Veeam Backup & Replication 12 Amazon Cloud Storage Repository Yapılandırması

Merhaba

Veeam Backup & Replication hem şirket içindeki hem de buluttaki tüm iş yükleriniz için tek bir yedekleme, kurtarma ve veri güvenliği çözümüdür. Veeam Platform’un temelini oluşturan Veeam Backup & Replication basit, esnek, güvenilir ve güçlü veri koruma sunar. Anında kurtarmayla kesinti sürelerini ortadan kaldırın, yerel sabitlik ve test edilen yedeklemeler sayesinde siber tehditler karşısında güvende olun ve bunların tümünü yazılım tanımlı, donanımdan bağımsız tek bir çözümle elde edin.

  • Fidye yazılıma karşı eksiksiz koruma sağlayın.
 • Hibrit buluta geçişinizi hızlandırın.
 • Maliyeti düşürün, karmaşıklığı azaltın. Sağlayıcıya bağımlı kalmayın

Önemli Yetenekler

Veri yedekleme: Tüm verileriniz için hızlı, güvenli yedekleme

 • Bulut, sanal, fiziksel ve NAS’taki iş yüklerine yönelik yedekleme ve bulmayı otomatik hale getirin.
 • VM, donanım ve İS snapshot’ları için hızlı ve imaj tabanlı yedeklemelerden yararlanın.
 • %100 yazılım tanımlı ve donanımdan bağımsız çözümlerle
  en üst düzeyde esneklik elde edin.

Veri kurtarma: TÜM senaryolar için çok hızlı ve kanıtlanmış kurtarma

 • Anında kurtarmanın öncüsü tarafından sunulan güvenilir geri yüklemeler ile hizmet düzeyi sözleşmelerinizi (SLA’lar) karşılayın.
 • İS’ler, uygulamalar, veritabanları, VM’ler, dosyalar, klasörler, nesneler ve paylaşımlar için tam veya öğe seviyesinde kurtarma.
 • Taşınabilir veri biçimiyle birden fazla bulut ve platform arasında kurtarma yapın.

Buluta hazır: Buluta geçişi hızlandırırken maliyetleri azaltın

 • AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud’a özgü yedekleme ve kurtarmayı tek bir yerden yönetin.
 • Nesne depolama sınıflarındaki verileri yedeklemek ve arşivlemek için ilke tabanlı katmanlandırma.
 • AWS Key Management Service (AWS KMS), Azure Key Vault, sabitlik ve çok daha fazlası ile fidye yazılımların sisteminize girmesini önleyin.

Veri güvenliği: Fidye yazılımlara ve siber tehditlere karşı koruma sağlayın

 • Yedek verileriniz için veri merkezinden buluta kadar uçtan uca sabitlik.
 • Kötü amaçlı yazılımları güvenilir şekilde tespit etme özelliğine sahip otomatik taramalar sayesinde kötü amaçlı yazılım içermeyen yedekler oluşturun.
 • Fidye ödemeye ve verilerinizin şifresini çözmeye kıyasla daha hızlı kurtarma yapın.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22DC isimli ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir Active Directory Domain yapısı kurulmuştur.

İkinci sunucumuz Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22VEEAM isimli ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.210/24 olarak yapılandırılmış ve Active Directory Domain yapısına dahil edilmiştir. Bu sunucumuz üzerine Veeam Backup & Replication 12 kurulumu yapmıştık.

Daha önceki yazımızda

Veeam Backup & Replication 12 Amazon Cloud Storage Yapılandırması

Amazon Cloud Storage üzerinde Bucket yapılandırmasını tamamlamıştık.

Bu Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Amazon Cloud Storage yapısını Backup Repository olarak ekleme ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

 

Veeam Backup & Replication 12 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 konsulu geliyor karşımıza.

Veeam Backup & Replication 12 konsolu üzerinde Backup Infrastructure menüsü altında Backup Repositories menüsü altında default olarak gelen Default Backup Repository görebilirsiniz. Veeam Backup & Replication 12 kurulumundan sonra Veeam Backup & Replication 12 sunucumuz üzerinde Default Backup Repository adında ve C:\Backup dizini altında bir yapılandırma oluşturmaktadır. Eğer Veeam Backup & Replication 12 kurulumunu yeni yapmışsanız ve herhangi bir Backup Repository yapılandırmazsanız. Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Backup Job oluştururken sadece Default Backup Repository görüntülenecektir.

