Veeam Backup & Replication 11 Restore Entire VM 2

Merhaba

Bulut Veri Yönetimi sağlayan yedekleme çözümlerinin lider şirketi Veeam Software, bulut, sanal veya fiziksel tüm kurumsal iş yükleri için en gelişmiş veri koruma çözümü olan V11’ı versiyonunu piyasaya sundu. Kapsamlı veri yönetimi için tek çözüm olan yeni V11,  AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud Platform için çoklu bulut ortamının tüm karmaşıklığını yönetirken veriyi yaşam döngüsünün her aşamasında koruyor.

Veeam CTO’su ve Ürün Stratejisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Danny Allan, piyasaya sunulan Yeni V11 ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Bundan yalnızca 12 ay önce 150’den fazla yeni geliştirmeyle piyasaya sürülen V10, şu ana kadar 700 binden fazla indirme sayısına ulaştı. Şimdi ise toplam 200 yeni yedekleme, bulut, felaket kurtarma, güvenlik ve otomasyon geliştirmeleriyle yeni sürümü piyasa sunduk. Bu kadar kısa sürede böylesi güçlü ve esnek bir ürünü piyasaya sunabilmemiz Veeam’in inovasyon hızını ve müşterilerin veri güvenliği ihtiyaç ve talepleri konusundaki taahhütlerine bağlılığını ortaya koyuyor.”

451 Research Raporu, işletmelerin yüzde 69’u iş gücünün en az yüzde 75’inin artık etkili bir şekilde uzaktan çalışabildiğini gösteriyor. Uzaktan çalışma modelinin giderek artması ve buna bağlı olarak çoklu bulut ekosistemlerinde iş yüklerinin hızlanması, veri yönetimini ve kontrolünü her zamankinden daha da zorlaştırıyor. Müşterilerin 2020 yılının başından bu yana karşılaştıkları yeni veri koruma zorluklarına yanıt olarak yılın merakla beklenen çözümü V11, artan ve artmaya devam edecek siber riskleri bertaraf ederek her büyüklükteki şirket için güvenilir güvenlik ve fidye yazılım koruması sağlıyor. V11 böylece şirketlere muntazam bir esneklik ve dayanıklılık sağlıyor.

Yeni Veeam v11, işletmelere eksiksiz veri koruması için aşağıdaki özellikleri sunuyor:

 • Veeam Sürekli Veri Koruma (CDP) ile Felaket Kurtarma: Yerleşik CDP ile Tier-1 VMware iş yükleri için kesinti süresini ortadan kaldıran ve veri kaybını en aza indiren en iyi kurtarma noktası hedeflerini sağlayarak en son durumda veya zamanda istenen noktaya anında kurtarma sağlar. (RPOs).
 • Güvenilir Fidye Yazılım Koruması: EC 17a-4 (f), FINRA 4511 (c) ve CFTC 1.31 (c) – (d) düzenlemeleri ile uyumlu, sabit, sağlamlaştırılmış Linux depolarıyla yedeklemeleri güvende tutar, fidye yazılımı, kazara veya kötü niyetli silme işlemlerini ve şifrelemeleri önler; herhangi bir donanım kilidi olmadan genel amaçlı sunuculara bağlıdır.
 • AWS S3 Glacier ve Azure Blob Archive: Uzun vadede veri arşivleme ve saklama maliyetlerini 20 kata kadar azaltır ve manuel bant yönetimini Amazon S3 Glacier için yeni yerel destekle değiştirir. Glacier Deep Archive dahil olmak üzere Veeam Scale-out Backup Repository Archive Tier ile uçtan uca yedekleme yaşam döngüsü yönetimi aracılığıyla Microsoft Azure Arşiv Depolaması sunar.
 • Google Cloud Storage: Veeam Scale-out Backup Repository Capacity Tier for Google Cloud Storage için yeni destek, daha fazla bulut nesnesi depolama hedefi seçeneği sunar.
 • Genişletişmiş Anlık Kurtarma: Instant VM Recovery’nin öncüsü Microsoft SQL, Oracle veritabanları ve NAS dosya paylaşımları için güçlü anlık kurtarma ile en düşük kurtarma süresi hedeflerine (RTO’lar) ulaşılmasını sağlar.
 • Mac için YENİ Veeam Agent: Microsoft Windows, Linux, IBM AIX ve Oracle Solaris için mevcut Veeam Agent’lara katılarak her türlü macOS cihazı için son kullanıcı veri yedeklemesi sağlar.
 • Veeam destekli BaaS ve DRaaS: Tam anlamıyla yönetilen bir yedekleme deneyimi için Veeam destekli hizmet sağlayıcılarla birlikte çalışarak V11’in değerini en üst düzeye çıkarmak üzere gereken hizmetlerden, çözümlerden ve uzmanlıktan yararlanma olanağı sunar.

