The Windows component RSAT-Clustering-CmdInterface isn’t installed on this computer and needs to be installed before Exchange Setup can begin.

Merhaba

Bu yazimizda Exchange Server 2013 üzerinde toplu güncelleştirme paketleri ( Cumulative Update ) ve 24.02.2014 tarihinde yayinlanan Microsoft Exchange Server 2013 Service Pack 1 ( SP1 ) güncelleştirmesini yaparken aşağıdaki hatayi alabilirsin.

8

Bu hatayi aşmak için PowerShell komut sistemini Administrator olarak çalıştırarak aşağıdaki komut yardimiyla kurabiliriz.

Install-WindowsFeature RSAT-Clustering-CmdInterface

image_63C6C636

Not: Kurulum tamamlandiktan sonra sunucunuzu restart etmeniz gerekmektedir.

Eğer sizde benim gibi  PowerShell komutlari yerine Server Manager yardimiyla gerekli rolleri ve özellikleri kurmayi seviyorsanız aşağıdaki adimlari takip edebilirsiniz.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekraninda Add roles and Features  tikliyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

1

Add Roles and Features Wizard bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için NEXT diyerek devam ediyoruz.

2

Select Installation Type ekraninda Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür. Biz Failover Clustering özelliğinin kurulumu yapacağımız için Role-based or Features-based Installation seçerek NEXT diyerek devam ediyoruz.

3

Select destination server ekraninda kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Ben W12R2EXC13 üzerinde Failover Clustering özelliğinin kurulumunu yaparak yapılandıracağım için bu sunucumu seçiyorum ve NEXT diyerek yapılandırmaya devam ediyorum.

4

Select server roles ekraninda  Failover Clustering özelliğinin kurulumunu gerçekleştireceğimiz için herhangi bir rol işaretlemiyorum ve NEXT diyerek devam ediyoruz

5

Select features ekraninda Failover Clustering özelliğini kuracağız. Bu nedenle  Failover Clustering kurulum için işaretliyoruz.

6

Failover Clustering özelliğini seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Failover Clustering  özelliği ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Failover Clustering Tools ve altinda bulunan Failover Clustering Module for Windows PowerShell; Failover Clustering Management Tools  özelliklerinin kurulmasınu gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Remote Server Administration Tools altinda bulunan bu özelliğinde kurulmasi sağlıyoruz.

7

Failover Clustering özelliği kurulum için hazir.

8

Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Failover Clustering Tools ve altinda bulunan Failover Cluster Command Interface özelliğininde kurulması için Failover Cluster Command Interface özelliğinide seçiyoruz.

9

Failover Cluster Command Interface özelliğinide seçtikten sonra NEXT diyerek devam ediyoruz.

10

Confirm installation selections ekraninda Install diyerek Failover Clustering  özelliği ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Failover Clustering Tools ve altinda bulunan Failover Clustering Module for Windows PowerShell,Failover Clustering Management Tools ve Failover Cluster Command Interface özelliklerinin kuruluma başlıyoruz. Kurulumlar tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek istersek eğer Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

11

Ben  özelliklerin kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek için Restart the destination server automatically if required işeretliyorum bana kurulum tamamlandiktan sonra sunucumun otomatik olarak restart olacağı bilgisi veriyor. YES diyerek kabul ediyorum.

12

Install diyerek özelliklerinide kurulumlari başlatıyoruz.

13

14

15

Özellikler başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz.

16

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

Bir yanıt yazın

Back To Top