Exchange Server 2013 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Merhaba

Daha önceki yazimizda Windows Server 2012 R2 üzerinde Exchange Server 2013 kurulumu için gerekli olan yapılandırmayi ve Windows Server 2012 R2 üzerinde Exchange Server 2013 kurulumunu yapmıştim.Bundan sonraki yazilarimizda Exchange Server 2013 kurulumdan sonra gerekli olan yapılandırma adimlarini sizlerle paylaşıyor olacağım. Exchange Server 2013 yapılandırma adimlarindan biri olan Exchange Server 2013 üzerinde Send Connector,Exchange Server 2013 üzerinde Accepted domain yapılandırması,Exchange Server 2013 E-Mail Address Policies Yapılandırması ve Exchange Server 2013 User Ekleme İşlemlerini yazisini paylaşmiştim sizlerle.

Bir önceki yazimizda Exchange Server 2013 Mailbox Boyutu Yapılandırmasıni anlatmiştim. Exchange Server 2013 kurulduktan sonra her kullanıcı için mailbox boyutu default olarak 2 Gigabyte ( GB ) olarak gelmektedir. Bu yazimizda Exchange Server 2013 üzerindeki sadece bir kullanıcı için mailbox boyutu değerlerini değiştirmeyi anlatiyor olacağım.

Exchange Admin Center ekraninda recipients bölümü altinda bulunan mailboxes sekmesi altinda bulunan mailboxlardan hangisini yapılandıracaksaniz yapılandırma özelliklerine giriyoruz.

1

User Mailbox yapılandırma ekrani geliyor karşımıza.

2

User Mailbox yapılandırma ekraninda mailbox usage bölümüne tıklıyoruz.

3

Use the default quota settings from the mailbox database seçeneği ile bu mailbox üzerinde Exchange Server 2013 üzerinde default olarak gelen Mailbox boyutu değerlerinin geçerli olduğunu görmekteyiz.

4

Customize the quota settings for this mailbox diyerek bu mailbox üzerindeki mailbox boyutu değerlerini yapılandırabiliriz.

Bu ekran üzerinde 3 bölüm bulunamaktadir. Bunlar ;

  • Issue warning at ( GB) : Belirtilen boyuta ulaştığında uyarı ver.
  • Prohibit send at ( GB )   : Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi yasakla.
  • Prohibit send and receive at ( GB ) : Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi ve almayı yasakla.

5

Issue warning at ( GB) bölümünü Unlimited olarak belirlemiz durumdan Exchange Server 2013 üzerindeki bu mailbox boyutu limitsiz olacaktir.

6

Issue warning at ( GB) : 20 GB olarak belirliyorum. Belirtilen boyuta ulaştığında uyarı verecektir.

Prohibit send at ( GB )   : 21 GB olarak belirliyorum. Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi yasaklayacaktir.

Prohibit send and receive at ( GB ) : 22 GB olarak belirliyorum. Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi ve almayı yasaklayacaktir.

7

Use the default retention settings from the mailbox database seçeneği ile Exchange Server 2013 üzerinde default olarak gelen silinen dosyalarinin korunma süresinin geçerli olduğunu görmekteyiz

Keep deleted items for (days) : Exchange Server 2013 üzerinde default olarak gelen gün kadar silinen mailleri tutacaktır.

8

Customize the retention settings for this mailbox seçeneği ile Exchange Server 2013 üzerinde silinen dosyalarinin korunma süresini bu mailbox için siz belirliyebilirsiniz.

Keep deleted items for (days) : 30 gün boyunca bu mailbox üzerinde silinen mailleri tutacaktır.

Gerekli yapılandırmayi tamamladiktan sonra yapılandırmanin etkin olmasi için save diyoruz.

9

Mailbox yapılandırmasini tekrar açtığımızda mailbox boyutu değerlerinin yapılandırdığımız şekilde geldiğini görüyoruz.

10

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

Back To Top