Windows Server 2022 Active Directory Domain Services Kurulumu

Merhaba

Microsoft’un yeni sunucu işletim sistemini Windows Server 2022 olarak duyurdu ve Windows Server Insider Preview programi üzerinden kullanıma sundu.

Windows Server 2022 kurulum dosyasını ISO ve VHDX paketi olarak aşağıda bulunan Windows Insider Preview Downloads linki kullanabilirsiniz.

Windows Insider Preview Downloads

Bu yazımız da Windows Server 2022 üzerinde Active Directory Domain Services rolünün kurulumunu ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Active Directory ve Schema Versiyonları aşağıdaki gibidir.

Active Directory Version Schema Version
Windows Server 2000 13
Windows Server 2003 30
Windows Server 2003 R2 31
Windows Server 2008 44
Windows Server 2008 R2 47
Windows Server 2012 56
Windows Server 2012 R2 69
Windows Server 2016 87
Windows Server 2019 88
Windows Server 2022 88

Windows Server 2003, Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 sunucu işletim sistemlerinde Active Directory Domain Services kurulumu sırasında kullanmış olduğumuz o sihirli dcpromo komutu Windows Server 2012 ile sonrasında hayatımızdan çıkmıştı.

Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 ve Windows Server 2022 üzerinde bu komutu çalıştırdığımız da aşağıdaki hatayı alıyor olacaksınız.

Windows Server 2012 ile birlikte artik o sihirli komutumuz olan dcpromo komutu yerine Server Manager üzerinden Active Directory Domain Services rolünün kurulumu ve yapılandırmasını yapıyor olacağız. Server Manager ile Active Directory Domain Services rolünün kurulumu ve yapılandırmasına alternatif olarak Windows PowerShell ile ADDSDeployment komutlarını kullanabiliriz.

Active Directory Domain Services rolünün kurulumu ve yapılandırmasına geçmeden öncelikli olarak sunucumuz üzerinde aşağıdaki yapılandırmaları yapıyoruz.

  • Sunucumuzun Computer Name yani sunucu ismini yapılandırıyoruz.
  • Sunucumuzun IP Address ( IP Adresi ) statik olarak yapılandırıyoruz.

Öncelikli olarak sunucumuzun Computer Name yani sunucu ismini yapılandırıyoruz.

Server Manager konsolu üzerinde Computer name bölümünde bulunan sunucumuzun ismini yapılandırıyoruz.

System Properties ekranın da Full computer name bölümünde sunucumuzun ismini yapılandırmak için Change seçeneğine tıklıyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da Computer name bölümünde sunucumuzun ismini yapılandırıyoruz ve OK diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da Computer name bölümünde sunucumuzun ismini yapılandırdıktan sonra sunucumuzu yeniden başlatmamız gerektiği uyarısını alıyoruz.

Computer Name/Domain Changes ekranın da OK diyerek sunucumuzun isminin yapılandırmasını tamamlıyoruz.

System Properties ekranın da Full computer name bölümünü sunucumuzun ismini yapılandırdıktan sonra Change will take effect after you restart this computer sunucumuzu yeniden başlatmamız gerektiği uyarısını görüyoruz.

System Properties ekranın da Close diyerek sunucumuzun isminin yapılandırmasını tamamlıyoruz.

Server Manager konsolunda sunucumuzu yeniden başlatmamız gerektiği uyarısını görüyoruz.

Restart Now seçeneğine tıklıyoruz ve sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

Sunucumuz yeniden başladıktan sonra Server Manager konsolu üzerinde Computer name bölümünde sunucumuzun isminin yapılandırdığımız şekilde geldiğini görüyoruz.

Sunucumuz üzerinde Computer Name yani sunucumuzun isim düzenlemesini yaptıktan sonra Internet Protocol Version 4 ( TCP/IPv4 ) yapılandırmasını yapıyoruz.

Preferred DNS server bölümüne sunucumuzun IP Adress ( IP Adresi ) yazıyoruz. Active Directory Domain Services ile birlikte sunucumuz ortamda Domain Name Server ( DNS ) Server olarak görev yapacağı için bu şekilde yapılandırıyoruz.

