Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b Kurulumu

Merhaba

Veeam Backup & Replication v9.5 yeni güncellemesi olan Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b sürümünü yayınladı. Windows Server 2019 (1903), Windows 10 Mayıs 2019 güncellemesi ve VMware vSphere 6.7 Güncelleme 3 ile gelen toplu bir düzeltme derlemesidir.

Güncelleme 4b’nin toplu bir güncelleme olarak hazırlanmış olmasının sebebi 4a sürümünde bulunan tüm geliştirmeleri içerdiği anlamına gelmektedir. Güncelleme 4’ün ilk sürümünde bulunan yeni özellikler ve geliştirmeler hakkında ayrıntılı olarak aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

What’s New in 9.5 Update 4?

Release Notes for Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4b

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b, kullanıcıların, Güncelleme 4 ve Güncelleme 4a’nın orijinal kurulumunda bildirdiği sorunları gideren ve aşağıdaki yeni özellikleri ve geliştirmeleri ekleyen bir toplu düzeltme olarak yayınlanmıştır.

Platform Desteği

 • Microsoft Windows 10 May 2019 Güncelleme ve Microsoft Windows Server sürüm 1903 Guest Virtual Machine ve Veeam Backup & Replication v9.5 ve bileşenlerinin kurulumunu destekler.
 • Microsoft Windows 10 May 2019 Güncellemesi ve Microsoft Windows Server sürüm 1903, Windows 3.0.2 için Veeam Agent tarafından desteklenir ( Güncellemeye Dâhil Edilir. )
 • Linux Kernel sürüm 5.0, güncellenmiş Veeam Agent for Linux 3.0.2 ( Güncellemeye Dâhil ) tarafından desteklenir.
 • Ubuntu 19.04SLES 15 SP1RHEL 8 ve openSUSE Leap 15.1 dağıtımları Veeam Backup & Replication Agent yönetimi işlevinde desteklenir.
 • VMware vCloud Director 9.7 Güncelleme 4 özellik düzeyinde uyumluluk sağlanmış.
 • VMware vSphere 6.5 U3 readiness Destek hala mevcut (GA) yapı üzerinde gerçekleştirilen tam regresyon testini gerektirecektir. Bu kayıt derlemesi daha fazla bilgi ve sonuçlara dayanan resmi destek bildirimi ile güncellenecektir.
 • VMware vSphere 6.7 U3 readiness Destek hala mevcut (GA) yapı üzerinde gerçekleştirilen tam regresyon testini gerektirecektir. Bu kayıt derlemesi daha fazla bilgi ve sonuçlara dayanan resmi destek bildirimi ile güncellenecektir.

Uygulama desteği

 • Linux üzerinde Oracle 19c, çoğu yapılandırmada RMAN-based ve OCI-based uygulamaya hassas işleme, günlük kaydı yineleme ve Oracle için Veeam Explorer’ı destekler. Son zamanlarda Oracle 19c’nin kullanılabilirliği nedeniyle, DataGuard ve RAC konfigürasyonlarının test edilmesi hala devam etmektedir.
 • Windows üzerinde Oracle 19c, yalnızca temel yapılandırmalarda RMAN-Based ve OCI-Based uygulamaya hassas işleme, günlük kaydı yineleme ve Oracle için Veeam Explorer’ı destekler. En son Oracle 19c for Windows kullanılabilirliği nedeniyle, gelişmiş yapılandırmaların (DataGuard, RAC, ASM, Pluggable
  DB, flashback) test edilmesi hala gerçekleştirilmektedir.

Bulut entegrasyonları

Veeam Backup & Replication desteklenen Amazon AWS bölgelerinin listesini Veeam güncelleme sunucusu periyodik olarak güncelleyecektir. Liste, Veeam QC’nin yeni eklenen Amazon bölgesiyle uyumluluğu doğruladığı için güncellenecektir. Bu işlev, bildirim ayarlarında mevcut ürün ve hypervisor denetleyici güncellemelerini denetle seçeneğini kullanarak otomatik ürün güncelleme işlemi yapabilmesini sağlamaktadır.

