IBM Storwize V5010E Pools Yapılandırması

Merhaba

Daha önceki yazımıda IBM Storwize V5010E Service Management Yapılandırması ve IBM Storwize V5010E Yapılandırması anlatmıştık.

Bu yazımızda da IBM Storwize V5010E üzerinde Pools yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Storage Pool Nedir?

Storage Pool kavramı, geleneksel Raid teknolojisinin dez avantajları üzerine geliştirilmiştir bir yapılandırma. Storage üzerinde Raid Grupları oluşturulurken dikkat edilmesi gereken en önemli performans kriteri aynı bağlantı ara yüzüne, aynı markaya, aynı hıza ve aynı kapasiteye sahip diskler seçilmesiydi. Aksi takdirde RAID Grupları içerisinde yer alan en kötü performansa sahip disk RAID grubunun performansını belirlemekteydi.  Storage üzerine oluşturulan Pool’da ise Disklerin kapasiteleri, hızları ve bağlantı türlerinin bir önemi yoktur. Yani SATA Diskler ile SSD Diskler aynı Pool içinde kullanılabilmektedir.

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu açıyoruz.

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolunda Username ve Password bilgilerini yazıyoruz ve Sign In diyoruz.

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu açıyoruz. IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu açıyoruz. IBM Storwize V5010E Storage Dashboard menüsü geliyor karşımıza.

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu üzerinde Pools menüsü tıklıyoruz.

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu üzerinde Pools menüsü altında IBM Storwize V5010E Storage üzerinde yapılandırma menülerini görüyoruz. Pools menüsü altında bulunan Pools sekmesine tıklıyoruz ve Pools yapılandırmasına başlıyoruz.

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu üzerinde Pools menüsü altında Create tıklıyarak Pools yapılandırmasına başlıyoruz.

Create Pool ekranın da yapılandıracağımız Pools yapısı için Enter Name bölümüne bir Name ( İsim ) belirliyoruz ve Create diyoruz.

NOT : Biz default gelen Name ( İsim ) üzerinde yapılandırıyoruz. Siz oluşturacağınız Pool yapısı için farklı isimler belirleyebilirsiniz.

Create Pool Pool0 ekranın da yapılandırdığımız Pool0 için gerekli yapılandırmanın tamamlandığını görüyoruz. Close diyerek Create Pool Pool0 ekranını kapatıyoruz.

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu üzerinde Pools menüsü altında Pool0 ismindeki yapılandırdığımız Pool Online olarak görüyoruz.

IBM Storwize V5010E Storage üzerinde 12 Adet 900 GB Enterprise Disk 10k ( SAS Disk ) bulunduğu için iki farklı Pools yapısı oluşturuyoruz. Ve bu farklı Pools yapısı üzerinde farklı RAID Grupları oluşturacağız.

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu üzerinde Pools menüsü altında Create tıklıyarak ikinci Pools yapılandırmasını tekrar başlatıyoruz.

Create Pool ekranın da yapılandıracağımız Pools yapısı için Enter Name bölümüne bir Name ( İsim ) belirliyoruz ve Create diyoruz.

NOT : Biz default gelen Name ( İsim ) üzerinde yapılandırıyoruz. Siz oluşturacağınız Pool yapısı için farklı isimler belirleyebilirsiniz.

Create Pool Pool1 ekranın da yapılandırdığımız Pool1 için gerekli yapılandırmanın tamamlandığını görüyoruz. Close diyerek Create Pool Pool1 ekranını kapatıyoruz.

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu üzerinde Pools menüsü altında Pool1 ismindeki yapılandırdığımız Pool Online olarak görüyoruz. Pools menüsü altında Pool0 ve Pool1 ismindeki yapılandırdığımız iki Pools yapısıda Online olarak görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Back To Top