BAKICUBUK_BackupRepository isimli Backup Repository yapılandırmasını daha önceki Veeam Backup & Replication 12 Backup Repository Yapılandırması yazımızda anlatmıştık.

BAKICUBUK_ObjectStorageRepository isimli Microsoft Azure Blob Storage yapılandırmasını daha önceki Veeam Backup & Replication 12 Microsoft Azure Blob Storage Yapılandırması ve Veeam Backup & Replication 12 Azure Blob Storage Repository Yapılandırması yazılarımızda anlatmıştık.

BAKICUBUK_WasabiObjectStorageRepository isimli Wasabi Cloud Storage yapılandırmasını daha önceki Veeam Backup & Replication 12 Wasabi Cloud Storage Yapılandırması ve Veeam Backup & Replication 12 Wasabi Cloud Storage Repository Yapılandırması yazılarımızda anlatmıştık.

Veeam Backup & Replication 12 konsolun da bulunan Backup Repositories menüsü üzerinde sağ tuş Add backup repository ya da Manage Repository menüsün de bulunan Add Repository seçeneğine tıklayarak Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Backup Repository yapılandırma işlemini başlatabilirsiniz.

Add Backup Repository ekranın da ise yapılandırabileceğiniz Backup Repository için dört farklı yapılandırma seçeneği bulunmaktadır.

 • Direct attach storage
 • Network attached storage
 • Deduplicating storage appliance
 • Object Storage

Direct attach storage : Direkt olarak Microsoft Windows ve Linux sunucuları üzerindeki oluşturmuş olduğunuz depolama alanlarını ve ya Veeam Backup & Replication 12 üzerine doğrudan bağlamış olduğunuz depolama alanlarını Backup Repository olarak yapılandırabilirsiniz. Genel yedekleme yöntemi olarak bu seçenek yoğun olarak kullanılmaktadır. Örneğin NAS ( Network Attached Storage ) cihazlarını ya da Storage üzerinde yapılandırdığınız depolama alanlarını ISCSI ile Veeam Backup & Replication 12 sunucusu üzerine bağlantı sağladıktan sonra bu seçenek ile Backup Repository olarak yapılandırabilirsiniz.

Hardened repository seçeneği Veeam Backup & Replication 12 ile birlikte geldiğini görüyoruz. Linux Sunucusu üzerinde yapılandırmış olduğumuz depolama alanlanını Hardened repository seçeneği ile yapılandırarak silinmemesini sağlayabiliriz.

Network attached storage : Ortamınız da bulunan File Server, NAS ( Network Attached Storage ) cihazlarını ya da Storage üzerinde yapılandırdığınız depolama alanlarını Share ( Paylaşım ) olarak yapılandırdıktan sonra Veeam Backup & Replication 12 sunucunuz üzerine Backup Repository olarak yapılandırabilirsiniz. SMB (CIFS ) protokolünü kullanmaktadır.

Veeam Backup & Replication 10 ile birlikte NFS Share seçeneğini de gelmişti.

Deduplicating storage appliance : Dell EMC Data Domain, ExaGrid, Fijutsi CS800, HPE StoreOnce, Infinidat InfiniGuard ve Quantum DXi gibi donanım ürünlerini Backup Repository yapılandırması için bu seçenek ile devam edebilirsiniz.