NOT : Ortamınız da sunucu olarak görev yapan her sunucumuzun IP Address ( IP Adresi ) her zaman Static ( Statik ) olması gerekmektedir. Zaten Active Directory Domain Services yapılandırması sırasında da eğer IP Address ( IP Adresi ) Static ( Statik ) olarak yapılandırmazsanız uyarı alırsınız.

Server Manager konsolu üzerinde Ethernet0 bölümünde IP Address ( IP Adresi ) yapılandırıyoruz.

Network Connections ekranın da Ethernet0 isimli Network kartı üzerinde sağ tuş Properties seçeneğine tıklıyoruz.

Ethernet0 Properties ekranın da Internet Protoceol Version 4(TCP/IPv4) seçeneğini seçiyoruz ve Properties seçeneğine tıklıyoruz.

Internet Protoceol Version 4(TCP/IPv4) ekranın da Use the following IP address seçeneğinde sunucumuz üzerindeki IP Adresini statik olarak yapılandırıyoruz ve OK diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Ethernet0 Properties ekranın da Close diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Sunucumuzun Computer Name bölümünü yani sunucumu ismini ve Ethernet0 isimli Network kartı üzerinde IP Adresini statik olarak yapılandırmasını tamamladıktan sonra Active Directory Domain Services rolünün kurulumunu ve yapılandırmasına geçebilirsiniz.

Sunucumuz üzerinde gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekranında Add roles and Features tıklıyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

Before you begin ekranı geliyor karşımıza Active Directory Domain Services Roles ( Rol ) kurulumu ve yapılandırması için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Installation Type ekranında

Role-based or feature-based insallation : Roles ( Roller ) ve Features ( Özellikler ) kurulumu yaparak yapılandırdığımız seçenektir. Windows Server 2022 üzerinde bulunan ve ihtiyacımız olan Roles ( Rol ) ve Features ( Özellikler ) bu seçenek ile kurulumu yaparak yapılandırabilirsiniz.

Remote Desktop Services installation : Eski adıyla Terminal Service ( TS ) olarak bilinen ve Windows Server 2008 ile birlikte Remote Desktop Session Host ( RDHS ) olarak adlandırdığımız Remote Desktop Session Host ( RDHS ) rolünün kurulumunu yaparak. Remote Desktop Session Host ( RDHS ) rolünün yapılandırmasını Standart ve Hızlı seçenekleri ile yapabilirsiniz.

Select Installation Type ekranında biz Active Directory Domain Services rolünün kurulumu yaparak yapılandıracağımız için Role-based or features-based Installation seçeneği ile Next diyerek devam ediyoruz.

Select destination server ekranında kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Biz W22DC isimli sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolünü kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için bu sunucumuzu seçiyoruz ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

Select server roles ekranında sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolünün kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için Active Directory Domain Services rolünü işaretliyoruz.

Active Directory Domain Services rolünü seçtiğimiz de Add Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza Active Directory Domain Services rolü ile birlikte diğer Features ( Özellikler )larımız olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools Features ( Özellik )ların kurulmasını gerektiğini belirtiyor.

Active Directory Domain Services rolünü kurulumu ve yapılandırmasına devam etmek için Add Features diyerek Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools Features ( Özellik )larının da kurulması sağlıyoruz.

Select server roles ekranında sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolünün kurulumu ve yapılandırmaya hazır Next diyerek devam ediyoruz.

Select features ekranında sunucumuz üzerine kurabileceğimiz Features ( Özellikler ) görüyoruz. Select Roles ekranında Active Directory Domain Services rolünü seçtiğimizde Active Directory Domain Services rolü için gerekli olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools Features ( Özellikler ) kurulması için gerekli işlemli gerçekleştirmiştik. Bu nedenle Select features ekranında herhangi bir Features ( Özellikler ) seçmeyeceğiz.

Select features ekranında herhangi bir şey Features ( Özellikler ) seçmeden Next diyerek devam ediyoruz.

