IBM Storwize V5010E Yapılandırması

Merhaba

Daha önceki yazımızda IBM Storwize V5010E Service Management Yapılandırması sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda da IBM Storwize V5010E ilk kurulum ve yapılandırma ayarlarını sizlerle paylaşıyor olacağız.

IBM Storwize V5000E işletmeniz için neler yapabilir ?

IBM® Storwize® V5010E ve IBM Storwize V5030E, uygun maliyet veya performanstan ödün vermeden kurumsal düzeyde işlevler sağlamak amacıyla tasarlanmış, giriş düzeyinde çözümlerdir. IBM Spectrum Virtualize yazılımıyla oluşturulan çözümler, geniş bir yelpazedeki veri hizmetleriyle sermaye ve operasyonel depolama maliyetlerini azaltmanıza yardımcı olabilir. Storwize V5000E, yapay zeka gibi modern teknolojileri her boyuttan kuruluşun erişebileceği hale getirir.

Kolay Veri Taşınabilirliği

Bütünleşik veri geçişiyle, verileri mevcut depolama alanınızdan yeni Storwize V5000E’e taşıyın. Yapay zeka destekli depolama ortamı türleri/sınıfları arasında verileri kolayca taşıyın. Şirket içi depolama çözümlerinizi bulut esnekliğiyle tamamlamak için verileri ve uygulamaları buluta/buluttan sorunsuz bir biçimde taşıyın.

Veri Azaltma Seçenekleri

Blok veri tekilleştirme ve sıkıştırma sunan veri azaltma havuzlarıyla verimliliği iyileştirin (yalnızca Storwize V5030E modelinde mevcuttur). Bunlara ek olarak, SCSI UNMAP, fazla verileri silerek depolama alanı kazanmanıza imkan verir. Avantajları arasında, daha düşük satın alma maliyeti, azalan raf alanı ve sistemin kullanım ömrü boyunca daha düşük enerji ve soğutma maliyetleri yer alır.

IBM Easy Tier

Sık erişilen veri öğelerinin daha yüksek performanslı Flash depolamaya otomatik olarak geçişinin yapılmasını sağlar. Bir katmanlı depolama ortamında, performans gereksinimlerinin altyapı maliyetleri ile dengelenmesine yardımcı olur.

Gelişmiş Kopyalama Hizmetleri

Metro Mirror ve Global Mirror, maksimum esneklik için Storwize ailesi sistemleri arasında zamanuyumlu veya zamanuyumsuz veri eşlemesine olanak sağlar. Ağ maliyetlerini düşürerek veya eşleme döngülerini hızlandırarak uzak verilerin doğruluğunu artırmak için, bütünleşik Bridgeworks WANrockIT teknolojisiyle ağ bant genişliğinin kullanımının optimize edilmesine yardımcı olur. IBM FlashCopy, düzenli aralıklarla verilerinizin artımlı anlık görüntülerini almanıza imkan tanır.

%99,9999 Veri Kullanılabilirliği

Verilerin kullanılabilirliği işiniz için çok önemlidir; herhangi bir kesinti müşteri sadakatinin kaybı ve maliyetler de dahil anında bir etkiye neden olur. Güncel yazılımları içeren IBM Storwize V5000E sistemleri, %99,9999 kullanılabilirlik sağlar. Herhangi bir tek arıza noktası içermeyen bu sistemler, kurumsal olarak kanıtlanmış denetim yazılımı ve G/Ç ile eşzamanlı bakım gerçekleştirebilme yeteneğine sahiptir. Ayrıca, bulut tabanlı IBM Storage Insights, kullanılabilirliği daha da artırmak için yapılandırma hatalarını saptamaya yardımcı olur.

Akıllı destek

IBM Storage Insights, depolama kapasitesi ve performansındaki eğilimleri daha iyi anlamanıza yardımcı olur ve destek gerektiğinde çözümü hızlandırır. Storage Insights, tek bir ekranda IBM blok depolama ve dış depolama için durumu, kapasiteyi ve performansı yönetim altında izler. Yapay zeka tabanlı analitiği kullanarak sorun haline gelmeden olası sorunların belirlenmesine yardımcı olur. Destek gerektiğinde Storage Insights, sorun bildirim kayıtlarını kolaylaştırarak ve günlük yüklemelerini otomatikleştirerek çözümün hızlandırılmasına yardımcı olur.

IBM Storage Utility Offering

IBM Storage Utility Offering’in bulut benzeri fiyatlandırmasıyla depolama çözümünüzü istediğiniz şekilde satın alın ve büyüdükçe ödeme yapın. Anında erişim olanağı sunan yeni bir veri kapasitesi satın alma yöntemi sayesinde esneklikte en yüksek düzeye ulaşın. Bu ürün, aylık veri kapasitesi maliyetlerini tahmin etmenize ve verileriniz ister artsın ister azalsın, yalnızca gereksinim duyduğunuz kapasite için ödeme yapmanıza imkan tanır. Yeni sermaye giderlerini işletim gideri satırına kaydırın ve bunu yaparken tasarruf elde edin.