Object Storage ekranın da

 • S3 Compatible seçeneği ile şirket içi yapılandırmış olduğunuz Object Storage sistemleri ve S3 desteği sağlayan Cloud Object Storage servis sağlayıcılarını Object Storage olarak yapılandırabilirsiniz.
 • Amazon S3 seçeneği ile Amazon Cloud Storage yapısında Amazon S3 (Simple Storage Service), Amazon S3 Glacier ve AWS Snowball Edge Cloud Strorage hizmetlerini Object Storage olarak yapılandırabilirsiniz.
 • Google Cloud Storage seçeneği ile Google Cloud üzerinde yapılandırmış olduğunuz Bucket yapısını Object Storage olarak yapılandırabilirsiniz.
 • IBM Cloud Object Storage seçeneği ile IBM Cloud üzerinde yapılandırmış olduğunuz Bucket yapısını Object Storage olarak yapılandırabilirsiniz.
 • Microsoft Azure Storage seçeneği ile Microsoft Azure Storage üzerinde Azure Blob Storage, Azure Archine Storage ve Azure Data Box Cloud Strorage hizmetlerini Object Storage olarak yapılandırabilirsiniz.
 • Wasabi Cloud Storage seçeneği ile Wasabi Cloud üzerinde yapılandırmış olduğunuz Bucket yapısını Object Storage olarak yapılandırabilirsiniz.

Object Storage seçeneği altına Wasabi Cloud Storage seçeneğinin Veeam Backup & Replication 12 ile birlikte geldiğini görüyoruz.

Add Backup Repository ekranın da Object Storage seçeneğini seçiyoruz.

Object Storage seçeneği altında bulunan Amazon S3 seçeneğini seçiyoruz.

Object Storage seçeneği altına Wasabi Cloud Storage seçeneğinin Veeam Backup & Replication 12 ile birlikte geldiğini görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 Microsoft Azure Blob Storage yazısında Object Storage seçeneği altında Microsoft Azure Blob Storage olarak görüyorduk.

Amazon Cloud Storage Services ekranın da

Amazon S3 :Amazon S3 her yerden, her boyutta veri almak ve depolamak için oluşturulmuş bir nesne depolama hizmetidir. Çok düşük maliyetlerde sektör lideri dayanıklılık, erişilebilirlik, performans, güvenlik ve neredeyse sınırsız ölçeklenebilirlik sunan basit bir depolama hizmetidir.

Amazon S3 Glacier : Amazon Glacier, AWS tarafından sağlanan bir çevrimiçi veri depolama hizmetidir. Kullanıcılara, gerektiğinde hızla ölçeklendirilebilen, basit, güvenli, cloud based bir veri depolama alanı sağlar. Maliyet, an itibarile aylık gigabayt başına 0,004 ABD doları kadar düşüktür.Amazon S3 Glacier, kapasite planlama, donanım sağlama, veri çoğaltma, donanım arızası algılama ve onarımı veya zaman alan donanım geçişleri ile ilgili işletim ve ölçeklendirme yüklerini azaltır.Amazon S3 Glacier, herhangi bir işletmenin veya kuruluşun verileri aylarca, yıllarca veya on yıllarca kolayca ve uygun maliyetli bir şekilde saklamasına olanak tanır. Amazon S3 Glacier ile müşteriler, gelecekte analiz veya referans için daha fazla verisini uygun maliyetli bir şekilde tutabilir ve depolama altyapılarını işletmek ve sürdürmek yerine işlerine odaklanabilir. mazon S3 Glacier, bir arşiv için ortalama yıllık % 99,999999999 dayanıklılık sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Hizmet, verileri yedekli olarak birden çok cihazda depolar. Dayanıklılığı artırmak için Amazon S3 Glacier, arşivleri yüklerken SUCCESS döndürmeden önce verilerinizi birden çok facility-de eşzamanlı olarak depolar. S3 Glacier, düzenli, sistematik veri bütünlüğü kontrolleri gerçekleştirir ve otomatik olarak kendi kendini iyileştirecek şekilde tasarlanmıştır.

Amazon S3 Glacier ve Amazon S3 (Amazon Simple Storage Service) arasındaki farklar nedir ?

S3 ve Glacier arasında birkaç ortak nokta vardır; her ikisi de yüksek dayanıklılık için tasarlanmıştır ve neredeyse sınırsız veri miktarlarının depolanmasına izin verir. Bununla birlikte, verilere erişim söz konusu olduğunda, bunlar farklıdır:

S3, çoğunlukla seyrek erişilen nesneler için kullanılır.Eğer verilerinize düşük gecikme süresine veya sık erişime ihtiyacınız varsa Amazon S3’ü kullanmak gerekmektedir.Aksine düşük depolama maliyeti çok önemliyse ve verilerinize milisaniyelik erişim gerekmiyorsa Amazon S3 Glacier’ı kullanmak daha uygundur.S3 Glacier, haftalar, aylar ve hatta yıllar boyunca erişmeniz gerekmeyecek nesneleri depolamak için kullanılması amaçlanmış bir servis olarak düşünebilirsiniz.