180’den fazla ülkede önde gelen bulut ve hizmet sağlayıcıları aracılığıyla pazara Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) ve Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) sunan Veeam, servis sağlayıcılarına V11’e sorunsuz bir şekilde entegrasyonunu, veri koruma operasyonlarının merkezi yönetimini, takibini ve müşteri self servis erişimini sağlayan web tabanlı bir platform olan Veeam Service Provider Console v5 platformunu sunuyor. Versiyon 5 artık Linux ve Mac için genişletilmiş yedekleme yönetimi, buluta özgü AWS ve Azure yedeklemelerinin izlenmesi ve raporlanması, çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) ile gelişmiş güvenlik ve güçlü koruma hizmetleri sunuyor.

Yeni Veeam Availability Suite v11, Veeam Backup & Replication v11’in kapsamlı yedekleme ve kurtarma özelliklerini Veeam ONE v11’in izleme, raporlama ve analitik yetenekleriyle birleştirerek, işletmelere eksiksiz veri koruması ve görünürlük sunuyor. Böylece müşterilerin benzersiz veri kullanılabilirliği, görünürlük ve çoklu bulut ortamlarında yönetişim sağlamasına olanak sunuyor. Ayrıca, Veeam Disaster Recovery Orchestrator (eski adıyla Veeam Availability Orchestrator) Veeam DR Pack’in yeni veya önceki bir satın alma işlemine Veeam Availability Suite veya Veeam Backup & Replication eklenmesi, işin devamlılığını sağlamak için kurtarma otomasyonu ve DR testi de sağlıyor.

Kullanıma sunulan Yeni Veeam Backup & Replication v11’in tüm indirmelerinde şirket içi ve buluttaki tüm iş yükleri için taşınabilir, esnek, buluta hazır lisans olan Veeam Evrensel Lisansına (VUL) dahil ediliyor. Lisanslar ek maliyet olmaksızın iş yükleri arasında aktarılabildiğinden, evrensel lisanslama çoklu bulut ortamlarında farklı iş yüklerinin korunmasını kolaylaştırıyor.

Veeam kullanıcıları, V11’e yükseltme yaparken AWS ve Azure’da yerel yedekleme ve kurtarma için kullanılmak üzere hiçbir ek ücret ödemeden altı ay boyunca ek 25 VUL lisansı almayı seçebiliyor.

Bu yazımızda Veeam Backup & Replication 11 kurulumunu anlatıyor olacağız. Daha sonraki yazılarımızda Veeam Backup & Replication 11 yapılandırarak yeni gelen özellikleri birlikte görüyor olacağız.

Veri koruma çözümünüzden daha fazlasını bekleyin
Verileriniz işinizi sürdürmeniz için kritik öneme sahiptir. Veri kaybını önlemek ve maliyetleri kontrol altında tutmak ilk öncelikleriniz olsa da bu hedefler arasında bir denge sağlamak sizi çok zorlayabilir. Hem iş yüklerinin çoklu bulut ekosistemlerine geçişinin hızlanması hem de çalışanların daha sık uzaktan çalışması nedeniyle veri yönetimi ve kontrolü artık çok daha zor. Bu nedenle kapsamlı veri yönetimi için tek başına güçlü bir çözüme ihtiyaç duyarsınız. Bu çözümün hem gittikçe artan verilerinizi kullanım ömürleri boyunca koruyacak kadar güçlü ve esnek hem de sizi bugün ve ileride siber tehditlere karşı koruyacak kadar güvenli olması gerekir

Veeam Backup & Replication
Veeam Backup & Replication 11 kapsamlı, kurumsal düzeyde veri koruma özellikleriyle bu yeni nesil operasyonel zorluklarla başa çıkmaya hazır. Güçlü, güvenilir ve kullanımı kolay bu Veeam çözümü, işinize uygun esneklikle sizi yarı yolda bırakmayacak pazar lideri güvenilirlik sağlayarak operasyonel ek yükleri azaltır. Veeam Backup & Replication basit, esnek ve güvenilir bir çözümle tüm bulut, sanal ve fiziksel iş yükleriniz için güvenilir kesintisiz erişilebilirlik sağlar. Verilerinizi güçlü yedekleme ve anında kurtarma seçenekleriyle konumdan veya iş yükü türünden bağımsız olarak koruyun.

