Veeam Backup & Replication 11 VMware vSphere Host Ekleme

Merhaba

Bulut Veri Yönetimi sağlayan yedekleme çözümlerinin lider şirketi Veeam Software, bulut, sanal veya fiziksel tüm kurumsal iş yükleri için en gelişmiş veri koruma çözümü olan V11’ı versiyonunu piyasaya sundu. Kapsamlı veri yönetimi için tek çözüm olan yeni V11,  AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud Platform için çoklu bulut ortamının tüm karmaşıklığını yönetirken veriyi yaşam döngüsünün her aşamasında koruyor.

Veeam CTO’su ve Ürün Stratejisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Danny Allan, piyasaya sunulan Yeni V11 ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Bundan yalnızca 12 ay önce 150’den fazla yeni geliştirmeyle piyasaya sürülen V10, şu ana kadar 700 binden fazla indirme sayısına ulaştı. Şimdi ise toplam 200 yeni yedekleme, bulut, felaket kurtarma, güvenlik ve otomasyon geliştirmeleriyle yeni sürümü piyasa sunduk. Bu kadar kısa sürede böylesi güçlü ve esnek bir ürünü piyasaya sunabilmemiz Veeam’in inovasyon hızını ve müşterilerin veri güvenliği ihtiyaç ve talepleri konusundaki taahhütlerine bağlılığını ortaya koyuyor.”

451 Research Raporu, işletmelerin yüzde 69’u iş gücünün en az yüzde 75’inin artık etkili bir şekilde uzaktan çalışabildiğini gösteriyor. Uzaktan çalışma modelinin giderek artması ve buna bağlı olarak çoklu bulut ekosistemlerinde iş yüklerinin hızlanması, veri yönetimini ve kontrolünü her zamankinden daha da zorlaştırıyor. Müşterilerin 2020 yılının başından bu yana karşılaştıkları yeni veri koruma zorluklarına yanıt olarak yılın merakla beklenen çözümü V11, artan ve artmaya devam edecek siber riskleri bertaraf ederek her büyüklükteki şirket için güvenilir güvenlik ve fidye yazılım koruması sağlıyor. V11 böylece şirketlere muntazam bir esneklik ve dayanıklılık sağlıyor.

Yeni Veeam v11, işletmelere eksiksiz veri koruması için aşağıdaki özellikleri sunuyor:

 • Veeam Sürekli Veri Koruma (CDP) ile Felaket Kurtarma: Yerleşik CDP ile Tier-1 VMware iş yükleri için kesinti süresini ortadan kaldıran ve veri kaybını en aza indiren en iyi kurtarma noktası hedeflerini sağlayarak en son durumda veya zamanda istenen noktaya anında kurtarma sağlar. (RPOs).
 • Güvenilir Fidye Yazılım Koruması: EC 17a-4 (f), FINRA 4511 (c) ve CFTC 1.31 (c) – (d) düzenlemeleri ile uyumlu, sabit, sağlamlaştırılmış Linux depolarıyla yedeklemeleri güvende tutar, fidye yazılımı, kazara veya kötü niyetli silme işlemlerini ve şifrelemeleri önler; herhangi bir donanım kilidi olmadan genel amaçlı sunuculara bağlıdır.
 • AWS S3 Glacier ve Azure Blob Archive: Uzun vadede veri arşivleme ve saklama maliyetlerini 20 kata kadar azaltır ve manuel bant yönetimini Amazon S3 Glacier için yeni yerel destekle değiştirir. Glacier Deep Archive dahil olmak üzere Veeam Scale-out Backup Repository Archive Tier ile uçtan uca yedekleme yaşam döngüsü yönetimi aracılığıyla Microsoft Azure Arşiv Depolaması sunar.
 • Google Cloud Storage: Veeam Scale-out Backup Repository Capacity Tier for Google Cloud Storage için yeni destek, daha fazla bulut nesnesi depolama hedefi seçeneği sunar.
 • Genişletişmiş Anlık Kurtarma: Instant VM Recovery’nin öncüsü Microsoft SQL, Oracle veritabanları ve NAS dosya paylaşımları için güçlü anlık kurtarma ile en düşük kurtarma süresi hedeflerine (RTO’lar) ulaşılmasını sağlar.
 • Mac için YENİ Veeam Agent: Microsoft Windows, Linux, IBM AIX ve Oracle Solaris için mevcut Veeam Agent’lara katılarak her türlü macOS cihazı için son kullanıcı veri yedeklemesi sağlar.
 • Veeam destekli BaaS ve DRaaS: Tam anlamıyla yönetilen bir yedekleme deneyimi için Veeam destekli hizmet sağlayıcılarla birlikte çalışarak V11’in değerini en üst düzeye çıkarmak üzere gereken hizmetlerden, çözümlerden ve uzmanlıktan yararlanma olanağı sunar.

