IBM xSeries 226 Raid Array Error

Merhabalar

Bu yazimizda şirketimizde kullandığımız IBM Server x226 üzerindeki disklerimizdeki oluşturduğumuz Raid 5 yapısında disklerimizin birinin üzerinde turuncu ışık sürekli yanıyorsa yapacağınız işlemleri anlatiyor olacağım.

Birinci Yöntem :

Server çalışır durumda iken turuncu ışık yanan diski söküp bir süre bekledikten sonra tekrar takın ve turuncu ışığın yanıp söndüğünü görecezsiniz bu yaptığınız işlem aslında arka planda Raid 5 yapılandırmasını Rebuild etmektir.Yani bu diski tekrar sisteme dahil etmektir. Üç diskle raid yapıyorsanız disklerden birisi offline olsa bile sisteminiz çalışır durumdadir ancak çok riskli bir durumdur. Çünkü diğer disklerden biri daha hataya düşerse Raid yapımız bozulur ve verilerimiz ulaşılamaz duruma gelebilir.Diskimizi taktıktan sonra rebuild işlemi uzun sürecektir bu işlem diskin boyutuna göre değişmektedir ve bu işlem bittikten sonra sonra diskimizi online olucaktir.

İkinci Yöntem :

Bunu server üzerindeki Raid yazımı ile  gerçekleştirebiliriz. IBM Server’larda ilk nesil Raid kartının kullanıldığı bu server için Server IBM ServeManager ile konfigure edebilirsiniz. Yapacağınız işlem aynı ünlem olan disk üzerine sağ tuş Rebuild bu yöntemde de diskin online duruma geçmesi diskin boyutuna göre uzun sürebilir programdan diskin durumunu kontrol ederek online olduğunu görebiliriz.

 

Eğer bu iki işlemi gerçekleştirdiniz ama diskiniz hala hata veriyorsa o zaman hiç vakit kaybetmeden bir IBM Servisiyle görüşerek o diski değiştirin . . .

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle. . .

 

Bir yanıt yazın

Back To Top