dosyalarını desteklemektedirler.

9-03-2015 22-38-16

Aşağıdaki ekran görüntüsünde Generation 2 sanal makinesine ait bir donanım yapısını göstermektedir.

9-03-2015 23-47-23

Aşağıdaki ekran görüntüsünde Generation 1 nesil bir sanal makineye göre daha az donanım içermektedir.

9-03-2015 23-49-10

NOT : Daha önceden oluşturulan sanal sunucularin nesilleri değiştirilemez. Örnek vermek gerekirse Generation 2 olarak oluşturulan bir sanal sunucu Generation 1 döndürülemez. Tam tersi olarak da Generation 1 ile oluşturulan sanal sunucu Generation 2 döndürülemez.

Generation 2 Sanal Sunucular aşağıda bulunan yeni işlevleri sağlamaktadırlar;

 • Güvenli Ön yükleme (varsayılan olarak etkin bir şekilde gelmektedir.)
 •  SCSI Virtual Hard Disk ( Sanal Disk ) ön yükleme
 • SCSI sanal DVD’den ön yükleme
 • Standart Network karti kullanarak PXE ile ön yükleme
 • UEFI firmware desteği

Aşağıda bulunan Guest işletim sistemleri Generation 2 sanal sunucu olarak desteklenmektedir.

 • Windows Server 2012
 • Windows Server 2012 R2
 • Windows 8 64-bit sürümleri
 • Windows’un 8.1 64-bit sürümleri
 • Windows’un 10 64-bit sürümleri

Özet olarak Generation 2 sanal sunucular Generation 1 sanal sunuculara göre daha güvenli ve stabil bir durumda çalışmaktadırlar.Generation 1 göre daha az donanım içermektedirler.

 

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

 

Back To Top