Active Directory Domain Services ekranı Windows Server 2016 ile birlikte karşımıza çıkan yeniliklerden bir tanesidir. Buradaki Configure Office 365 with Azure Active Directory Connect seçeneği ile yapılandıracağımız Active Directory Domain Services rolünü Microsoft Office 365 ve Microsoft Azure Cloud Platformu ile çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu ekrandaki kurulum ve yapılandırmaları başka bir yazımızda sizlerle paylaşıyor olacağız. O nedenle bu ekranda herhangi bir işlem yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Confirm installation selections ekranında Active Directory Domain Services rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek istersek Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor. Biz Active Directory Domain Services rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırmasını yapacağımız için Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlemiyoruz ve Active Directory Domain Services rolünün kurulumunu Install diyerek başlatıyoruz.

Installation progress ekranında Active Directory Domain Services rolü ile birlikte diğer özelliklerimiz olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools özelliklerinin kurulduğunu görüyoruz.

Windows Server 2012 öncesinde aslında dcpromo komutunu çalıştırdığımızda sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolünün kurulumu yapılarak karşımıza bu ekran gelmekteydi. Ancak Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 ve Windows Server 2022 ile birlikte bütün işlemleri Server Manager üzerinden yapıyoruz.

Active Directory Domain Services rolü ile birlikte diğer özelliklerimiz olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools özelliklerinin kurulumlarının tamamlandığı görüyoruz.

Server Manager konsolu üzerinde Active Directory Domain Services rolünün kurulumunun tamamlandığı görüyoruz. Active Directory Domain Services rolünün kurulumundan sonra yapılandırılmadığı için Promote this server to a domain controller seçeneğini görüyoruz.

Active Directory Domain Services rolü kurulumu sonrasında sunucumuzu ortamda Primary Domain Controller olarak yapılandırılmak için Promote this server to a domain controller seçeneğine tıklıyoruz ve Active Directory Domain Services rolünün yapılandırmasını başlıtıyoruz.

Active Directory Domain Services Configuration Wizard ekranın da ilk olarak Deployment Configuration ekranı geliyor karşımıza.

Deployment Configuration ekranın da Select the deployment operation bölümü altında 3 seçenek bulunuyor.

Add a domain to an existing domain : Bu seçenek ile mevcut Forest yapımız içinde yeni bir Domain Controller sunucusu yapılandırmak için bu seçeneği seçmemiz gerekiyor. Yani ortamımız da bir Additional Domain Controller ya da Read Only Domain Controller ( RODC ) yapılandırması yapacağımız zaman bu seçeneği seçiyoruz.

Add a new domain to an existing forest : Bu seçenek ile mevcut Forest yapımız içinde yeni bir Domain yapılandırmak için bu seçeneği seçmemiz gerekiyor. Yani mevcut Forest yapımız içinde baki.local isimli bir Domain yapımız var ve biz bu Forest yapımız içine cubuk.local isimli bir Domain yapısı daha yapılandıracağımız zaman bu seçeneği seçiyoruz.

Add a new forest : Ortamımıza yeni bir Forest ve Domain yapılandırmasını yapacağımız zaman bu seçeneği seçiyoruz.

Deployment Configuration ekranında ortamımıza yeni bir Forest içinde yeni bir Domain yapısı yapılandıracağımız için Add a new forest seçeneğini seçiyoruz.

Deployment Configuration ekranında ortamımıza yeni bir Forest içinde yeni bir Domain yapısı yapılandıracağımız için Add a new forest seçeneğini seçtikten sonra Specify the domain information for this operastion altında bulunan Root domain name bölümüne yapılandıracağımız Domain Name bilgisini yazıyoruz.

Deployment Configuration ekranında gerekli yapılandırmayı tamamlandıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Domain Controller Options ekranında

Select functional level of the new forest and root domain seçeneği altında

Forest Functional level ve Domain Functional level seviyeleri belirleyebilirsiniz.

Domain Functional level  : Domain içindeki tüm Domain Controller’ların Domain bazında işletim sistemi seviyesini belirler.

