Veeam Backup & Replication 9.0 Upgrade Veeam Backup & Replication 12 İşlemi 1

Merhaba

Veeam Backup & Replication hem şirket içindeki hem de buluttaki tüm iş yükleriniz için tek bir yedekleme, kurtarma ve veri güvenliği çözümüdür. Veeam Platform’un temelini oluşturan Veeam Backup & Replication basit, esnek, güvenilir ve güçlü veri koruma sunar. Anında kurtarmayla kesinti sürelerini ortadan kaldırın, yerel sabitlik ve test edilen yedeklemeler sayesinde siber tehditler karşısında güvende olun ve bunların tümünü yazılım tanımlı, donanımdan bağımsız tek bir çözümle elde edin.

 • Fidye yazılıma karşı eksiksiz koruma sağlayın.
 • Hibrit buluta geçişinizi hızlandırın.
 • Maliyeti düşürün, karmaşıklığı azaltın. Sağlayıcıya bağımlı kalmayın

Önemli Yetenekler

Veri yedekleme: Tüm verileriniz için hızlı, güvenli yedekleme

 • Bulut, sanal, fiziksel ve NAS’taki iş yüklerine yönelik yedekleme ve bulmayı otomatik hale getirin.
 • VM, donanım ve İS snapshot’ları için hızlı ve imaj tabanlı yedeklemelerden yararlanın.
 • %100 yazılım tanımlı ve donanımdan bağımsız çözümlerle
  en üst düzeyde esneklik elde edin.

Veri kurtarma: TÜM senaryolar için çok hızlı ve kanıtlanmış kurtarma

 • Anında kurtarmanın öncüsü tarafından sunulan güvenilir geri yüklemeler ile hizmet düzeyi sözleşmelerinizi (SLA’lar) karşılayın.
 • İS’ler, uygulamalar, veritabanları, VM’ler, dosyalar, klasörler, nesneler ve paylaşımlar için tam veya öğe seviyesinde kurtarma.
 • Taşınabilir veri biçimiyle birden fazla bulut ve platform arasında kurtarma yapın.

Buluta hazır: Buluta geçişi hızlandırırken maliyetleri azaltın

 • AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud’a özgü yedekleme ve kurtarmayı tek bir yerden yönetin.
 • Nesne depolama sınıflarındaki verileri yedeklemek ve arşivlemek için ilke tabanlı katmanlandırma.
 • AWS Key Management Service (AWS KMS), Azure Key Vault, sabitlik ve çok daha fazlası ile fidye yazılımların sisteminize girmesini önleyin.

Veri güvenliği: Fidye yazılımlara ve siber tehditlere karşı koruma sağlayın

 • Yedek verileriniz için veri merkezinden buluta kadar uçtan uca sabitlik.
 • Kötü amaçlı yazılımları güvenilir şekilde tespit etme özelliğine sahip otomatik taramalar sayesinde kötü amaçlı yazılım içermeyen yedekler oluşturun.
 • Fidye ödemeye ve verilerinizin şifresini çözmeye kıyasla daha hızlı kurtarma yapın.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16DC isimli ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir Active Directory Domain yapısı kurulmuştur.

İkinci sunucumuz Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16VEEAM isimli ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.210/24 olarak yapılandırılmış ve Active Directory Domain yapısına dahil edilmiştir. Bu sunucumuz üzerine Veeam Backup & Replication 9.0 kurulumu yapmıştık.

Bu yazımızda Veeam Backup & Replication 9.0 versiyonunu Veeam Backup & Replication 12 versiyonuna Upgrade işlemini anlatıyor olacağız.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

NOT : Upgrade işleminden önce Veeam Backup & Replication 9.0 sunucunuz üzerindeki Backup Job’ları Disable ( Devre dışı ) durumuna getirmeniz gerekiyor. Veeam Backup & Replication 9.0 sunucunuz üzerinde çalışan herhangi bir Backup Job varsa bitmesini beklemeniz gerekmektedir. 

NOT : Biz LAB ortamımızda Veeam Backup & Replication 9.0 ( 9.0.0.902 ) versiyonunun kurulumunu yaptık. Veeam Backup & Replication 9.0 ( 9.0.0.902 ) versiyonun da Upgrade işlemi öncesinde bir herhangi Update işlemi gerek olursa update işlemlerini yapmak için. 

Veeam Backup & Replication 9.0 kurulu sunucumuz üzerinde Desktop ( Masaüstü ) üzerindeki Veeam Backup & Replication 9.0 konsoluna tıklayarak Veeam Backup & Replication 9.0 çalıştırıyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.0 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.0 konsolun da Help menüsü altında bulunan About sekmesinden versiyonu kontrol ediyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.0 versiyonunu 9.0.0.902 olarak görüyoruz.

