Veeam Backup & Replication 10 Backup Repository Ekleme

Merhaba

Veeam firmasının hem Microsoft Hyper-V hem de Vmware VMware vSphere platformları için geliştirilmiş olduğu Backup yazılımının yeni versiyonu ve yeni özelliklerinin bulunduğu Veeam Backup & Replication 10 18 Şubat 2020 tarihi itibariyle kullanıma sundu. Aslında 2019 ile birlikte Veeam Backup & Replication 9.5 Update 3’ten sonra Veeam Backup & Replication 10 versiyonun gelmesi hepimiz merakla ve heyecanla bekliyorduk ancak Veeam Forum’da yapılan açıklamada 2019 yılı içinde yayınlanacak olan Update serisi ile Veeam Backup & Replication kullanımına yeni özelliklerle devam edeceği bilgisi verildi. Veeam Backup & Replication 10 versiyonunu 2020 ilk çeyreğinde kullanıma sunulacağını bildirmişlerdi. 18 Şubat 2020 tarihi itibariyle Veeam Backup & Replication 10 versiyonu yeni özellikleri ile karşımıza çıktı.

Daha önceki yazılarımız da

  1. Veeam Backup & Replication 10 Kurulumu
  2. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 10
  3. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4b Update 10 yazılarını sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımızda Veeam Backup & Replication 10 üzerinde Backup Repository ekleme ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsulu geliyor karşımıza.

Veeam Backup & Replication 10 konsolu üzerinde BACKUP INFRASTRUCTURE menüsü altında bulunan Backup Repositories sekmesi altında default olarak gelen Default Backup Repository görebilirsiniz. Veeam Backup & Replication 10 Kurulumundan sonra Veeam Backup & Replication 10 sunucumuz üzerinde Default Backup Repository adında ve C:\backup dizini altında bir yapılandırma oluşturmaktadır.  Eğer Veeam Backup & Replication 10 Kurulumunu yeni yapmışsanız ve herhangi bir Backup Repository yapılandırmazsanız. Veeam Backup Job oluştururken sadece Default Backup Repository görülecektir.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunda bulunan Backup Repositories üstünde sağ tuş Add Backup Repository ya da Manage Repository menüsünde bulunan Add Backup Repository tıklayarak. Veeam Backup & Replication 10 üzerinde Backup Repository yapılandırma işlemini başlatabilirsiniz.

Add Backup Repository ekranın da ise yapılandırabileceğiniz Backup Repository için dört farklı yapılandırma seçeneği bulunmaktadır.

  • Direct attach storage
  • Network attached storage
  • Deduplicating storage appliance
  • Object Storage

Direct attach storage : Direkt olarak Windows ve Linux sunucuları üzerindeki bir dizin üzerine ve ya sunucular üzerinde doğrudan bağlı depolama alanları üzerinde Backup Repository yapılandırması için bu seçenek ile devam edebilirsiniz. Genel yedekleme yöntemi olarak bu seçenek yoğun olarak kullanılmaktadır.

Network attached storage : Ortamınızda buluna File Server ya da NAS sistemler üzerinde Share ( Paylaşım ) dizinleri üzerinde Backup Repository yapılandırması için bu seçenek ile devam edebilirsiniz. SMB (CIFS ) protokolünü kullanmaktadır. Veeam Backup & Replication 10 ile birlikte NFS Share seçeneğininde geldiğini görüyoruz.

Deduplicating storage appliance : Dell EMC Data Domain, ExaGrid ve HPE StoreOnce ve Quantum DXi gibi ürünler üzerinde Backup Repository yapılandırması için bu seçenek ile devam edebilirsiniz.

Object Storage : Amazon Web Services (AWS) Cloud ( Bulut ) hizmetinde içinde bulunan S3 (Simple Storage Service) Compatible ve Amazon S3, Microsoft Azure Blob Storage ve IBM CLoud Object Storage Cloud ( Bulut ) hizmetleri ürünler üzerinde Backup Repository yapılandırması için bu seçenek ile devam edebilirsiniz.

Add Backup Repository ekranın da Direct attach storage seçeneği seçiyoruz.

Add Backup Repository ekranın da Direct attach storage seçeneği altında bulunan Microsoft Windows Server seçeneğini seçiyoruz.

Name ekranın da yapılandıracağımız Backup Repository için bir Name ( İsim ) belirliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Server ekranın da sunucu üzerinde bulunan alanları görüntülememiz gerekiyor. Repository server bölümünde sadece bu sunucumuz üzerindeki kurulu olduğu için onu görüyoruz. Eğer ortamınızda Repository Server sunucumuzu başka bir sunucu üzerinde yapılandırmışsanız Add New diyerek onu ekleyebilirsiniz.

Server ekranın da Populate diyerek sunucu üzerinde bulunan alanları görüntülüyoruz.

Server ekranın da Populate diyerek sunucu üzerinde bulunan alanları kontrol ediliyor.

Server ekranın da sunucumuz üzerinde bulunan Disklerimizi görüyoruz.