180’den fazla ülkede önde gelen bulut ve hizmet sağlayıcıları aracılığıyla pazara Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) ve Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) sunan Veeam, servis sağlayıcılarına V11’e sorunsuz bir şekilde entegrasyonunu, veri koruma operasyonlarının merkezi yönetimini, takibini ve müşteri self servis erişimini sağlayan web tabanlı bir platform olan Veeam Service Provider Console v5 platformunu sunuyor. Versiyon 5 artık Linux ve Mac için genişletilmiş yedekleme yönetimi, buluta özgü AWS ve Azure yedeklemelerinin izlenmesi ve raporlanması, çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) ile gelişmiş güvenlik ve güçlü koruma hizmetleri sunuyor.

Yeni Veeam Availability Suite v11, Veeam Backup & Replication v11’in kapsamlı yedekleme ve kurtarma özelliklerini Veeam ONE v11’in izleme, raporlama ve analitik yetenekleriyle birleştirerek, işletmelere eksiksiz veri koruması ve görünürlük sunuyor. Böylece müşterilerin benzersiz veri kullanılabilirliği, görünürlük ve çoklu bulut ortamlarında yönetişim sağlamasına olanak sunuyor. Ayrıca, Veeam Disaster Recovery Orchestrator (eski adıyla Veeam Availability Orchestrator) Veeam DR Pack’in yeni veya önceki bir satın alma işlemine Veeam Availability Suite veya Veeam Backup & Replication eklenmesi, işin devamlılığını sağlamak için kurtarma otomasyonu ve DR testi de sağlıyor.

Kullanıma sunulan Yeni Veeam Backup & Replication v11’in tüm indirmelerinde şirket içi ve buluttaki tüm iş yükleri için taşınabilir, esnek, buluta hazır lisans olan Veeam Evrensel Lisansına (VUL) dahil ediliyor. Lisanslar ek maliyet olmaksızın iş yükleri arasında aktarılabildiğinden, evrensel lisanslama çoklu bulut ortamlarında farklı iş yüklerinin korunmasını kolaylaştırıyor.

Veeam kullanıcıları, V11’e yükseltme yaparken AWS ve Azure’da yerel yedekleme ve kurtarma için kullanılmak üzere hiçbir ek ücret ödemeden altı ay boyunca ek 25 VUL lisansı almayı seçebiliyor.

Bu yazımızda Veeam Backup & Replication 11 kurulumunu anlatıyor olacağız. Daha sonraki yazılarımızda Veeam Backup & Replication 11 yapılandırarak yeni gelen özellikleri birlikte görüyor olacağız.

Veri koruma çözümünüzden daha fazlasını bekleyin

Verileriniz işinizi sürdürmeniz için kritik öneme sahiptir. Veri kaybını önlemek ve maliyetleri kontrol altında tutmak ilk öncelikleriniz olsa da bu hedefler arasında bir denge sağlamak sizi çok zorlayabilir. Hem iş yüklerinin çoklu bulut ekosistemlerine geçişinin hızlanması hem de çalışanların daha sık uzaktan çalışması nedeniyle veri yönetimi ve kontrolü artık çok daha zor. Bu nedenle kapsamlı veri yönetimi için tek başına güçlü bir çözüme ihtiyaç duyarsınız. Bu çözümün hem gittikçe artan verilerinizi kullanım ömürleri boyunca koruyacak kadar güçlü ve esnek hem de sizi bugün ve ileride siber tehditlere karşı koruyacak kadar güvenli olması gerekir

Veeam® Backup & Replication

Veeam® Backup & Replication 11 kapsamlı, kurumsal düzeyde veri koruma özellikleriyle bu yeni nesil operasyonel zorluklarla başa çıkmaya hazır. Güçlü, güvenilir ve kullanımı kolay bu Veeam çözümü, işinize uygun esneklikle sizi yarı yolda bırakmayacak pazar lideri güvenilirlik sağlayarak operasyonel ek yükleri azaltır. Veeam Backup & Replication basit, esnek ve güvenilir bir çözümle tüm bulut, sanal ve fiziksel iş yükleriniz için güvenilir kesintisiz erişilebilirlik sağlar. Verilerinizi güçlü yedekleme ve anında kurtarma seçenekleriyle konumdan veya iş yükü türünden bağımsız olarak koruyun.

