IBM Storwize V5030 Pools Yapılandırması

Merhaba

Daha önceki yazımıda IBM Storwize V5030 Storage kurulumu anlatmıştık Bu yazımızda da IBM Storwize V5030 üzerinde Pool yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Storage Pool Nedir?

Storage Pool kavramı, geleneksel Raid teknolojisinin dez avantajları üzerine geliştirilmiştir. Raid Grupları oluşturulurken dikkat edilen en önemli performans kriteri aynı bağlantı ara yüzüne, aynı markaya, aynı hıza ve aynı kapasiteye sahip diskler seçilmesiydi. Aksi takdirde RAID grup içerisinde yer alan en kötü performansa sahip disk RAID grubunun performansını belirlemekteydi.  Storage Pool da ise disklerin kapasiteleri, hızları ve bağlantı türlerinin bir önemi yoktur. Yani SATA diskler ile birlikte Fiber Channel diskler kullanılabilir.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu açıyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Pools menüsü tıklıyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Pools menüsü altında IBM Storwize V5030 Storage üzerinde yapılandırma menülerini görüyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Pools menüsü altında Create tıklıyarak Pools yapılandırmasına başlıyoruz.

Create Pool menüsünde yapılandıracağımız Pools yapısı için Enter Name bölümüne bir Name ( İsim ) belirliyoruz ve Create diyoruz.

NOT : Biz default gelen Name ( İsim ) üzerinde yapılandırıyoruz. Siz oluşturacağınız Pool yapısı için farklı isimler belirleyebilirsiniz.

Create Pool menüsünde yapılandırdığımız Pool0 için gerekli yapılandırmanın tamamlandığını görüyoruz. Close diyerek kapatıyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Pools menüsü altında Pool0 ismindeki yapılandırmamız Online olarak görüyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage üzerinde 1.09 TİB Enterprise Disk 10k ( SAS Disk ) ve 1.75 TİB Tier 1 Flash ( SSD Disk ) bulunduğu için iki farklı Pools yapısı oluşturuyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Pools menüsü altında Create tıklıyarak Pools yapılandırmasına tekrar başlatıyoruz.

Create Pool menüsünde yapılandıracağımız Pools yapısı için Enter Name bölümüne bir Name ( İsim ) belirliyoruz ve Create diyoruz.

Create Pool menüsünde yapılandırdığımız Pool1 için gerekli yapılandırmanın tamamlandığını görüyoruz. Close diyerek kapatıyoruz.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolu üzerinde Pools menüsü altında Pool0 ve Pool1 ismindeki yapılandırlarımızın Online olarak görüyoruz.

Bu yazılarımızda IBM Storwize V5030 Storage üzerinde Pool yapılandırmasını tamamladık. RAID yapılandırması ve Volume yapılandırmasını daha sonraki yazılarımızda anlatıyor olacağız.

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

Back To Top