Windows Server 2008 R2 Remote Desktop Host Kurulumu

Merhabalar

Bu yazimizda Windows Server 2003 üzerinde kullandığımız “Terminal Services” servisinin Windows Server 2008 R2 ile birlikte isim değiştirerek “Remote Desktop Services” olarak hayatmıza girmiştir. Bu yazımında da Remote Desktop Services Rolü üzerinde Remote Desktop Host kurulumunu anlatacağım.

Kuruluma geçmeden önce Remote Desktop Services ilgili biraz bilgi paylaşalım.

İsim değişimi ile birlikte Server Rolleri aşağıda ki gibi değişiklik göstermiştir.

W2008 R2 Öncesi İsmi W2008 R2 Sonrası İsmi
Terminal Services Remote Desktop Services
Terminal Server Remote Desktop Session Host (RD Session Host)
Terminal Services Licensing (TS Licensing) Remote Desktop Licensing (RD Licensing)
Terminal Services Gateway (TS Gateway) Remote Desktop Gateway (RD Gateway)
Terminal Services Session Broker (TS Session Broker) Remote Desktop Connection Broker (RD Connection Broker)
Terminal Services Web Access (TS Web Access) Remote Desktop Web Access (RD Web Access)

İsim değişimi ile birlikte Server Rolleri Yönetim Araçları aşağıda ki gibi değişiklik göstermiştir.

W2008 R2 Öncesi İsmi W2008 R2 Sonrası İsmi
Terminal Services Manager Remote Desktop Services Manager
Terminal Services Configuration Remote Desktop Session Host Configuration
TS Gateway Manager Remote Desktop Gateway Manager
TS Licensing Manager Remote Desktop Licensing Manager
TS RemoteApp Manager RemoteApp Manager

 

Windows Server 2008 r2 ile birlikte değişen, yeni ismi Remote Desktop Services Olan yeni rolumuzun detaylı olarak ilerleyen makalelerimizde inceleyeceğimizi belirtmek istiyorum. İlk Dikkatimizi çeken değişiklikler;

1.       Per-user RemoteApp filtering

2.       Fair Share CPU Scheduling

3.       Windows Installer RDS Compatibility

4.       Roaming user profile cache management

5.       Remote Desktop IP Virtualization

Per-user RemoteApp filtering

W2008 R2 öncesi RemoteAPP uygulamalarını Web Access üzerinden hizmet ettireceğimiz zaman kullanıcı bazında bir engelleme yapamamaktaydık. Web Access üzerinden yayınlamış olduğumuz bütün uygulamalar, bağlantıyı gerçekleştiren her bir kullanıcıya görünmekteydi.

R2 ile birlikte bu açık giderilmiş olup, artık uygulama bazında kullanıcılar için izinler verebilmekteyiz.

Fair Share CPU Scheduling

W2008 R2 ile birlikte gelen yeni bir özelliktir. Fair share CPU panlaması özellği sayesinde, bir RD kullanıcısının yapmış olduğu yoğun bir iş yükü , digger kullanıcıları etkilememektedir. R2 öncesinde bir kullanıcının yapmış olduğu yoğun iş yükü CPU’ nun Kernel seviyesinde tamamına etki ederken, R2 ile birlikte Fair Share Cpu Scheduling özelliği ile birlikte bir kullanıcının RD Host Server üzerinde ki yoğun bir şekilde çalışması, Server üzerinde ki kaynakları fazla bir şekilde kullanması digger RD kullanıcılarının oturumunu etkilememektedir.

Fair Share CPU Scheduling özelliği ilk kurulum ile birlikte aktif durumdadır. Eğer bizler bu özelliği pasif duruma getirmek istersek aşağıda ki kayıt anahtarını sıfır (0) olarak değiştirmemiz gerekmektedir.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\SessionManager\DFSS\EnableDFSS.

Windows Installer RDS Compatibility

Windows ınstaller RDS compatibility Windows Server 2008 R2 üzerinde Remote Desktop servisi ile gelen bir yeniliktir. Windows server 2008 r2 de  remote desktop servisi üzerindeki her bir kullanıcı uygulama yüklemesi RD Session host server tarafından kuyruklanır ve bu yükleme işlemlerini Windows installer üstlenir.