Güçlü ve modern veri koruma

Veeam® Backup & Replication 11 depolama snapshot’ları, yedeklemeler, replikalar ve sürekli veri koruma için tek bir üründe 4’ü 1 arada yedekleme ve kurtarma çözümü sunar. Veeam bulut, sanal ve fiziksel iş yükü ihtiyaçlarınız için güvenli ve güvenilir koruma sağlayan sektör lideridir. 150’yi aşkın yeni özellik ve geliştirme ile YENİ v11, her ölçekten işletmeler için benzersiz dayanıklılık sunar.

 •  Veeam CDP ile kritik uygulama ve veriler için iş sürekliliği
 • AWS S3 Glacier ve Azure Archive üzerinde 20 kat daha düşük maliyetli, uzun süreli arşivden buluta depolama
 • Güçlendirilmiş Linux havuzlarında sabit yedeklerle fidye yazılıma karşı eksiksiz koruma
 • NAS, Microsoft SQL ve Oracle için anında kurtarma

Üstelik Veeam ve iş ortaklarımızla bir araya gelerek v11 sürümünden en iyi şekilde yararlanmak için ihtiyaç duyduğunuz hizmet, çözüm ve uzmanlığa ulaşabilirsiniz: Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) ve Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) sağlayıcıları: Şirket verilerinizi ev ofislerde, bulutta ve ötesinde koruyun.

 • Birlikte Daha İyi Global İş Ortakları: Veeam hazır entegre çözümleriyle araç
  takımınızı genişletin.
 • Katma Değerli Bayiler ve sistem entegratörleri: Kazanma stratejinizi şekillendirecek yapı taşlarını keşfedin.

Uzman ekosistemiyle birlikte basit, esnek ve güvenilir yeteneklerden yararlanın. Böylece en zorlayıcı veri koruma zorluklarına karşı bile dayanıklı kalabilirsiniz.

Veeam Evrensel Lisans
Veeam, Veeam Evrensel Lisans ya da diğer adıyla VUL ile fiziksel, sanal ve bulut iş yükleri için gerçek lisans taşınabilirliği sunar. Bu tam özellikli lisans, müşterilerin tüm iş yüklerini tek bir lisans türüyle lisanslamasını sağlar.

Ekosistem genişletme
Veeam yazılım tabanlıdır ve donanımdan bağımsızdır. Müşterilerin özel çözümler uygulamasına gerek kalmadan amaçlarına ulaşmasına yardımcı olmak üzere özel iş ortaklarından oluşan geniş bir ekosistem ile birlikte çalışır. Veeam müşterilerin altyapılarını ve depolarını seçmesine olanak tanıyarak mevcut ve gelecekteki altyapı satın alımlarında en iyi ROI’yi elde etmelerini sağlar. Ayrıca , Veeam veri madenciliği, yeniden veri kullanımı ve gelişmiş özellikler dahil olmak üzere zengin üçüncü taraf entegrasyonlarıyla API’lerini genişletmeye devam etmektedir.

Bu yazımız da Veeam Backup & Replication 11 üzerine VMware ESXİ 7.0.2 sunucumuzu ekleme ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Veeam Backup & Replication 11 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolu geliyor karşımıza.

Invertory menüsü altında bulunan Virtual Infrastructure sekmesinden Veeam Backup & Replication 11 üzerine ortamınız da bulunan VMware vSphere, vCenter Server, Microsoft System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) ile yönetilen Microsoft Hyper-V Failover Cluster ve Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) yapısını ekleyebilirsiniz.

Biz ortamımız da bulunan VMware ESXİ 7.0.2 sunucumuzu Veeam Backup & Replication 11 üzerinde yapılandıracağımız için Add Server diyerek devam ediyoruz.

Add Server ekranın da Veeam Backup & Replication 11 ile Backup ( Yedek ) alabileceğimiz platformları görüyoruz.