Amazon S3 (Amazon Simple Storage Service)

 • Obje bazlı depolama alanı.
 • Glacier-e göre maliyetler daha yüksek.
 • Veri depolama ihtiyaçları için kullanılır.
 • Veriye erişim millisaniyeler içinde gerçekleşiyor.

Amazon S3 Glacier

 1. Arşiv bazlı depolama alanı.
 2. Çok düşük maliyet.
 3. Uzun süreli veri arşivleme ihtiyaçları için kullanılır.
 4. Veriye erişim saatler içinde gerçekleşiyor.

AWS Snowball Edge  : AWS Snowball Edge, yerleşik depolama ve işleme sahip 100 TB’lık bir veri aktarım cihazıdır. Snowball Edge’i büyük miktarda veriyi AWS’nin içine veya dışına taşımak amacıyla, büyük yerel veri kümeleri için geçici bir depolama katmanı olarak ya da uzak konumlardaki bağımsız yerel iş yüklerini desteklemek için kullanabilirsiniz. Snowball Edge, mevcut uygulamalarınıza ve altyapılarınıza standart depolama arabirimleri üzerinden bağlanarak veri aktarım işlemini kolaylaştırır, kurulum ve entegrasyon için harcanan zamanı en aza indirir. Snowball Edge cihazlarıyla kümeler oluşturularak verilerinizi şirket içinde işleyebilen bir yerel depolama katmanı ortaya çıkarılabilir. Bu özellik, uygulamalarınızın buluta erişimi olmadığında da çalışmasına yardımcı olur. Sensör veri akışlarını analiz etmek, multimedya içeriklerini yeniden kodlamak veya görüntüleri gerçek zamanlı olarak sıkıştırmak gibi görevleri gerçekleştirmek için Snowball Edge’de AWS Lambda kodu çalıştırabilirsiniz. Veriler, herhangi bir depolama ya da işlem kaynağından bağımsız olarak Snowball Edge kullanılarak toplanır, depolanır ve işlenir. Snowball Edge’in verileri şirket içinde veya AWS’ye taşınırken güvende tutmaya yönelik tasarlanmış olması, onu en hassas veriler için bile uygun kılar.

Amazon Cloud Storage Services ekranın da Amazon S3 seçeneğini seçiyoruz.

Name ekranın da Amazon Cloud Storage yapısını Object Storage Repository olarak yapılandırmak için bir Name ( İsim ) yapılandırmamız gerekiyor.

Limit concurrent task to seçeneğinde eş zamanlı olarak kaç adet Backup Job çalışacağını yapılandırabilirsiniz.

Name ekranın da karşımıza çıkan Limit concurrent task to seçeneği Veeam Backup & Replication 11 ile birlikte gelen bir özellikti.

Name ekranın da yapılandıracağımız Amazon Cloud Storage için bir Name ( İsim ) yapılandırıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Account ekranın da Credentials seçeneğini yapılandırmak için Add seçeneğine tıklıyoruz.

Credentials ekranın da

Credentials ekranın da Amazon Cloud Storage üzerinde oluşturmuş olduğumuz Access key ve Secret key bilgilerini kopyalarak buraya yapıştırıyoruz.

Access key ve Secret key bölümlerin de gerekli bilgileri yapılandırdıktan sonra OK diyoruz.

Account ekranın da Credentials seçeneği altına gerekli yapılandırmanın geldiğini görüyoruz.

Account ekranın da AWS Region bölümün de genellikle Global seçeneği olarak yapılandırılmaktadır.

Account ekranın da Connection mode seçeneği ile Amazon Cloud Storage alanına doğrudan mı yoksa seçilen Gateway Server üzerinden mi erişebilmesini yapılandırabilirsiniz.