W2008 r2 de rd session host server üzerinde local bilgisayarda olduğu gibi program yükleyebilirsin.

Windows installer rds cop. Varsayılan olarak açıktır ve istersen bunu kapatabilirsin. Ayarlar gayet açık zaten

Bu değişiklik neden önemlidir ?

Önceki Windows installation aynı anda tek bir yükleme destekliyordu  , bu yeni durumda ise rs bu istekleri kuyruklayabiliyor ve aynı anda kabul edebiliyor. Remote Desktop User kullanıcların kullanmış oldukları programlar, kullanıcıların profiline yüklenirken, Windows Installer RDS Compatibility özelliği ile bu özellik RD Host Server’in local’ ine yuklenme kabiliyeti getirilmiştir.

Windows Installer RDS Compatibility özelliği varsayılan olarak aktif durumdadır. Eğer bizler bu özelliği pasif duruma getirmek istersek aşağıda ki kayıt anahtarını 0 (sıfır) yapmamız gerekecektir.

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft\Windows NT\Terminal Services\TSAppSrv\TSMSI\Enable.

Roaming user profile cache management

RD Host Server üzerine bağlantı kuracak olan kullanıcıların, RD Host server üzerinde oluşturmuş oldukları Profillerin boyutlarını sınırlamak istersek, profillere kota belirtmek istersek geliştirilmiş olan yeni bir Policy’ dir. W2k8 R2 öncesinde bu ve benzeri bir policy bulunmamaktadır.

Policy’I uygulamak için aşağıda ki yolu izlememiz gerekmektedir.

Computer Configuration\Policies\Administrative Templates\Windows Components\Remote Desktop Services\Remote Desktop Session Host\Profiles Limit the size of the entire roaming user profile cacheyolunu izleyerek policy uygulayabiliriz.

Remote Desktop IP Virtualization

Bir takım özel programlar vardır ki uzak masa üstü üzerinden hizmet eden uygulamaların farklı IP adreslerinden hizmet etmesini istemektedirler. Fakat bu istek W2008 R2 öncesi Uzak masa üstü serverlarında mümkün değildir. R2 öncesi Uzak masa üstü serverları, Uzak masa üstü serverina atanan IP adresini ve NIC’ leri paylaşmaktaydılar. R2 ile birlikte gelen Remote Desktop IP Virtulization özelliği ile birlikte her bir oturum (session) için veya uygulama-program için farklı IP adresi atamalarını yapmamız mümkündür. Bu özelliği kullanabilmemiz için sahip olmamız zorunlu özellik RD Host server üzerinde birden fazla NIC ‘ in olmasıdır. Çoklu NIC sahipsek eğer her bir oturum veya program için farklı IP adresleri üzerinden ve farklı NIC üzerinden hizmet etmesini sağlayabilmekteyiz.

Önemli Not : Windows Server 2008 Release 2 sadece ama sadece 64 bit teknolojisi için yayınlanmıştır. 32 bit server teknolojisi için bir değişiklik bulunmamaktadır. 32 bit Server İşletim sistemlerimize R2 özelliğini yükleyemeyeceğimiz için Remote Desktop Servisi özelliklerinden yararlanamamaktayız.

RD Session Host Rolu Aşağıda ki Server İşletim sistemlerinde bulunmaktadır.

  • Windows Server 2008 R2 Standard
  • Windows Server 2008 R2 Enterprise
  • Windows Server 2008 R2 Datacenter

RD Session Host Rolu Aşağıda ki Server İşletim sistemlerinde bulunmamaktadır.

  • Windows Web Server 2008 R2
  • Windows Server 2008 R2 for Itanium-Based Systems

Bu bilgilerden sonra kuruluma ve yapılandırmaya geçebiliriz.

Windows Server 2008 R2 Server Manager konsolu üzerinden Roles sekmesinde Add Roles butonunu tıklıyoruz.

Before You Begin ekranını geliyor karşımıza NEXT diyerek bu bölümü geçiyoruz.

