Microsoft Exchange Server 2019 Mailbox Database Yapılandırması

Merhaba

Daha önceki yazılarımız da Windows Server 2019 Üzerinde Exchange Server 2019 Kurulum Gereksinimleri için gerekli olan Web Server (IIS) rolü, Features ( Özellik ) ve gerekli olan yazılımların kurulumlarını, Windows Server 2019 Üzerinde Exchange Server 2019 KurulumuMicrosoft Exchange Server 2019 Send Connector Yapılandırması, Microsoft Exchange Server 2019 Accepted Domain Yapılandırması, Microsoft Exchange Server 2019 Email Address Policy Yapılandırması ve Microsoft Exchange Server 2019 Owa Login Yapılandırılması sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımızda da Microsoft Exchange Server 2019 üzerinde yeni Mailbox Database yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Microsoft Exchange Server 2019 iki sürüme sahiptir ve özellik açısından aralarındaki tek fark destekledikleri Mailbox Database sayılarıdır. Geriye kalan tüm teknik özellikler ve yetenekler her iki sürüm için de geçerlidir.

Microsoft Exchange Server 2019 Standard

Microsoft Exchange Server‘ın genellikle küçük ve orta ölçekli organizasyonlar için önerilen sürümüdür. Mailbox Database sayı limiti göz önünde bulundurularak daha büyük organizasyonlar için tamamen, veya Microsoft Exchange Server 2019 Enterprise yanında destekleyici olarak da konumlandırılabilir. Microsoft Exchange Server 2019 Enterprise sürüme göre tek farkı Mailbox rolünde en fazla 5 Adet Mailbox Database yapılandırılabilir. Boyutlarına göre değişmekle birlikte, bu açıdan Microsoft Exchange Server 2019 Enterprise sürüme göre toplamda daha az sayıda kullanıcı E-Mail hesabı tutabilir. Diğer teknik özellikler açısından Microsoft Exchange Server 2019 Enterprise sürüm ile aynıdır.

Microsoft Exchange Server Enterprise

Microsoft Exchange Server‘ın daha büyük ölçekli organizasyonlar için önerilen sürümüdür. Genelde çok sayıda E-Mail hesabının yer aldığı haliyle daha fazla sayıda Mailbox Database ihtiyacı olan kuruluşlar için uygundur. Mailbox rolü 100 Adete kadar Mailbox Database yapılandırılabilir. E-Mail hesabı sunabileceği teknik özellikler açısından Microsoft Exchange Server 2019 Standard sürümü ile aynıdır.

Exchange admin center ekranın da servers menüsü altında bulunan databases sekmesi altında Microsoft Exchange Server 2019 Kurulumundan sonra Default olarak gelen ve Mount durumda olan Mailbox Database görüyoruz.

Exchange admin center ekranın da servers menüsü altında bulunan databases sekmesinde bulunan + ( Artı ) tuşuna tıklayarak yeni Mailbox Database yapılandırma işlemini başlatıyoruz.

new database ekranın da Mailbox database bölümüne yeni yapılandıracağımız Mailbox Database için bir isim belirliyoruz.

new database ekranın da Mailbox database bölümüne yeni yapılandıracağımız Mailbox Database için bir isim belirledik.

new database ekranın da Server bölümünde Browse diyoruz. Yeni yapılandıracağımız Mailbox Database hangi sunucu üzerinde tutulacağını yapılandırıyoruz.

Select Server ekranın da yeni yapılandıracağımız Mailbox Database ortamımız da bulunan hangi Microsoft Exchange Server üzerinde tutulacağını yapılandırıyoruz. Bizim ortamımız da sadece W19EXC19 isimli Microsoft Exchange Server 2019 sunucumuzu seçiyoruz ve OK diyoruz.

new database ekranın da Database file patch bölümünde yapılandıracağımız Mailbox Database sunucumuz üzerinde hangi dizinde tutulacağını görüyoruz. Log folder patch bölümünde yapılandıracağımız Mailbox Database Log dosyalarının sunucumuz üzerinde hangi dizinde tutulacağını görüyoruz. Biz Default gelen dizinlerde herhangi bir değişiklik yapmıyoruz. Mount this database seçeneği ile W19EXC19 isimli Microsoft Exchange Server 2019 sunucumuz üzerine Mount edilecektir.

new database ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Save diyoruz.

Karşımıza gelen Warning uyarı mesajına OK diyoruz. Mailbox Database oluşturuldu ancak Microsoft Exchange Information Store servisini Restart etmemiz gerektiği bilgisini iletiyor.

Exchange admin center ekranın da servers menüsü altında bulunan databases sekmesine geri döndüğümüzde BAKICUBUKDB ismi ile yapılandırmış olduğunuz Mailbox Database’ni Mount olarak geldiğini görüyoruz.

C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\Mailbox\BAKICUBUKDB dizini altında yapılandırmış olduğumuz BAKICUBUKDB.edb olarak geldiğini görüyoruz.  BAKICUBUKDB.edb isimli Mailbox Database olduğu dizin altında Transaction Logları görmekteyiz. Microsoft Exchange Server 2019 bu Transaction Logları sürekli olarak üretmektedir. Transaction Logları Database Dismount yapıp tekrar Mount yaptığınızda temizlemektedir. Ancak unutmamanız ve önemle belirtmek isterim ki bu işlem son derece tehlikeli bir işlemdir. Bunun yerine Volume Snapshot Service ( VSS ) desteği olan bir Backup yazılımı ile ( Windows Server Backup, Veeam Backup & Replication, Veritas Symantec Backup Exec ve Microsoft Data Protection Manager ( DPM ) ) Exchange Server Database Full Backup aldığınızda bu Transaction Logları temizlemektedir. Transaction Logları asla elle silme işlemi yapılmamalıdır. Böyle bir işlem yapılması durumunda Mailbox Database Dismount olabilir ve Mailbox Database tekrar Mount etme sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

 

Mailbox Database oluşturduktan sonra Microsoft Exchange Information Store servisini Restart etmemiz gerektiği bilgisini iletimişti. Bu işlem sırasında Microsoft Exchange Server 2019 üzerinde kesinti yaşabilirsiniz.

Services konsolu üzerinde Microsoft Exchange Information Store servisini buluyoruz.

Services konsolu üzerinde Microsoft Exchange Information Store servisi üzerinde sağ tuş Restart diyoruz.

Services konsolu üzerinde Microsoft Exchange Information Store servisini Restart olduğunu görüyoruz.

Services konsolu üzerinde Microsoft Exchange Information Store servisini Restart olduktan sonra Running durumda görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top