Azure Remote App’e Genel Bakış

Merhaba

Bu yazıda Microsoft Azure Remote App hizmeti nedir? Faydaları nelerdir? Bunlardan bahsetmek istiyorum.

Remote App; Windows Server işletim sistemi üzerinde Uzak Masaüstü Hizmetleri (Remote Desktop Services) aracılığı ile uzaktan erişim yolu ile çalışan programların son kullanıcının kendi bilgisayarında yüklüymüş gibi çalışıyor olmasını sağlamaktadır.Kullanıcı klasik olarak Remote Desktop Services sunucusuna RDP Connection kurmadan Remote App bağlantısı ile beraber Publish edilen uygulamalarını kullanabilmektedir.

Azure Remote App; Uzak Masaüstü Hizmetleri (Remote Desktop Services) tarafından desteklenen Windows RemoteApp işlevselliğini kullanmaktadır. Azure Remote App güvenli olduğu kadar uygulamalara erişim konusunda bir çok farklı cihazdan erişim sağlamanıza yardımcı olur.

Azure Remote App’in bir diğer avantajı ise erişilebilirlik, kullanıcılarınızın Windows,IOS,Mac OS X ve Android işletim sistemi kullanan her türlü cihazdan Remote App programlarına erişim sağlayabilir. Azure RemoteApp Microsoft Masaüstü sanallaştırma (Virtual Desktop Infrastructure) altyapısının bir parçasıdır. Remote App karışık yapılarınızı ve hızla değişen iş gereksinimleriniz için ekonomik bir çözümdür.Remote App, korumalı bir uygulama dağıtım çözümü sağlar.Uygulamalar hiç bir zaman çalışanın cihazlarına gönderilmez ve bu cihazlarda depolama yapmaz..

Remote App’I şirketinizin mevcut yapısında bulununan Remote Desktop Services hizmeti ile beraber birleştirerek bağımsız bir bulut hizmeti ile beraber uygulamalarınızı kullanıcılarınıza dağıtabilirsiniz.

2015-09-10_211932

Azure Remote App Faydaları

 • Bring your own device (BYOD) :Azure RemoteApp kişisel ve kurumsal verilerinizi risk olmadan birleştiren,kurumsal program ve uygulamalarınıza sevdiğiniz kendi cihazlarınız ile birlikte kullanabilmenize olanak sağlamaktadır. Bu sayede daha fazla üretkenlik sağlanır.
 • Ölçeklenebilirlik: Azure Remote App ile çok hızlı gelişen yapınızı yeni sunucular ve pahalı alt yapılara gerek duymadan gerek duyduğun anda genişletebilir sonra tekrar küçültebilirsiniz. Bu sayede daha hızlı ve sorunsuz bir hizmet vermeye devam edersiniz.
 • Office 365 Deneyimi; Microsoft Office 365 kullanıcılarınızı Remote App sayesinde herhangi bir yerden herhangi bir cihaz (Windows,IOS,Android) ile kullanabileceklerdir.
 • Basit Kurulum; Azure Remote App basit bir şekilde kurulum yapılabilmektedir. Aynı zamanda yönetimi de bir okadar kolaydır.Ayrıca kurum için very merkeziniz ile entegre çalışabilmektedir.
 • Güvenli; Remote App Azure üzerinde çalıştığı için ayrıca bir güvelik politikası uygulamanıza gerek kalmıyor.

Azure Remote App Collection,

Remote App üzerinde iki çeşit Collection bulunmaktadır.

Cloud Collection; Bu Collection içerisinde dağıtımını yaptığımız tüm programları Azure içinde depolanmaktadır. Kullanıcılar uygulamalarınıza kendi Microsoft hesabı ile veya sync edilmiş olan Azure Active Directory hesabı ile kurumsal kimlik bilgileri ile oturum açabilirler.Cloud Collection da yazılım güncelleştirmeleri ile uğraşmazsanız.En güncel sürümler ile uygulamalarınızı kullanabilirsiniz.

Hybrid Collection; Adından da anlaşılacağı üzere hem Remote Desktop Services hizmeti kullanıp hemde Azure RemoteApp servisini kullandığınız bir senaryodur.Hybrid Collection ,local ağınıza bağımlı bir gereksinimizin olduğu durumlarda daha çok kullanılmak istenmektedir. Hybrid Collection ‘da hem Remote App Hizmetleri hemde Active Directory Hizmetleri entegre ederek çalışmak gerekmektedir. Ayrıca Hybrid Collection yapısı için local ortamınız ile Azure arasında Site –to –Site VPN olması da gerekmektedir. Detaylı bilgi için link.

Azure Remote App Supported Clients,

 • Windows 10
 • Windows 8.1
 • Windows 8
 • Windows 7 SP1
 • Windows RT
 • Windows Phone 8.1
 • IOS
 • Mac OS X

 

Sources:
https://www.remoteapp.windowsazure.com/en/

Back To Top