Forest Functional level : Forest’taki Domain’lerin içindeki tüm Domain Controller’larn Forest bazında işletim sistemi seviyesini belirler.

Specify domain controller capabilities bölümün de

Forest functional level ve Domain functional level versiyonları Windows Server 2019 öncesinde hep aynı gelmekteydi. Yani Windows Server 2016 üzerinde Forest functional level ve Domain functional level versiyonları Windows Server 2016 olarak gelmekteydi. Windows Server 2019 ve Windows Server 2022 üzerinde Forest functional level ve Domain functional level versiyonlarını Windows Server 2016 olarak görüyoruz.

Domain Name System (DNS) Server : Active Directory ve DNS entegrasyonu Windows Server Sisteminin en önemli özelliklerinden biridir. Active Directory ve DNS, objelerin hem Active Directory objeleri hem de DNS domainleri ve kaynak kayıtları (Resource Records) olarak sunulabilecek şekilde benzer bir hiyerarşik isimlendirme yapısına sahiptirler. Bu entegrasyonun sonucu olarak Windows Server Ağındaki bilgisayarlar, Active Directory’ye özgü birtakım servisleri çalıştıran bilgisayarların yerini öğrenmek için DNS Sunucuları kullanmaktadırlar. Örneğin, bir client Active Directory’ye logon olmak veya herhangi bir kaynağı (yazıcı veya paylaşılmış bir klasör) dizin içerisinde aratmak için bilmesi gereken Domain Controller IP adresini DNS Sunucu üzerinde SRV kayıtlarından öğrenmektedir. Active Directory’nin sorunsuz bir şekilde çalışması için DNS sunucuların SRV kayıtlarını eksiksiz bir şekilde barındırması gerekmektedir. SRV kayıtlarının amacı, client’lara logon esnasında veya herhangi bir kaynağa ulaşıyorken Domain Controller’ların yerlerini belirtmektir ve bu kayıtlar DNS sunucularda tutulur. SRV kayıtlarının olmadığı bir ortamda, client’lar Domain’e logon olamayacaklardır. Ayrıca Windows Server, DNS bilgilerinin Active Directory veritabanı ile tümleşik olarak saklanmasına olanak vermektedir. Bu sayede DNS bilgilerinin replikasyonu daha efektif ve güvenli bir hale gelmektedir.
Windows Server, Active Directory organizasyonunu kurmadan, önce oluşturulacak olan Domain’in DNS altyapısını önceden oluşturmayı gerektirmektedir. Eğer oluşturulacak olan Domain’in DNS altyapısı kurulum öncesinden hazırlanmamışsa, kurulum esnasında da DNS altyapısı kurulabilir.

Global Catalog ( GC ) : Global Catalog, Active Directory’deki tüm objelerin özelliklerinin bir alt kümesini taşıyan bilgi deposudur. Bu barındırılan özellikler, varsayılan olarak, sorgulamalar esnasında en sık kullanılan özelliklerdir (örneğin kullanıcı ön ismi, son ismi ve logon ismi).
Global Catalog kullanıcılara şu hizmetleri sunar:
• Gereken verinin nerede olduğundan bağımsız olarak Active Directory objeleri hakkında bilgiler sunar.
• Bir ağa logon oluyorken Universal Group Membership bilgisini kullanır.
Global Catalog Sunucusu Domain’deki bir Domain Controller’dır ve Domain’de oluşturulan ilk Domain Controller otomatik olarak Global Catalog seviyesine yükseltilir. Sonradan ek Global Catalog Sunucular eklenebilir.

