Neden Windows Server 2012 Hyper-V

Merhaba

Microsoft’un yeni sunucu işletim sistemi olan Windows Server 2012 özellikle Hyper-V 3.0 versiyonun yeni özellikleri ile rakipleri arasindaki farklari kapatarak onlardan daha da iddali bir konuma geldi.

İlk karşılaştirm tablosu Windows Server 2008 R2 Hyper-V 2.0 ile Windows Server 2012 Hyper-V 3.0 arasinda özellikle sanal makine özellikleri açısından bakıldığında gerçekten inanilmaz  bir büyüme söz konusu,Windows Server 2008 R2 Hyper-V 2.0  CPU ( İşlemci ) ve Memory ( RAM ) özelliklerinde 16 kat görmekteyiz.  Windows Server 2012 Hyper-V 3.0 üzerinde 64 CPU ( İşlemci ) ve 1 TB ( Terabyte ) Memory ( RAM ) kullanan sanal makinalar açmak gerçekten muhteşem bir duygu. Windows Server 2008 R2 Hyper-V 2.0 iyi bir üründü ancak bazi özellikleri fiziksel kaynaklarinin kullanımı için yetersiz kalmaktaydi ve artık daha iyisi gerekiyordu ve her katmanında geliştirme ve iyileştirmeler ile geleceğin işletim sistemi ile şimdiden tanışmış olduk 🙂

2

Rakip karşılaştırmasında ise şimdilik piyasa hakimiyetini elinde tutan VMware’in duyurulan son sürümü VSphere 5.1 ile aşağıdaki tablo karşımıza çıkıyor:

Kısaca tabloları inceleyecek olursak CPU ( İşlemci ) bazlı lisanslama yapan iki üreticide de açılacak sanal makineler 64 CPU ( İşlemci ) ve 1 TB ( Terabyte ) Memory ( RAM ) çalışabilir ( VMware tarafında bu sayılara ancak Enterprise Plus ile ulaşabilirsiniz ).

Kullanılacak olan Virtual Disk ( Sanal Disk ) boyutlarında 64 TB’a 2 TB gibi inanilmaz bir fark ile Hyper-V üstünlüğü var. Bu üstünlük Failove Cluster içindeki Node sayısı, Failover Cluster yapısı içinedeki sanal makine sayısı özelliklerde de aradaki fark görülmektedir. Fiziksel sunucuda kullanılabilecek 2 kat oranındaki 320 cpu ve 4 TB ram ise sanırım hala SMB ürünüdür diyenler için yeterli cevap olmaktadır.

Ayrica Windows Server 2012 Data Center içine sinirsiz sayida açacağımız sanal makinayi düşündüğümüzde  VSphere 5.1 her kuracağımız makina başına alacağımız lisans konusunda bizi ayri bir maliyetten kurtarmiş oluyor.

3 4 5 6 7 8 9 10 11

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

Back To Top