Windows Server 2012 R2 Preview Kurulumu

Merhaba

Microsoft, San Fransisco’da gerçekleştirdiği BUILD 2013 konferansının hemen öncesinde Windows Server 2012 R2 Preview ( Ön İnceleme ) sürümünü açık kullanıma sundu. Bu sürümde, beklenildiği gibi Start düğmesi geri gelmiş ve Start düğmesine sağ tıklandığında açılan menüye Bilgisayarı Kapat ve Yeniden Başlat gibi yeni seçenekler eklenmiş.

Windows Server 2012 R2 Preview sürümünün birçok farklı versiyonu bulunuyor.

  • Windows Server 2012 R2 Datacenter Preview ISO
  • Windows Server 2012 R2 Datacenter Preview VHD (Server Core)
  • Windows Server 2012 R2 Datacenter Preview VHD (Server with a GUI)
  • Windows Server 2012 R2 Datacenter Preview on Windows Azure

Kurulum Ön Gereksinimleri : 

Windows Server 2012 R2 Datacenter Preview kurulumu için gerekli olan Microsoft’un önerdiği en az donanım kaynağı aşağıdaki gibidir.

Processor ( İşlemci )  – En az 1.4 GHz 64-bit
Ram ( Bellek ) – En az 512Mb
Disk Space Requirements ( Disk Alani ) – En az 32GB
Network ( Ağ ) – 10/100/1000 baseT ethernet

Windows Server 2012 R2 Preview sürümü kurulum sirasinda bizden Product Key isteyecektir Product Key bilgileri aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

  • Datacenter Product Key :  JGXYY-7NMTC-MHKY3-QCC9B-VQRG7
  • Automatic Virtual Machine Activation (AVMA) Key for Datacenter Server : XVNRV-9HTX4-TH2JD-HVJQD-QRQWG

Windows Server 2012 R2 Preview kurulumu 2 şekilde gerçekleştirebiliriz.

Server Core kurulum ve Server with GUI kurulum seçeneği ile iki şekilde kurulumu gerçekleştirebiliriz.

Server Core kurulum seçeneğinde grafik arayüz bulunmamaktadir bir desktop ve Server Manager bulunmamaktadir yapılandırma tamamen komutlar yardimiyla yapılmaktadir.

Server with GUI kurulum seçeneğinde ise yönetim ve yapılandırma grafik arayüze ile yapılmaktadir.

 

Windows Server 2012 R2 Preview kurulumu iso dosyasini yerleştiriyoruz ve isonun boot olmasını sağliyoruz.

 

Karşımıza Beta Balığı geliyor 🙂

 

1

 

Windows Server 2012 R2 Preview iso dosyasi boot olduktan sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelicek bu ekran Windows Server 2012 R2 Preview kurulum için Dil Seçimi, Saat ve Para Birimi ve Klavye seçeneklerini belirliyoruz. NEXT diyerek devam ediyoruz.

 

2

 

Windows Server 2012 R2 Preview kurulumunu başlatmak için Install Now diyoruz.

 

3

 

Windows Server 2012 R2 Preview kurulumu başlıyor.

 

4

 

Enter the product key to activate Windows ekrani geliyor karşımıza.

 

5

 

Karşımıza gelen Enter the product key to activate Windows ekranina  JGXYY-7NMTC-MHKY3-QCC9B-VQRG7 Product Key girdikten sonra kuruluma devam etmek için NEXT diyerek devam ediyoruz.

 

6

 

Select the operating system you want to install ekrani geliyor karşımıza

Windows Server 2012 R2 Preview kurulumu 2 şekilde gerçekleştirebiliriz. Server Core kurulum ve Server with GUI kurulum seçeneği ile iki şekilde kurulumu gerçekleştirebiliriz.

Server Core kurulum seçeneğinde grafik arayüz bulunmamaktadir bir desktop ve Server Manager bulunmamaktadir yapılandırma tamamen komutlar yardimiyla yapılmaktadir.

Server with GUI kurulum seçeneğinde ise yönetim ve yapılandırma grafik arayüze ile yapılmaktadir.