Biz burada direkt olarak Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 ( 9.0.0.1715 ) kurulumunu yapmadık. Veeam Backup & Replication 9.0 ( 9.0.0.902 ) versiyonu kurarak hangi versiyondan geçiş yapabileceğimizi göstermek istedik.

Upgrade seçeneğine tıklıyoruz ve Veeam Backup & Replication 12 kurulumuna başlıyoruz.

Veeam Backup & Replication ekranı geliyor karşımıza.

Upgrade Veeam Backup & Replication seçeneği ile Veeam Backup & Replication 12 Upgrade işlemini yapabilirsiniz.

Installl Veeam Backup Enterprise Manager seçeneği ile Veeam Backup Enterprise Manager 12 kurulum işlemini Veeam Backup & Replication 12 Upgrade işleminden sonra yapabilirsiniz.

Upgrade Veeam Backup & Replication Console seçeneği ile ortamınız da bulunan herhangi bir Windows Server işletim sistemine ya da Windows İşletim sistemi üzerine Veeam Backup & Replication 12 Console kurulumu yapmış olsaydınız. Bu seçenek ile Upgrade işlemini yapabilirsiniz.

Veeam Backup & Replication 9.0 ( 9.0.0.902 ) sunucumuz üzerinde Veeam Backup & Replication 12 Upgrade işlemini yapmaya çalıştığımızda önce sunucumuz üzerinde Veeam Backup & Replication 10a ( 10.0.1.4854 ) Upgrade işlemini yapmamız gerektiğini görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.0 ( 9.0.0.902 ) sunucumuz üzerinde Veeam Backup & Replication 10a ( 10.0.1.4854 ) Upgrade işlemini yapmaya çalıştığımızda önce sunucumuz üzerinde Veeam Backup & Replication 9.5 ( 9.5.0.1536 ) Upgrade işlemini yapmamız gerektiğini görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.0 ( 9.0.0.902 ) sunucumuz üzerinde Veeam Backup & Replication 9.5 ( 9.5.0.1536 ) Upgrade işlemini yapmaya çalıştığımızda önce sunucumuz üzerinde Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 ( 9.0.0.1715 ) Upgrade işlemini yapmamız gerektiğini görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.0 ( 9.0.0.902 ) sunucumuz üzerinde Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 ( 9.0.0.1715 ) versiyonuna Upgrade işlemi için Next diyerek devam ediyoruz.

Ready to Install ekranın da sunucumuz üzerinde  Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 ( 9.0.0.1715 ) versiyonuna Install diyerek Upgrade işlemini başlatıyoruz.

Installing Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 ekranın da Veeam Backup & Replication 9.0 ( 9.0.0.902 ) olan sunucumuz üzerinde  Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 ( 9.0.0.1715 ) versiyonuna Upgrade ( Yükseltme ) işleminin başladığını görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 Setup Wizard ekranın da  Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 ( 9.0.0.1715 ) kurulumunun başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

Finish diyerek Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 Setup Wizard ekranını kapatıyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 kurulumunun tamamlanması için sunucumuzun yeniden başlaması gerektiğiyle ilgili uyarı alıyoruz. Yes diyerek sunucumuzun yeniden başlatılmasını sağlıyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 kurulumu tamamlandıktan sonra Desktop ( Masaüstü ) üzerindeki Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 konsoluna tıklayarak Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 çalıştırıyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 konsolunu açtığımızda Compoments Update ekranı geliyor karşımıza. Next diyerek Update işlemini başlatıyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.5 üzerinde Ready to Install ekranın bu işlem Update remote components automatically seçeneği ile gelmekteydi. Update remote components automatically seçeneği ortamdaki sunucularımız üzerinde gerekli vPower NFS güncelleştirmelerinin otomatik olarak yapılmasını sağlamak için seçtiğimiz bir seçenektir.  Veeam Backup & Replication 9.0 üzerinde bu işlem Veeam Backup & Replication consolu açıldıktan sonra yapılmaktadır.

Compoments Update ekranın da  Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 sunucumuz üzerinde gerekli update işleminin yapıldığını görüyoruz.

Compoments Update ekranın da  Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 sunucumuz üzerinde gerekli update işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

Finish diyerek Compoments Update ekranını kapatıyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.0 ( 9.0.0.902 ) sunucumuz üzerinde  Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 ( 9.0.0.1715 ) işlemini tamamladıktan sonra  Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 ( 9.0.0.1715 ) konsolun da Help menüsü altında bulunan About sekmesinden versiyonu kontrol ediyoruz.

 Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 ( 9.0.0.1715 ) versiyonunu 9.0.0.1715 olarak görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.0 ( 9.0.0.902 ) sunucumuz üzerinde Veeam Backup & Replication 10a10.0.1.4854 ) Upgrade işlemini yapmaya çalıştığımızda önce sunucumuz üzerinde Veeam Backup & Replication 9.59.5.0.1536 ) Upgrade işlemini yapmamız gerekiyor. Ancak biz Veeam Backup & Replication 9.5 4b ( 9.5.4.2866 ) versiyonuna Upgrade işlemini yapıyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 ( 9.0.0.1715 ) sunucumuz üzerinde Veeam Backup & Replication 9.5 4b ( 9.5.4.2866 ) Upgrade işlemini başlatıyoruz.

Veeam Backup & Replication ekranın da Veeam Backup & Replication Upgrade işlemi yapacağımız için Upgrade diyoruz.

License Agreement ekranın da Veeam Backup & Replication 9.5 4b kurulumu için I accept the terms in the license agreement ve I accept the terms in the 3rd party components license agreements diyerek lisans sözleşmesini kabul ediyoruz. Next diyerek devam ediyoruz.

Upgrade ekranın da Product bölümü altında Veeam Backup Catalog, Veeam Backup & Replication Server ve Veeam Backup & Replication Console bileşenlerinin Version bölümü altında 9.0.0.902 olarak görüyoruz.

Upgrade ekranın da Next diyerek devam ediyoruz.

Provide License ekranın da Veeam Backup & Replication 9.5 için satın almış olduğunuz .lic uzantili lisans dosyanızı Browse diyerek ekleyebilirsiniz. Dilerseniz Veeam Backup & Replication 9.5 4b Upgrade işlemini tamamladıktan sonra Veeam Backup & Replication 9.5 konsolu üzerinden lisansı ekleyebilirsiniz. Önceki Veeam Backup & Replication 9.0 desteğiniz devam ediyorsa Veeam License Portal üzerinde Veeam Backup & Replication 9.5 olarak lisansınızı güncelleyebilirsiniz.

Provide License ekranın da Veeam Backup & Replication 9.5 4b deneme sürümü olarak kurulumu yapacağımız yani herhangi bir lisans girmediğimiz için Next diyerek devam ediyoruz.

System Configuration Check ekranında Veeam Backup & Replication 9.5 4b Update işlemi için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan yazılımları görüyoruz.

 • Microsoft System CLR Types for SQL Server 2014 ( Failed )
 • Microsoft SQL Server 2014 Management Objects ( Failed )
 • Microsoft Report Viewer Redistributable 2015  ( Failed )
 • Microsoft PowerShell 2.0 ( Passed )
 • Microsoft Universal C Runtime ( Passed )

Microsoft System CLR Types for SQL Server 2014, Microsoft SQL Server 2014 Management Objects ve Microsoft Report Viewer Redistributable 2015 yazılımları işletim sistemimiz üzerinde kurulu olmadığı için Failed olarak görünmektedir. 

Microsoft PowerShell 2.0 ve Microsoft Universal C Runtime işletim sistemimiz üzerinde kurulu olduğu için Passed olarak görünmektedir.

Veeam Backup & Replication 9.5 4b Update işlemi için gerekli yazılımların işletim sistemimiz üzerinde kurulması için Install diyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.5 4b Update işlemi için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan yazılımların kurulumuna başlanıyor.

Veeam Backup & Replication 9.5 4b Update işlemi için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan yazılımların Passed olarak kurulumlarının başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Service Account ekranın da Veeam Backup & Replication 9.5 4b servisleri için kullanılacak olan User ( Kullanıcı ) yapılandırmamız gerekiyor.

LOCAL SYSTEM account (recommended) seçeneği ile Veeam Backup & Replication 9.5 4b servisleri sunucu üzerinde Local System hesabını kullanacaktır.

The following user account seçeneği ile Active Directory Domain yapısındaki Administrator yönetici hesabını yapılandırabilirsiniz. Choose diyerek Active Directory Domain yapısında bulunan ve Veeam Backup & Replication 9.5 4b için Domain Admin yetkisine sahip User ( Kullanıcı ) oluşturarak servislerin çalışmasını sağlayabilirsiniz. Administrator hesabının Password ( Parola ) değiştirmeniz durumunda Veeam Backup & Replication 9.5 4b servisleri çalışmayacaktır. Böyle bir durumda Veeam Backup & Replication 9.5 4b servislerinde Password ( Parola ) düzenlemeniz gerekmektedir yoksa Veeam Backup & Replication 9.5 4b servisleri ve oluşturduğunuz Backup Job’lar kesinlikle çalışmayacaktır.

