Exchange Server 2013 Yeni Database Yapılandırmasi

Merhaba

Daha önceki yazimizda Windows Server 2012 R2 üzerinde Exchange Server 2013 kurulumu için gerekli olan yapılandırmayi ve Windows Server 2012 R2 üzerinde Exchange Server 2013 kurulumunu yapmıştim.Bundan sonraki yazilarimizda Exchange Server 2013 kurulumdan sonra gerekli olan yapılandırma adimlarini sizlerle paylaşıyor olacağım. Exchange Server 2013 yapılandırma adimlarindan biri olan Exchange Server 2013 üzerinde Send Connector,Exchange Server 2013 üzerinde Accepted domain yapılandırması,Exchange Server 2013 E-Mail Address Policies Yapılandırması ve Exchange Server 2013 User Ekleme İşlemlerini yazisini paylaşmiştim sizlerle.

Bu yazimizda Exchange Server 2013 üzerinde yeni Mailbox Database yapılandırma adimlariniz anlatiyor olacağım.

Exchange Server 2013 Standard

Exchange Server ‘ın genellikle küçük ve orta ölçekli organizasyonlar için önerilen sürümüdür. Mailbox Database sayı limiti göz önünde bulundurularak daha büyük organizasyonlar için tamamen, veya Exchange Server 2013 Enterprise yanında destekleyici olarak da konumlandırılabilir. Enterprise sürüme göre tek farkı Mailbox sunucu rolünde en fazla 5 adet Mailbox Database bulundurabilmesidir. Boyutlarına göre değişmekle birlikte, bu açıdan Enterprise sürüme göre toplamda daha az sayıda kullanıcı e-posta kutusu tutabilir. Diğer teknik özellikler açısından Enterprise sürüm ile aynıdır.

Exchange Server 2013 Enterprise

Exchange Server ‘ın daha büyük ölçekli organizasyonlar için önerilen sürümüdür. Genelde çok sayıda e-posta kutusunun yer aldığı, haliyle daha fazla sayıda Mailbox Database ihtiyacı olan kuruluşlar için uygundur. CU2 ile birlikte Mailbox sunucu rolü 100 adete kadar Mailbox Database tutabilir. E-posta kullanıcılarına sunabileceği teknik özellikler açısından Exchange Server 2013 Standard sürümü ile aynıdır.

Exchange Server 2013 Standard Sunucu Lisansı – Mailbox rolü üzerinde 5 adete kadar Mailbox Database ‘e izin verir. ( CU3 ile 50 mailbox databases oldu)

Exchange Server 2013 Enterprise Sunucu Lisansı – Mailbox rolü üzerinde 100 adete kadar Mailbox Database ‘e izin verir. ( CU2 ile Beraber )

Exchange Admin Center ekraninda servers bölümü altinda bulunan databases sekmesi altinda Exchange Server üzerinde Mount edilmiş olan Mailbox Databaseleri yapılandırabiliriz.

1

databases sekmesinde bulunan + ( Artı ) tuşuna basarak yeni Mailbox Database yapılandırma işlemini başlatiyoruz.

2

new database ekrani geliyor karşımıza.

3

new database ekraninda Mailbox database bölümüne yeni yapılandıracağımız Mailbox Database için bir isim belirliyoruz. Server bölümünden browse diyoruz.

4

Select Server ekraninda yeni yapılandıracağımız Mailbox Database ortamimizda bulunan hangi sunucu üzerinde bulunacağını belirliyoruz. Benim ortamimda sadece W12R2EXC13 isimli sunucum bulunduğu için onu seçiyorum ve ok diyorum.

5

Database file patch ve Log folder patch bölümlerinde yeni yapılandıracağımız Database ve Log dosyalarinin tutulacağı dizini görüyoruz. Bu dizin Exchange Server 2013 kurulu olduğunu Default dizindir. Mount this database işaretli olarak görmekteyiz yapılandırma işlemi tamamlandiği zaman oluşturulacak olan Mailbox Database Exchange Server 2013 üzerine Mount edecektir. save diyerek yapılandırmayi tamamliyoruz.

6

7

8

databases ekraninda geri döndüğümüzde BAKICUBUK ismi ile yapılandırmış olduğunuz Mailbox Database Mount şekilde geldiğini görüyoruz.

9

C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\Mailbox\BAKICUBUK dizini altinda yapılandırmış olduğumuz  BAKICUBUK.edb olarak geldiğini görüyoruz.  BAKICUBUK.edb isimli Database olduğu dizin altinda Transaction Logları görmekteyiz. Exchange Server 2013 bu Transaction Logları sürekli olarak üretmektedir. Transaction Logları Database Dismount yapıp tekrar Mount yaptığınızda temizlemektedir. Ancak unutmamaniz ve önemle belirtmek isterim bu işlem son derece tehlikeli bir işlemdir. Bunun yerine Volume Snapshot Service ( VSS ) desteği olan bir Backup yazilimi ile ( Windows Server Backup,Symantec Backup Exex ve Microsoft Data Protection Manager ( DPM ) Exchange Server Database Full Backup aldığınızda bu Transaction Logları temizlemektedir. Transaction Logları asla elle silme işlemi yapılmamalidir. Böyle bir işlem yapılmasi durumunda Database Dismount olabilir ve Mount etme sorunu ile karşılaşabiliriz.

10

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

 

Back To Top