Güçlü ve modern veri koruma
Veeam Backup & Replication 11 depolama snapshot’ları, yedeklemeler, replikalar ve sürekli veri koruma için tek bir üründe 4’ü 1 arada yedekleme ve kurtarma çözümü sunar. Veeam bulut, sanal ve fiziksel iş yükü ihtiyaçlarınız için güvenli ve güvenilir koruma sağlayan sektör lideridir. 150’yi aşkın yeni özellik ve geliştirme ile YENİ v11, her ölçekten işletmeler için benzersiz dayanıklılık sunar.

 • Veeam CDP ile kritik uygulama ve veriler için iş sürekliliği AWS S3 Glacier ve Azure Archive üzerinde 20 kat daha düşük maliyetli, uzun süreli arşivden buluta depolama Güçlendirilmiş Linux havuzlarında sabit yedeklerle fidye yazılıma karşı eksiksiz koruma NAS, Microsoft SQL ve Oracle için anında kurtarma

Üstelik Veeam ve iş ortaklarımızla bir araya gelerek v11 sürümünden en iyi şekilde yararlanmak için ihtiyaç duyduğunuz hizmet, çözüm ve uzmanlığa ulaşabilirsiniz: Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) ve Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) sağlayıcıları: Şirket verilerinizi ev ofislerde, bulutta ve ötesinde koruyun.

 • Birlikte Daha İyi Global İş Ortakları: Veeam hazır entegre çözümleriyle araç takımınızı genişletin.Katma Değerli Bayiler ve sistem entegratörleri: Kazanma stratejinizi şekillendirecek yapı taşlarını keşfedin.

Uzman ekosistemiyle birlikte basit, esnek ve güvenilir yeteneklerden yararlanın. Böylece en zorlayıcı veri koruma zorluklarına karşı bile dayanıklı kalabilirsiniz.

Veeam Evrensel Lisans
Veeam, Veeam Evrensel Lisans ya da diğer adıyla VUL ile fiziksel, sanal ve bulut iş yükleri için gerçek lisans taşınabilirliği sunar. Bu tam özellikli lisans, müşterilerin tüm iş yüklerini tek bir lisans türüyle lisanslamasını sağlar.

Ekosistem genişletme
Veeam yazılım tabanlıdır ve donanımdan bağımsızdır. Müşterilerin özel çözümler uygulamasına gerek kalmadan amaçlarına ulaşmasına yardımcı olmak üzere özel iş ortaklarından oluşan geniş bir ekosistem ile birlikte çalışır. Veeam müşterilerin altyapılarını ve depolarını seçmesine olanak tanıyarak mevcut ve gelecekteki altyapı satın alımlarında en iyi ROI’yi elde etmelerini sağlar. Ayrıca Veeam veri madenciliği, yeniden veri kullanımı ve gelişmiş özellikler dahil olmak üzere zengin üçüncü taraf entegrasyonlarıyla API’lerini genişletmeye devam etmektedir.

VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz da beklenmedik bir donanımsal ya da yazılımsal sorundan dolayı ortamınız da bulunan ve ulaşılamayan Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu Veeam Backup & Replication 11 üzerinde Restore ( Geri Yükleme ) işlemini anlatıyor olacağız.

Bu yazımızda Restore entire VM seçeneği altında bulunan Restore to a new location, or with different settings seçeneği ile nasıl yapıldığını anlatıyor olacağız.

VMware ESXi konsolun da Virtual Machines bölümü altında bulunan W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) görüyoruz.

VMware ESXi konsolun da Virtual Machines bölümü altında bulunan W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzun çalıştığını görüyoruz.

VMware ESXi konsolun da Virtual Machines bölümü altında bulunan W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu Shut down yapıyoruz.

VMware ESXi konsolun da Virtual Machines bölümü altında bulunan W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu Shut down olduğunu görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolu geliyor karşımıza.

Veeam Backup & Replication 11 konsolu üzerinde Home menüsü altında bulunan Backups bölümü altında Disk sekmesini açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolu üzerinde Home menüsü altında bulunan Backups bölümü altında Disk sekmesinde daha önce almış olduğumuz W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) için aldığımız Backup ( Yedek ) dosyası üzerinde sağ tuş yapıyoruz.