 

7

 

Ben grafik arayüzünü kullanacağım için Windows Server 2012 R2 Datacenter Preview ( Server with GUI ) seçeneğini seçerek NEXT diyerek devam ediyorum.

 

8

 

License terms ekraninda Lisans Sözleşmesini I accept the license terms diyerek kabul ediyorum ve NEXT diyerek devam ediyorum.

 

9

 

 

Which type of installation do you want ekrainda Windows Server 2012 R2 Preview kurulumu için 2 seçenek bulunmakta.

  • Upgrade : Instal Windows and keep files,settings, and applications
  • Custom : Install Windows only ( advanced )

 

Upgrade : Instal Windows and keep files,settings, and applications : Eğer mevcut sunucunuz üzerinde Örneğin Windows Server 2008 R2 var ve biz bu sunucu işletim sistemini Windows Server 2012 R2 upgrade işlemi yapıyor isek bu seçeneğini seçmemiz gerekmektedir. Upgrade işlemi yapmadan önce Windows Server 2012 R2 üzerinde bulunan Role ( Rol ) ve features ( Özellikleri ) hesaplayarak yapmanız gerekmektedir. Çünkü bu işlemin geri dönüşü olmayan problemlere ve data kayıplarına yol açabileceğini önemle belirtmek isterim.

 

Custom : Install Windows only ( advanced ) : İlk defa sunucum üzerine bu kurulumu yapıyorsa bu seçeneği seçerek temiz bir kurulum yapabiliriz.

 

Ben sunucum üzerinde ilk defa Windows Server 2012 R2 kurulumu yapaacağım için Custom : Install Windows only ( advanced ) seçeneği seçiyorum.

 

10

 

Where dou you want to install Windows ekraninda Windows Server 2012 R2 Preview kurulumu için sunucumuz üzerinde bulunan disk yapılandırmasını yapabilirsiniz. Benim sunucum üzerinde tek disk olduğu için ve bu disk üzerinde kurulum yapacağım için NEXT diyerek devam ediyorum.

 

11

 

Windows Server 2012 R2 Preview kurulumu başliyor.

 

12

 

13

 

14

 

Windows Server 2012 R2 kurulumu tamamlandi sunucum otomatik olarak restart olucak. Restart işlemi manuel olarak yapmak istersek eğer Restart Now diyebiliriz.

 

15

 

Windows Server 2012 R2 Preview kurulumu tamamlanmiş durumda yapılandırma işlemleri için biraz beklememiz gerekiyor. Windows Server 2012 R2 Preview kurulum işlemi son derece hızlı ama bu durum kurulumu yapılan fiziksel sunucumuzun donanım performansına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bu arada Windows 7 ile birlikte görmeye alıştığımız Beta Balığı Windows Server 2012 R2 Preview birlikte tekrar karşımıza çıkıyor 🙂

 

16

 

17

 

18

 

19

 

Settings ekrani geliyor karşımıza Windows Server 2012 R2 Preview kurulum işlemi tamamlanmiş durumda bizden parola oluşturmamızı istiyor. Complex olarak parolamızı oluşturalım  ve Finish butonuna basalım.

 

21

 

22

 

Parolamız oluşmuş durumda Windows Server 2012 R2 Preview açabilmemiz için Ctrl + Alt + Delete tuş kombinasyonunu kullanarak giriş yapıyoruz.

 

23

 

 

 

24

 

Windows Server 2012 R2 Preview masaüstüne karşımıza geliyor. Windows Server 2012 farkli olarak ilk dikkatimi çeken Start menüsünün Windows Server 2012 R2 Preview ile birlikte tekrar geldiği.Windows server 2008 R2 bir Start menüsü değil farkı olarak metro arayüze bağlanmamızı sağlamaktadır.

 

27

 

Server Manager ekraninda göze çarpan herhangi bir farklilik yok.

 

25

 

Windows Server 2012 R2 Preview Sistem özellikleri ekranı karşımızda ilk gözümüze çarpan yenilik Windows Server 2012 R2 logosu.

 

28

 

Start menüsünde sağ tuş yaptığımızda ilk gözüme çarpan Shutdown seçeneği ve diğer sistem özellikleri.

 

26

 

 

 

Başka bir yazimida görüşmek dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top