Veeam Backup & Replication 12 POP3 Email Yapılandırması

Merhaba

Veeam Backup & Replication hem şirket içindeki hem de buluttaki tüm iş yükleriniz için tek bir yedekleme, kurtarma ve veri güvenliği çözümüdür. Veeam Platform’un temelini oluşturan Veeam Backup & Replication basit, esnek, güvenilir ve güçlü veri koruma sunar. Anında kurtarmayla kesinti sürelerini ortadan kaldırın, yerel sabitlik ve test edilen yedeklemeler sayesinde siber tehditler karşısında güvende olun ve bunların tümünü yazılım tanımlı, donanımdan bağımsız tek bir çözümle elde edin.

 • Fidye yazılıma karşı eksiksiz koruma sağlayın.
 • Hibrit buluta geçişinizi hızlandırın.
 • Maliyeti düşürün, karmaşıklığı azaltın. Sağlayıcıya bağımlı kalmayın

Önemli Yetenekler

Veri yedekleme: Tüm verileriniz için hızlı, güvenli yedekleme

 • Bulut, sanal, fiziksel ve NAS’taki iş yüklerine yönelik yedekleme ve bulmayı otomatik hale getirin.
 • VM, donanım ve İS snapshot’ları için hızlı ve imaj tabanlı yedeklemelerden yararlanın.
 • %100 yazılım tanımlı ve donanımdan bağımsız çözümlerle
  en üst düzeyde esneklik elde edin.

Veri kurtarma: TÜM senaryolar için çok hızlı ve kanıtlanmış kurtarma

 • Anında kurtarmanın öncüsü tarafından sunulan güvenilir geri yüklemeler ile hizmet düzeyi sözleşmelerinizi (SLA’lar) karşılayın.
 • İS’ler, uygulamalar, veritabanları, VM’ler, dosyalar, klasörler, nesneler ve paylaşımlar için tam veya öğe seviyesinde kurtarma.
 • Taşınabilir veri biçimiyle birden fazla bulut ve platform arasında kurtarma yapın.

Buluta hazır: Buluta geçişi hızlandırırken maliyetleri azaltın

 • AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud’a özgü yedekleme ve kurtarmayı tek bir yerden yönetin.
 • Nesne depolama sınıflarındaki verileri yedeklemek ve arşivlemek için ilke tabanlı katmanlandırma.
 • AWS Key Management Service (AWS KMS), Azure Key Vault, sabitlik ve çok daha fazlası ile fidye yazılımların sisteminize girmesini önleyin.

Veri güvenliği: Fidye yazılımlara ve siber tehditlere karşı koruma sağlayın

 • Yedek verileriniz için veri merkezinden buluta kadar uçtan uca sabitlik.
 • Kötü amaçlı yazılımları güvenilir şekilde tespit etme özelliğine sahip otomatik taramalar sayesinde kötü amaçlı yazılım içermeyen yedekler oluşturun.
 • Fidye ödemeye ve verilerinizin şifresini çözmeye kıyasla daha hızlı kurtarma yapın.

Bu yazımız da Veeam Backup & Replication 12 üzerindeki Success ( Başarılı ), Warning ( Uyarı ), Failure ( Başarısızlık ) gibi Notification ( Bildirimleri ) ve günlük raporları Email olarak gönderilmesi için POP3 Email yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

 

Veeam Backup & Replication 12 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 konsulu geliyor karşımıza.

Veeam Backup & Replication 12 konsolu üzerinde sol tarafta bulunan ayarlar menüsünden General Options seçeneğine tıklıyoruz.

Options ekranı geliyor karşımıza.

Options ekranın da E-mail Settings sekmesine açıyoruz.

Options ekranın da E-mail Settings sekmesini herhangi bir yapılandırma olmadığını görüyoruz.

Options ekranın da E-mail Settings sekmesininde

Enable e-mail notifications (recommended ) seçeneğini işaretleyerek gerekli Email yapılandırmasını ve diğer ayarlarını yapalandırabilirsiniz.

Mail server seçeneği altında

 • SMTP server (basic authentication) : Bu seçenek ile SMTP Server hizmeti üzerinde bulunan Email bilgileri ile gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.
 • Google Gmail (modern authentication) : Bu seçenek ile Google Gmail hizmeti üzerinde bulunan Email bilgileri ile gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.
 • Microsoft 365 (modern authentication) : Bu seçenek ile Microsoft Office 365 hizmeti üzerinde bulunan Email bilgileri ile gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

SMTP Server seçeneğinde SMTP Server hizmeti üzerinde bulunan Email SMTP Server bilgisini yazabilirsiniz. Advanced seçeneğinde gerekli SMTP Server yapılandırmasını yapabilirsiniz.

From seçeneğinde hangi Email tarafından gönderildiğini yapılandırıyoruz.

To seçeneğinde hangi Email’e gönderileceğini yapılandırıyoruz. Yani alınan Success ( Başarılı ), Warning ( Uyarı ), Failure ( Başarısızlık ) gibi Notification ( Bildirimleri ) kime iletileceğini yapılandırıyoruz.

Subject seçeneğinde gönderilecek olan Email’in Subject ( Konu ) bölümünün nasıl görüneceğini yapılandırıyoruz.