 • Instant recovery… : Bu seçenek ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyalarını anlık olarak çalıştırarak Virtual Machine ( Sanal Makine ) erişim sağlayabiliriz. Virtual Machine ( Sanal Makine ) içindeki dosyaları görüntüleyebilirsiniz ve kopyalayabilirsiniz.
 • Instant disk recovery… : Bu seçenek ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyası içinde bulunan Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) anlık olarak açarak içindeki dosyaları görüntüleyebilirsiniz ve kopyalayabilirsiniz.
 • Restore entire VM… : Bu seçenek ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyalarını direkt olarak ortamımız da bulunan VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Restore virtual disks : Bu seçenek ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyası içinde Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) dosyalarını Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Restore VM files : Bu seçenek ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyası içinde Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) Config dosyalarını Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Virtual Machine ( Sanal Makine ) Config dosyalarını uzantıları :

.nvram : Virtual Machine ( Sanal Makine )  BIOS bilgilerinin saklandığı dosyadır.

.vmdk : Virtual Machine ( Sanal Makine ) Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) burada saklıdır.

.vmsd : Virtual Machine ( Sanal Makine ) Snapshot ( Anlık Görüntü ) bilgileri burada saklıdır.

.vmx : Virtual Machine ( Sanal Makine ) uzantısıdır.

.vmxf :  Takım halinde bulunan Virtual Machine ( Sanal Makine ) yapılandırma dosyasıdır.

.vsmp : Virtual Machine ( Sanal Makine ) takas dosyasıdır. Virtual Machine ( Sanal Makine ) hafıza miktarı kadar büyüklüğe sahiptir.

.log : Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde yaptığımız tüm değişikler burada tutulur. Virtual Machine ( Sanal Makine ) herhangi  bir hata oluşması durumunda problemin kaynağına buradan bakılabilir.

 • Restore guest files : Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyası ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) içindeki dosyalara ulaşabilirsiniz ya da Veeam Explorer for Microsoft Exchange, Veeam Explorer for Microsoft Active Directory ve Veeam Explorer for Microsoft SQL Server ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucunuz içindeki roller üzerinde gerekli Restore ( Geri Yükleme ) işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Restore to Amazon EC2… : Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile birlikte gelen bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyasını Amazon Cloud ortamı üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Restore to Microsoft Azure… : Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile birlikte gelen bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyasını Microsoft Azure Cloud ortamı üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Export backup… : Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyası içinde Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) Config dosyalarını Export ( Dışarı Aktarım ) yapabilirsiniz.
 • Delete from disk : Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyalarını Backup Repository Ekleme üzerinden silebilirsiniz.

Restore entire VM… seçeneği ile almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyasını direkt olarak VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemini yapıyor olacağız.

NOT : Restore entire VM seçeneği altında bulunan Restore to the original location seçeneği ile Restore ( Geri Yükleme ) işlemini yaptığınızda ortamınızdaki VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerindeki Virtual Machine ( Sanal Makine ) direkt olarak Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapılır ve bir daha ulaşamayabilirsiniz. Ancak biz bu yazımızda Restore entire VM seçeneği altında bulunan Restore to a new location, or with different settings seçeneği ile Restore ( Geri Yükleme ) işlemini yaptığınızda ortamınızdakiVMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerinde Virtual Machine ( Sanal Makine ) farklı isimde ve farklı bir dizin altına Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapılır.

Virtual Machines ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) yapacağımız W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu alınan hangi Backup ( Yedek ) tarihine Restore ( Geri Yükleme ) yapacağımızı seçmemiz gerekmektedir.

Virtual Machine ekranın da W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu seçiyoruz ve Point diyoruz.

Restore Points ekranın da daha önceden almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyalarını yani Restore Points ( Geri Yükleme Noktalarını ) görüntülüyoruz. VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz üzerinde bulunan W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuz üzerinde bir kaç defa Backup ( Yedek ) aldığımız için bu ekran da bir kaç tane Restore Points ( Geri Yükleme Noktalarını ) görüntülenmektedir. Hangi tarihe Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapmak istiyorsak onu seçebilirsiniz.

Restore Points ekranın da almış olduğumuz Backup ( Yedek ) dosyalarından yani Restore Points ( Geri Yükleme Noktalarını ) birini seçiyoruz ve OK diyoruz.

Virtual Machines ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Restore Mode ekranın da Restore to the original locationRestore to a new location, or with different settings ve Staged restore seçenekleri bulunmaktadır.