Depolama entegrasyonları

 • Dell EMC Unity OE sürüm 4.5 desteği.
 • Özel NFS istemcisi, Western Digital IntelliFlash (eski adıyla Tegile) Universal Storage API eklentisiyle uyumluluk için güncellendi. Eklenti, genel olarak 4b Güncellemesi ile birlikte kullanıma sunulacak.

Ek olarak, Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b Güncellemesi, müşteriler tarafından bildirilen ve aşağıdaki genel destek sorunları dahil olmak üzere test sırasında bulunan 100’den fazla hatayı gidermektedir:

 • Tape Virtual full yedekleme güvenilirliği ve performansı, teyp sürücüsü algılama mantığı, WORM ortam desteği ve NDMP yedekleme desteği geliştirildi.
 • Agent-based backup job, belirli koşullar altında gereksiz tam yedeklemeler oluşturabilir veya çok uzun yedekleme havuzu işlemlerine sahip ortamlarda başarısız olabilir.
 • Sacle-out backup repository, güçlü bir yedekleme proxy sunucusu kullanıldığında sentetik yedekleme işlerimizin kilitlenmesine neden olmaktadır.
 • PowerShell Direct calls, Hyper-V yedeklemesinin uygulama tanıyan işlem mantığında belirli koşullar altında askıda kalabilir.
 • Windows için Veeam Agent: CBT driver block map reset issue;
 • USB depolama biriminde barındırıldığında yedekleme önbelleğine yüklenememesi ve ürün kullanıcı arayüzünden sınırlı bir kullanıcı hesabı altında destek case açamama soruna kurtarma ortamı oluşturmak için gelişmiş komut satırı aracı eklenmiş.
 • Linux için Veeam Agent: NUMA etkin olan Dell sunucuları anlık görüntü oluşturma sırasında çökebilmekteydi; XFS birimlerini işlerken aralıklı yedekleme işlemleri başarısız olabilmekte buna bağlı olarak Intel Software RAID ile Ubuntu 18.04 ile tüm yedekleme hatalarını yeniden tasarlanan cihaz numaralandırıcısı ile geliştirilmiş şifreli cihaz uyumluluğuna yedek kapsamı belirtimi için CLI geliştirmeleri getirildi.
 • NetApp ONTAP 7-mode cluster Snapvault tutma işlemi eklendi.
 • Yedekleme altyapı bileşeninde performans ve kaynak kullanım optimizasyonları getirildi.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b için gerekli bilgileri paylaştıktan sonra Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4a ( 9.5.4.2753 ) üzerinde Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b güncelleme işlemini yapıyoruz.

Güncellemeyi yükleme işlemine başlamadan önce Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4a ( 9.5.4.2753 ) üzerinde Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b güncellemesini yükleme yaptıktan sonra sürüm Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4a ( 9.5.4.2866 ) olacaktır.

Veeam Backup & Replication v9.5 konsolunda Help menüsü altında bulunan About sekmesinden versiyonu kontrol ediyoruz. Veeam Backup & Replication v9.5 versiyonun 9.5.4.2753 olarak görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4b linki üzerinde Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4b Patch dosyasını indirerek çalıştırıyoruz. Karşımıza gelen Welcome to Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4b Installation Wizard ekranın da Next diyerek devam ediyoruz.

Ready to Install ekranında Update remote components automatically seçeneğini işaretliyoruz. Update remote components automatically seçeneği ortamdaki sunucularımız üzerinde gerekli Agent güncelleştirmelerinin otomatik olarak yapılmasını sağlamak için seçtiğimiz bir seçenektir. Install diyerek Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulumu başlatıyoruz.

Installing Veeam Backup & Replication… ekranın da Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulum işlemi için servislerin Installing olduğunu görüyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulumu tamamlanıyor. Veeam Backup & Replication v9.5 servislerinin Starting… olduğunu görüyoruz.

Completing Veeam Backup & Replication Setup Wizard ekranında Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4b kurulumunun başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz. Finish diyerek Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4b has been installed succesfully ekranını kapatıyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 konsolunda Help menüsü altında bulunan About sekmesinden versiyonu kontrol ediyoruz. Veeam Backup & Replication v9.5 versiyonun 9.5.4.2866 olarak görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Back To Top