IBM Storwize V5030 System Update

Merhaba

Daha önceki yazılarımızda IBM Storwize V5030 Storage Kurulumu, IBM Storwize V5030 Raid Yapılandırması, IBM Storwize V5030 Pools Yapılandırması ve IBM Storwize V5030 Update Test yazılarınız sizlerle paylaştık. Bu yazımızda da IBM Storwize V5030 Update işleminden bahsediyor olacağız.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Dashboard menüsü geliyor karşımıza.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Settings menüsü altında bulunan System tıklıyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Settings menüsü altında bulunan System menüsü altında bulunan Update System sekmesine tıklıyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Settings menüsü altında bulunan System menüsü altında bulunan Update System sekmesine geldiğimizde Current software level bölümünde Version 8.1.1.0 olarak görüyoruz. Latest level bölümünde yeni version olan 8.1.3.2 versiyonun olduğunu görüyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Settings menüsü altında bulunan System menüsü altında bulunan Update System sekmesinde Test Only ve Test & Update seçenekleri bulunmaktadır.

Test Only : Test Only seçeneğinde indirmiş olduğunuz Test dosyası ile IBM Storwize V5030 Storage üzerinde Update için herhangi bir problem olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Test & Update : Test & Update seçeneğinde indirmiş olduğunuz  önce test dosyası ile IBM Storwize V5030 Storage üzerinde Update için herhangi bir problem olup olmadığını kontrol ederek daha sonra IBM Storwize V5030 Storage üzerinde Update işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Biz Test & Update diyerek IBM Storwize V5030 Storage üzerinde Update işlemini yapıyor olacağız.

Update System ekranı geliyor karşımıza Test Utility bölümünde bulunan Folder sekmesine tıklıyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage üzerinde Update işlemi için indirmiş olduğumuz IBM2077_INSTALL_upgradtest_27.1 uzantılı dosyamızı seçiyoruz.

Update System ekranı geliyor karşımıza Update package bölümünde buluna Folder sekmesine tıklıyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage üzerinde Update işlemi için indirmiş olduğumuz uzantılı IBM2077_INSTALL_8.1.3.2 dosyamızı seçiyoruz.

Code Level bölümüne Update edeceğimiz versiyonu 8.1.3.2 olarak geldiğini görüyoruz.

Update System ekranında gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Select the type of update to complete ekranında Automatic Updates ve Service Assistant Manual update seçenekleri bulunmaktadır. Automatic Updates seçeneği ile bütün işlemler otomatik olarak yapılacaktir. Service Assistant Manual update seçeneği ile hangi kontroller üzerinde gerekli update işlemleri manual olarak yani bizim tarafımızdan yapılacaktır.

Select the type of update to complete ekranında Automatic Updates seçeneği ile Next diyerek devam ediyoruz.

Karşımıza gelen ekranda Full automatic, Pause update after half of the nodes are updated ve Pause update before each nodes updated bulunmaktadır. Full automatic seçeneği ile bütün Update işlemi sistem tarafindan otomatik olarak yapılacaktir. Pause update after half of the nodes are updated ve Pause update before each nodes updated seçeneklerinde işlemler bizim kontrollerimiz ile devam edecektir.

Biz Full automatic olarak seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Update System ekranında Update dosyasının IBM Storwize V5030 Storage üzerine Uploading edildiğini görüyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Update System ekranına geri döndüğümüzde öncelikli olarak Overall progress bölümünde Running update test utility olarak işlem yapıldığını görüyoruz. Yani IBM Storwize V5030 Storage üzerinde Update işlemi yapılmadan gerekli Update Test işleminin yapıldığını görüyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Update System ekranına test işlemi tamamlandıktan sonra Overall progress bölümünde Updating olarak yani Update işleminin başladığını görüyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Update System ekranında node2 üzerinde Updating olarak Update işleminin başladığını görüyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Update System ekranında node2 üzerinde Complete olarak Update işleminin tamamlandığını görüyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Monitoring ekranında hangi Node üzerinde Update işleminin yapıldığını kontrol edebilirsiniz.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Update System ekranında node4 üzerinde Updating olarak Update işleminin başladığını görüyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Update System ekranında node4 üzerinde Complete olarak Update işleminin tamamlandığını görüyoruz. Bundan sonraki süreçte yine ayni şekilde sırayla bütün Node’lar üzerinde gerekli Update işlemi devam edecektir.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Update System ekranında bütün Node’lar üzerinde gerekli Update işleminin tamamlandığını görüyoruz. Update System ekranında Current software level bölümünde Version 8.1.3.2 olduğunu görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

 

Back To Top