 • Restore to the original location :  Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyasını ortamımız da bulunan VMware vSphere ( Standalone ) sunucumuz ya da VMware vSphere Cluster sunucularımız üzerine direkt olarak orjinal dizin üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Restore to a new location, or with different settings :  Bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyasını VMware vSphere ( Standalone ) sunucumuz ya da VMware vSphere Cluster sunucularımız üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemlerini özelleştirebilirsiniz. Yani ortamda hangi VMware vSphere ( Standalone ) sunucumuz ya da VMware vSphere Cluster sunucularımız yapılandırması üzerinde hangi NOD üzerine Restore ( Geri Yükleme ) yapılacağını, hangi dizin altına Backup ( Yedek ) dosyaların Restore ( Geri Yükleme ) yapılacağını, hangi Virtual Network Adapter ( Sanal Ağ Bağdaştırıcı ) kullanacağını gibi seçenekleri özelleştirebilirsiniz.
 • Staged restore : Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 ile birlikte gelen bu seçenek ile almış olduğunuz Backup ( Yedek ) dosyasını Restore ( Geri Yükleme ) işlemlerini özelleştirebilirsiniz ve Virtaul Lab ortamında kullanabilirsiniz.
 • Quick rollback : Orjinal dizin üzerinde Replication ( Çoğaltma ) yapmadan Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapmazsanız. Veeam Backup & Replication hızlı Restore ( Geri Yükleme ) yapmak için Quick rollback ( Hızlı Geri Alma) bu seçeneği seçebilirsiniz. Quick rollback ( Hızlı Geri Alma), Restore ( Geri Yükleme ) süresini önemli ölçüde azaltır ve ortam üzerinde çok az etkisi vardır. Quick rollback ( Hızlı Geri Alma) seçeneği etkinleştirilmiş Restore ( Geri Yükleme ) sırasında, Veeam Backup & Replication orijinal Virtual Machine ( Sanal Makine ) ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) Replica ( Çoğaltma ) işlemi arasındaki farkı elde etmek için tüm Virtual Machine ( Sanal Makine ) Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) diskleri için özetleri hesaplamaz. Bunun yerine, değiştirilen disk sektörleri hakkında bilgi almak için CBT’yi sorgular ve yalnızca bu disk sektörleri için özetleri hesaplar. Sonuç olarak, özet hesaplama çok daha hızlı gerçekleştirilir. Bundan sonra, Veeam Backup & Replication düzenli bir şekilde failback gerçekleştirir. Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde meydana gelen bir sorundan sonra orijinal Virtual Machine ( Sanal Makine )’ye geri dönmezseniz hızlı geri alma kullanmanız önerilir — Örneğin, bir uygulama hatası oluşması ve ya bir kullanıcı yanlışlıkla Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerindeki bir dosyayı silmesi gibi bir sorunda. Sorun donanım, yazılım kaynaklı, Storage ( Depolama ) ve ya güç kaybı nedeniyle oluştuysa hızlı geri alma kullanılmaz.
 • Pick proxy to use : Veeam Backup & Replication, Backup Jobs için birbirinden bağımsız olarak Backup ( Yedek ) işlemi için birbirinden bağımsız Backup ( Yedek ) depolar atar. Backup Proxy belirli yedekleme depolarına bağlamanız ve bunları birlikte kullanmanız gerekiyorsa, Proxy affinity ayarlarını yapılandırabilirsiniz. Proxy affinity hangi Backup Proxy’lerinin belirli bir Backup ( Yedek ) deposuna erişmeye ve bu Backup ( Yedek ) deposundan/bu Backup ( Yedek ) deposuna veri okumaya/yazmaya uygun olduğunu belirler. Proxy affinity ayarları Backup Repository düzeyinde belirtilir. Varsayılan olarak, Veeam Backup & Replication üzerindeki Backup infrastructure yapısına ve Backup Repository erişmesini sağlar. Proxy affinity ayarlarını kullanarak, bu Backup Repository erişebilecek Proxy affinity listesini tanımlayabilirsiniz.

Restore Mode ekranın da Restore to a new location, or with different settings seçeneği ile VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine özelleştirerek yani farklı bir isim de ve farklı bir dizin altına ( Geri Yükleme ) işlemi gerçekleştireceğimiz için Restore to a new location, or with different settings seçeneğini seçiyoruz Next diyerek devam ediyoruz.

Host ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemini ortamınızdaki VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine Restore ( Geri Yükleme ) yapılacaksa onu yapılandırdığımız ekrandır. Eğer herhangi bir yapılandırma yapmadan devam ederseniz ortamımız da Backup ( Yedek ) alınanVMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemini yapacaktır.

Host ekranın da W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Host bölümün de ortamınızdaki VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz üzerinde Backup ( Yedek ) alındığını görüyoruz.

Host ekranın da Host tıklıyoruz.

Select Server ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemini ortamımızdaki VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapacaksanız onu seçiyoruz ve OK diyoruz.

Host ekranın da W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Host bölümün de ortamınızdaki VMware vSphere ( Standalone ) Host’u üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işleminin yapılacağını görüyoruz.

