IBM System Storage DS Storage Manager Genel Ayarlar

Merhaba

Daha önceki yazimizda IBM System Storage DS Storage Manager 10 kurulumunu anlatmiştim. Bu yazimizda IBM System Storage DS Storage Manager genel bir kaç ayarini sizlerle paylaşiyor olacağım.

IBM System Storage DS Storage Manager 10 yaziliminda Summary ekraninda Hardware Components bölümünde Controller sekmesinde storage üzerinde iki adet Controller olduğunu görmekteyiz. Drivers bölümünde Storage üzerinde 4 Adet Disk takılı olduğunu görüyoruz.
Interface Types bölümünde Storage üzerinde takılı olan Disklerimizi SAS teknolosine sahip olduğunu görüyoruz. Capacity bölümünde toplam capacity görüyoruz. herhangi bir Array ve Lun yapılandırması yapmadığımız için Configured 0.000 olarak görmekteyiz. Hots & Mapping bölümünde herhangi bir yapılandırmaya sahip olmadığımız için Configured Hosts bölümün 0 olarak görmekteyiz. Array & Logical Drivers bölümünde de bir yapılandırmaya sahip olmadığımız için burdaki değerleride 0 olarak görmekteyiz.

Dilerseniz Storage Subsystem Unnamed olarak görülen ismini değiştirelim.Bunun için Setup sekmesine tıklıyoruz. Setup sekmesi altinda bulunan Rename storage Subsystem tıklıyoruz.

Karşımıza gelen ekrani gelen ekranan maksimum 30 karakter olacak şekilde bir isim veriyoruz ve OK tıklıyoruz.

Karşımıza gelen uyari ekraninda ismin değişikliğinde cihazlarin tekrar yapılandırması gerekli olabileceği söylüyor zaten mevcut yapımız için herhangi bir tanımlama yapmadığımız için bu uyarı dikkate almiyoruz. YES diyerek devam ediyoruz.

Yine Setup sekmesi altinda bulunan Configure Ethernet Managements Ports tıklıyoruz. Buradada Controller üzerinde bulunan Ethernet portlarinin IP yapılandırması yaptığımız bölümdür.

Karşımıza gelen Change Network Configuration ekranin Controller üzerinde bulunan IP yapılandırması görüyoruz. Şu an DHCP Server üzerinden IP aldığını görmekteyiz. İsterseniz mevuct Network yapınız içinde bunlara Statik IP tanımlamasını yapabiliriz.


Physical sekmesine geldiğimizde Storage üzerinde takılı olan Disklerimizi ve Controller A ve Controller B görmekteyiz.

Herhangi bir Disk üzerine tıkladığımızda Properties bölümünde Disk ile ilgili bilgilere görebilmekteyiz.

 

IBM System Storage DS Storage Manager Genel Ayarlar bunlar bir sonraki yazilarimizda Array ve LUN Oluşturmayı Array ve LUN yapısını genişletmeyi Host ve Host Grouplar oluşturarak Lunlari bu Grouplar üzerine atamayi anlatiyor olacağım.

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

Bir yanıt yazın

Back To Top