Account ekranın da Connection mode seçeneğinde Choose tıklıyoruz.

Connection Type ekranın da

 • Direct seçeneği ile Amazon Cloud Storage alanına doğrudan erişebilmesini yapılandırabilirsiniz.
 • Through gateway server seçeneği ile Amazon Cloud Storage alanına ortamınızda belirleyeceğiniz Gateway Server üzerinden erişebilmesini yapılandırabilirsiniz.

Connection Type ekranın da gerekli yapılandırma tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Account ekranın da Credentials ve Region seçeneklerini yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Account ekranın da Amazon Cloud Storage için gerekli yapılandırmanın kontrol edildiğini görüyoruz.

Bucket ekranın da

 • Data center : seçeneğinde Amazon Cloud Storage üzerinde yapılandırmış olduğumuz Bucket yapısının hangi Datacenter üzerinde olduğunu seçmemiz gerekiyor.
 • Bucket seçeneğinde Amazon Cloud Storage üzerinde yapılandırmış olduğumuz Bucket yapılandırmasını seçmemiz gerekiyor.
 • Folder seçeneğinde Amazon Cloud Storage üzerinde yapılandırmış olduğumuz Bucket yapılandırması içinde bulunan Folder ( Klasör ) seçmemiz ya da oluşturmamız gerekiyor.
 • Limit object storage consumption to :  Bu seçenek ile Bucket yapılandırmasını üzerinde Terabyte ( TB ) ve Petabyte ( PB ) olarak bir limit sınırı yapılandırabilirsiniz.
 • Make recent backup immutable for : Bu seçenek ile Bucket yapılandırması üzerinde bulunan Backup dosyalarının silinemez hale getirebilirsiniz. Bu özellikle Veeam Backup & Replication 12 ile birlikte gelen bir özelliktir.
 • Use infrequent access storage class (may result in higher costs) : Yedekleme verilerinize seyrek olarak erişmeyi planlıyorsanız, her bloğu Standard IA (Standard Infrequent Access) olarak işaretlemek için bu seçeneği seçmeniz gerekiyor. Amazon S3 One Zone-Infrequent Access etkinleştirmek için yedeklemeleri yalnızca Store backups in a single availability zone seçeneği yapılandırmanız gerekmektedir.

Bucket ekranın da Data center seçeneğinde Amazon Cloud Storage üzerinde yapılandırmış olduğumuz Bucket yapısının hangi Datacenter üzerinde olduğunu seçmemiz gerekiyor.

Bucket ekranın da Data center seçeneğinde Amazon Cloud Storage üzerinde yapılandırmış olduğumuz Bucket yapısını EU (London) olarak yapılandırdığımız için EU (London) olarak yapılandırıyoruz.

Bucket ekranın da Bucket seçeneğinde Amazon Cloud Storage üzerinde yapılandırmış olduğumuz Bucket yapılandırmasını seçmek için Browse diyoruz.

Select Bucket ekranın da EU ( London) Datacenter’ı altında Amazon Cloud Storage üzerinde yapılandırmış olduğumuz bakicubukawsbucket isimli Bucket yapılandırmasını görüyoruz.

Select Bucket ekranın da EU ( London) Datacenter altında Amazon Cloud Storage üzerinde yapılandırmış olduğumuz bakicubukawsbucket isimli Bucket yapılandırmasını seçiyoruz ve OK diyoruz.

Bucket ekranın da Bucket seçeneğinde Amazon Cloud Storage üzerinde yapılandırmış olduğumuz bakicubukawsbucket isimli Bucket yapılandırmasının geldiğini görüyoruz.

Bucket ekranın da Folder seçeneğinde Amazon Cloud Storage üzerinde yapılandırmış olduğumuz bakicubukawsbucket isimli Bucket yapılandırması içinde bulunan bir Folder ( Klasör ) varsa seçebilirsiniz. Eğer bir Folder ( Klasör ) yoksa oluşturmak için New Folder ( Yeni Klasör ) seçeneğine tıklayarak oluşturabilirsiniz.