 • %JobResult% : Backup durumunu Success ( Başarılı ), Warning ( Uyarı ), Failure ( Başarısızlık ) bilgisini gösterecektir.
 • %JobName% : Hangi Backup Job için gönderildiği bilgisini gösterecektir.
 • %ObjectCount% : İşlenen öğelerin sayı bilgisini gösterecektir.
 • %Issues% : Failure ( Başarısızlık ) ve ya Warning ( Uyarı ) durumlarına sahip öğelerin sayı bilgisini gösterecektir.

Test Message : seçeneğinde Email yapılandırmasından sonra To bölümünde yapılandırmış olduğunuz Email adresine test maili göndermesini sağlayabilirsiniz.

Send daily reports at seçeneğinde günlük raporları hangi saatte gönderileceğini yapılandırabilirsiniz.

Notify on seçeneği altında bulunan seçeneklerde hangi Notification ( Bildirimleri ) gönderileceğini yapılandırabilirsiniz.

 • Success ( Başarılı )
 • Warning ( Uyarı )
 • Failure ( Başarısızlık )
 • Suppress notifications until last job retry ( Son iş denemesine kadar bildirimleri engelle )

Mail server bölümü altında

 • SMTP server (basic authentication) : Bu seçenek ile SMTP Server hizmeti üzerinde bulunan Email bilgileri ile gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.
 • Google Gmail (modern authentication) : Bu seçenek ile Google Gmail hizmeti üzerinde bulunan Email bilgileri ile gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.
 • Microsoft 365 (modern authentication) : Bu seçenek ile Microsoft Office 365 hizmeti üzerinde bulunan Email bilgileri ile gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

yapılandırma seçenekleri bulunmaktadır.

Options ekranın da E-mail Settings sekmesininde Enable e-mail notifications (recommended ) seçeneğini işaretledikten sonra SMTP server (basic authentication) seçeneğini seçiyoruz

Options ekranın da E-mail Settings sekmesininde Enable e-mail notifications (recommended ) seçeneğini işaretledikten sonra SMTP server (basic authentication) seçeneğini seçtikten sonra.

 • SMTP Server bölümüne mail.bakicubuk.com.tr olarak SMTP server adresini yazıyoruz.
 • From bölümüne hangi Email adresinden gönderileceğini yapılandırıyoruz.
 • To bölümüne hangi Email adresine gönderileceğini yapılandırıyoruz.

Options ekranın da E-mail Settings sekmesininde Enable e-mail notifications (recommended ) seçeneğini işaretledikten sonra SMTP server (basic authentication) seçeneğini seçtikten sonra.Advanced seçeneğinde gerekli SMTP Server yapılandırmasını yapıyoruz.

Advanced SMTP options ekranın da SMTP Server yapılandırmasını için

 • Port bölümünde SMTP Server üzerinde kullanılan SMTP Server Port’unu yapılandırabilirsiniz.
 • Timeout bölümünde
 • Connect Using SSL bölümünde SMTP Server üzerinde kullanılan SSL kullanılarak bağlanması için yapılandırabilirsiniz.
 • The SMTP server requires authentication seçeneğinde SMTP sunucusu kimlik doğrulaması gerektiriyorsa yapılandırabilirsiniz. Bu seçeneği işaretlediğiniz Log on as bölümü aktif olaraktır. Add diyerek mail adresi bilgilerini yapılandırabilirsiniz.

Advanced SMTP options ekranın da SMTP Server yapılandırmasını için Port numarasını 587 olarak yapılandırıyoruz. Connect Using SSL seçeneği işaretliyoruz ve This SMTP server requires authentication seçeneğini seçerek Log on as bölümünde Add diyoruz.

Advanced SMTP options ekranın da SMTP Server yapılandırmasını için Port numarasını 587 olarak yapılandırıyoruz. Connect Using SSL seçeneği işaretliyoruz ve This SMTP server requires authentication seçeneğini seçerek Log on as bölümünde Add diyoruz.

Credentials bölümünde Username ( Kullanıcıismi ) ve Password ( Parola ) Microsoft Office 365 mail bilgilerini yapılandırmanız gerekmektedir.

Credentials bölümünde Username ( Kullanıcıismi ) ve Password ( Parola ) mail bilgilerini yapılandırıyoruz ve OK diyoruz.

Advanced SMTP options ekranın da SMTP Server yapılandırması için gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Options ekranın da E-mail Settings sekmesininde To seçeneğinde hangi Email adresine gönderileceğini yapılandırıyoruz.

Test Message seçeneğine tıklayarak E-mail yapılandırmasından sonra To bölümünde yapılandırmış olduğunuz Email adresine test maili göndermesini sağlayabilirsiniz.

Veeam Backup and Replication ekranın da Email yapılandırmasının başarılı olduğunu ve [email protected] Email adresine Veeam Backup & Replication tarafından test Email’in gönderildiğini görüyoruz. OK diyerek uyarı ekranını kapatıyoruz.

[email protected] Email adresini kontrol ettiğimizde Veeam Backup & Replication tarafından test Email’in geldiğini görüyoruz.

Options ekranın da E-mail Settings sekmesininde Mail server bölümünde bulunan Advanced seçeneğine tıklıyoruz.

Options ekranın da E-mail Settings sekmesininde gerekli Email yapılandırmasını tamamladıktan sonra OK diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Email yapılandırması sonrasında Notification ( Bildirimleri ) tarafınıza gönderilecektir.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bir yanıt yazın

Back To Top