Genel Buluttan Yararlanın

IBM Cloud ve AWS’de kullanıma sunulan IBM Spectrum Virtualize for Public Cloud, şirket içi veri merkezinizin bir uzantısı olarak genel bulut depolaması sağlamak için Storwize V5000E ile birlikte çalışır. Şirket içi ve genel bulut arasında verileri ve uygulamaları taşıyın, yeni DevOps stratejilerini uygulayın, ikinci bir veri merkezi maliyeti olmadan olağanüstü durumdan kurtarma için genel bulutu kullanın veya “hava boşluğu” bulut anlık görüntüleriyle siber dayanıklılığı artırın.

Manage System konsolu için gerekli yapılandırmayı tamamlandıktan sonra yapılandırdığımız IP Address ( IP Adresi ) ile IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu açıyoruz.

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu üzerinde ekranı geliyor karşımıza User Name bölümü superuser olarak geliyor. Password yazarak cihazın Manage System konsoluna Sign In diyerek giriş yapıyoruz.

NOT : Default Password aşağıdaki gibidir. 

Welcome ekranı geliyor karşımıza bu ekranda IBM Storwize V5010E Storage üzerinde ilk yapılandırma ekranıdır. IBM Storwize V5010E Storage üzerinde bazı temel ayarları yapılandırıyor olacağız. Next diyerek devam ediyoruz.

Change Password ekranın da IBM Storwize V5010E Storage Default Password yerine yeni bir Password belirlememiz gerekiyor.

Change Password ekranın da IBM Storwize V5010E Storage Default Password ( Varsayılan Şifre ) yerine yeni bir Password ( Şifre ) belirliyoruz ve Apply and Next diyerek devam ediyoruz.

Change Password ekranın da IBM Storwize V5010E Storage yeni Password ( Şifre ) yapılandırıldığını görüyoruz. Close diyerek Change Password ekranını kapatıyoruz.

NOT : Bu ekran da değiştirdiğimiz superuser kullanıcı şifresi olduğu için IBM Storwize V5000 Service Assistant Tool ekranı üzerinde giriş yaparken kullandığımız kullanıcı olduğu için IBM Storwize V5000 Service Assistant Tool  üzerine giriş yaparken bu ekranda belirlediğimiz Password ( Şifre ) kullanıyor olacağız. 

System Name ekranın da IBM Storwize V5010E Storage için Enter a name for the system bölümüne IBM Storwize V5010E Storage için bir isim belirliyoruz. Apply and Next diyerek devam ediyoruz.

Licensed Functions ekranın da IBM Storwize V5010E Storage üzerinde gerekli lisans özelliklerin yapılandırdığımız ekrandır. Sahip olduğunuz Lisansları bu ekran üzerinde yapılandırabilirsiniz ya da daha sonra yapılandırabilirsiniz.

Licensed Functions ekranın da IBM Storwize V5010E Storage üzerinde gerekli lisanslari yapılandırmak için Actions bölümünde Activate License Automatically seçeneği ile yapılandırabiliriz.

Activate License Automatically ekranında Enter the authorization codes bölümüne gerekli Authorization Code girerek lisansı yapılandırabilirsiniz.

Licensed Functions ekranın da IBM Storwize V5010E Storage üzerinde gerekli lisanslari yapılandırmak için Actions bölümünde Activate License Manually seçeneği ile yapılandırabiliriz.

Manual Activation ekranında Enter the license keys bölümüne gerekli License keys girerek lisansı yapılandırabilirsiniz.  Manual Activation ekranında alt bölümde gerekli işlem adımlarını görüyorsunuz.

Licensed Functions ekranın da IBM Storwize V5010E Storage üzerinde gerekli lisansı yapılandırmasını daha sonra yapılandıracağımız için biz Apply and Next diyerek devam ediyoruz.

Date and Time ekranında IBM Storwize V5010E Storage için Date ( Tarih ) ve Time ( Saat ) yapılandırmasını Manually ( Manuel ) olarak mi yoksa Network Time Protocel ( NTP ) üzerinden mi yapılandıracaksını burada yapılandırıyoruz.

Date and Time ekranında IBM Storwize V5010E Storage için Manually ( Manuel ) olarak yapılandırıyoruz ve Apply and Next diyerek devam ediyoruz.

Change Date and Time Settings ekranın da IBM Storwize V5010E Storage üzerinde gerekli yapılandırmanın tamamlandığını görüyoruz. Close diyerek Change Date and Time Settings ekranını kapatarak devam ediyoruz.

Call Home ekranın da IBM Storwize V5010E Storage üzerinde Support ( Destek ) için iletişim için seçeneklerini yapılandırabiliriz.

