Azure G-Serisi vs GS-Serisi VMs Karşılaştırma

Merhaba

Bu yazıda Azure G Serisi VM’ler ile GS Serisi VM’ler arasındaki detayları inceleyeceğiz.

G Serisi olarak adlandırılan sanal sunucular özellikleri bakımından en yüksek memory, en yüksek cpu ve kalıcı sabit disklerde ise SSD disk kullanımını sağlamaktadır. Bu yüksek performanslı sanal makineler müşteriler için çok büyük ölçekteki kurumsal uygulamaları çalıştırabilmelerini izin vermektedir.G Serisi sanal makineler max. 32vCPU (Intel Xeon işlemci E5 v3) ,Memory olarak ise max.448 GB,Sabit disk olarak Solid State Drive (SSD) 6.5 TB depolama alanı kullanabilirler. Bu güçlü VM’ler ile kritik uygulamalarınızı,ilişkisel veritabanlarınızı, (SQL Server,MySQL) ve daha büyük veritabanları olarak (MongoDB,Cloudera,Cassandrea) kullanabilirsiniz.

GS Serisi olarak duyurulan sanal sunucular ise yukarıda belirttiğim özelliklerin yanı sıra Azure Premium Storage ile Cache Diskler kullanabilmemiz sağlanmaktadır.GS Serisi sanal sunucular çok yüksek performanslı I/O, yoğun iş yükleri için düşük gecikmeli depolama sağlar. GS Serisi sanal sunucular da hem geçici olarak kullandığımız OS diskler , hemde depolama olarak kullanacağımız diskler Solid State Drive (SSD)yapıdadır.

G Serisi ve GS Serisi sanal sunucuların özelliklerini ve fiyatlarını detaylarını aşağıda bulabilirsin. Özellik olarak GS Serisi sunucuların G Serisinden tek farkı ön bellek (Cache) olarak Premium Storage desteğinin olmasıdır. Fiyatlandırmasına baktığımız da ise iki seri içinde aylık tutarları aynı olmaktadır. GS Serisi ile istenilen performansa çıkmak için Premium Storage maliyeti ayrıca hesaplanmaktadır. Azure Premium Storage maliyeti ile ilgili detayı yazının devamında bulabilirsiniz.

Standard G Serisi Virtual Machine Details

090515_1336_AzureGSeris1

Standard GS Serisi Virtual Machine Details

090515_1336_AzureGSeris2

Azure Premium Storage Details

090515_1336_AzureGSeris3

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

Back To Top