Microsoft Azure Active Directory Yönetici Rolleri

Merhaba

Microsoft Azure Active Directory ( AD ) üzerinde farklı farklı görevler için kullanacağımız yönetici hesapları bulunmaktadır. Bu hesaplar ile Microsoft Azure Active Directory ( AD ) üzerindeki konfigürasyon ve yönetimsel operasyonları gerçekleştirebiliyorsunuz. Windows Active Directory üzerinde olduğu gibi ( Enterprise Admin, Domain Admin vb.) çok fazla Microsoft Azure Active Directory ( AD ) ile uğraşıyorsanız yönetici rollerini farklı farklı kişilere atayabilirsiniz.

25-06-2016 00-45-30

Microsoft Azure Active Directory ( AD ) üzerinde bulunan yönetici rolleri;

  • Billing Admin : Microsoft Azure Active Directory ( AD ) aboneliklerini yönetir.
  • Global Admin : Microsoft Azure Active Directory ( AD ) üzerindeki tüm özelliklere erişimi vardır. Microsoft Azure Active Directory ( AD ) Tenant içerisindeki en yetkili hesaptır. Microsoft Azure Active Directory ( AD ) Tenant içerisinde birden fazla Global Admin olabilir.
  • Password Admin : Şifre değiştirme, Servis isteklerini ve hizmet sağlığını izler. Şifre değişikliğini kullanıcılar, yöneticiler ve diğer Password Admin’lerde değiştirebilir.
  • Service Admin : Servis isteklerini ve servis sağlığını yönetir.
  • User Admin :Şifreleri sıfırlar,servis sağlığını izler ve kullanıcı hesaplarını,kullanıcı gruplarını ve hizmet isteklerini yönetir.

Yönetici izileri : 

25-06-2016 00-43-29 25-06-2016 00-43-42

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Back To Top