Türkiye’de İnternet Kullanımıyla İlgili Çarpıcı Veriler

Türkiye interneti seviyor, hem de çok. Peki ama bu denli geniş bir kullanıcı kitlesi internette ne yapıyor? TTNET’in açıkladığı veriler, Türkiye’de internet kullanım alışkanlıklarıyla ilgili etkileyici bir resim ortaya koyuyor. Bu verilere göre özellikle video izleme ve sosyal medya kullanımı konusunda dünyanın en önde gelen ülkelerinden biriyiz. İnternete gösterdiğimiz yoğun ilgi ve gittikçe gelişen internet altyapısı sayesinde Türkiye internet grafikleri sürekli yükseliyor. TTNET’in paylaştığı tablolar bize Türkiye ve internetle ilgili çok şey anlatıyor.

Türkiye’de 30 milyon kişiye internet hizmeti sunan TTNET, yılın en uzun gündüzü olan 21 Haziran 2011 tarihine özel ilginç veriler ortaya koydu. Bu verilere göre TTNET ADSL aboneleri 21 Haziran 2011 tarihinde 500,00 Gbps‘lık hıza ulaştı. Bu hızla birlikte aynı tarihte toplam internet kullanım miktarı 3.458 TB (Terabayt: 1024 GB = 1 TB) oldu.

Toplam Kümülatif İnternet Kullanımı grafiğine göre 21 Haziran’da toplam 3,458 TB’lık kullanım oranının en yoğun olduğu saat 207.292 TB ile 22.00 oldu. Saat 15:00 ise 204.792 TB’lık kullanım miktarıyla internette günün en yoğun ikinci zaman dilimi olarak öne çıktı.

 

 

Peki, internet trafiğini en çok hangi aktiviteler meşgul ediyor?

TTNET’in 21 Haziran özelinde açıkladığı tabloya ve zaman zaman yaptığı araştırmalara bakılırsa internet trafiğini en çok meşgul eden eylem video izlemek. Türkiye’de Youtube hariç video sitelerinde video izlemek internet trafiğinin yüzde 28,97’sini oluşturuyor. Youtube ise tek başına trafiğin yüzde 8,47’sini yaratıyor. Facebook ve Youtube’dan sonra en çok video izlenen sitelerden www.dailymotion.com, www.izlesene.com, www.vidivodo.com yüzde 2.46’lık bir trafik yaratıyor. Bu üç veri toplandığında ise yüzde 39,88 oranında bir trafik ortaya çıkıyor.

Facebook ise günlük internet trafiğine yüzde 4,07 oranında bir katkı sağlıyor. Bunun bir kısmını video olarak düşünürsek, videonun trafik içindeki önemi daha da öne çıkıyor.

TTNET’in sunduğu Tivibu hizmeti de hatırı sayılır bir trafik oluşturuyor.Tivibu yüzde 2,44 oranında bir paya sahip.

Videodan sonra internet trafiğinde en çok yer tutan eylem internette dolaşmak. İnternette araştırma, haber okuma vb için yapılan gezinti kullanıcıların yarattığı trafikte yüzde 27,88’lik bir yer tutuyor.  Web download yüzde 6,54, P2P (Kişiden kişiye) download ise yüzde 13,80’lik bir trafik yaratıyor. Tabloda yer almamakla birlikte kullanıcı başına günlük ortalama upload miktarı ise download’ın yaklaşık 10’da biri oranına denk geliyor. Trafik içinde anlık mesajlaşma yüzde 0,85 oranına sahipken, diğer aktiviteler yüzde 4,24 oranında yer tutuyor.

Türkiye video izleme konusunda Avrupa’nın ikincisi. comScore firmasının araştırmasına göre Avrupa’da en çok video izleyen ülke olan Almanya’nın hemen ardından Türkiye geliyor.  Araştırmaya göre Nisan 2011’de Almanya’da 45 milyon tekil ziyaretçi ortalama 187 video için 19,6 saat görüntü izledi. Türkiye’de ise 20,7 milyon tekil ziyaretçi ortalama 169 video için 18,7 saatlik görüntü izledi. İngiltere ise 17 saatlik izleme oranı ile üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye’nin video izleme konusunda diğer ülkelerden ayrıştığı bir nokta var. Avrupalıların video için en yoğun kullandığı kaynak doğrudan video siteleri. Ancak Türkiye, online video seyretme konusunda daha çok Facebook’u tercih ediyor.

Bu durumda Türk kullanıcılarının Facebook’a olan yoğun ilgisi de önemli rol oynuyor.  Socialbakers.com’un açıkladığı verilere göre Türkiye, Facebook kullanıcı sayısı açısından ABD Endonezya ve Birleşik Krallık’tan sonra dördüncü sırada yer alıyor.

Tüm Türkiye Aktif Abone sayısı tablosu ise günlük olarak internet kullanımının saatlik dağılımını gösteriyor. Tabloya göre günün her saati 3 milyona yakın kullanıcı çevrimiçi durumda.  İnternetin en az kullanıldığı zaman dilimi 04:00 – 06:00 saatleri arası olurken, 21:00-24:00 saatleri arası internetin en yoğun kullanıldığı zamanlar.

Aşağıdaki grafik TTNET müşterilerinin günlük bant genişliği kullanım grafiğini gösteriyor.

TTNET’in açıkladığı bu önemli veriler, yine TTNET tarafından yaptırılan “PC ve Penetrasyon Araştırması” sonuçlarını da destekler nitelikte. Bu verilere göre, çoğunluğu genç olan 30 milyon Türk internet kullanıcısının internete ilgisi daha da artıyor, alışkanlıkları çeşitleniyor. Kullanıcıların, görsel, işitsel ve yazılı içerik ihtiyacı sürekli artıyor. Bu ihtiyaç daha fazla internet altyapısı ve daha fazla teknoloji yatırımı demek. Bunun yanı sıra online dünyadaki fırsatların da katlanarak büyümesi anlamına geliyor. İnternet dünyası, girişimcilerden, yeni projeler bekliyor.

Kaynak : TTNET Blog

Bir yanıt yazın

Back To Top