Host ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Resource Pool ekranın da W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) VM resource pool bölümün de ortamınızdaki VMware vSphere ( Standalone ) sunucunuz üzerinde hangi Resource Pool üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işleminin yapılacağını görüyoruz.

Resource Pool ekranın da Pool tıklıyoruz.

Select Resource Pool ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemini ortamımızdaki VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerinde hangi Resources üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işleminin yapılacağını görüyoruz ve OK diyoruz.

Resource Pool ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Datastore ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemini VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerinde Backup aldığındığı dizin üzerine Restore ( Geri Yükleme ) yapılacağını görüyoruz. VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerinde bu dizini kullanıyorsanız bu şekilde bırakabilirsiniz ya da VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerinde belirlediğiniz bir dizini gösterebilirsiniz. Ancak VMware vSphere Cluster yapısın da Cluster Volume yapısını göstermeniz gerekmektedir.

Files Location bölümü altında Virtual Machine ( Sanal Makine ) dosyalarını, dosya boyutunu,hangi Datastore üzerinden Backup alındığını bilgilerini görüyoruz.

Virtual Machine ( Sanal Makine ) dosyalarını uzantıları :

.nvram : Virtual Machine ( Sanal Makine )  BIOS bilgilerinin saklandığı dosyadır.

.vmdk : Virtual Machine ( Sanal Makine ) Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) burada saklıdır.

.vmsd : Virtual Machine ( Sanal Makine ) Snapshot ( Anlık Görüntü ) bilgileri burada saklıdır.

.vmx : Virtual Machine ( Sanal Makine ) uzantısıdır.

.vmxf :  Takım halinde bulunan Virtual Machine ( Sanal Makine ) yapılandırma dosyasıdır.

.vsmp : Virtual Machine ( Sanal Makine ) takas dosyasıdır. Virtual Machine ( Sanal Makine ) hafıza miktarı kadar büyüklüğe sahiptir.

.log : Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde yaptığımız tüm değişikler burada tutulur. Virtual Machine ( Sanal Makine ) herhangi  bir hata oluşması durumunda problemin kaynağına buradan bakılabilir.

Datastore ekranın da Datastore tıklıyoruz.

Select Datastore ekranın da W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) ortamınızdaki VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerinde Restore ( Geri Yükleme ) işlemi gerçekleştireceğimiz için direkt olarak VMware vSphere ( Standalone ) sunucumuz geldi. VMware vSphere ( Standalone ) sunucumuz üzerindeki datastore2 seçiyoruz ve OK diyoruz.

Datastore ekranın da Disk Type diyoruz.

Disk Type Settings ekranın da Restored VM disk type seçeneği altında

 • Same as source : Alınan Backup içindeki Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) yapısı aynı şekilde Restore ( Geri Yükleme ) işlemi gerçekleştirilir.
 • Thin : Storage’da bulunan alanınızdan tasarruf etmek için kullanılır. Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) boyutuna göre alan ayrılır ancak içerisine veri geldikçe disk genişler. Yani siz 200 GB bir Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirdiniz ve Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) 100 GB boyutu var. Bu disk Datastore’da belki 100 GB yer kaplayacaktır. Ancak içerisine 50 GB’lık bir veri kopyalarsanız yanlızca 150GB’lık bir alan kaplayacaktır. Yani içerisine veri geldikçe disk kendini genişleticektir. Thin disk daha sonra daha fazla alana ihtiyaç duyarsa, maksimum kapasitesine kadar büyüyebilir ve kendisine sağlanan tüm Datastore alanını kaplayabilir. Bu seçeneği seçtiğinizde data bloklarında hiç sıfırlanma olmaz. Bundan dolayı ufakta olsa performans kayıpları yaşanır.
 • Thick (lazy zeroed) : Default olarak Thick formatın da bir Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) oluştururlur. Disk oluşturulduğunda Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) için gereken alan Datastore üzerinde ayrılır. Bu Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) Restore ( Geri Yükleme ) işlemini yaptığımız sırada tüm alanı alan bir disktir, ancak bu alan fiziksel ortamda bazı eski veriler içerebilir. Bu eski veriler silinmez veya üzerine yazılmaz, bu nedenle bloklara yeni veriler yazılabilmesi için sıfırlanması gerekir. Bu tür bir disk daha hızlı oluşturulabilir, ancak yeni bloklar için artan IOPS nedeniyle ilk yazma işlemleri için performans düşük olacaktır.
 • Thick (eager zeroed) : Thick (eager zeroed) seçeneğini seçtiğinizde Fault Tolerance’in açık olduğu Virtual Machine ( Sanal Makine )’ler de bunu kullanabilirsiniz. Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) için gereken alan aynı lazy zeroed ‘da olduğu gibi ayrılır. Ancak burada bir fark vardır. Lazy Zeroed seçeneğinde Virtual Machine ( Sanal Makine ) Restore ( Geri Yükleme ) işlemini yaptığınızda Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) hemen oluşurken, Eager Zeroed seçeneğinde Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) hemen oluşmaz. Bunun sebebi ise Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) sıfırlanmasından yani disk bloklarına sıfır yazılmasından kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı bu Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) Restore ( Geri Yükleme ) işleminini yaptığında uzun sürecektir. Ayrıca bu Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) üzerinde Extend ( Genişletmek ) işlemi yaptığınızda Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde anlık performans kayıpları yaşayabilirsiniz. Ayrıca en performanslı disk seçeneğidir. Veri güvenliği nedeniyle, Eager Zeroed seçeneği daha yaygındır. Bir Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk )’yi sildiğinizde, Datastore’daki veriler tamamen silinmez; işletim sistemi üzerine yazılana kadar bloklar kullanılabilir olarak işaretlenir. Bu Datastore üzerinde Eager Zeroed ile bir Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) oluşturursanız, disk alanı tamamen silinir ( yani sıfırlanı r), böylece kötü niyetli kişilerin herkesin önceki verileri kullanmasını/kurtarmasını önler.