Vmware vSphere : Bu seçenek ile VMware platformu üzerindeki VMware vSphere ve vCenter Server yapıları için gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

Microsoft Hyper-V : Bu seçenek ile Microsoft System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) yazılımı ile yönetilen Microsoft Hyper-V Failover Cluster,ve Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) yapıları için gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

Protection GroupVeeam Backup & Replication 10 üzerinde yapılandırma yaparken bu seçenek gelmekteydi. Veeam Backup & Replication 11 ile birlikte bu seçeneğin gelmediğini görmekteyiz. Bu seçenek ile ortamımız da bulunan Physical ( Fiziksel ), Cloud Server ( Bulut Sunucu ) ve Workstations ( İş İstasyonları ) yapıları için gerekli yapılandırmayı yapıyorduk.

NOT : NDMP Server seçeneği daha önceki Veeam Backup & Replication 9.5 versiyonunda bulunmaktaydı. Ancak Veeam Backup & Replication 10 versiyonunda sonra gelmediğini görüyoruz.

VMware vSphere ekranın da Vmware vSphere seçeneğini seçtiğimizde ortamımız da bulunan VMware vSphere ve VMware vCloud Director yapılarımızı Veeam Backup & Replication 11 üzerinde yapılandırabilirsiniz.

Add Server ekranın da ortamımız da bulunan VMware ESXİ 7.0.2 sunucumuzu Veeam Backup & Replication 11 üzerinde yapılandıracağımız için VMware vSphere seçeneğini seçiyoruz.

VMware vSphere ekranın da ortamımız da bulunan VMware ESXİ 7.0.2 sunucumuzu Veeam Backup & Replication 11 üzerinde yapılandıracağımız için vSphere seçeneğini seçiyoruz.

Name ekranın da Veeam Backup & Replication 11 üzerinde VMware ESXİ 7.0.2 sunucumuzun yapılandırması için DNS name ya da IP address ( IP adresi ) bilgisini yazmamız gerekiyor.

Name ekranın da ortamımız da bulunan VMware ESXİ 7.0.2 sunucumuzu Veeam Backup & Replication 11 üzerinde yapılandıracağımız için VMware ESXİ 7.0.2 sunucumuzun DNS name ya da IP address ( IP adresi ) bilgisini yazıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Credentials ekranın da Veeam Backup & Replication 11 üzerinde yapılandıracağımız VMware ESXİ 7.0.2 sunucumuza ulaşmak için eğer ortamınız da Active Directory Domain yapınız varsa ve VMware ESXİ 7.0.2 sunucumuzu dahil etmişseniz. Domain\UserName ve Password bilgisini yazabilirsiniz. Eğer sunucumuz üzerinde kurulum sırasında yapılandırmış olduğunuz yetkili bir kullanıcı varsa ( Root gibi ) UserName ve Password bilgisini yazıyoruz.

Credentials ekranın da Add diyerek yapılandırıyoruz.

Credentials ekranın da VMware ESXİ 7.0.2 kurulumu sırasında yapılandırmış olduğunuz yetkili hesap bilgilerimizi Username bölümüne root şeklinde yazarak Password bölümüne de Root şifresini yazabilirsiniz.

Credentials ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Credentials ekranın da Port bölümünde VMware ESXİ 7.0.2 sunucumuz üzerine hangi Port ile bağlanacağını görüyoruz. Eğer herhangi bir değişiklik yaptıysanız burada gerekli değişikliğini yapabilirsiniz.

Credentials ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Apply diyerek gerekli yapılandırmayı başlatıyoruz.

Certificate Security Alert ekranın da Continue diyerek devam ediyoruz.

Credentials ekranın da gerekli yapılandırmayı kontrol ediliyor.

Apply ekranın da gerekli yapılandırmanın başladığını görüyoruz.

Apply ekranın da gerekli yapılandırmanın tamamlandığını görüyoruz.

Summary ekranın da Veeam Backup & Replication 11 üzerinde VMware ESXİ 7.0.2 yapılandırmasının başarılı bir şekilde tamamlandığını ve yapılandırma ile ilgili bilgilerini görüyoruz.

Summary ekranın da Finish diyerek yapılandırma ekranını kapatıyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolun da Invertory menüsü altında bulunan Virtual Infrastructure sekmesi altında bulunan VMware vSphere sekmesinin geldiğini ve yine VMware vSphere sekmesi altında Standalone Host sekmesinin geldiğiniz görüyoruz.

Standalone Host sekmesi altında 192.168.1.210 IP Address ( IP Adresi ) sahip VMware ESXİ 7.0.2 sunucumuzu ve W16ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) geldiğini görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

 

7 thoughts on “Veeam Backup & Replication 11 VMware vSphere Host Ekleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top