Server ekranın da sunucumuz üzerinde bulunan E:\100 GB boyutundaki diskimizi seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Repository ekranın da E dizini altında otomatik olarak Backups adında bir klasör oluşturulacaktır. Populate diyerek tekrar bir Capacity ( Kapasite ) ve Free Space ( Boş Alan ) sorgulaması yapabilirsiniz.

Repository ekranın da E dizini altında otomatik olarak Backups adında bir klasör oluşturulacaktır. Browse diyerek farklı bir dizin altında klasör oluşturabilirsiniz

Select Folder ekranı geliyor karşımıza E dizini altında New Folder diyerek farklı bir oluşturabilirsiniz. Gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Repository ekranın da Populate diyerek tekrar bir Capacity ( Kapasite ) ve Free Space ( Boş Alan ) sorgulaması yapabilirsiniz.

Repository ekranın da Populate dediğimizde Capacity ( Kapasite )ve Free Space ( Boş Alan ) sorgulaması yapılıyor.

Repository ekranın da Capacity ( Kapasite )ve Free Space ( Boş Alan ) bilgilerini görüyoruz.

Load Control bölümü altında

Limit maximum concurrent task to seçeneği ile oluşturacağınız Backup Repository üzerinde aynı an da kaç tane Backup Job görevinin çalışacağını yapılandırabilirsiniz. Default olarak 4 şeklinde gelmektedir.

Limit read and write data rates to seçeneği ile oluşturacağınız Backup Repository üzerinde Read ( Okuma ) ve Write ( Yazma ) boyutunu belirleyebilirsiniz.

Repository ekranın da Advanced diyoruz.

Storage Compatibility Settings ekranın da Align backup file data blocks, Decompress backup data blocks before storing, This repository is backed by rotated hard disk ve User per-VM backup files yapılandıracağınız Backup Repository için gerekli yapılandırmaları yapabilirsiniz.

Repository ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Repository ekranın da Windows Server 2019 üzerinde kurulumunu yaptığımız Veeam Backup & Replication 10 üzerinde oluşturacağınız Backup Repository disk yapısı ReFS olarak yapılandırmanız gerekmektedir. Eğer Backup Repository olarak ayarlayacağınız disk yapısı NTFS olarak yapılandırmışsanız aşağıdaki gibi Fast Cloning işlemi için NTFS sisteminin desteklenmediği uyarısı alabilirsiniz. Yes diyerek devam ediyoruz.

Mount Server ekranın da Mount Server bölümünde oluşturulacak olan Backup Repository hangi sunucu üzerinde bağlanacağını seçiyoruz. Eğer ortamınızda Mount Server sunucumuzu başka bir sunucu üzerinde yapılandırmışsanız Add New diyerek onu ekleyebilirsiniz.

Veeam Backup & Replication 10 ile birlikte Instant recovery write cache folder bölümünün geldiğini görüyoruz. Veeam Backup & Replication 9.5 versiyonunda bulunan Folder bölümünün artık olmadığını görüyoruz.

Instant recovery write cache folder bölümünü Instant Vm Recovery önbellek dosyalarının depolanabileceği dosya yolunu gösteriyoruz. Bu alan için en az 10 GB boş  disk alanı olanı bir dizini yapılandırmanız gerekmektedir.

Enable vPower NFS service on the mount server (recommended) bölümünde ise Veeam firmasına patentli bir teknolojisi olan vPower NFS özelliği aktif edebiliyoruz. vPower NFS : Veeam Backup & Replication 10 ile tekilleştirilmiş ve sıkıştırılmış olan backup dosyalarının VMDK dosyası olarak ESXi host’una eklenmesini sağlar. Bu sayede ESXi host Backup alınmış olan Virtual Machine ( Sanal Makine ) dosyalarına erişim sağlayabilir.

Mount Server ekranında gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Review ekranın da Backup Repository için yapılandırmış olduğumuz özellikleri ve ayarları görüyoruz.

Search the repository for existing backups and import them automatically seçeneği işaretlerseniz yapılandıracağınız Backup Repository içinde eğer daha önceden alınan Backup ( Yedek ) dosyaları varsa bunlarıda Import edecektir. Ancak Veeam Backup & Replication 10 Kurulumu sonrasından yeni bir Backup Repository yapılandırdığımız için bu seçeneği işaretlemiyoruz.

Review ekranın da Apply diyerek yapılandırmayı başlatıyoruz.

Apply ekranın da Backup Repository yapılandırma işlemleri gerçekleşmektedir.

Apply ekranın da Backup Repository yapılandırma işlemi tamamlandıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Summary ekranın da Backup Repository yapılandırma işlemleri ile ilgili bilgileri görüyoruz. Gerekli yapılandırmayı tamamlandıktan sonra Finish diyerek yapılandırmayı sonlandırıyoruz.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunda karşımıza gelen Change the configuration backup location to the newly created repository? uyarısına Yes diyoruz. Oluşturmuş olduğumuz Backup Repository Veeam Backup & Replication 10 üzerinde bundan sonra Backup Jobs oluştururken direkt olarak gelecektir.

Veeam Backup & Replication 10 konsolunda bulunan BACKUP INFRASTRUCTURE menüsü altında bulunan Backup Repositories sekmesine yapılandırmış olduğumuz Backup Repository geldiğini görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Bir yanıt yazın

Back To Top