Call Home ekranın da IBM Storwize V5010E Storage üzerinde Support ( Destek ) için iletişim için seçenek sunulmaktadır. Send data to the support center bölümü altında bulunan Send data using Call Home cloud service ve Send data with email notifications seçeneklerini yapılandırabilirsiniz. Biz Send data using Call Home cloud service ve Send data with email notifications seçeneklerini seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

System Location ekranın da IBM Storwize V5010E Storage Storage için bazı bilgileri dolduruyoruz. Ürünün hangi firma adina satin alindiğini hangi bölgede olduğunu IBM tarafina gönderilen kayıtlarda görülmesi için gerekli olan bazi bilgiler.

System Location ekranın da IBM Storwize V5010E Storage için gerekli bilgileri yapılandırdıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Contact ekranın da IBM Storwize V5010E Storage için Contact ( Kontrak ) kurulacak olan bilgileri yapılandırdıktan sonra Apply and Next diyerek devam ediyoruz.

Configuring Email Settings ekranın da IBM Storwize V5010E Storage için Contact ( Kontrak ) kurulacak olan bilgileri yapılandırıldığını görüyoruz. Close diyerek Configuring Email Settings ekranını kapatıyoruz ve devam ediyoruz.

Email Servers ekranında IBM Storwize V5010E Storage için gerekli olan Email Servers ( Mail Server ) için Server IP ve Port ayarlarını yapılandırıyoruz.

Email Servers ekranında IBM Storwize V5010E Storage için gerekli olan Email Servers ( Mail Server ) için Server IP ve Port ayarlarını yapılandırdıktan sonra Apply and Next diyerek devam ediyoruz.

Email Servers ekranın da IBM Storwize V5010E Storage için gerekli olan Email Servers ( Mail Server ) için gerekli yapılandırma tamamlandıktan sonra Close diyerek Email Servers kapatıyoruz ve devam ediyoruz.

 

 

Storage Insights ekranın da IBM Storwize V5010E Storage üzerinde Storage Insights özelliğini yapılandırabilirsiniz.

IBM Storage Insights işletmeniz için neler yapabilir?

IBM® Storage Insights, karmaşık depolama altyapılarını yönetmenize ve tasarrufa yönelik kararlar almanıza yardımcı olmak için depolama ortamınızda daha önce benzeri görülmemiş bir görünürlük sağlar. IBM’in veri yönetimi konusunda kanıtlanan liderliğiyle IBM Research patentli analitiği bir araya getirir. Bulut tabanlı bir hizmet olarak, depolamanızı optimize ederken devreye alma işlemini hızla gerçekleştirip depolama yönetimi için harcanan zamandan tasarruf yapmanızı sağlar. Daha hızlı sorun çözümü için destek sürecinin özelliklerinin otomatikleştirilmesine yardımcı olur. İki sürüm de ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan yetenekleri seçmenize imkan sunar.

Storage Insights ekranın da IBM Storwize V5010E Storage üzerinde Storage Insights özelliğini daha sonra yapılandırabilirsiniz. Bu nedenle I’m not interested in Storage Insights seçeneğini işaretliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Support Assistance ekranın da IBM Storwize V5010E Storage için Support ( Destek ) için eğer sadece cihaz için yerinde destek istiyorsaniz. I want support personnel to work on-site only seçeneğini seçebilirsiniz. Cihaz için hem yerinde destek hem de uzaktan destek istiyorsanız I want support personnel to access my system both on-site and remotely seçebilirsiniz.

Support Assistance ekranın da IBM Storwize V5010E Storage için cihaza yerinde destek seçeneği için I want support personnel to work on-site only seçeneğini seçiyoruz ve Apply and Next diyerek devam ediyoruz.

Enable Support Assistance ekranında IBM Storwize V5010E Storage için Support ( Destek ) için gerekli yapılandırma tamamlandıktan sonra Close diyerek Enable Support Assistance ekranını kapatıyoruz ve devam ediyoruz.

Summary ekranın da IBM Storwize V5010E Storage için yapmış olduğumuz bütün yapılandırmanın bir özeti görüyoruz. Gerekli yapılandırmanın tamamlanması için Finish diyerek devam ediyoruz.

System Initialization ekranın da IBM Storwize V5010E Storage üzerinde gerekli yapılandırmanın yapıldığını görüyoruz.

System Completed ekranın da IBM Storwize V5010E Storage üzerinde gerekli yapılandırmanın tamamlandığını görüyoruz ve Close diyerek System Completed yapılandırmayı kapatıyoruz.

Setup Completed ekranın da IBM Storwize V5010E Storage için yapmış olduğumuz yapılandırma tamamlandıktan sonra IBM Storwize V5010E Management Konsoluna geliyor karşımıza.

Aşağıdaki gibi IBM Storwize V5010E Storage Management Konsolu geliyor karşımıza.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

 

 

 

 

 

Back To Top