Twitter’da ‘Mavi Tik’ halka açılıyor

Merhaba

Twitter’ın yayınladığı bir blog yazısında yapılan açıklama ile artık hesapların doğrulanması için (kullanıcılar arasında ‘mavi tik’ olarak da bilinen onaylı / doğrulanmış -verified- hesaplar) internet üzerinden başvuru yapılabileceği belirtildi. Daha önce sadece ünlü kişi ve kuruluşların hesaplarını onaylayan ve ünlü mavi tik işaretini sadece bu hesaplara veren Twitter artık bu işlem için form dolduran herkese hesap doğrulama imkanı sunuyor.

ac_twitter_comp-960x549

 

” Bu güncelleme ile birlikte amacımız, insanların yüksek kaliteli hesapları bulup takip etmesini sağlamak, etkili ve yaratıcı kişilerin dünyanın neresinde olursa olsun kolayca daha geniş kitlelere erişmesini sağlamaktır. “

Yazıda, hesap onaylama işlemi gerçekleştirilirken öncelikli olarak kamu yararı gözetildiği belirtiliyor ve bu amaç doğrultusunda müzik, televizyon, film, moda, devlet, politika, din, habercilik, medya, spor, iş dünyası ve diğer ilgi alanlarından tanınan kişi ve kuruluşların geçmişte mavi tik ikonu almak için başvuruda bulunduğu belirtiliyor.

İlk Onaylanan Hesaplar

Twitter bu özelliği ilk olarak açıkladığında Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (@CDCgov) hesabı ilk onaylanan kuruluşlardan birisi olmuştu. Twitter bunun sebebini toplum sağlığı konusunda bilgilerin direkt olarak kaynağından alınması ile vatandaşların doğru bilgiye kolayca ulaşabilmesini sağlamak olduğunu belirtiyor. Onaylanan ilk hesaplar arasında NASA Armstrong Araştırma Merkezi, ünlü televizyon figürleri Kim Kardashian ve Oprah Winfrey, Milwaukee Polis Departmanı ve kaykay efsanesi Tony Hawk bulunuyor.

Onaylama için ne gerekiyor?

Hesap onaylama işlemi için, onaylanması istenen hesabın herkese açık olması gerekiyor. Ayrıca hesabın telefon numarası, e-posta adresi, kişisel bilgiler, profil fotoğrafı, doğum tarihi ve websitesi gibi bilgileri de sağlamış olması gerekiyor. Twitter başvuruları herkese açmasına rağmen talepte bulunan kişilerden hangi alanda, ne şekilde etkili olduklarını anlatmasını, bu etkiyi kanıtlayacak kaynaklar göstermesini ve gerektiğinde kimliğini doğrulamak için resmi bir kimlik belgesi talep edebileceğini belirtiyor.

 

Kaynak : Dünya Halleri

Back To Top