Server Roles ekraninda Remote Desktop Services’i rolünü seçerek NEXT diyoruz.

Remote Desktop Services hakkında özet bir bilgi veriyor. NEXT diyerek devam ediyoruz.

Select Server Roles ekraninda kurulumu gerçekleştireceğimiz Remote Desktop Services rolunü seçiyoruz ve NEXT diyoruz.

Select Role Services ekraninda kurulumunu gerçekleştireceğimiz Remote Desktop Services rolune hangi özelliklerinin kurulumunu gerçekleştireceksek o özelliği seçebiliyoruz. Ben sadece Remote Desktop Session Host özelliğini seçiyorum ve NEXT diyerek devam ediyorum.

Application Compatibility ekranında bizlere bir uyarı veriyor.Remote Desktop Services kurulumundan önce, eğer Remote Desktop Server’imiz üzerine yüklemiş olduğumuz herhangi bir uygulama var kurulumdan sonra bunlarla ilgili sorun yaşabileceğimin uyarını veriyor. Eğer Remote Desktop Services kurulumdan sonra sonra uygulamalarimizla ilgili problemlerle karşılaşırsak bu uygulamaları Uninstall etmemizi ve Remote Desktop kurulumu tamamlandıktan sonra tekrardan kurmamız gerekmektedir.

Authentication Method bölümünde Remote Desktop Serverimizın güvenliğine etki edecek bir seçim yapmalıyız. Bizlerden istemiş olduğu Remote Desktop Servera erişecek olan Clientlerimizin hangi versiyon Remote Desktop Connection yazılımını kullandığını sormaktadır. Eğer networkünüzde veya Uzak ofis, Magazalarınız da eski versiyon Remote Desktop Connection client ve ya Thin clientların üzerinde yüklü olan üçüncü  bir yazılım, linux tabanlı bir uygulama varsa Do Not require Network Level Authentication bölümünü seçiyoruz.

Licensing Mode ekraninda erişecek olan clientlarımızın seçimini yapmaktayız. Bu bölümü satın alacak olduğumuz ve erişecek olan clientlarimiz için doğru analiz yapmamız gerekmektedir. Örnek bir senaryo vermemiz gerekirse ;

500 kullanıcısı olan ve 500 clienta sahip bir şirket, bu bölümde Per Device veya Per User seçmesi pek bir anlam ifade etmeyecek ama 500 Clienti olup 1000 Kullanıcısı olan ve 12 saat vardiya ile iki grup halinde çalışan bir şirket bu bölümde Per Device bölümünü seçmesi BT bütçesi açısından kara geçmesine sebeb olacaktır.

Bizler 120 Gun luk deneme süresinden yararlanacağız ve eğer memnun kalırsak 120 Gun içinde Lisasnları ekleyerek kullanıma devam edeceğimizi belirtiyoruz.

User Groups ekraninda Remote Desktop Serverimiza bağlanak olan kullanıcılarımızı ekliyoruz. Default olarak Administrator Grubunun üyelerinde bu hakka sahip olup bizler Domain User gibi Domain ortamında hemen hemen hiç bir hakka sahip olmayan kullanıcılarımızın serverimiza bağlanmasını sağlıyoruz.

Bu bölümde Remote Desktop kurulumu ile birlikte hazır gelen Microsoft’ un kullanıma hazır hale getirmiş olduğu Remote Desktop User’s grubunu seçebiliriz.

Configura Client Exprerience özelliği Windows Server 2008 R2 ile birlikte gelen yeni bir özelliktir.Configura Client Exprerience özelliği Windows Server 2008 R2 ile birlikte gelmekte olan yeni bir özelliktir. Windows Server 2008 R2 öncesi Client Exprerience özelliğini kullana bilmek için, Terminal Services rolunden bağımsız olarak ayrı olarak kurup yapılandırıyorduk. Windows Server 2008 R2 ile birlikte bu özellik kurulum adımlarında bizlere sorulmakta olup operasyon adımlarımızı kolaylaştırmaktadır.

Client Exprerience Nedir ? sorusunu cevaplarsak, bilindiği gibi her bir server İşletim sistemi eş zamanlı piyasaya sürülen client İşletim sistemleri ile uyumluluğu beraberinde getirmektedir.