SQL Server Instance ekranın da Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4 kurulumunda Database ( Veritabanı ) yapısı için Microsoft SQL Server yapısını kullanmaktadır. Bu Database ( Veritabanı ) üzerinde Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4 üzerindeki yapılandırma ve raporlama bilgileri tutulmaktadır.

Veeam Backup & Replication 9.0 Database yapısı olarak Microsoft SQL Server Express yazılımını kullanmaktadır. Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 versiyonuna kadar Microsoft SQL Server 2012 Service Pack 1 Express kullanmaktaydı. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4 ile birlikte Microsoft SQL Server 2016 Service Pack 1 Express kullanmaktadır.

SQL Server Instance ekranın da Next diyerek devam ediyoruz.

SQL Server Instance ekranın da Veeam Backup & Replication 9.5 4b ile birlikte Microsoft SQL Server 2016 Service Pack 1 Express kurulumunun yapılacağını ve mevcut SQL Server Database yapısının update edileceği uyarısını alıyoruz.

Veeam Backup & Replication Setup ekranın da Veeam Backup & Replication 9.5 4b Upgrade işleminin yapılması için Yes diyerek devam ediyoruz.

Ready to Install ekranın da Update remote components automatically seçeneği ortamdaki sunucularımız üzerinde gerekli vPower NFS güncelleştirmelerinin otomatik olarak yapılmasını sağlamak için seçtiğimiz bir seçenektir.

Veeam Backup & Replication 9.5 öncesi sürümlerde Veeam Backup & Replication consolu açıldıktan sonra yapılmaktaydı. Veeam Backup & Replication 9.5 ile birlikte Ready to Install ekranın bu işlem Update remote components automatically seçeneği ile yapılabilmektedir.

Ready to Install ekranın da Update remote components automatically seçeneğini işaretliyoruz.

Ready to Install ekranın da Install diyerek Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulumu başlatıyoruz.

Installing Veeam Backup & Replication… ekranın da Veeam Backup & Replication 9.5 4b kurulum işlemi için servislerin Stopping services… olduğunu görüyoruz.

Installing Veeam Backup Catalog kurulumunu yaptığını görmekteyiz.

Installing Veeam Backup & Replication Server kurulumunu yaptığını görmekteyiz.

Installing Veeam Backup & Replication Console kurulumunu yaptığını görmekteyiz.

Installing Veeam Exlorer Active Directory, Veeam Explorer for Microsoft Exchange, Veeam Explorer for Microsoft SharePoint, Veeam Explorer for Microsoft SQL Server ve Veeam Explorer for Oracle kurulumlarının yaptığını görmekteyiz.

Installing Veeam Backup & Replication Update 4b kurulumunu yaptığını görmekteyiz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulumu tamamlanıyor Veeam Backup & Replication 9.5 4b servislerinin Start services… olduğunu görüyoruz.

Completing Veeam Backup & Replication Setup Wizard ekranın da Veeam Backup & Replication 9.5 4b Update işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

Finish diyerek Completing Veeam Backup & Replication Setup Wizard ekranını kapatıyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.5 4b kurulumu tamamlandıktan sonra Desktop ( Masaüstü ) üzerindeki Veeam Backup & Replication 9.5 4b konsoluna tıklayarak Veeam Backup & Replication 9.5 4b çalıştırıyoruz.

Veeam Backup & Replication v9 sonrasında gelen bu özellik ile ortamınız da bulunan herhangi bir Windows Server işletim sistemine ya da Windows İşletim sistemi üzerine Veeam Backup & Replication Console kurulumunu yaparak yönetebiliyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.5 4b konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.5 4b Update işlemini tamamladıktan sonra Veeam Backup & Replication 9.0 konsolun da Help menüsü altında bulunan About sekmesinden versiyonu kontrol ediyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.5 4b  versiyonunu 9.5.4.2866 olarak görüyoruz.

Bu yazımızda Veeam Backup & Replication 9.0 ( 9.0.0.902 ) versiyonu kurulu sunucumuz üzerinde  Veeam Backup & Replication 9.0 Update 2 ( 9.0.0.1715 ) Update işlemini gerçekleştirdik. Sonrasında da Veeam Backup & Replication 9.5 4b  Update işlemini tamamlayarak Veeam Backup & Replication 9.5 4b versiyonunu 9.5.4.2866 olarak gördük.

Sonraki yazımızda Veeam Backup & Replication 10a ( 10.0.1.4854 ) Upgrade işlemini yaparak Veeam Backup & Replication 12 Upgrage işlemini anlatıyor olacağız.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Bir yanıt yazın

Back To Top