Select Folder ekranın da Folders altında Amazon Cloud Storage üzerinde yapılandırmış olduğumuz bakicubukawsbucket isimli Bucket yapılandırması altında bir Folder ( Klasör ) varsa seçebilirsiniz. Eğer bir Folder ( Klasör ) yoksa oluşturmak için New Folder ( Yeni Klasör ) seçeneğine tıklayarak oluşturabilirsiniz.

Select Folder ekranın da Folders altında Amazon Cloud Storage üzerinde yapılandırmış olduğumuz bakicubukawsbucket isimli Bucket yapılandırması altında bir Folder ( Klasör ) oluşturmak için New Folder ( Yeni Klasör ) seçeneğine tıklayarak oluşturuyoruz.

Select Folder ekranın da Folders altında Amazon Cloud Storage üzerinde yapılandırmış olduğumuz bakicubukawsbucket isimli Bucket yapılandırması altında bakicubukveaam isimli bir Folder ( Klasör ) oluşturuyoruz.

Select Folder ekranın da Folders altında Amazon Cloud Storage üzerinde yapılandırmış olduğumuz bakicubukawsbucket isimli Bucket yapılandırması altında bakicubukveaam isimli bir Folder ( Klasör ) oluşturuldu.

Select Folder ekranın da Folders altında bakicubukawsbucket isimli Bucket yapılandırması altında oluşturduğumuz bakicubukveeam isimli Folder ( Klasör ) seçiyoruz ve OK diyoruz.

Bucket ekranın da Folder bölümüne yeni oluşturduğumuz bakicubukveeam isimli Folder ( Klasör ) geldiğini görüyoruz.

Bucket ekranın da Limit object storage consumption to seçeneği ile Amazon Cloud Storage üzerinde TB (Terabyte) ve PB (Petabyte) olarak bir limitini yapılandırabilirsiniz.

Bucket ekranın da Make recent backup immutable for seçeneği ile bakicubukawsbucket isimli Bucket yapılandırması üzerinde bulunan Backup dosyalarının ne kadar süre silinmeyeceğini yapılandırabilirsiniz.

Bu özellikle Veeam Backup & Replication 12 ile birlikte gelen bir özelliktir.

Bucket ekranın da Use infrequent access storage class (may result in higher costs ) seçeneği ile bakicubukawsbucket isimli Bucket yapılandırması üzerinde bulunan Backup dosyalarının verilerinize seyrek olarak erişmeyi planlıyorsanız yapılandırabilirsiniz.

Store backups in a single availability zone only seçeneği ile Amazon S3 One Zone-Infrequent Access etkinleştirmek için bu seçeneği seçmeniz gerekmektedir.

Amazon S3 One Zone-Infrequent Access, daha az sıklıkta erişilen ancak gerektiğinde hızlı erişim gerektiren veriler içindir. Verileri en az üç Kullanılabilirlik Bölgesinde (AZ’LER) depolayan diğer S3 Depolama Sınıflarının aksine, S3 One Zone-IA verileri tek bir az’de depolar ve maliyeti S3 Standard-ıa’dan% 20 daha düşüktür. S3 One Zone-IA, seyrek erişilen veriler için daha düşük maliyetli bir seçenek isteyen ancak S3 Standard veya S3 Standard-ıa’nın kullanılabilirliğini ve dayanıklılığını gerektirmeyen müşteriler için idealdir. Şirket içi verilerin ikincil yedek kopyalarını veya kolayca yeniden oluşturulabilir verileri depolamak için iyi bir seçimdir. S3 Bölgeler Arası Çoğaltma kullanılarak başka bir AWS Bölgesinden çoğaltılan veriler için uygun maliyetli depolama alanı olarak da kullanabilirsiniz.

Bu özellikle Veeam Backup & Replication 12 ile birlikte gelen bir özelliktir.

Bucket ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Mount Server ekranın da Mount Server bölümün de yapılandıracağımız Backup Repository hangi sunucu üzerinden bağlanacağını seçiyoruz. Eğer ortamınız da Mount Server sunucumuzu başka bir sunucu üzerinde yapılandırmışsanız Add New diyerek onu ekleyeyerek yapılandırabilirsiniz.