Read Only Domain Controller (RODC) : Windows Server 2008 ile gelen en dikkat çeken özelliklerden birisi Read Only Domain Controller ( RODC ) özelliğidir. Read Only Domain Controller ( RODC ) adından da anlaşılacağı gibi Active Directory Domain Services sunuculardan farklı bir yapıya sahiptir. Tam olarak, Active Directory veritabanını barındıran fakat veritabanına yazma hakkına sahip olmayan bir Domain Controller tipidir.Yani üzerinden, Active Directory içerisindeki Organizational Unit,User, Group gibi objeler görülebilir fakat ekleme ve ya silmek gibi işlemleri yapmak mümkün değildir. Read Only Domain Controller ( RODC ) bulunduğu ortamda Domain Controller olarak hizmet verirken, üzerinde değişiklik yapılamadığı için herhangi bir güvenlik açığı da oluşturmamaktadir.Windows Server 2003 işletim sisteminde Active Directory kurulumu Administrators grubuna üye olan kullanıcılar tarafından gerçekleştirilebilmekteydi. Bu durumun aksine Windows Server 2012 ile birlikte sunulan Read Only Domain Controller ( RODC ) rolünün kurulumu, Delegasyon yapıldıktan sonra Standart bir domain user tarafından da yapılabilmektedir. Amaç, uzak ofiste yer alan bir çalışan tarafından kurulum işleminin gerçekleştirilerek, bizim için  zaman ve iş tasarrufu sağlamaktır.Read Only Domain Controller ( RODC ) üzerine kurabileceğimiz bir başka sunucu rolü Read-Only DNS Server dır. Read Only Domain Controller ( RODC ) üzerindeki DNS de kayıtlar sadece okunabilir DNS üzerinde herhangi bir ekleme ve ya silmek gibi işlemleri yapmak mümkün değildir. Windows Server 2016 üzerinde Read Only Domain Controller ( RODC ) kurulumu paylaşıyor olacağız.

Directory Services Restore Mode (DSRM) password : Microsoft Domain ortamlarında Active Directory yedeğinin dönülmesi için kullandığımız özel yöntemdir. Directory Services Restore Mode (DSRM) kullanmak için bilgisayarınız ve ya sunucunuz açılırken F8 tuşuna basarak karşınıza gelen menüden directory services restore mode bölümünü seçmeniz gerekiyor. Bu bölümü seçerek gerçekleşen açılışta pek çok directory ile ilişkili servis durdurulduğu için rahatlıkla System State yedeğini dönebiliyoruz. Windows Server 2008 ile beraber gelen yeni özelliklerden biri artık Active Directory Domain Services servisinin olması ve bu servisi istediğiniz zaman durdurabiliyor olmanız. Ancak bu bir bilgi kirliliğine neden olmaktadır, Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 sistemlerinde de system state yedeğinden dönmek için Directory Services Restore Mode (DSRM) açılış şeklini kullanmanız gerekmektedir. Servisi durdurmak sadece Active Directory veri tabanını taşımak veya bakım işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılır ancak system state yedeği için hala Windows Server 2003 sistemlerinde olduğu gibi Directory Services Restore Mode (DSRM) kullanılır. Directory Services Restore Mode (DSRM) ile açılış yapılırken sizden bir şifre istenir. Bu şifre sizin domain administrator kullanıcısı şifresi değildir, her Domain Controller için ayrı olarak atanan ve o Domain Controller sunucusu Domain kurulumu yapılırken ( dcpromo ) size sorduğu şifredir. Bu şifreyi hatırlamıyorsanız eğer normal mode ile açılış yaparak komutlar yardımı ile Directory Services Restore Mode (DSRM) şifresini resetleyebilirsiniz.

Forest functional level versiyonları görüyoruz.

Forest functional level ve Domain functional level versiyonları Windows Server 2019 öncesinde hep aynı gelmekteydi. Yani Windows Server 2016 üzerinde Forest functional level ve Domain functional level versiyonları Windows Server 2016 olarak gelmekteydi. Windows Server 2019 ve Windows Server 2022 üzerinde Forest functional level ve Domain functional level versiyonlarını Windows Server 2016 olarak görüyoruz.

Domain functional level versiyonlarını görüyoruz.

Forest functional level ve Domain functional level versiyonları Windows Server 2019 öncesinde hep aynı gelmekteydi. Yani Windows Server 2016 üzerinde Forest functional level ve Domain functional level versiyonları Windows Server 2016 olarak gelmekteydi. Windows Server 2019 ve Windows Server 2022 üzerinde Forest functional level ve Domain functional level versiyonlarını Windows Server 2016 olarak görüyoruz.