Datastore ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Folder ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemini ortamımızdaki VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine yapıldıktan sonra VMware ESXi konsolu üzerinde görüntülenecek olan Name ( İsmi ) ve hangi Folder ( Klasör ) altına Restore ( Geri Yükleme ) işlemini yapılandırdığımız ekrandır.

Folder ekranın da Name… diyoruz.

Change Name ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemininden sonra VMware ESXi konsolunda Name ( İsmi ) nasıl göreneceğini yapılandıracaksak Set name to bölümüne yazabilirsiniz.

Change Name ekranın da Add prefix seçeneğin de new_W16FILE şeklinde yapılandırabilirsiniz.

Change Name ekranın da Add suffix seçeneğin de W16FILE_restored  şeklinde yapılandırabilirsiniz.

Change Name ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Folder ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Network ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemini ortamımızdaki VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerindeki hangi Virtual Network Switch ( Sanal Network ) üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapıldıktan sonra Network ile haberleşmesini yapılandırdığımız ekrandır. Backup ( Yedek ) alındığında hangi Virtual Network Switch ( Sanal Network ) kullanıyorsa herhangi bir yapılandırma yapmazsaniz o Virtual Network Switch ( Sanal Network ) üzerinde yapılandırılacaktır.

Network ekranın da W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) ortamınızdaki VMware vSphere ( Standalone ) sunucumuz üzerindeki VN Network isimli Virtual Network Switch ( Sanal Network ) kullandığını görüyoruz.

Network ekranın da Network… diyoruz.

Select Network ekranın da W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) ortamınızdaki VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerinde hangi Virtual Network Switch ( Sanal Network ) kullanacaksa onu seçiyoruz ve OK diyoruz.

Network ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemininden sonra Network ( Ağ ) ile haberleşmeden çalışmasını ve gerekli kontrolleri sağladıktan sonra Network ( Ağ ) ile haberleşmesini istersek eğer Disconnect diyebiliriz.

Network ekranın da Target bölümünde Not connected ( Bağlı Değil )’larak görüyoruz. Restore ( Geri Yükleme ) işlemininden sonra Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinden Connect ( Bağlı ) yapabilirsiniz.

Network ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

NOT : Network ekranın da Disconnect ( Bağlantı Kes ) dedikten sonra tekrar Connected ( Bağlı ) olmasını istiyorsanız. Tekrar Network diyerek bir Virtual Network Switch ( Sanal Network ) seçerseniz Target durumunda o Virtual Network Switch ( Sanal Network ) görüntülecek ve Connected ( Bağlı ) olarak düzelmiş olacaktır. 

Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4 ile birlikte gelen Secure Restore ekranı Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapacağımız sunucuyu üzerinde bulunan kötü amaçlı yazılımların taranmasını sağlayabilirsiniz.

