Exchange Server 2013 Send Connector Yapılandırması

Merhaba

Bu yazimizda da Exhange Server 2013 üzerinde en önemli konfigürasyonlardan biri olan Send Connector yapılandırmasini  anlatiyor olacağım. Send Connector Exchange Server 2013 yapımızın dışarıya mail gönderilmesi için gerekli olan bir yapılandırmadir.

Send Connector, Transport sunucularının ileti gönderdiği geçitlerdir. Exchange Server 2013 dahili posta akışı için gereken Send bağlayıcılarını otomatik olarak oluşturur ama dışarıya gönderilecek olan postalar için gereken Send Connector yapılandırması oluşturmaz. Dışarıya gönderilecek olan mail akışı için gereken Send Connector ve gereken diğer Send Connector yapılandırılmalıdır.

Exchange Server 2013 Internet tarayıcıma adres satirina https://localhost/ecp yaziyorum ve Exchange Admin Center açıyoruz.

Sertifika hatasi veriyor Contiune to this website ( not recommended ) diyerek açılmasini sağlıyoruz.

1

Karşımıza Outlook Web App geliyor. Karşımıza gelen bu ekranda domain\user name ve password yaziyoruz ve sign in diyoruz.

2

Exchange Admin Center üzerinde mail flow sekmesine geliyoruz. bulunan send connectors sekmesine tıklayın.

3

mail flow sekmesinde bulunan send connectors tıklıyoruz.

4

Exchange Server 2013 öncesinde Exchange Server versiyonlarinda olduğu gibi kurulumda default olarak send connector yapılandırmasi gelmemektedir. Send Connector yapılandırması manuel olarak yapmanız gerekmektedir.

+ ( Artı ) tuşuna basarak tanımlama işlemine başlıyoruz.

5

new send connector ekrani geliyor karşımıza Name bölümüne bir isim belirliyoruz.

Type bölümünde bir çok seçenek olduğunu görmekteyiz. Bunlardan bahsedicek olursak eğer :

  • Custom Exchange sunucusu olmayan sistemlere bağlanmak için özelleştirilmiş bir Send Connector oluşturur.
  • Internal Kuruluşta, diğer bir taşıma sunucusuna posta göndermek için Send Connector oluşturur ve varsayılan izinleri ayarlayarak, bağlayıcının Exchange Server sunucuları tarafından kullanılabilmesini sağlar. Bu bağlayıcı, akıllı sistemler kullanılarak posta yönlendirmek için yapılandırılır.
  • Internet Internet üzerinden, harici kullanıcılara posta göndermek için bir Send Connector oluşturur. Bu bağlayıcı, posta göndermek için DNS kayıtlarını kullanacak şekilde yapılandırılır.
  • Partner İş ortağı etki alanlarına posta göndermek için bir Send Connector oluşturur. Varsayılan durumda, sadece Transport Layer Security ( TLS ) sertifikaları ile kimlik denetimi yapılan bağlantılara izin verilir. İş ortağı etki alanları Set-TransportConfig komutunun -TLSSendDomain-SecureList parametresi kullanılarak ayarlanabilen TLS Send Domain Secure listesinde listelenmelidir.

6

Name bölümüne bir isim verdikten sonra Type bölümünü Internet olarak seçiyoruz ve NEXT diyerek devam ediyoruz.

7

Network Settings ekraninda MX kaydını mevcut DNS Sunucu yapımızı mı çözecek yoksa dışarıdan satin almiş olduğumuz bir Smart Host yapısını mı kullanacağımızı soruyor. Ben  MX kaydını mevcut DNS Sunucu yapımız yapacağı için bunu seçerek ilerliyorum.

8

Address scape ekraninda Exchange Server 2013 üzerinden mail gönderilecek domainlerin adını yapılandırdığımız ekrandir.

+ ( Artı ) tuşuna basarak tanımlama işlemine başlıyoruz.

9

add domain ekrani geliyor karşımıza Full Qualified Domain Name ( FQDN ) bölümüne bütün Domainler üzerine mail göndereceğimiz için * ( Yıldız ) ekliyoruz. Cost kısmınada default olarak gelen 1 değerinde herhangi bir değişiklik yapmiorum. Eğer Send Connector birden fazla domaini kapsıyorsa, bu Address Space yapılandırılması öncelik hangisi olacağını cost değeri belirlemektedir. En düşük olan Address Space yapılandırmasına göre bu önceliğe sahip olacaktır. 1 en düşük değerdir. Gerekli yapılandırmayi tamamladiktan sonra Save diyoruz.

11

Address space ekranindaki yapılandırmayi tamamladiktan sonra NEXT diyerek devam ediyoruz.

12

 Source server ekraninda ortamimizda mail gönderilecek olan CAS ( Client Access Server ) sunucusunu seçiyoruz.

+ ( Artı ) tuşuna basarak gerekli tanımlama işlemine başlıyoruz.

13

Select a server ekraninda W12R2EXC13 isimli sunucumu seçiyorum ve add diyoruz. Tabiki benim ortamimda ayni sunucu üzerinde bütün Exchange Server rolleri kurulu durumda sizin ortaminizda CAS ( Client Access Server ) rolü hangi sunucu üzerinde kurulu ise siz onu seçmek zorundasiniz.

14

Select a server ekraninda W12R2EXC13 isimli sunucumu ekledikten sonra OK diyoruz.

15

 Source server ekranindaki yapılandırmayi tamamladiktan sonra finish diyoruz.

16

Exchange admin center geri geldiğimizde send connectors sekmesinde yapılandırmış olduğumuz mail.bakicubuk.com isimli Send Connector geldiğiniz görüyoruz.

17

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

Bir yanıt yazın

Back To Top