Bundan önce ki server İşletim sistemlerinde, windows server 2003’ ün Windows XP ile uyumluluğu, Windows server 2008’ in Vista İşletim sistemi ile birlikte uyumlu olduğu gibi Windows server 2008 R2 ‘ de yeni son kullanıcı İşletim sistemimiz Windows Seven ile birlikte bire bir uyumlu duruma gelmiştir. Bizler Configura Client Exprerience bölümünde Remote Desktop Host Serverimizın hizmet edecek olduğu kullanıcılara Windows Seven’ in özelliklerini sağlayabilmesi için gerekli kutuları dolduruyoruz.

 

Audio and video playback redirection.Remote Desktop Host Servisini kullanacak olan son kullanıcıların , bilgisayarlarından Remote Desktop Host server ses ve video iletişimlerinin yönlendirmesini sağlayan özelliktir.

Audio recording redirection.Remote DesktopHost Servisini kullanacak olan son kullanıcıların , bilgisayarlarında bulunan ses kayıt cihazlarının (microfon vb.) Remote Desktop Host Server’a yönlendirilmesini sağlayan özelliktir.

Desktop composition. Client Exprerience özelliği olarak belirtebiliriz. sayesinde, Client Exprerience  özelliği, Remote Desktop Host server bağlantı kuracak her bir kullanıcımız Windows 7’ in sahip olduğu özelliklere ve arayüzlerine sahip olacaktır.

Desktop Experience özelliği;

Windows Server 2008 R2 Desktop Experience özelliği, aşağıda ki Windows 7 özelliklerini içermektedir.

·         Windows Calendar Windows Mail

·         Windows Media Player

·         Desktop themes

·         Video for Windows (AVI support)

·         Windows Photo Gallery

·         Windows SideShow

·         Windows Defender

·         Disk Cleanup

·         Sync Center

·         Sound Recorder

·         Character Map

·         Snipping Tool

Not : Desktop Experience Özelliğini kullanabilmesi için, son kullanıcı bilgisayarlarının RDC 7.0 sürümüne sahip olması gerekmektedir. Daha önce paylaştığım Remote Desktop Connection 7.0 yazısindan kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Confirmation ekraninda Remote Desktop Services kurulumu sırasında yaptığımız yapılandırmaların özet  bilgisini veriyor kurulumu tamamlamak için Install diyoruz ve kuruluma başlıyoruz.

Result ekranindan kurulum tamamlandıktan sonra yaptığımız yapılandırmanın server’imiza uygulanması için server’imizin restart etmemiz gerektiği uyarısını veriyor.

Karşımıza gelen bu uyarıya Yes diyerek server’imizin yeniden başlamasini sağlıyoruz.

Server’imiz yeniden başlattıktan sonra karşımıza Remote Desktop Services başarıyla tamamlandığını görüyoruz.

Şimdi bir client üzerinden Remote Desktop Session Host sunucusuna bağlantı gerçekleştirelim.administrators grubuna üye hesaplar uzak bağlantı yapabilmektedir.Ama ben domain bulunan ve administrators grubuna üye olmayan bir kullanıcı hesabınının server’ima bağlanması için izin veriyorum.

Remote Desktop Host Server’imiz üzerinde Remote bölümü geliyoruz ve Select Users tikliyoruz.

Remote Desktop User ekrani geliyor karşımıza Add diyerek bağlanacak kullanıcıyı seçiyoruz.

Ve bağlanmasini istediğim kullanıcıyı ekleyerek OK diyorum.

Lokal network’ümüz içinde bulunan client üzerinden Remote Desktop Host serverimiza bağlantı yapıyoruz.

Kullanıcı kimlik bilgilerimizi yaziyoruz ve Connect diyoruz.

Kimlik bilgilerimiz doğrulandıktan sonra Remote Desktop Host server’imiza başarılı bir şekilde bağlandığımızı görebilmekteyiz.

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

Yazimi oluştururken kaynak olarak yazisini kullandığım Fatih KARAALİOĞLU teşekkür’ü bir borç bilirim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top