Secure Restore  : Veeam Backup & Replication, Virtual Machine ( Sanal Makine ) Restore ( Geri Yükleme ) işleminden önce Virtual Machine ( Sanal Makine ) dosyalarını ve uygulamalarını Antivirüs yazılımıyla tarayarak güvenli geri yükleme yapmanızı sağlar. Safe Restore ( Güvenli Geri Yükleme ) sırasında Veeam Backup & Replication VMware vSphere ( Standalone ) sunucumuz ya da VMware vSphere Cluster sunucularımız üzerine Restore ( Geri Yükleme ) planladığınız sunucunuz üzerine Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) sunucunuz üzerine bağlar. Veeam Backup & Replication Restore ( Geri Yükleme ) yapılmış Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) dosyalarını taramak için bir Antivirüs yazılımını tetikler. Antivirüs yazılımı herhangi bir sorun algılarsa, Veeam Backup & Replication ya Restore ( Geri Yükleme ) işlemini iptal eder ya da Safe Restore ( Güvenli Geri Yükleme ) ayarlarına bağlı olarak Virtual Machine ( Sanal Makine ) ve ya Virtual Harddisk ( Sanal Harddisk ) ( .vmdk ) dosyalarında kısıtlamalarla Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirir.

Secure Restore ekranın da

 • Scan the restored machine for malware prior to performing the recovery : Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirmeden önce Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapılan Virtual Machine ( Sanal Makine ) kötü amaçlı yazılımlara karşı tarar.
 • Proceed with recovery but disable network adapters : Restore ( Geri Yükleme ) işlemi devam eder ancak Network Adapters ( Ağ Bağdaştırıcı ) devre dışı bırakır.
 • Abort VM recovery  : Veeam Backup & Replication’ın Restore ( Geri Yükleme ) işlemini iptal etmesini sağlayabilirsiniz.
 • Scan the entire image : İlk kötü amaçlı yazılım bulunduktan sonra kalan dosyalarıda taramasını sağlayabilirsiniz.

Secure Restore ekrann da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Reason ekranın da neden Restore ( Geri Yükleme ) işlemini gerçekleştirildiğiyle ilgili bilgiyi Restore reason bölümüne yazabilirsiniz.

Do not show me this page again seçeneğini seçerek bir daha ki Restore ( Geri Yükleme ) işlemin de Reason ekranının gelmemesini sağlayabilirsiniz.

Reason ekranın da herhangi bir açıklama yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Summary ekranın da Restore ( Geri Yükleme ) işlemi ile ilgili bilgileri görüyoruz.

 • Original VM name : Orjinal Virtual Machine ( Sanal Makine ) ismini görüyoruz.
 • New VM name : Restore ( Geri Yükleme ) işleminden sonraki Virtual Machine ( Sanal Makine ) ismini görüyoruz.
 • Restore point : Hangi Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) seçildiğini görüyoruz.
 • Target host : Ortamdaki hangi VMware ESXi ( Standalone ) sunucunuz ya da VMware ESXi Cluster yapısındaki NOD’unuz üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işleminin gerçekleştirileceğini görüyoruz.
 • Target resource pool : Virtual Machine ( Sanal Makine ) hangi kaynak üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işleminin yapılacağını görüyoruz.
 • Target VM folder : Virtual Machine ( Sanal Makine ) hangi Folder ( Klasör ) üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işleminin yapılacağını görüyoruz.
 • Target datastore : Restore ( Geri Yükleme ) işleminin orjinal dizin üzerine yapılacağını görüyoruz.
 • Network mapping : Hangi Virtual Network Adapter ( Sanal Ağ Bağdaştırıcı ) kullanacağını görüyoruz.
 • Secure Restore : Restore ( Geri Yükleme ) işlemi yapacağımız sunucuyu üzerinde bulunan kötü amaçlı yazılımların taranmasının yapılmayacağını görüyoruz.
 • Proxy : Hangi Backup Proxy sunucusunu kullanılacağını görüyoruz.

Summary ekranın da Power on VM after restoring seçeneğini işaretliyoruz. Restore ( Geri Yükleme ) işlemi tamamlandıktan sonra W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) çalıştırılmasını sağlıyoruz.

Summary ekranın da Finish diyerek Restore ( Geri Yükleme ) işlemini başlatıyoruz.

Restoring VM ekranın da Log sekmesin de W16FILE_restored isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Restore ( Geri Yükleme ) işleminin başladığını ve Restore ( Geri Yükleme ) işleminin süreçlerini görüyoruz.

Restoring VM ekranın da Log sekmesin de W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Restore ( Geri Yükleme ) işlemininde ne kadar boyutun Restore ( Geri Yükleme ) işleminin yapıldığını görüyoruz.

Restoring VM ekranın da Log sekmesin de W16FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) Restore ( Geri Yükleme ) işleminin Success ( Başarılı ) bir şekilde tamamlandığı görüyoruz.

VMware ESXi konsolun da Virtual Machines bölümü altında bulunan W16FILE_restored isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzun geldiğini ve Power On ( Çalışır ) olarak görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle….

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top