Domain Controller Options ekranında Specify domain controller capabilities bölümünde herhangi bir değişiklik yapmıyoruz.

Type the Directory Services Restore Mode (DSRM) password bölümünde Active Directory Restore Mode için kullanacağımız Complex Password yazıyoruz. Next diyerek devam ediyoruz.

NOT : Directory Services Restore Mode (DSRM) için belirlediğiniz şifreyi sonrasında değiştirebilirsiniz. 

DNS Options ekranında eğer sunucumuz üzerinde mevcutta bir DNS Server yapımız var ise yeni kurulan Domain Name Server ( DNS ) sunucumuzu mevcuttaki DNS Zone üzerinde Delegasyon ataması yapılabilir.

DNS Options ekranında herhangi bir seçim yapmıyoruz Next diyerek devam ediyoruz.

Additional Options ekranında Domain yapısı için kullanacağımız NETBIOS name isminin geldiğini görüyoruz. Next diyerek devam ediyoruz.

Paths ekranında Active Directory Domain Services yapımızın Database folder, Log files folder ve SYSVOL folder kurulacağı dizinleri belirliyoruz. Eskiden Windows Server 2003 sunucularımız üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırması sırasınd bu dizinler için NTFS olarak yapılandırılmış bir dizin üzerinde yapılandırmamız gerekmekteydi. Windows Server 2008 sonrası bütün Disk yapılarını NTFS olarak yapılandırdığımız için bu yapılandırmaya dikkat etmemiz gerekmiyordu.

Paths ekranında Default dizinler üzerinde herhangi bir değişiklik yapmıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Review Options ekranında Active Directory Domain Services rolünü yapılandırması sırasında yapmış olduğumuz seçeneklerin bir listesini görüyoruz. View Script seçeneğine tıklayarak Active Directory Domain Services rolü için yapmış olduğumuz yapılandırmayı PowerShell komutu olarak alarak kurulum yapabilirsiniz.

Review Options ekranında Active Directory Domain Services rolü için gerekli yapılandırma özetini kontrol ettikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Prerequisities Check ekranında Windows Server 2022 sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolü için gerekli kontrolleri yaparak herhangi bir problem ya da eksiklik olup olmadığı kontrolünün yapıldığını görüyoruz.

Prerequisities Check ekranında Windows Server 2022 sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolü için gerekli kontrolleri yaparak herhangi bir problem ya da eksiklik olup olmadığı kontrolünü yapıldı.

Active Directory Domain Services rolü için gerekli kontroller tamamlandığında All prerequisite check passed succesfully. Click “Install” to begin installation. mesajını görmekteyiz.

Prerequisities Check ekranında Windows Server 2022 sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolü için gerekli kontrolleri yaparak herhangi bir problem ya da eksiklik olup olmadığı kontrolünü yapıldı. Gerekli kontroller sonrasın da All prerequisite check passed succesfully. Click “Install” to begin installation. mesajını görüyoruz ve Install diyerek yapılandırmayı başlatıyoruz.

Installation ekranında Active Directory Domain Services rolünün sunucumuz üzerindeki yapılandırmasının başladığını görüyoruz.

Sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services rolünün yapılandırması tamamlandı sunumuzun restart olacağı bilgisini aliyoruz.

Sunucumuz restart olduktan sonra Server Manager konsoluna Active Directory Domain Services ( AD DS ) ve Domain Name Server ( DNS ) rollerinin geldiğini görüyoruz.

Administrative Tools altına Active Directory Domain Services rolü ile ilgili Active Directory Domain Services konsolların geldiğini görüyoruz.

Active Directory Users and Computers konsolu aşağıda görüldüğü gibidir.

Domain Name Server ( DNS ) Server rolünün DNS Manager konsolu aşağıdaki gibi geldiğini görüyoruz.

Active Directory Administrative Center konsolu aşağıda görüldüğü gibidir.

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle….

 

Bir yanıt yazın

Back To Top