Veeam Backup & Replication 10 ile birlikte Instant recovery write cache folder bölümünün geldiğini görüyoruz. Veeam Backup & Replication 9.5 versiyonun da bulunan Folder bölümünün artık olmadığını görüyoruz.

Instant recovery write cache folder bölümün de maksimum boş alan miktarına sahip bir birimdeki IRCache klasörüdür. IRCache klasörü, kurtarma doğrulaması veya geri yükleme işlemleri sırasında yedeklemelerden başlatılan suncuların yazma önbelleğini depolanır. Yazma önbelleğini depolamak için en az 10 GB boş disk alanınız olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Enable vPower NFS service on the mount server (recommended) seçeneğinde ise Veeam firmasına patentli bir teknolojisi olan vPower NFS özelliğini aktif edebiliyoruz.

vPower NFS : Veeam Backup & Replication 12 ile tekilleştirilmiş ve sıkıştırılmış olan Backup ( Yedek ) dosyalarının VMDK dosyası olarak ESXi host’una eklenmesini sağlar. Bu sayede ESXi host Backup ( Yedek ) alınmış olan Virtual Machine ( Sanal Makine ) dosyalarına erişim sağlayabilir.

Enable vPower NFS service on the mount server (recommended) bölümün de bulunan Ports seçeneğine tıklıyoruz.

vPower NFS Port Settings ekranın da Mount port ve vPower NFS port servis portlarını değiştirebilirsiniz. Biz default olarak gelen portlarda herhangi bir değişiklik yapmıyoruz ve OK diyoruz.

Mount Server ekranın da Configure tıklıyoruz.

Helper Appliance Settings ekranın da ortamımızdaki Veeam Backup & Replication 12 sunucumuzun yedekleme dönüşümü ve sağlık kontrolü işlemleri için kullanılmaktadır.

Helper Appliance Settings ekranın da Add diyerek Amazon Cloud Storage bilgilerini yapılandırarak kontrol etmesini sağlayabilirsiniz.  Biz herhangi bir yapılandırma yapmayacağımız için Cancel diyerek devam ediyoruz.

Mount Server ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Review ekranın da Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Amazon Cloud Storage yapısını Backup Repository yapılandırmak için kurulacak olan Veeam Backup & Replication 12 yazılımlarını görüyoruz.

Review ekranın da Search the repository for existing backups and import them automatically seçeneği işaretlerseniz yapılandıracağınız Backup Repository içinde eğer daha önceden alınan Backup ( Yedek ) dosyalarını Import guest file system index data to the catoalog seçeneğini seçerek Import edecektir. Ancak Veeam Backup & Replication 12 kurulumu sonrasından yeni bir Backup Repository yapılandırdığımız için bu seçeneği işaretlemenize gerek yoktur.

Review ekranın da Apply diyerek Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Amazon Cloud Storage yapısını Backup Repository yapılandırmasını başlatıyoruz.

Apply ekranın da Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Amazon Cloud Storage yapısını Backup Repository olarak yapılandırma işleminin başladığını görüyoruz.

Apply ekranın da Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Amazon Cloud Storage yapısını Backup Repository olarak yapılandırma işlemlerinin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

Apply ekranın da Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Amazon Cloud Storage yapısını Backup Repository olarak yapılandırma işlemi tamamlandıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Summary ekranın da Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Amazon Cloud Storage yapısını Backup Repository olarak yapılandırma ile ilgili bilgileri görüyoruz.

Summary ekranın da gerekli yapılandırma bilgisini kontrol ettikten sonra Finish diyerek yapılandırmayı sonlandırıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 konsolu üzerinde Backup Infrastructure menüsü altında Backup Repositories menüsü altına yapılandırmış olduğumuz BAKICUBUK_AWSS3ObjectStorageRepository isimli Amazon Cloud Storage yapısının geldiğini görüyoruz.

AWS Amazon Cloud konsolun da Amazon S3 seçeneği altında Buckets menüsün de oluşturmuş olduğumuz bakicubukawsbucket isimli Bucket yapısı altında Veeam Backup & Replication 12 oluşturduğu dosyaları görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bir yanıt yazın

Back To Top