The remote computer disconnected the session because of an error in the licensing protocol

Lisanslanmamış bir Terminal Server’iniza bir istemci ilk kez  bağlandığında, Terminal Sunucusu bu istemciye geçici bir Terminal Sunucusu İstemci Erişim Lisansı (CAL) atamasi yapar. Kullanıcı oturum açtıktan sonra, Terminal Sunucusu, Lisans Sunucusu’na yayımlanan geçici Terminal Sunucusu CAL belirtecini doğrulanmış olarak işaretlemesini bildirir. İstemcinin bir sonraki bağlanmasında, doğrulanmış geçici Terminal Sunucusu CAL belirteci, tam Terminal Sunucusu CAL belirtecine yükseltilmeye çalışılır. Ancak Terminal Server’iniz üzerinde kullanılabilir bir lisansınız yoksa, geçici Terminal Sunucusu CAL belirteci 90 gün boyunca çalışmaya devam eder. Lisans, istemcinin kayıt defterinde saklanır.

Remote Desktop Procotol istemcilerinde lisans bilgileri “regedit” altinda “HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\MSLicensing” anahtarı altında saklanır.

İstemcinin lisans önbelleğini temizlemek için bu anahtarı ve alt anahtarlarını silmeniz yeterlidir. İstemcinin sunucuya bir sonraki bağlantısında, istemci yeni bir lisans edinir.

Remote Desktop Procotol istemciler için regedit /v komutunu çalıştırın. Ardından, istemcinin lisans önbelleğini temizlemek için “\Software\Microsoft\MSLicensing” altındaki anahtarları silin. \Windows\System\Regdata konumundaki BIN dosyalarını da silebilirsiniz.

Macintosh için Remote Desktop Procotol istemcisi, lisansı yerel bilgisayarda /users/Shared/Microsoft/RDC Crucial Server Information/ altındaki klasör hiyerarşisinde bulunan bir dosyada saklar. Macintosh istemcisinin lisans önbelleğini temizlemek için, bu klasörün içeriğini silin. İstemcinin sunucuya bir sonraki bağlantısında, istemci, sunucudan yeni bir lisans edinmeye çalışır.

Windows Vista veya sonraki bir sürümünün çalıştırıldığı bir istemcide HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\MSLicensing alt anahtarını silerseniz, Terminal Sunucusu’na daha sonraki bağlantı girişimleri başarısız olabilir.
Ayrıca, aşağıdaki hata iletisini alırsanız:
Lisans Protokolü’nde bir hata oluştu
Bu sorunu gidermek için, Uzak Masaüstü Bağlantısı kısayolunu sağ tıklatın ve sonra da Yönetici Olarak Çalıştır’ı tıklatın. Uzak masaüstü bağlantısı varsayılan olarak en düşük kullanıcı izinlerine sahip kullanıcı olarak çalışır. Sınırlı kullanıcıların varsayılan olarak HKEY_LOCAL_MACHINE anahtarına kayıt defteri girdileri yazma izni yoktur. Bu nedenle, MSLicensing anahtarını yeniden yazma girişimleri başarısız olur. Uzak Masaüstü Bağlantısı yönetici kimlik bilgileriyle başlatılırsa, ilgili kayıt defteri anahtarlarını yazmak için gerekli izinler sağlanır.

2 thoughts on “The remote computer disconnected the session because of an error in the licensing protocol

  1. Merhaba,

    Sistemimde bulunan Windows bilgisayarlar sunucuya(server 2012 standart) RDP yapabilirken, mac os x bilgisayarlar
    yukarıdaki hatayı alıyor. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum.

    Sistemimde 1 tane fiziksel server 2012 std. ve 2 tane sanal server 2012 std.(DC ve Terminal Sunucu) vardır.

Bir yanıt yazın

Back To Top